Постанова № 9568791, 12.05.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.05.2010
Номер справи
4162/10/2070
Номер документу
9568791
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

12 травня 2010 р. № 2-а- 4162/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Перцової Т.С.

секретаря Міхно А.О.

за участю представників сторін:

позивача Рожкової С.Г.,

відповідача Бушміної О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Контрольно-ревізійного управління в Харківській області до Харківського професійного ліцею будівництва та автотранспорту про зобовязання виконати вимогу в частині, -

ВСТАНОВИВ :

Контрольно-ревізійне управління в Харківській області (надалі КРУ в Харківській області) звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Харківського професійного ліцею будівництва та автотранспорту (надалі Ліцей), в якому з урахуванням уточнень, які були прийняті судом, просить суд зобов'язати відповідача виконати вимогу КРУ в Харківській області від 06.10.2009 р. № 031-21/7075 в частині, а саме: забезпечити сплату до обласного бюджету за кодом доходів 24060300 на рахунок № 31413544700001 в ГУДКУ у Харківській області (код ЄДРПОУ 24134478), символ звітності 544, незаконних витрат: на оплату комунальних послуг, спожитих орендарями, на загальну суму 6387,46 грн. за рахунок коштів спеціального фонду; компенсації на харчування учням пільгового контингенту на суму 2244,16 грн.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити. Свої вимоги обґрунтовує з посиланням на п.п.7, 10 ст.10, ч.2 ст.15 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні”, п.1 ст.3 Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, Постанову Кабінету Міністрів України „Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування”, Постанову Кабінету Міністрів України” Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах" від 22 листопада 2004 р. N 1591. Вказує, що за результатами ревізії, на підставі п.7 ст.10 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні” до керівництва Ліцею предявлено вимогу від 06.10.2009р. №031-21/7075 про усунення порушень, однак до теперішнього часу вимога частково не виконана, кошти у сумі 6387,46 грн. на оплату комунальних послуг, спожитих орендарями, за рахунок коштів спеціального фонду та компенсація на харчування учням пільгового контингенту на суму 2244,16 грн. не відшкодовані. З урахуванням викладеного, з посиланням на ч.2 ст.15 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні” просить суд зобовязати відповідача виконати законну вимогу КРУ в Харківській області.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог не заперечувала та пояснила суду, що незаконні витрати на оплату комунальних послуг, спожитих орендарями, на загальну суму 6387,46 грн. за рахунок коштів спеціального фонду будуть скориговані в плані асигнувань на 2010 рік після затвердження річного кошторису доходів і видатків загального фонду бюджету. Вказує, що компенсація на харчування учням пільгового контингенту на суму 2244,16 грн. була утримана на підставі заяв учнів. Кошти, отримані після перерахунку, були направлені на виплату компенсації іншим учням ліцею у звязку з недостатнім фінансуванням з бюджету на ці видатки, тобто на покриття дефіциту в 2009р.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, вислухавши пояснення представників сторін, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Матеріалами справи підтверджено, що фахівцями КРУ в Харківській області 22.09.2009 р. проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності у Харківському професійному ліцеї будівництва та автотранспорту за період з 01.10.2007р. по 01.09.2009р.

За результатами ревізії складено акт від 22.09.2009 р. № 031-11/106.

Акт ревізії підписано директором Ліцею Татарінковим І.А. без заперечень.

На виконання вимог п. 7 ст. 10 Закону України „Про державну контрольно - ревізійну службу в Україні" та п.46 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року № 550, КРУ в Харківській області на адресу директора Ліцею було надіслано вимогу від 06.10.2009 р. № 031-21/7075 про усунення виявлених ревізією Ліцею порушень законодавства з фінансових питань.

Станом на час звернення до суду відповідач вказану вимогу в повному обсязі не виконав.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Контрольно-ревізійне управління є органом державної влади і, відповідно, його діяльність має підпорядковуватись вимогам наведеної норми Конституції України та аналогічним вимогам Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні".

Право звернення КРУ до суду передбачено п. 10 статті 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", згідно якої органи державної контрольно-ревізійної служби мають право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Згідно з ч. 2, 5, 6 ст. 2 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні”, державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування. Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті. Порядок проведення державною контрольно-ревізійною службою державного фінансового аудиту та інспектування встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Суд зазначає, що Порядок проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, на підставі якого Контрольно-ревізійне управління в Харківській області здійснило спірну ревізію, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006р. № 550 (надалі Порядку № 550). Порядок визначає процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), а на підставі рішення суду - в інших суб'єктів господарювання. Інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.

Порядок оформлення результатів ревізії передбачено п.35-40 Порядку № 550.

Також, ч.1 ст.11 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні” передбачено, що плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державної контрольно-ревізійної служби і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування обєкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія.

Суд погоджується з висновками акту ревізії з огляду на таке.

Так, як зазначає позивач, відповідачем не було забезпечено сплату до обласного бюджету незаконних витрат : на оплату комунальних послуг, спожитих орендарями, на загальну суму 6387,46 грн. за рахунок коштів спеціального фонду; компенсації на харчування учням пільгового контингенту на суму 4213,70 грн. за рахунок винних осіб. Саме в цій частині позивач просить суд зобовязати відповідача виконати вимогу.

Як вбачається зі змісту акту ревізії, ревізією повноти та правильності нарахування оплати за комунальні послуги та енергоносії, спожити орендарями, встановлено, що нарахування відображується у меморіальному ордері №14 „Доходи спеціального фонду” за дебетом субрахунку 364 «Розрахунки з іншими дебіторами»та кредиту субрахунку 711 «Доходи за коштами, отриманими як плата за послуги” замість кредиту субрахунку 802 „Видатки загального фонду”, тобто відносяться на відшкодування касових видатків загального фонду, що суперечить п.7.3 Інструкції про кореспонденцію субрахунків бухгалтерського обліку для відображення основних господарських операцій бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України № 61 від 10.07.2000р., та є порушенням п.1 ст.3 Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”. Порушення призвело до покриття за рахунок коштів загального фонду видатків орендарів за спожиті ними комунальні послуги на загальну суму 6387,46 грн.” З вищенаведеного, директором Ліцею Татарінковим І.А. надані пояснення, в яких він вказує, що покриття витрат орендарів за рахунок загального фонду сталося помилково.

Відповідно до п.1 ст. 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства.

Також, ревізією повноти нарахування та виплати компенсаційних виплат учням з числа дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування встановлено, що в порушення абз.3 ст.8 Закону України „Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування” 9-ти учням виплачено компенсацію на харчування у завищених розмірах, внаслідок чого за період з 01.01.2008р. по 31.08.2009р. необґрунтовано витрачено бюджетних коштів на загальну суму 4213,70 грн.

Згідно абзацу 3 ст.8 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" право на повне державне забезпечення в навчальних закладах мають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком до вісімнадцяти років та особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, при продовженні навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів.

Судом встановлено, що на час розгляду справи вимога КРУ в Харківській області № 031-21/7075 від 06.10.2009 р. № 031-21/7075 в частині зобовязання відповідача забезпечити сплату до обласного бюджету за кодом доходів 24060300 на рахунок № 31413544700001 в ГУДКУ у Харківській області (код ЄДРПОУ 24134478), символ звітності 544, незаконних витрат: на оплату комунальних послуг, спожитих орендарями, на загальну суму 6387,46 грн. за рахунок коштів спеціального фонду; компенсації на харчування учням пільгового контингенту на суму 2244,16 грн. не виконана, кошти у загальній сумі 8631,62 грн. не відшкодовані.

Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає позовні вимоги Контрольно-ревізійного управління в Харківській області до Харківського професійного ліцею будівництва та автотранспорту про зобовязання виконати вимогу в частині документально та нормативно обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.8 Конституції України, ст.ст. 4, 7, 8, 17, 86, 94, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов Контрольно-ревізійного управління в Харківській області до Харківського професійного ліцею будівництва та автотранспорту про зобовязання виконати вимогу в частині задовольнити в повному обсязі.

Зобовязати керівництво Харківського професійного ліцею будівництва та автотранспорту (61031, м.Харків, пр-т Гагаріна, 211, код 02548015) виконати вимогу КРУ в Харківській області від 06.10.2009 р. № 031-21/7075 в частині, а саме : забезпечити сплату до обласного бюджету за кодом доходів 24060300 на рахунок № 31413544700001 в ГУДКУ у Харківській області (код ЄДРПОУ 24134478), символ звітності 544, незаконних витрат: на оплату комунальних послуг, спожитих орендарями, на загальну суму 6387,46 грн. за рахунок коштів спеціального фонду; компенсації на харчування учням пільгового контингенту на суму 2244,16 грн.

На постанову через суд першої інстанції може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова в повному обсязі виготовлена та підписана 14.05.2010 року.

Суддя Т.С. Перцова