Постанова № 9588529, 15.04.2010, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2010
Номер справи
2а-380/10/1870
Номер документу
9588529
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 квітня 2010 р. Справа № 2а-380/10/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Павлічек В.О.

суддів - Шевченко І.Г., Опімах Л.М.

за участю секретаря судового засідання-Дикач О.О.,

представників позивача - Шутька А.В., Клещенка О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в місті Суми до товариства з обмеженою відповідальністю детективно-правове агенство "Щит" про стягнення податкової заборгованості ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Державна податкова інспекція в м. Суми (далі - ДПІ в м. Суми, позивач), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю детективно-правове агенство "Щит" (далі - ТОВ ДПА "Щит", відповідач) податковий борг в сумі 7030139,97 грн.

Позовні вимоги обґрунтовуються наступним. Працівниками ДПІ в м. Суми була проведена планова виїзна перевірка ТОВ ДПА "Щит" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2006 по 30.06.2008. За наслідками перевірки був складений Акт. На підставі Акту планової документальної перевірки першим заступником начальника ДПІ в м. Суми були прийняті податкові повідомлення-рішення про данарахування суми податку та про застосування штрафних санкцій з податку на прибуток та податку на додану вартість. Також, відповідач, не виконуючи обовязок зі сплати податків, закріплений у ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування”, має несплачені узгоджені податкові зобов'язання в сумі 7030139,97 грн. в тому числі: податок на прибуток в сумі 3 306 768,76 грн., штрафні санкції із зазначеного податку 3331 605,00 грн., податок на додану вартість в сумі 260991,53 грн., штрафні санкції із зазначеного податку 130568,50 грн., податок з доходів найманих працівників в сумі 137,14 грн., комунальний податок в сумі 69,04 грн., пеня із зазначеного податку в сумі 0,11 грн.

У судовому засіданні представники позивача позов підтримали у повному обсязі.

Відповідач повідомлявся про час, дату та місце розгляду справи, в судове засідання не зявився, про причини неявки, всупереч вимог ч. 2 ст. 40 КАС України, суд не повідомив, заперечень стосовно позовних вимог не надсилав.

З огляду на зазначене, суд вважає, що неприбуття в судові засідання відповідача не є перешкодою для розгляду справи.

Суд, заслухавши представників позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю детектинвно-правове агенство "Щит" зареєстровано як юридична особа що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 5-6).

05 грудня 2008 року ДПІ в м. Суми планова виїзна перевірка ТОВ ДПА "Щит" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2006 по 30.06.2008 та іншого законодавства за період з 01.01.2006 по 30.06.2008. Перевіркою було встановлено порушення вимог:

- п. 5.1, п.п. 5.2.1 п. 5.2, п.п. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 22.05.1997 № 283/97 із змінами та доповненнями. ч. 1, 5 ст. 203 Цивільного Кодексу України, ч. 2 ст. 215 Цивільного Кодексу України щодо загальних вимог додержання яких є необхідним для чинності правочину в результаті чого занижено податок на прибуток всього на 3 307 276,00 грн.;

- п.п. 7.4.1, п.п. 7.4.4, п.п. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 № 168, ч. 1, 5 ст. 203 Цивільного Кодексу України, ч. 2 ст. 215 Цивільного Кодексу України щодо загальних вимог додержання яких є необхідним для чинності правочину в результаті чого занижено податок на додану вартість в періоді, що перевірявся на загальну суму 261 137,00 грн.;

- п.п. 6.3.2 п. 6.3 ст. 6, п.п. 9.10.2 п. 9.10 ст. 9, п. 8.1 ст. 8, п. 19.2 ст. 19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" № 889-ІV від 22.05.2003 із змінами та доповненнями, в результаті чого встановлено порушення вимог податкового законодавства під час перевірки щодо правильності утримання та своєчасності перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету на суму 238,43 грн., та фінансових (штрафних) санкцій в сумі 3022,50 грн.

На підставі перевірки було складено Акт від 05.12.2008 № 9948/2314/30845841/66 про результати планової виїзної перевірки ТОВ ДПА "Щит" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2006 по 30.06.2008 та іншого законодавства за період з 01.01.2006 по 30.06.2008 (а.с. 53-106). Відповідач відмовився підписувати зазначений вище Акт. Працівниками ДПІ в м. Суми був складений Акт від 05.12.2008 про відмову від підпису акту перевірки ТОВ ДПА "Щит" (а.с. 15). Також, відповідачу поштою був направлений Акт від 05.12.2008 № 9948/2314/30845841/66.

За результатами зазначеної вище перевірки до відповідача рішенням № 0000912314/0/96212 від 12 грудня 2008 року (а.с. 11) були застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 1 677 967,00 грн. та донарахований податок на прибуток в сумі 3307276,00 грн. Відповідач отримав зазначене податкове повідомлення-рішення про що свідчить підпис головного бухгалтера ТОВ ДПА "Щит" (а.с. 11). Також, відповідно до податкового повідомлення-рішення № 0000912314/0/96211 від 17.12.2008 до платника в порядку п.п. 17.1.6 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" були застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 1 677 967,00 грн. (а.с. 12). Відповідно до облікової картки платника податків по податку на прибуток була переплата в сумі 507,24 грн., яка зарахувалась в рахунок погашення податкового боргу (а.с. 7). Таким чином, податковий борг з податку на прибуток становить 6 638 373,76 грн.

Податковим повідомленням-рішенням № 0000922314/0/96210 від 17.12.2008 були застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 130 568,50 та визначена сума податкового зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 261 137,00 грн. (а.с. 10). Вказане податкове повідомлення-рішення було отримано відповідачем, про що свідчить підпис головного бухгалтера ТОВ ДПА "Щит". (а.с. 10). Виходячи з вищевикладеного, податковий борг з податку на додану вартість становить 391 560,03 грн.

У судовому засіданні встановлено, що ТОВ ДПА "Щит" не погодившись з визначенням контролюючим органом суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість та застосування штрафних санкцій, в порядку п. 5.2 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення податкових зобов'язань перед бюджетом та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 № 2181-ІІІ оскаржило податкові повідомлення-рішення № 0000912314/0/96212 від 12 грудня 2008 року та № 0000912314/0/96211 від 17.12.2008.

Скаргу платника податків ДПІ в м. Суми було залишено без задоволення, а податкові повідомлення-рішення без змін.

ТОВ ДПА "Щит" подало повторну скрагу на вказані податкові повідомлення-рішення до ДПА в Сумській області.

ДПА в Сумській області повторну скаргу ТОВ ДПА "Щит" задовольнило частково. Податкові повідомлення-рішення № 0000922314/0/96210 від 17.12.2008 та № 0000912314/0/96212 від 17.12.2008 залишає без змін, а скаргу платника податку без задоволення. Скасовує податкове повідомлення-рішення від 17.12.2008 № 0000922314/0/96211 в частині застосування штрафної санкції в сумі 24329,00 грн. в іншій частині залишає без змін, а повторну скаргу без задоволення. В судовому порядку податкові повідомлення-рішення не оскаржувались.

ТОВ ДПА "Щит" не погодившись з рішенням прийнятим ДПА в Сумській області за розглядом повторної скарги, подало скаргу до ДПА України. ДПА України залишає без змін податкові повідомлення-рішення від 17.12.2008 № 0000922314/0/96210, № 0000912314/0/96212 та № 0000922314/0/96211 з урахуванням рішення ДПА в Сумській області від 03 квітня 2009 року № 5665/10/25-005-27/28 ск, прийнятого за розглядом повторної скарги, а скарги без задоволення. В судовому порядку податкові повідомлення-рішення не оскаржувались.

Відповідно до постанови Господарського суду Сумської області від 21.01.2010 (а.с. 112-113) ТОВ ДПА "Щит" було визнано банкрутом та призначено ліквідатора боржника - арбітражного керуючого ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ліцензія НОМЕР_1) та покладено на нього виконання дій по ліквідації боржника відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Також, ліквідатор ТОВ ДПА "Щит" надав суду заяву в якій зазначив, що позов ДПІ в м. Суми до ТОВ ДПА "Щит" про стягнення податкового боргу визнає у повному обсязі.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що ДПІ в м. Суми зверталося до суду з адміністративним позовом на підставі Акту від 05.12.2008 № 9948/2314/30845841/66 про результати планової виїзної перевірки ТОВ ДПА "Щит" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2006 по 30.06.2008 та іншого законодавства за період з 01.01.2006 по 30.06.2008 про стягнення коштів отриманих за нікчемними правочинами. В задоволенні позовних вимог було відмовлено у зв'язку з пропущенням строків застосування адміністративно-господарських санкцій, але постановою суду від 25.02.2010 було встановлено, що висновок ДПІ в м. Суми про нікчемність угод ТОВ ДПА "Щит" з ТОВ "Лік-Груп" (договір купівлі продажу № 04/07 від 01.04.2007), з ТОВ "Вел-Мар" (договір купівлі продажу від 01.07.2006 № 01/06-06), з ТОВ "Бірот-Сервіс" (договір купівлі продажу від 01.01.2007 № 01/07), з ТОВ "Себасте" (договір купівлі продажу від 01.03.2007 № 03/07), з ПП "Натіс" (договір купівлі продажу від 01.03.2007 № 03/07), з ПП "Аміда" (договір купівлі продажу від 01.04.2007 № 04/04) та з ПП "Юноніс" (договір купівлі продажу від 01.09.2007 № 09/07) є обгрунтованим і на об'єктивних доказах. Зазначене вище рішення набрало законної сили та в апеляційному порядку оскаржене не було.

Також, заборгованість відповідача по податку з доходів найманих працівників складає 137,14 грн., що підтверджується довідкою ДПІ в м. Суми від 24.09.2009 про заборгованість ТОВ ДПА "Щит" (а.с. 4).

Відповідач самостійно узгодив податкове зобов'язання з комунального податку шляхом подачі податкових розрахунків комунального податку за лютий, березень 2009 року (а.с. 28-29). Виходячи з вищезазначеного, сума комунального податку, яка підлягає сплаті в бюджет становить 68,93 грн.

Також, на підставі п.п. 16.1.1 п. 16.1 ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21 грудня 2000 року N 2181-III, відповідачу була нарахована пеня по комунальному податку в сумі 0,11 грн.

Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача складає 7 030 139,97 грн.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Статтею 11 Закону України "Про систему оподаткування" від 25 червня 1991 року N 1251-XII закріплено, що відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обовязкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обовязкових платежів) відповідно до законів України.

На підставі п. 1 та п. 2 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про Державну податкову службу в Україні" від 05.02.1998 року № 83/98-ВР (зі змінами та доповненнями), державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів), забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осібплатників податків та інших обовязкових платежів.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування" від 25 червня 1991 року N 1251-XII, платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21 грудня 2000 року N 2181-III (далі - Закон), платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає у податковій декларації.

Відповідно до підпункту б п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.

Згідно з п. 5.1 ст. 5 Закону, податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобовязання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до п.п. 5.2.4 п. 5.2 ст. 5 Закону, день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.

Відповідно ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. № 2181-III із змінами та доповненнями, платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до абз. 3 п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону, у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

П.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 вказаного Закону визначає, що узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до п. 11 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу" від 4 грудня 1990 року N 509-XII зі змінами та доповненнями, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Відповідно до п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. № 2181-III (далі - Закону) із змінами та доповненнями, у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Відповідно до п.п. 17.1.6 п. 17.1 ст. 17 Закону, у разі коли платника податків (посадову особу платника податків) засуджено за скоєння злочину щодо ухилення від сплати податків або якщо платник податків декларує переоцінені або недооцінені об'єкти оподаткування, що призводить до заниження податкового зобов'язання у великих розмірах, такий платник податків додатково до штрафів, визначених цим пунктом, за наявності підстав для їх накладення сплачує штраф у розмірі п'ятдесяти відсотків від суми недоплати, але не менше ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули. Заниженням податкового зобов'язання у великих розмірах вважається сума недоплати, яка встановлюється на рівні, визначеному Кримінальним кодексом України.

Відповідно до п. 17.3 ст. 17 Закону, сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.

П.п. 3.1.1 п. 3.1 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлює, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Судом встановлено, що податковий борг на час розгляду справи відповідачем не сплачений, у звязку з чим суд приходить до висновку про те, що зазначений податковий борг підлягає стягненню з нього у судовому порядку.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції в місті Суми до товариства з обмеженою відповідальністю детективно-правове агенство "Щит" про стягнення податкової заборгованості в сумі 7030139,97 грн. задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю Детективно-правового агенства "Щит" (40007, м. Суми, вул. Героїв Сталінграда) податкову заборгованість в сумі 7030139,97 (сім мільйонів тридцять тисяч сто тридцять дев'ять грн. 97 коп.) на р/р 34129999700002 одержувач Державний бюджет м. Суми, код одержувача 23636315, банк одержувача - ГУДКУ в Сумській області, МФО 837013.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 20 квітня 2010 року.

Головуючий суддя (підпис) В.О. Павлічек

Суддя(підпис)І.Г. Шевченко

Суддя(підпис)Л.М. Опімах

Головуючий суддя В.О. Павлічек