Постанова № 9568777, 12.05.2010, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.05.2010
Номер справи
2а-2690/10/1870
Номер документу
9568777
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 травня 2010 р. Справа № 2а-2690/10/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Павлічек В.О.

за участю секретаря судового засідання-Дикач О.О.,

представника позивача - Циганенка С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Шосткинської міжрайонної державної податкової інспекції до товариства з обмеженою відповідальністю "Зернівська нафтобаза" про стягнення податкової заборгованості ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Шосткинська міжрайонна державна податкова інспекція (далі - позивач, Шосткинська МДПІ), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Зернівська нафтобаза" (далі - відповідач, ТОВ "Зернівська нафтобаза") податкову заборгованість в сумі 11606,89 грн.

Позовні вимоги обґрунтовуються наступним. Відповідач, не виконуючи обовязок зі сплати податків, закріплений у ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування", має заборгованість по податку на додану вартість за період з 02.12.2009 по 27.01.2010 в загальному розмірі 11606,89 грн.

У судовому засіданні представник позивача позов пдтримав у повному обсязі.

Відповідач надав суду заперечення проти адміністративного позову мотивуючи тим, що працівникам Шосткинської МДПІ була проведена перевірка ТОВ "Зернівська нафтобаза", за результатами якої був складений акт № 835/23-3/03482867. На підставі вказаного акту до відповідача податковими повідомленнями-рішеннями були застосовані штрафні санкції за затримку сплати суми узгодженого податкового зобов'язання. Дані податкові повідомлення-рішення були оскаржені до Шосткинської МДПІ, Державної податкової адміністрації у Сумській області та до Державної податкової адміністрації України. Шосткинською МДПІ скаргу було задоволено частково а скарги які подавались у вищі інстанції були залишені без задоволення. Однак, відповідач звернувся до Господарського суду Сумської області з адміністративним позовом про визнання протиправними податкових повідомлень-рішень, але Господарський суд Сумської області відмовив у задоволені позовних вимог ТОВ "Зернівська нафтобаза". Вказану постанову відповідач оскаржив до Харківського апеляційного адміністративного суду, який її скасував і прийняв нову постанову. Шосткинська МДПІ подала до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу, яку суд задовольнив, скасувавши постанову Харківського апеляційного адміністративного суду та залишивши в силі постанову Господарського суду Сумської області. Таким чином, вудповідач вважає, що позивач не має права вимагати від ТОВ "Зернівська нафтобаза" простроченої заборгованості у судовому порядку та просить суд у задоволені адміністративного позову відмовити.

Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

У судовому засіданні встановлено, товариство з обмеженою відповідальністю "Зернівська нафтобаза" зареєстровано як юридична особа, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 11) та діє на підставі статуту (а.с. 8-10).

За період з 02.12.2009 по 27.01.2010 у відповідача виникла податкова заборгованість перед бюджетом в сумі 11606,89 грн., що підтверджується довідкою про заборгованість платника податків (а.с. 13). Зазначена сума податкової заборгованості виникла у зв'язку з несплатою боржником узгодженою суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість.

10 липня 2007 року Шосткинською МДПІ була проведена невиїзна документальна перевірка ТОВ "Зернівська нафтобаза" з питань не своєчасності сплати податку на додану вартість, нарахованого згідно повідомлення-рішення від 11.10.2005 № 0000172301/0. Перевіркою було встановлено, що термін прострочення сплати узгодженого податкового зобов'язання склав: в розмірі 8237,00 грн. з затримкою на 10 днів та в розмірі 64059,00 грн з затримкою 84 дня. За результатами перевірки було складено акт невиїзної документальної перевірки ТОВ "Зернівська нафтобаза" з питань не своєчасності сплати податку на додану вартість, нарахованого згідно повідомлення-рішення № 835/23-3/03482867 від 10 липня 2007 року (а.с. 14-17).

На підставі зазначеного акту перевірки 23.07.2007 Шосткинською МДПІ були видані податкові повідомлення-рішення № 0000032300/0 про застосування штрфних санкцій в сумі 823,70 грн. (а.с. 18) та № 0000042300/0 про застосування штрафних санкцій в сумі 12811,80 грн. (а.с. 19). Зазначені податкові повідомлення-рішення були отримані відповідачем про що свідчить повідомлення про отримання поштового відправлення (а.с. 20).

Відповідачем 30.07.2007 була подана до Шосткинської МДПІ скарга про скасування зазначених податкових повідомлень-рішень. Рішенням Шосткинської МДПІ про результати розгляду первинної скарги від 25.09.2007 № 12219/10/25-006-2/3 ск (а.с. 21-23) скаргу ТОВ "Зернівська нафтобаза" задоволена частково, скасовано податкове повідомлення-рішення від 23.07.2007 № 0000042300/0 по податку на додану вартість в частині 4049,31 грн., суму штрафних санкцій по податковому повідомленню-рішенню від 23.07.2007 № 0000032300/0 збільшено на 2020,70 грн.

На підставі рішення Шосткинської МДПІ про результати розгляду первинної скарги 11.10.2007 податковими повідомленнями-рішеннями № 0000032300/1, № 0000042300/1 та № 0000052300/1 (а.с. 24) за затримку сплати суми узгодженого податкового зобовязання були застосовані штрафні санкції в загальному розмірі 11606,89 грн. Зазначені податкові повідомлення-рішення були отримані відповідачем про що свідчить повідомлення про отримання поштового відправлення (а.с. 25).

14.10.2007 відповідачем до Державної податкової адміністрації в Сумській області була подана повторна скарга про перегляд зазначених податкових повідомлень-рішень. Рішенням Держаної податкової в Сумській області про результати розгляду повторної скарги від 29.10.2007 № 18460/10/25-005-116/129ск (а.с. 26-27) залишено без змін податкові повідомлення рішення Шосткинської МДПІ від 23.07.2007 № 0000032300/0 та № 0000042300/0 з урахуванням рішення Шосткинської МДПІ від 25.09.2007 № 12219/10/25-006-2/3ск, прийнятого за розглядом первинної скарги, а повторну скаргу ТОВ "Зернівська нафтобаза" залишено без задоволення.

15.11.2007 до Державної податкової адміністрації України була подана повторна скарга про перегляд зазначених податкових повідомлень-рішень. Рішенням Державної податкової адмінстрації України про результати розгляду повторної скарги від 10.01.2008 № 125/7/25-0215 (а.с. 29-30) залишено без змін податкові повідомлення-рішення Шосткинської МДПІ від 23.07.2007 № 0000032300/0 та № 0000042300/0 з урахуванням рішення Шосткинської МДПІ від 25.09.2007 № 12219/10/25-006-2/3ск, прийнятого за результатами первинної скарги та рішення Державної податкової адміністрації в Сумській області від 29.10.2007 № 18460/10/25-005-116/129ск, прийняте за результатами повторної скарги, а скаргу ТОВ "Зернівська нафтобаза" - без задоволення.

Таким чином, відповідач подав до Господарського суду Сумської області адміністративний позов до Щосткинської МДПІ про визнання протиправними податкових повідомлень-рішень від 23.07.2007 № 0000032300/0 та від 11.10.2007 № 0000042300/1, № 0000052300/1. Постановою Господарського суду Сумської області від 24.03.2008 (а.с. 31-32) в задоволенні адміністративного позову ТОВ "Зернівська нафтобаза" про визнання протиправними податкових повідомлень-рішень було відмовлено.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного від 20.01.2009 (а.с. 33-34) апеляційну скаргу ТОВ "Зернівська нафтобаза" на постанову Господарського суду Сумської області було задоволено та скасовано рішення Господарського суду Сумської області.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 24.11.2009 (а.с. 35-36) касаційну скаргу Шосткинської МДПІ було задоволено, скасовано постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.01.2009 та залишено в силі постанову Господарського суду Сумської області від 24.03.2008. Зазначена ухвала набрала законної сили.

Відповідно до ч. 5 ст. 254 КАС Укрїани, постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення.

Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Відповідачу було виставлено першу податкову вимогу від 25.02.2008 № 1/16, за якою загальна сума податкового боргу становить 107917,26 грн., та другу податкову вимогу від 31.03.2008 № 2/17, за якою загальна сума податкового боргу становить 117668,79 грн. Про це свідчать копії корінців першої та другої податкових вимог (а.с. 37, 38). Зазначені податкові вимоги були отримані відповідачем про що свідчать повідомлення про отримання поштового відправлення (а.с. 37, 38).

Таким чином, виходячи з вищезазначеного сума податкової заборгованості відповідача перед бюджетом становить 11606,89 грн.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Статтею 11 Закону України "Про систему оподаткування" від 25 червня 1991 року N 1251-XII закріплено, що відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обовязкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обовязкових платежів) відповідно до законів України.

На підставі п. 1 та п. 2 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про Державну податкову службу в Україні" від 05.02.1998 року № 83/98-ВР (зі змінами та доповненнями), державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів), забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осібплатників податків та інших обовязкових платежів.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування" від 25 червня 1991 року N 1251-XII, платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.

Згідно з абз. 3 п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21 грудня 2000 року N 2181-III (далі - Закон), у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Відповідно до п. 11 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу" від 4 грудня 1990 року N 509-XII зі змінами та доповненнями, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 ЗУ “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 № 2181 ІІІ (далі Закон), у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф.

Відповідно до п. 17.3 ст. 17 Закону, сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.

П.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 вказаного Закону визначає, що узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

П.п. 3.1.1 п. 3.1 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлює, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Судом встановлено, що податковий борг на час розгляду справи відповідачем не сплачений, у звязку з чим суд приходить до висновку про те, що відповідач прострочив виконання зобовязання по сплаті податкового боргу, тому зазначений податковий борг підлягає стягненню з нього у судовому порядку.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Шосткинської міжрайонної державної податкової інспекції до товариства з обмеженою відповідальністю "Зернівська нафтобаза" про стягнення податкової заборгованості в сумі 11606,89 грн. задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Зернівська нафтобаза" (41000, Сумська область, м. Середина-Буда, пров. Ювілейний, 4а, код 03482867) на користь держави в особі Шосткинської міжрайонної державної податкової інспекції податкову заборгованість в сумі 11606,89 (одинадцять тисяч шістсот шість грн. 89 коп.)

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 14 травня 2010 року.

Суддя (підпис) В.О. Павлічек

<Список ><Дата >

З оригіналом згідно

Суддя В.О. Павлічек