Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 травня 2010 р. Справа № 2а-2682/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.
за участю секретаря судового засідання-Дикач О.О.,
представника позивача - Груздо Т.С.
представника відповідача - Соколова О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю торгово-комерційного центру "Довіра" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені ,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач), звернувся до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю торгово-комерційного центру "Довіра" (далі - відповідач, ТОВТКЦ "Довіра"), в якому просить стягнути з відповідача на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 5953,85 грн. та пені в розмірі 236,28 грн.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що всупереч вимогам Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", відповідно до якого сплата адміністративно-господарських санкцій є обовязковою для всіх підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, відповідач не сплатив адміністративно-господарські санкції в сумі 5032,15 грн. у строки та в порядку, передбаченому цим Законом. За порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій була нарахована пеня в сумі 359,38 грн. У звязку з цим сума заборгованості відповідача перед Фондом соціального захисту інвалідів становить 5391,53грн.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував мотивуючи тим, що в ТОВТКЦ "Довіра" були створені всі умови для працевлаштування інваліда відповідно до ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні". Також, відповідач зазначив, що відповідно до ч. 3 ст. 18-1 зазначеного Закону, державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань. Таким чином, відповідачем були створені всі умови для працевлаштування інваліда. Також, відповідач зазначив, що перевірка ТОВТКЦ "Довіра" була проведена неправомірно, оскільки відповідно до п. 4 Порядку проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31січня 2007 року під № 70, відділення Фонду не пізніше ніж протягом десяти днів до початку проведення планової перевірки інформує у письмовій формі (з повідомленням) роботодавця про проведення перевірки із зазначенням дати її початку і закінчення, але всупереч даній нормі, відповідач не був сповіщений про дату проведення планової перевірки та не отримував жодного повідомлення з боку позивача.
Суд, заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч. 3 ст. 18 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21 березня 1991 року N 875-XII зі змінами і доповненнями (далі - Закон) підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів (ч.2 ст.19 Закону).
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів (ч.9 ст.19 Закону).
Частина 1 ст. 20 Закону встановлює, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Згідно з ч.4 ст.20 Закону адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Відповідно до Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 № 223, затвердженого в Міністерстві юстиції України 30.05.2007 за № 552/13819, (далі - Порядок) пеня це штрафна санкція, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно-господарської санкції, передбаченої Законом України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, за кожний календарний день прострочення виконання зобов'язання (п.п. 2.2). Відповідно до п.п. 3.1 Порядку порушення термінів сплати адміністративно господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення (наведених у постановах Правління Національного банку України), що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
У судовому засіданні встановлено, що відповідно до наказу № 220-п від 24.11.2009 (а.с. 46), Сумське обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів направляє головного спеціаліста відділу забезпечення надходжень, організаційної роботи по соціальному захисту інвалідів та кадрового забезпечення та провідного спеціаліста для про ведення планової перевірки ТОВ ТКЦ "Довіра" з 07.12.2009 по 11.12.2009. Згідно із матеріалами справи телефонограмою № 116 від 25.11.2009 (а.с. 47) директора ТОВ ТКЦ "Довіра" ОСОБА_3 було повідомлено про проведення планової перевірки дотримання вимог законодавства щодо виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2008 рік. Також, 07.12.2009 Сумським обласним відділенням фонду соціального захисту інвалідів було видано направлення для планової перевірки (а.с. 48) в якому зазначалося, що з метою виконання вимог ЗУ "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" та Порядку проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю затвердженого постановою КМУ № 70 від 31.01.2007 та згідно наказу № 220-п від 24.11.2009 Сумське обласне відділення ФСЗІ направляє головного та провідного спеціаліста здійснити планову перевірку ТОВ ТКЦ "Довіра" щодо дотримання вищезазначених нормативних актів за 2008 рік.
Також, суд зазначає, що пунктом 4 ст. 4 ЗУ "Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності" визначено, що виключно законами встановлюються органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності. Відповідно до ЗУ "Про основи соцціальної захищеності інвалідів в Україні", відділення Фонду соціального захисту інвалідів з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць мають право в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у фонді соціального захисту інвалідів, подачі ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у тому числі шляхом зарахування та сплати ними адміністративно-господарських санкцій. З огляду на зазначене, фонд соціального захисту інвалідів ні його територіальні підрозділи не здійснюють державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності.
З огляду на вищезазначене, суд вважає, що перевірка ТОВ ТКЦ "Довіра" проводилась згідно з нормами законодавства.
09.12.2009 була проведена перевірка ТОВ ТКЦ "Довіра" щодо виконання вимог ст.ст. 19, 20 ЗУ "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні". В ході перевірки були виявлені наступні порушення: вимоги ст.ст. 19, 20 Закону, за 2008 рік не виконані. Середньооблікова чисельність штатних працівників інвалідів складає 0 осіб. За результатами перевірки був складений акт № 203 від 09.12.2009, однак відповідач від підпису відмовився, але зазначив, що ним створювалось робоче місце для інваліда.
Таким чином, відповідно до розрахунку адміністративно-господарських санкцій та пені до відповідача за 1 робоче місце призначене для працевлаштування інвалідів і не зайнятих, були застосовані адміністративно-господарські санкції в сумі 5032,15 грн. та нарахована пеня в сумі 359,38 грн. (а.с. 4).
Також, судом встановлено, що середньооблікова чисельність штатних працівників ТОВТКЦ "Довіра" за 2008 рік складала 14 осіб, останнім було створено 1 робоче місце для працевлаштування інваліда. 03.03.2008 відповідачем винесено наказ № 9 (а.с. 17), відповідно до якого, ОСОБА_4, який є інвалідом 3 групи, прийнято на посаду сторожа з виплатою заробітної плати згідно штатного розкладу. 30.04.2008 ОСОБА_4 був звільнений з роботи за власним бажанням, про що свідчить наказ № 14 від 30.04.2008 (а.с. 18). 31.10.2008 відповідач знов прийняв ОСОБА_4 на ту саму посаду на підставі наказу № 39 від 31.10.2008 (а.с. 39), однак зазначена особа пропрацювала до 02.04.2009 і була звільнена за власним бажанням 02.04.2009, про що свідчить наказ № 8 (а.с. 20). Обрахунок середньооблікової чисельності штатних працівників проведено на підставі наданих відповідачем документів, які безпосередньо зазначені в акті перевірки, а також на підставі індивідуальних відомостей про застраховану особу, наказів про прийняття та звільнення інваліда. Таким чином, на підставі розділу 3 Інструкції зі статистики кількості працівників затвердженого Наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 № 286 зареєстрованого в Міннястерстві юстиції України 30.11.2005 № 1442/11722, середньооблікова кількість штатних працівників розраховується на підставі щоденних даних про облікову кількість штатних працівників. Середньооблікова кількість штатних прцівників за місць обчислюється шляхом підсумування кількості штатних працівників облікового складу за кожний календарний день звітного місяця, тобто з 1 по 30 або 31 чмсло, включаючи вихідні, святкові та неробочі дні, і ділення одержаної суми на число календарних днів звітного місяця. ОСОБА_4 в 2008 роуц пропрацював 4 місяці, в результаті чого виводиться середньооблікова чисельність, а саме одержану кількість місяців ділимо на 12 і отримуємо 0,33 - це середньооблікова чисельність штатних працівників інвалідів в 2008 році. Отже, згідно на підставі ЗУ "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" 0,33 чоловіки округлюється до 0 чоловік, тобто підприємством не виконано норматив по створенню 1 робочого місця.
У судовому засіданні відповідач зазначив, що в ТОВТКЦ "Довіра" були створені всі умови для працевлаштування інваліда відповідно до ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні". Однак, при дослідженні матеріалів справи було встановлено, що відповідачем не подавались звіти про наявність вакансій Сумському міському центру зайнятості, про що свідчить відповідь Сумського міського центру зайнятості на запит Фонду соціального захисту інвалідів щодо звернення ТОВ ТКЦ "Довіра" з офіційною заявкою про на їх підприємство для працевлаштування інвалідів в 2008 році. Вказаний факт оцінюється як неналежне виконання піпдриємством відповідача норм ст.ст. 18, 19 та 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
Наказом Державного комітету статистики № 286 від 28.09.2005, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.11.2005 за № 1442/11722, затверджено форму статистичної звітності № 3-ПН "Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад)", який щомісячно подається підприємствами, установами та організаціями на адресу державної служби зайнятості.
З огляду на вищевказане, підприємство зобов'язано на протязі всього року здійснювати заходи направлені на працевлаштування інвалідів шляхом подачі щомісячних звітів до Сумського міського центру зайнятості.
Даний факт, на думку суду, свідчить про те, що відповідачем не вжито всіх заходів для створення робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів тому, що обов'язок державних органів щодо працевлаштування інвалідів виникає після виконання підприємством обов'язку щодо створення робочих місць і надання передбаченої законодавством про соціальну захищеність інвалідів, інформації про наявність вільних місць та вакантних посад, на яких може використовуватися праця інвалідів. При відсутності такої інформації, органи, визначені ст. 18 ЗУ "Про основи соціальної захищеності інвалідів" не можуть скористатися своїми правами.
Крім того, уповноваженою особою Сумського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів був складений протокол про адміністративне правопорушення Серії СВ № 000130 від 09.12.2009 (а.с. 38) відносно директора ТОВ ТКЦ "Довіра" ОСОБА_3 за порушення норм ч. 2 ст. 188-1 КУпАП, а саме працюючи на посаді директора ТОВ ТКЦ "Довіра" не виконувала 4 % норматив по працевлаштуванню інвалідів за 2008 рік. Директор ТОВ ТКЦ "Довіра" ОСОБА_3 у зазначеному вище протоколі дала пояснення що з адміністративним протоколом не згодна та зазначила, що у 2008 році на протязі 4-х місяців працював інвалід і жодному інваліду в працевлаштуванні відмовлено не було (а.с. 38). Зазначений протокол був поданий на розгляд до Зарічного районного суду м. Суми, розгляд якого відбувся 18.12.2009. За результатами розгляду протоколу 18.12.2009 Зарічним районним судом м. Суми було винесено постанову (а.с. 39), якою на ОСОБА_3 накладено штраф за порушення ч. 2 ст. 188-1 КУпАП в розмірі 170,00 грн. Зазначена постанова набрала законної сили 29.12.2009 та в установлений законом строк оскржена не була.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до ч. 4 ст. 72 КАС України, вирок суду в кримінальній справі або постанова суду у справі про адміністративний проступок, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.
Враховуючи викладене, вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю торгово-комерційного центру "Довіра" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю торгово-комерційного центру "Довіра" (40030, Сумська область, м. Суми, вул. Кооперативна, 3, код 01567527) на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції та пеню в сумі 5391,53 грн. (п'ять тисяч триста дев'яносто одна грн. 53 коп.)
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 14 травня 2010 року.
Суддя (підпис) В.О. Павлічек
<Список ><Дата >
З оригіналом згідно
Суддя В.О. Павлічек