Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
11 травня 2010 р. № 2-а- 3140/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Перцової Т.С.
секретаря - Міхно А.О.
за участю представників сторін :
позивача - Горелкової В.М.
відповідача - не прибув
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Харкові адміністративну справу за позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватної фірми "Авангард" про стягнення адміністративно-господарської санкції та пені,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі ХОВ ФСЗІ, позивач) - звернувся до суду з адміністративним позовом до Приватної фірми «Авангард»(надалі ПФ «Авангард», відповідач), в якому просив суд стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції у розмірі 4948,89 грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 563,59 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог, пославшись на ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»(надалі Закон), зазначив про обов`язок відповідача, у разі невиконання встановленого статтею 19 цього Закону нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів сплачувати відділенню Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, розраховані виходячи з розміру середньої річної заробітної плати на підприємстві. Пояснив, що відповідачем була самостійно обчислена сума адміністративно-господарських санкцій за 2008 рік, яка склала 6448,89 грн. Зазначив, що ПФ «Авангард»сума нарахованих адміністративно-господарських санкцій сплачена частково у розмірі 1500 грн., заборгованість складає 4948,89 грн. У зв`язку з порушенням відповідачем термінів сплати на суму адміністративно-господарських санкцій була нарахована пеня в сумі 563,59 грн. Вказує, що сума адміністративно-господарських санкцій, а також пені відповідачем не сплачена, у зв`язку з чим просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі та стягнути з відповідача суму адміністративно-господарських санкцій в розмірі 4948,89 грн. та пені в розмірі 563,59 грн.
Відповідач в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином згідно ст.35 КАС України. Відзив на позов не надав, правом участі у судовому засіданні не скористався.
Враховуючи те, що відповідач є належно повідомленим про час та місце судового розгляду, суд вважає за можливе провести судове засідання без представника відповідача, за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ст.19 Закону, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Згідно із ч. 9 наведеної статті підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Як вбачається з матеріалів справи, ПФ «Авангард»15 вересня 2009 року подала звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2008 рік, відповідно до якого середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу підприємства становить 45 чоловік, норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів 2 (45 чоловік Х 4%).
При цьому середньооблікова кількість штатних працівників, що фактично працювали на підприємстві, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, становить 1 чоловік.
Таким чином, відповідачем не виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів на 1 робоче місце.
Статтею 20 Закону встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Як зазначено у звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів, поданому відповідачем, середньорічна заробітна плата штатного працівника складає 6448,89 грн.
Тобто, з огляду на положення ст.20 Закону, відповідач повинен був сплатити вказану суму в якості адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Судом встановлено, що відповідач, самостійно розрахувавши вказану суму адміністративно-господарських санкцій, здійснив її часткову сплату. Так, згідно наданих до матеріалів справи банківських виписок по рахунку позивача, 21.09.2009 р. було сплачено 500,00 грн.; 12.10.2009 р. 500,00 грн., та 14.10.2009 р. 500,00 грн.
Положеннями ч.4 ст.20 Закону встановлено, що адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Згідно із ч.2 цієї статті, порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Як вбачається з наданого позивачем розрахунку, відповідачеві було нараховано пеню за порушення строків сплати адміністративно-господарських санкцій, з розрахунку ставки НБУ - 10,25 %. Так, на суму адміністративно-господарських санкцій в розмірі 500,00 грн., сплачену 21.09.2009 р., нараховано пеню в розмірі 306,87 грн. (10,25%Х120%/100/365 днівХ159 днів прострочення); на суму в розмірі 500,00 грн., сплачену 12.10.2009 р. в розмірі 37,38 грн. (за 21 день прострочення); на суму в розмірі 500,00 грн., сплачену 14.10.2009 р. в розмірі 3,26 грн. (за 2 дні прострочення).
Таким чином, загальний розмір пені, нарахованої відповідачеві за порушення строків сплати адміністративно-господарських санкцій, склав 563,59 грн.
Судом встановлено, що станом на дату подання адміністративного позову та розгляду справи сума заборгованості зі сплати адміністративно-господарських санкцій в розмірі 4948,89 грн., а також пені за порушення строків їх сплати в розмірі 563,59 грн. відповідачем не сплачені.
Суд вважає за необхідне відмітити, що ПФ «Авангард»протягом 2008 року не подавало звітів за ф.3-ПН «Звіти про наявність вакансій»для працевлаштування інвалідів до Ленінського районного центру зайнятості, де відповідач перебуває на обліку. Даний факт підтверджується листом Харківського міського центру зайнятості № 4400 від 01.04.2010 р.
Тобто, заходи щодо забезпечення виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, шляхом подання звітів до органів, на яких Законом покладено обов`язок підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця, відповідачем не вживались.
Підсумовуючи викладене, суд вважає позовні вимоги ХОВ ФСЗІ про стягнення з ПФ «Авангард»суми адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в розмірі 4948,89 грн. та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в розмірі 563,59 грн. документально та нормативно обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 4, 8, 17, 86, 87, 94, 138, 143, ч.1 ст.158, 161-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватної фірми "Авангард" про стягнення адміністративно-господарської санкції та пені - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Приватної фірми "Авангард" (61012, м.Харків, Лопанський провул., 5/7, код 30428677, р/р 260075225 в ХВ ВАТ АБ "Укргазбанк", МФО 350448) на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (61022, м.Харків, м.Свободи, 5, Держпром, 1 під., к.16, р/р 31219230700003 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011) адміністративно-господарські санкції у розмірі 4948,89 грн. та пеню у розмірі 563,59 грн.
На постанову через суд першої інстанції може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова у повному обсязі виготовлена та підписана 14.05.2010 р.
СуддяТ.С. Перцова