Рішення № 95775660, 24.03.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.03.2021
Номер справи
400/2236/20
Номер документу
95775660
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 березня 2021 р. № 400/2236/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лебедєвої Г.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Нікспецтранс" до Південного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки про визнання протиправними та скасування постанов від 15.11.2018 р. №056439, від 06.12.2019 р. №056710, від 27.12.2018 р. №056815, від 10.01.2019 р. №056837, від 07.03.2019 р. №095902, №095903,-

ВСТАНОВИВ:

До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю "Нікспецтранс" (надалі - позивач) до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (надалі - відповідач) про визнання протиправними та скасування постанов від 15.11.2018 р. №056439, від 06.12.2019 р. №056710, від 27.12.2018 р. №056815, від 10.01.2019 р. №056837, від 07.03.2019 р. №095902, №095903.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувані постанови хоч і винесені у відношенні позивача, але в кожній оскаржуваній постанові було вказано ідентифікаційний код та адресу іншого підприємства, а саме ТОВ НВП "Нікспецтранс", яке знаходиться за адресою вул. Велика Морська, 67, кв. 15, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 38694693. Крім того, відповідачем не було належним чином повідомлено позивача про розгляд справи про правопорушення, фактично справу розглянуто без його участі. З огляду на таке, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою суду від 17.06.2020 року, судом на підставі положень ч.1 ст.169 КАС України позовну заяву залишено без руху, та позивачу наданий десятиденний строк з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків позовної заяви.

До канцелярії суду на виконаня ухвали суду від 17.06.2020 року позивачем до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду надано заяву про усунення недоліків позовної заяви з уточненою позовною заявою із зазначенням своєї адреси електронної пошти; із зазначенням офіційної електронної адреси відповідача - Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області; докази сплати судового збору у розмірі 1,5 % ціни позову; доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги.

Ухвалою від 18.08.2020 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 400/2236/20 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначив по справі засідання на 17 вересня 2020 року.

Судове засідання, призначене на 17.09.2020 року, у зв`язку з перебуванням головуючого судді Г.В. Лебедєвої відкладено на 15.10.2020 року.

Ухвалою від 15.10.2020 року суд вирішив подальший розгляд справи за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Нікспецтранс" до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області про визнання протиправними та скасування постанов від 15.11.2018 р. №056439, від 06.12.2019 р. №056710, від 27.12.2018 р. №056815, від 10.01.2019 р. №056837, від 07.03.2019 р. №095902, №095903, проводити в порядку загального позовного провадження та призначив по справі підготовче засідання на 11 листопада 2020 року.

Підготовче судове засідання, призначене на 11.11.2020 року, відкладено на 02.12.2020 року.

Підготовче судове засідання, призначене на 02.12.2020 року, відкладено на 20.01.2021 року.

04.12.2020 року за вх. № 5038/20/06-22 до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти позову відповідач вказав, що підставою прийняття спірних постанов стало зафіксоване під час проведення перевірки порушення товариства з обмеженою відповідальністю "Нікспецтранс" законодавства про автомобільний транспорт, наголосив, що Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області діяло виключно в межах наданих повноважень, та в спосіб передбачений чинним законодавством.

Ухвалою від 20.01.2021 року суд закрив підготовче провадження в адміністративній справі за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю "Нікспецтранс" до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області про визнання протиправними та скасування постанов від 15.11.2018 р. №056439, від 06.12.2019 р. №056710, від 27.12.2018 р. №056815, від 10.01.2019 р. №056837, від 07.03.2019 р. №095902, №095903 та призначив справу № 400/2236/20 до судового розгляду по суті на 03 лютого 2021 року.

Представник позивача в судове засідання, призначене на 03.02.2021 року не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, про причини неявки суд не сповістив. Заяв чи клопотань до суду не надходило.

Представник відповідача в судове засідання, призначене на 03.02.2021 року не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. До канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області надійшло клопотання про перенесення розгляду справи у зв`язку з захворюванням представника відповідача.

На підставі частини 9 статті 205 КАС України, суд здійснив розгляд справи у письмовому провадженні.

Ухвалою від 23.03.2021 року суд відмовив в задоволенні клопотання відповідача про перенесення розгляду справи.

Ухвалою від 23.03.2021 року суд замінив первісного відповідача по справі № 400/2236/20 - Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області належним - Південним міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки (код ЄДРПОУ 39816845, місцезнаходження: 65014, м. Одеса, вул. Успенська, 4).

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Нікспецтранс" є юридичною особою, видами діяльності якої є вантажний автомобільний транспорт (основний); торгівля іншими автотранспортними засобами; технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів; оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; оптова торгівля хімічними продуктами; неспеціалізована оптова торгівля; роздрібна торгівля пальним.

Як вбачається з матеріалів справи, Управлінням Укртансбезпеки у Миколаївській області прийнято постанову від 15.11.2018 року №056439 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700, 00 грн. до товариства з обмеженою відповідальністю "Нікспецтранс" за порушення абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", від 06.12.2019 року №056710 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700, 00 грн. до товариства з обмеженою відповідальністю "Нікспецтранс" за порушення абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", від 27.12.2018 року №056815 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700, 00 грн. до товариства з обмеженою відповідальністю "Нікспецтранс" за порушення абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", від 10.01.2019 року №056837 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700, 00 грн. до товариства з обмеженою відповідальністю "Нікспецтранс" за порушення абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", від 07.03.2019 року №095902 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700, 00 грн. до товариства з обмеженою відповідальністю "Нікспецтранс" за порушення абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", від 07.03.2019 року №095903 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700, 00 грн. до товариства з обмеженою відповідальністю "Нікспецтранс" за порушення абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Оскаржувані постанови про застосування адміністративно - господарських штрафів від 15.11.2018 р. №056439, від 06.12.2019 р. №056710, від 27.12.2018 р. №056815, від 10.01.2019 р. №056837, від 07.03.2019 р. №095902, №095903 складені у відношенні ТОВ "Нікспецтранс".

Разом з тим, в оскаржуваних постановах відповідачем вказано код ЄДРПОУ ТОВ НВП "Нікспецтранс" - 38694693, а не код ЄДРПОУ ТОВ "Нікспецтранс" - 39583984 та вказано адресу - вул. Велика Морська, 67, кв. 15, м. Миколаїв, 54001, замість вірної - Україна, 54001, Миколаївська обл., місто Миколаїв, ВУЛИЦЯ ШНЕЄРСОНА, будинок 2А, квартира 25.

27.11.2019 року Управлінням Укртрансбезпеки у Миколаївській області було внесено виправлення до оскаржуваних постанов, а саме зазначено вірний код ТОВ "Нікспецтранс" - 39583984.

Не погоджуючись з прийнятими відповідачем постановами від 15.11.2018 р. №056439, від 06.12.2019 р. №056710, від 27.12.2018 р. №056815, від 10.01.2019 р. №056837, від 07.03.2019 р. №095902, №095903, позивач звернувся з вказаним позовом до суду.

Вирішуючи питання щодо правомірності винесення оскаржуваних постанов від 15.11.2018 р. №056439, від 06.12.2019 р. №056710, від 27.12.2018 р. №056815, від 10.01.2019 р. №056837, від 07.03.2019 р. №095902, №095903, суд виходить з наступного.

За змістом частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачених Конституцією України та іншими Законами України.

На підставі частини 1 статті 5 Закону України «Про автомобільний транспорт» № 2344-ІІІ, основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.

Приписами статті 6 зазначеного Закону передбачено, що державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок. Державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.

Статтею 1 Закону № 2344 визначено, що рейдова перевірка (перевірка на дорозі) - перевірка транспортних засобів суб`єкта господарювання на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, контрольно-вагові комплекси та інші об`єкти, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту).

Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 р. № 103, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Згідно п.п.1 п. 4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є, зокрема, реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.

Підпунктами 15 та 27 п. 5 названого Положення визначено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом визначена Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567.

Відповідно до п. 2 Порядку № 1567 державному контролю підлягають усі транспортні засоби, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.

Органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи.

Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю в тому числі, шляхом проведення рейдових перевірок.

Відповідно до п. 14 Порядку № 1567 рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Габаритно-ваговий контроль проводиться однією посадовою особою Укртрансбезпеки у разі залучення до рейдової перевірки посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Укртрансбезпеки та власника (балансоутримувача) пункту габаритно-вагового контролю, а також посадових осіб органу місцевого самоврядування та/або місцевої держадміністрації. (абз. 2 п.16 Порядку № 1567).

Під час проведення рейдової перевірки перевіряється, серед іншого, наявність визначених ст. 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом, виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів. (п. 15 Порядку № 1567).

Отже, проведення габаритно-вагового контролю належить до повноважень управління Укртрансбезпеки під час здійснення рейдової перевірки.

Водночас, оформлення результатів перевірки та застосування адміністративно-господарських штрафів, передбачені п. 20-30 Порядку № 1567.

Так, виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму. У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).

У разі відмови уповноваженої особи суб`єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб`єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис. (п. 20-22 Порядку № 1567).

Відповідно до п. 25 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

Пунктами 26-27 Порядку № 1567 передбачено, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Таким чином, Порядком контролю визначений порядок проведення такого контрольного заходу як рейдова перевірка. Дотримання зазначеного порядку є обов`язком працівників суб`єкта владних повноважень, яким у даному випадку по відношенню до перевізника виступає Укртрансбезпека.

Тобто мова йде про відповідність дій або бездіяльності органу державного контролю Порядку контролю під час проведення рейдової перевірки.

Для винесення Постанови діючим Порядком визначено ряд умов, яких суб`єкт владних повноважень повинен дотриматися, серед яких зокрема:

- складення відносно перевізника Акту перевірки;

- запрошення перевізника для розгляду у справі про порушення законодавства про автомобільний транспорт;

- участь представника перевізника під час розгляду справи з можливістю подання зауважень, заперечень, пояснень, доказів тощо;

- забезпечення можливості перевізника скористатися правовою допомогою під час розгляду справи;

- розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт протягом двох місяців з дня складення Акту;

- отримання копії Постанови за наслідками розгляду справи;

- можливість оскарження Постанови у разі незгоди.

Обґрунтовуючи свою позицію, позивач посилається на те, що його не було повідомлено про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та про результати розгляду цих справ.

Суд погоджується із даним твердженням позивача з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріадів справи, Управлінням Укртансбезпеки у Миколаївській області прийнято постанову від 15.11.2018 року №056439 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700, 00 грн. до товариства з обмеженою відповідальністю "Нікспецтранс" за порушення абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", від 06.12.2019 року №056710 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700, 00 грн. до товариства з обмеженою відповідальністю "Нікспецтранс" за порушення абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", від 27.12.2018 року №056815 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700, 00 грн. до товариства з обмеженою відповідальністю "Нікспецтранс" за порушення абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", від 10.01.2019 року №056837 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700, 00 грн. до товариства з обмеженою відповідальністю "Нікспецтранс" за порушення абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", від 07.03.2019 року №095902 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700, 00 грн. до товариства з обмеженою відповідальністю "Нікспецтранс" за порушення абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", від 07.03.2019 року №095903 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700, 00 грн. до товариства з обмеженою відповідальністю "Нікспецтранс" за порушення абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

В свою чергу, як вбачається з оскаржуваних постанов, суб`єктом відповідальності, передбаченої абз. 3 ч. 1 ст. 60 "Про автомобільний транспорт", вказано товариство з обмеженою відповідальністю "Нікспецтранс", яке знаходиться за адресою: вул. Велика Морська, 67, кв. 15, м. Миколаїв, 54001.

Суд зауважує, що згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань товариство з обмеженою відповідальністю "Нікспецтранс" знаходиться за адресою: Україна, 54001, Миколаївська обл., місто Миколаїв, ВУЛИЦЯ ШНЕЄРСОНА, будинок 2А, квартира 25.

Разом з тим, код ЄДРПОУ товариства з обмеженою відповідальністю "Нікспецтранс", вказано - 38694693, що є кодом товариства з обмеженою відповідальністю науково - виробниче підприємство "Нікспецтранс".

Як встановлено судом та підтверджено витягами з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що ТОВ "Нікспецтранс" та ТОВ "НВП"Нікспецтранс" є двома різними юридичними особами.

Як було встановлено в процесі розгляду справи, оскаржувані постанови про застосування адміністративно - господарських штрафів від 15.11.2018 р. №056439, від 06.12.2019 р. №056710, від 27.12.2018 р. №056815, від 10.01.2019 р. №056837, від 07.03.2019 р. №095902, №095903 складені у відношенні ТОВ "Нікспецтранс".

Отже, під час винесення оскаржуваних постанов було допущено технічну помилку, а саме вказано код ЄДРПОУ ТОВ НВП "Нікспецтранс" - 38694693, а не код ЄДРПОУ ТОВ "Нікспецтранс" - 39583984.

27.11.2019 року Управлінням Укртрансбезпеки у Миколаївській області було внесено виправлення до оскаржуваних постанов.

Справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення (пункт 25 Порядку № 1567).

Відповідно до пункту 26 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.

Отже, Порядком № 1567 визначено обов`язкову умову розгляду справи за відсутності особи, яка притягається до відповідальності, а саме повідомлення останнього про час і місце розгляду справи.

З аналізу зазначених норм встановлено, що розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт передує повідомлення суб`єкта господарювання про час та місце такого розгляду. При цьому пункт 26 Порядку №1567 встановлює, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Натомість, право розгляду справи без участі уповноваженої особи суб`єкта господарювання надає неявка такої особи за умови її належного повідомлення про час та місце розгляду справи.

У постановах від 30.01.2020 р. у справі №308/12552/16-а (провадження №К/9901/32526/18) та у справі №482/9/17 (провадження №К/9901/38702/18) Верховний Суд вказав, що повідомлення має на меті забезпечення участі особи у розгляді уповноваженим органом справи, яка її стосується.

Суд зауважує, що суб`єкт господарювання відносно якого вирішується питання про застосування адміністративно-господарської санкції має право бути обізнаним про час та місце розгляду справи і бути присутнім під час такого розгляду, надавати докази, висловлювати свої заперечення тощо.

Як вбачається з матеріалів справи, Управлінням Укртрансбезпеки у Миколаївській області сформовано та направлено шляхом поштового зв`язку запрошення у розгляді справи за актом №068347 від 15.11.2018 року, яким позивача було викликано на 06.12.2018 року до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області за адресою: м. Миколаїв, вул. Космонавтів, 61, для розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Вказане запрошення було направлено відповідачем на адресу: вул. Велика Морська, 67, кв. 15, м. Миколаїв, 54001 .

Крім того, Управлінням Укртрансбезпеки у Миколаївській області сформовано та направлено шляхом поштового зв`язку запрошення у розгляді справи за актом №068848 від 29.11.2018 року, яким позивача було викликано на 20.12.2018 року до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області за адресою: м. Миколаїв, вул. Космонавтів, 61, для розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Вказане запрошення було направлено відповідачем на адресу: вул. Велика Морська, 67, кв. 15, м. Миколаїв, 54001 .

В свою чергу, у процесі розгляду справи судом встановлено, що згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань товариство з обмеженою відповідальністю "Нікспецтранс" знаходиться за адресою: Україна, 54001, Миколаївська обл., місто Миколаїв, ВУЛИЦЯ ШНЕЄРСОНА, будинок 2А, квартира 25.

Отже, зазначені запрошення не були отримані позивачем.

Судом встановлено, що Управлінням Укртрансбезпеки у Миколаївській області 06.12.2018 року розглянута справа про порушення законодавства про автомобільний транспорт, за результатами якої винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 056710 від 06.12.2018 року за порушення абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" застосовано адміністративно - господарський штраф в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 грн).

Зазначена постанова була направлена на адресу на адресу: вул. Велика Морська, 67, кв. 15, м. Миколаїв, 54001 .

Управлінням Укртрансбезпеки у Миколаївській області 27.12.2018 року розглянута справа про порушення законодавства про автомобільний транспорт, за результатами якої винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 056815 від 27.12.2018 року за порушення абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" застосовано адміністративно - господарський штраф в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 грн).

Зазначена постанова була направлена на адресу на адресу: вул. Велика Морська, 67, кв. 15, м. Миколаїв, 54001 .

Стосовно постанов від 15.11.2018 р. №056439, від 10.01.2019 р. №056837, від 07.03.2019 р. №095902, №095903 відповідачем жодних матеріалів суду не надано.

Суд, враховує, що принцип обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень має на увазі, що рішення повинне бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36 від 1 липня 2003 року, вказує, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

В Рішенні від 10 лютого 2010 року у справі «Серявін та інші проти України» Європейський суд з прав людини вказав, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

У Рішенні від 27 вересня 2010 року по справі «Гірвісаарі проти Фінляндії» зазначено, що ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті.

Як вбачається з вказаних вище запрошень Управління Укртрансбезпеки направило їх не за адресою знаходження ТОВ "Нікспецтранс". В свою чергу, доказів повідомлення позивача про дату, час та місце розгляду справ, за результатами яких прийнято оскаржувані постанови, відповідачем не надано.

Суд також зазначає, що матеріали справи, не містять належних та допустимих доказів, які підтверджують факт отримання позивачем повідомлення про дату, час та місце розгляду справи про порушення вимог законодавства, норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом, що свідчить про порушення відповідачем вимог пункту 26 Порядку №1567.

При цьому суд зазначає, що не належне сповіщення суб`єкта господарювання про розгляд справи про порушення унеможливило прийняття позивачем участі у розгляді справи та надання доказів на спростування висновків про порушення.

Отже, Управлінням Укртрансбезпеки у Миколаївській області не повідомлено ТОВ "Нікспецтранс" про час та місце розгляду справ до початку такого розгляду, чим порушено право позивача на участь у процесі прийняття оскаржуваної постанови, внаслідок чого позивач не мав об`єктивної можливості висловити свої заперечення щодо відсутності підстав для притягнення до відповідальності на підставі абз.3 ч.1 ст.60 Закону України Про автомобільний транспорт.

Отже, управлінням порушено процедуру розгляду справи про порушення автотранспортного законодавства та накладення на позивача штрафу.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржувані постанови Управління Укртрансбезпеки в Миколаївській області про накладення адміністративно-господарського штрафу на позивача прийнято необґрунтовано, без врахування всіх обставин у справі, а тому такі постанови є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Оскільки, відповідачем по справі не доведено правомірність оскаржуваних позивачем постанов про накладення адміністративно-господарського штрафу на підставі ст. 60 Закону України Про автомобільний транспорт, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За таких обставин, сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню з бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 9, 72, 76, 77, 78, 80, 120, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю "Нікспецтранс" (вул. Шнеєрсона, 2А, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 39583984) до Південного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки (65014, м. Одеса, вул. Успенська, 4, ідентифікаційний код 39816845) про визнання протиправними та скасування постанов від 15.11.2018 р. №056439, від 06.12.2019 р. №056710, від 27.12.2018 р. №056815, від 10.01.2019 р. №056837, від 07.03.2019 р. №095902, №095903 - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області про застосування адміністративно - господарського штрафу від 15.11.2018 року №056439.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області про застосування адміністративно - господарського штрафу від 06.12.2019 року №056710.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області про застосування адміністративно - господарського штрафу від 27.12.2018 року №056815.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області про застосування адміністративно - господарського штрафу від 10.01.2019 року №056837.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області про застосування адміністративно - господарського штрафу від 07.03.2019 року №095902.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області про застосування адміністративно - господарського штрафу від 07.03.2019 року №095903.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Південного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки (65014, м. Одеса, вул. Успенська, 4, ідентифікаційний код 39816845) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Нікспецтранс" (вул. Шнеєрсона, 2А, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 39583984) судові витрати в розмірі 2102,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено та підписано суддею 24.02.2021 року.

Суддя Г.В. Лебедєва