Ухвала суду № 95887621, 24.03.2021, Перечинський районний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
24.03.2021
Номер справи
304/476/20
Номер документу
95887621
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 304/476/20 Провадження № 2/304/54/2021

У Х В А Л А

24 березня 2021 року м. Перечин

Перечинський районний суд Закарпатської області у складі:

головуючого - судді Ганька І. І.,

за участі секретаря судового засідання - Соханич Л.Ю.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду клопотання представника Органу опіки та піклування Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області як правонаступника Органу опіки та піклування Перечинської районної державної адміністрації Закарпатської області Набокової Іванни Юріївни про заміну позивача у цивільній справі № 304/476/20 за позовом Органу опіки та піклування Перечинської районної державної адміністрації Закарпатської області в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав, -

В С Т А Н О В И В :

Орган опіки та піклування Перечинської районної державної адміністрації звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 як такої, що ухиляється від виконання батьківських обов`язків, про позбавлення останньої батьківських прав відносно малолітньої дитини ОСОБА_1 . Свою позицію мотивувала тим, що на адресу служби у справах дітей Перечинської райдержадміністрації надійшов лист від служби у справах дітей Кам`янець-Подільської райдержадміністрації про те, що з 29 січня 2016 року в комунальному некомерційному підприємстві «Хмельницький обласний спеціалізований будинок дитини» перебуває малолітній ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , влаштований в даний заклад згідно рішення служби у справах дітей Кам`янець-Подільської райдержадміністрації від 25 січня 2016 року у зв`язку з необхідністю лікування його матері ОСОБА_2 . Так, 25 жовтня 2017 року відповідач написала заяву-зобов`язання, з якої вбачається, що у разі невиконання нею взятих на себе зобов`язань їй відомо про можливість позбавлення її батьківських прав. Разом з цим, згідно довідки закладу, в якому знаходиться ОСОБА_1 , мати відвідувала дитину всього 5 разів у 2016 році та 2 рази у 2017 році. Станом на 06 березня 2020 року дитина продовжує перебувати у комунальному некомерційному підприємстві «Хмельницький обласний спеціалізований будинок дитини». За весь час перебування ОСОБА_2 не вжила жодних заходів для повернення сина, не цікавилася його життям та здоров`ям, не надавала у будь-який спосіб допомогу на його утримання. Враховуючи вищенаведене та те, що Комісією з питань захисту прав дитини райдержадміністрації прийнято рішення про доцільність позбавлення відповідача батьківських прав, як такої, що ухиляється від виконання батьківських обов`язків відносно малолітньої дитини ОСОБА_1 , тому просить позов задовольнити.

У підготовчому судовому засіданні представник позивача подав заяву про збільшення позовних вимог, в якій просив з метою захисту прав та інтересів неповнолітнього ОСОБА_1 , який перебуває на вихованні в комунальному некомерційному підприємстві «Хмельницький обласний спеціалізований будинок дитини «Берізка», стягнути з відповідача ОСОБА_2 на користь останнього аліменти на утримання сина в розмірі 1/3 частини усіх видів заробітку, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, до досягнення ним повноліття.

19 березня 2021 року представник Органу опіки та піклування Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області як правонаступника Органу опіки та піклування Перечинської районної державної адміністрації Закарпатської області Набокова І.Ю. подала до суду клопотання про заміну позивача, в якому просила при розгляді справи врахувати, що юрисдикція органу опіки та піклування, а також реорганізованої служби у справах дітей Перечинської райдержадміністрації шляхом приєднання до служби у справах дітей Ужгородської райдержадміністрації більше не поширюється на територію Тур`є-Реметівської сільської ради; замінити у цивільній справі №304/476/20 позивача з органу опіки та піклування Перечинської райдержадміністрації на належний орган опіки та піклування Тур`є-Реметівської сільської ради Ужгородського району (ліквідованого Перечинського району). Свою позицію мотивувала тим, що на підставі Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1321 від 16 грудня 2020 року, розпорядженням Перечинської районної державної адміністрації № 02 від 05 січня 2021 року службу у справах дітей райдержадміністрації реорганізовано шляхом приєднання до служби у справах дітей Ужгородської районної державної адміністрації. У той же час, згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 15 січня 2021 року Служба у справах дітей Тур`є-Реметівської сільської ради пройшла державну реєстрацію юридичних осіб та їй присвоєно код 44033098. Відповідно до п. 3 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 866 від 24 вересня 2008 року, об`єднана територіальна громада є органом опіки та піклування. За таких обставин, юрисдикція органу опіки та піклування реорганізованої служби у справах дітей Перечинської райдержадміністрації шляхом приєднання до служби у справах дітей Ужгородської райдержадміністрації більше не поширюється на територію Тур`є-Реметівської сільської ради, тому просить клопотання задовольнити.

У підготовче судове засідання представник Органу опіки та піклування Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області як правонаступника Органу опіки та піклування Перечинської районної державної адміністрації Закарпатської області Набокова І.Ю. не з`явилася, однак подала до суду заяву, в якій попередньо подане клопотання просила задовольнити, розгляд такого провести без її участі.

Представник виконавчого комітету Тур`я-Реметівської сільської ради Перечинського району Закарпатської області як Органу опіки та піклування Пузакулич О.І. у підготовче судове засідання також не з`явилася, подала до суду заяву, в якій просила вищевказане клопотання розглянути без її участі, проти задоволення останнього не заперечила.

У підготовче судове засідання відповідач ОСОБА_2 не з`явилася, хоча про день, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, причину неявки не повідомила.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, необхідні для вирішення поданого клопотання, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч. 4, 5 ст. 19 СК України при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, виселення дитини, зняття дитини з реєстрації місця проживання, визнання дитини такою, що втратила право користування житловим приміщенням, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою.

Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.

Встановлено, що у провадженні Перечинського районного суду перебуває цивільна справа № 304/476/20 за позовом Органу опіки та піклування Перечинської районної державної адміністрації Закарпатської області в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав.

Також встановлено, що Орган опіки та піклування Перечинської районної державної адміністрації Закарпатської області подав до суду висновок № 167/01-25 від 16 квітня 2020 року, у резолютивній частині якого уповноважений орган вважає за доцільне надати згоду на позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно малолітнього сина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як таку, що ухиляється від батьківських обов`язків.

Крім цього встановлено, що згідно ст. 7-1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», п. 4, 5, 7 Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1321 від 16 грудня 2020 року, Переліку районних державних адміністрацій, що реорганізуються шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, розташованих в адміністративних центрах районів, утворених постановою Верховної Ради України від 17 липня 2020 р. № 807-IX, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій» № 1635-р від 16 грудня 2020 року, перехід повноважень, прав та обов`язків (публічно-владне правонаступництво) райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з моменту утворення комісії з реорганізації райдержадміністрації, що припиняється, відтак правонаступником повноважень, прав і обов`язків Перечинської районної державної адміністрації є Ужгородська районна державна адміністрація Закарпатської області.

Розпорядженням голови Перечинської районної державної адміністрації Закарпатської області № 02 від 05 січня 2021 року реорганізовано юридичну особу публічного права службу у справах дітей Перечинської районної державної адміністрації Закарпатської області шляхом приєднання до служби у справах дітей Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області та утворено комісію із реорганізації вказаної юридичної особи.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» органами опіки та піклування є районні, районні у містах Києві та Севастополі місцеві державні адміністрації, виконавчі органи міських чи районних у містах, сільських, селищних рад. Аналогічні положення викладені у п. 1.3. Правил опіки та піклування, затверджених спільним наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України № 4/166/131/88 від 26 травня 1999 року, а також п. 3 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 866 від 24 вересня 2008 року.

Згідно п. 4, 9, 10, 14, 20 п. 6-1 та інших норм Розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій», що набрав чинності 06 грудня 2020 року, Тур`я-Реметівська сільська рада та її виконавчий комітет є правонаступниками прав та обов`язків розформованих сільських рад та їх виконавчих комітетів, повноваження яких у день набуття повноважень сільською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України, припинилися.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 712-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Закарпатської області» від 12 червня 2020 року визначені адміністративні центри та затверджені території територіальних громад Закарпатської області, зокрема Тур`є-Реметівської об`єднаної територіальної громади, до складу якої включені наступні територіальні громади (населені пункти): Тур`є-Реметівська, Вільшинківська, Порошківська, Тур`є-Бистрянська, Тур`є-Пасічанська, Тур`є-Полянська, Туричківська, Турицька. Адміністративним центром територіальної громади є с. Тур`ї Ремети.

Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Тур`я-Реметівська сільська рада як юридична особа має назву «Тур`я-Реметівська сільська рада Перечинського району Закарпатської області» із кодом в ЄДРПОУ 04351280 та місцезнаходженням 89221, Закарпатська область, Перечинський район, село Тур`ї Ремети, вул. Тканка, № 1, керівник Девіцька Надія Павлівна.

За змістом положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий орган сільської ради (виконавчий комітет) входить до системи місцевого самоврядування, у силу закону є юридичною особою (ст. 1 абз. 11, ст. 5, 11, 16, Глава 2 Розділу 2, ст. 51, 52 та інші положення указаного Закону), наділяється законодавством самостійними повноваженнями, може виконувати також делеговані повноваження органів виконавчої влади.

Зважаючи на наведені вище норми закону, на положення ст. 74-77 вказаного Закону у сукупності із загальними положеннями закону щодо юридичної особи публічного права як учасника цивільних відносин (ст. 2, 80, 81 ч. 2, 3, ст. 82, 91, 92, 172 ЦК України), виконавчий комітет Тур`я-Реметівської сільської ради є окремою від ради юридичною особою, утворюється в порядку, визначеному законом, самостійно виступає від власного імені у публічних відносинах і в цивільному обороті, набуває відповідних прав і обов`язків, несе відповідальність, має визначені законодавством повноваження, приймає в межах своєї компетенції обов`язкові для виконання акти, видає відповідні документи, може бути позивачем і відповідачем у суді тощо. Так, виконком має ознаки, виконує повноваження і діє у спосіб, що притаманні лише юридичній особі, зокрема зареєстрований у ЄДРПОУ та йому присвоєний ідентифікаційний код 26528514.

Також за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на підставі рішення Тур`я-Реметівської сільської ради № 48 від 30 грудня 2020 року створено службу у справах дітей Тур`є-Реметівської сільської ради (код в ЄДРПОУ 44033098), якій головою комісії з реорганізації служби у справах дітей Перечинської районної державної адміністрації передано справи, подані до суду органом опіки та піклування Перечинської райдержадміністрації про позбавлення батьківських прав відносно малолітніх дітей, у тому числі щодо ОСОБА_1 , що підтверджується відповідним актом від 09 лютого 2021 року.

За відомостями відділу обліку та моніторингу інформації місця проживання ГУ ДМС України в Закарпатській області № 3.1.8/3851 від 03 червня 2020 року відповідач ОСОБА_2 має зареєстроване місце проживання в АДРЕСА_1 , тобто на території Тур`я-Реметівської сільської ради Перечинського району Закарпатської області.

Згідно повідомлення Комунального некомерційного підприємства «Хмельницький обласний спеціалізований будинок дитини» № 131 від 24 лютого 2020 року дитина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 29 січня 2016 року перебуває на вихованні у цьому закладі.

Відповідно до ст. 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку він замінив.

Виходячи з наведеного, беручи до уваги також зміни, пов`язані з реформою адміністративно-територіального устрою держави та відповідні зміни в сфері компетенції та в повноваженнях державних органів і органів місцевого самоврядування, правонаступником Перечинської райдержадміністрації як органу опіки та піклування і компетентним органом опіки та піклування за місцем проживання відповідача наразі є Виконавчий комітет Тур`я-Реметівської сільської ради Перечинського району Закарпатської області, якого слід залучити як правонаступника позивача до участі у цій справі.

Крім цього, відповідно до ч. ч. 3, 5 ст. 53 ЦПК України якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення суду може вплинути на права та обов`язки осіб, що не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.

Згідно до ч. 6 ст. 56 ЦПК України органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть бути залучені судом до участі у справі або брати участь у справі за своєю ініціативою для подання висновків на виконання своїх повноважень. Участь зазначених органів у судовому процесі для подання висновків у справі є обов`язковою у випадках, встановлених законом, або якщо суд визнає це за необхідне.

Таким чином, оскільки у підготовчому судовому засіданні встановлено, що предметом даної справи є позбавлення батьківських прав відповідача щодо її сина ОСОБА_1 , який на даний час знаходиться у Комунальному некомерційному підприємстві «Хмельницький обласний спеціалізований будинок дитини» (29016, м.Хмельницький, вул. Хотовицького, № 4), про що повідомила служба у справах дітей Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації, внаслідок чого рішення у даній справі може вплинути на обов`язки вказаних установ щодо недопущення звуження прав та законних інтересів дитини ОСОБА_2 , тому суддя вважає за необхідне залучити вказані органи до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача.

На підставі вищенаведеного, керуючись ст. 53, 55, 182-183, 258-261 ЦПК України, суд,

П О С Т А Н О В И В :

клопотання - задовольнити частково.

Залучити правонаступника позивача Органу опіки та піклування Перечинської районної державної адміністрації Закарпатської області - Виконавчий комітет Тур`я-Реметівської сільської ради Перечинського району Закарпатської області як Орган опіки та піклування (89221, Закарпатська область, Перечинський район, с. Тур`ї-Ремети, вул.Тканка, № 1; код в ЄДРПОУ 26528514) до участі у цивільній справі № 304/476/20 за позовом Органу опіки та піклування Перечинської районної державної адміністрації Закарпатської області в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав.

У задоволенні решти клопотання - відмовити.

Залучити Комунальне некомерційне підприємство «Хмельницький обласний спеціалізований будинок дитини» (29016, м. Хмельницький, вул. Хотовицького, № 4; код в ЄДРПОУ 03397475) та Службу у справах дітей Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області (32343, Хмельницька область, Кам`янець-Подільський район, с. Довжок, вул. Смирнова, № 53; 32301, м. Кам`янець-Подільський, вул. Троїцька, №4; код в ЄДРПОУ 26572142) до участі у даній справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача.

Згідно ст. 192 ЦПК України третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, має право подати письмові пояснення щодо позову протягом п`ятнадцяти днів із дня вручення даної ухвали. Учасники справи мають право надати відповідь на такі пояснення до закінчення підготовчого провадження.

До пояснень третьої особи застосовуються правила, встановлені частинами третьою - шостою статті 178 цього Кодексу.

Ухвала суду у частині заміни сторони у справі (процесуальне правонаступництво) може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в п`ятнадцятиденний строк з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень ЦПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Згідно п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Головуючий: Ганько І. І.