Постанова № 9568676, 28.04.2010, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.04.2010
Номер справи
2а-7353/09/1170
Номер документу
9568676
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

< Список >

Україна

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 квітня 2010 року Справа № 2а-7353/09/1170

Кіровоградський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого судді Ясенової Т.І.

при секретарі Поліщук Т.С., Оводенко І.О., Басистому О.В., Канюкі І.І.,

Сириці І.О.

за участю представників сторін:

від позивача: Твердохліб О.І.

від відповідача: Черній В.А.

від відповідача: Черній В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кіровограді справу за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Кіровоградському районі Кіровоградської області до Автотранспортного підприємства 1161 Кіровоградського обласного кооперативного обєднання по агропромисловому будівництву „Кіровоградоблагробуд” про стягнення фінансових санкцій та пені, -

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградському районі Кіровоградської області ( далі УПФУ в Кіровоградському районі) звернулось до суду з адміністративним позовом до Автотранспортного підприємства 1161 Кіровоградського обласного кооперативного обєднання по агропромисловому будівництву „Кіровоградоблагробуд” (далі - АТП 1161) в якому просить стягнути з відповідача заборгованість зі сплати фінансових санкцій та пені в розмірі 27719,88 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що АТП 1161 в порушення вимог ст. 20 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, починаючи з 20.02.2004, сплачувало страхові внески пізніше 20 календарних днів з дня закінчення базового звітного періоду, що призвело до нарахування фінансової санкції та пені, в результаті чого УПФУ в Кіровоградському районі було винесено рішення №8 від 06.02.2009 та №278 від 01.06.2009 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхових внесків за період з 20.02.2004 по 23.02.2009 в сумі 27719,88грн., в тому числі фінансова санкція 20479,27 грн. та пеня 7240,61 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі із зазначених підстав. Також посилається на те, що доводи відповідача, з приводу необхідності обчислення фінансових санкцій відповідно Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо погашення заборгованості перед Пенсійним фондом України та посилення відповідальності за порушення законодавства у сфері загальнообовязкового державного пенсійного страхування” від 05.03.2009 №1074-VІ, безпідставне, оскільки рішення про застосування фінансових санкцій прийняті 06.02.2009 та 01.06.2009, тобто винесені до набрання чинності даного закону, а отже обраховані вірно.

Зазначає, що УПФУ в Кіровоградському районі неодноразово направлялись листи з рекомендованим повідомленням на адресу підприємства АТП 1161 - м. Кіровоград, вул. Аерофлотська, 24 А, а також на адресу обєднання, яке також, очолює Черній В. А., але щоразу кореспонденція поверталась з довідкою пошти: „відмовились в отриманні”, або „за закінченням терміну зберігання”. При здачі щомісячної звітності на протязі 2004- 2009 років роздруковувався Розрахунок нарахування санкцій та пені за несплату несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків для узгодження з керівником відповідача, який має право підпису. Проте, головний бухгалтер відповідача відмовлялась отримувати та підписувати Рішення без дозволу керівника підприємства.

У звязку з чим УПФУ в Кіровоградському районі звернулось до Прокурора Кіровоградського району з проханням посприяти у проведенні спільних дій щодо вручення зазначених рішень відповідачу.

Представники відповідача, заперечуючи проти задоволення позовних вимог посилаються на неправомірність рішень №8 від 06.02.2009 та №278 від 01.06.2009 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, в тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, та такими що, не відповідають нормам діючого законодавства, оскільки розрахунок фінансових санкцій, на основі якого винесені зазначені рішення, базується на нормі закону, яка втратила чинність. Тобто, не береться до уваги внесені зміни щодо відсоткової ставки штрафу. Відповідно до п.2 ч.9 ст.106 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Позивач всупереч вказаній відсотковій ставці, обраховує суму фінансової санкції по відсотковим ставкам від 10 до 50 відсотків.

Також, посилаються на те, що рішення були винесені позивачем з порушенням порядку вручення, а саме: протягом трьох робочих днів із дня винесення рішення, воно має бути вручене страхувальнику під особистий підпис або надіслане листом з повідомленням про вручення. Рішення № 8 від 06.02.2009 та рішення № 278 від 01.06.2009 підприємство не отримували під розписку від працівників УПФУ в Кіровоградському районі та поштою, тому не мали змоги ознайомитись із зазначеними рішеннями, а також оскаржити їх.

Посилаються на прийняття позивачем рішень № 8 від 06.02.2009 та № 278 від 01.06.2009 з порушенням строків позовної давності встановлених п.1 ст.250 Господарського кодексу України, п.1, п.2 ст.99 КАС України, пп.1 п.2 ст.258 Цивільного кодексу України.

В судовому засіданні представники відповідача не заперечували фактів несвоєчасної сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, пояснивши, що не оспорюють розмір заборгованості в межах строків позовної давності.

Суд, вислухавши доводи представників сторін, дослідивши письмові докази у справі, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що АТП 1161 зареєстроване в органах Пенсійного фонду України та є платником збору на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Начальником УПФУ в Кіровоградському районі 06.02.2009 прийнято рішення №8 „Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду”, яким до відповідача застосовано штраф у розмірі 20020,48 грн. та нарахована пеня у розмірі 7167,28 грн. за період з 20.02.2004 по 17.12.2008. (а.с.7)

01.06.2009 начальником УПФУ в Кіровоградському районі прийнято рішення №278 „Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду”, яким до відповідача застосовано штраф у розмірі 458,79 грн. та нарахована пеня у розмірі 73,33 грн. за період з 20.02.2009 по 10.04.2009. (а.с.13)

Законом України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003р. №1058-IV (далі -Закон №1058-IV), Законом України „Про збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, Інструкцією „Про порядок обчислення та уплати страховиками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в Пенсійний Фонд України” врегульовано коло платників збору на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, ставки і порядок справляння збору, відповідальність за порушення законодавства про сплату страхових внесків.

Відповідно до частин 3, 4 статті 18 Закону № 1058-IV страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство.

Частиною 1 статті 14 Закону № 1058-IV передбачено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Відповідно до зазначених норм законодавства на відповідача, як платника збору на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, покладено обовязок щодо нарахування, обчислення та сплати в установлені строки і в повному обсязі страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Згідно з пунктом 6 частини 2 статті 17 Закону № 1058-IV страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Частинами 6 та 12 статті 20 Закону № 1058-IV встановлено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Страхувальники зобовязані перераховувати внески за ставками, визначеними Законом України „Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування” від26.06.1997 р., який вступив в силу з 29.07.1997р., 32 %, починаючи з 30.03.2005р. за ставкою 32,3 %, починаючи з 01.01.2006р. 31,8 %, з 01.01.2007р. 33,2 % суми фактичних витрат на оплату праці працівників до 01.01.2007р. 1-2 %, а з 01.01.2007р. 0,5 2 % утримання з найманих працівників.

Згідно п.5.1.4. Інструкції „Про порядок обчислення сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до пенсійного фонду України” страхувальники зобовязані сплачувати внески не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати.

Відповідач за період з 20.02.2004 по 10.04.2009 страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування перераховував з порушенням строків, встановлених законодавством, що підтверджується розрахунками фінансової санкції та пені по особовому рахунку відповідача. ( а.с. 5, 8-12, 14-18)

Представники відповідача не заперечують фактів несвоєчасної сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, зазначивши, що не оспорюють розмір заборгованості в межах строків позовної давності, надавши суду Акт звірки перерахування пенсійних внесків. ( а.с. 61-69)

Акти звірки розрахунків по платежам та перерахування страхових внесків утриманих з застрахованих осіб Пенсійним фондом України Кіровоградського району та АТП-1161, також були представлені позивачем ( а.с.59, 98-106).

В поясненнях до Акту звірки позивач зазначає, що Акт звірки відповідачем наданий на узгодження з УПФУ складено лише за період з 20.02.2006 по 31.12.2009 ( взято не повний період). Із зазначеними відповідачем в Акті сумами позивач погоджується, але до Акту складеного боржником не включено період з 20.02.2004 по 01.02.2006 за який нараховано фінансову санкцію на суму 12710,58 грн. та пеню в розмірі 5862, 02 грн. за несвоєчасну сплату страхових внесків. Таким чином, Акт складений відповідачем є таким, що не відповідає періоду та сумам зазначеним в рішенні № 8 від 06.02.2009 та рішенні № 278 від 01.06.2009.

Відповідно до ч. 10 ст. 20 Закону № 1058-IV якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до п.2 ч.9 ст.106 Закону №1058-IV (в редакції станом на час винесення рішення УПФУ у Кіровоградському районі № 8 від 06.02.2009) за несплату або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:

- 10 % своєчасно не сплачених зазначених сум у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;

- 20 % зазначених сум у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; зазначених сум у разі затримки їх сплати

- 50 % зазначених сум у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів;

За несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на банківські рахунки органів Пенсійного фонду сум страхових внесків, фінансових санкцій, які використовуються на цілі, передбачені Законом України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” нараховується пеня в розрахунку 0,1 відсотка зазначених сум, розрахована за кожен день прострочення їх перерахування та накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не зарахованих сум.

Відповідно до п.2 ч.9 ст.106 Закону №1058-IV (в редакції станом на час винесення рішення УПФУ у Кіровоградському районі № 278 від 01.06.2009) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Таким чином, судом встановлено, що відповідачем несвоєчасно були сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування передбачені діючим законодавством, тому до нього органами УПФУ були правомірно застосовані фінансові санкції за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків відповідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058-IV (в редакції чинній на час прийняття рішень).

Позивачем приймались заходи щодо вручення відповідачу рішення № 8 від 06.02.2009 та рішення № 278 від 01.06.2009 „Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду”, направлялись листи з рекомендованим повідомленням на адресу відповідача, проте кореспонденція була повернута поштовим відділенням з довідками пошти: „відмовились в отриманні” та „за закінченням терміну зберігання” (оригінали конвертів з довідками пошти оглянуті в судовому засіданні). ( а.с. 50,51, 113)

20.02.2009 за вих.№345/02-24 УПФУ в Кіровоградському районі на адресу прокурора Кіровоградського району направлено лист з проханням посприяти у проведенні спільних дій щодо вручення рішення про застосування фінансової санкції та нарахування пені у звязку з відмовою відповідача в його отриманні (а.с.48-49).

З Протоколу №8 „Про забезпечення організаційних заходів щодо стягнення заборгованості з боржників до бюджету Пенсійного фонду” від 04.06.2009 засідання комісії за участю посадових осіб УПФУ в Кіровоградському районі та прокуратури Кіровоградського району з запрошенням керівника АТП - 1161, вбачається, що керівник АТП - 1161 повідомив, що відмовляється від отримання Рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені від 06.02.2009 № 8, так як вважає, що заборгованості АТП 1161 до Пенсійного фонду не має. (а.с.6)

Відповідно до ч. 15 ст.106 Закону № 1058, який є спеціальним щодо даних правовідносин, та регулює питання загальнообовязкового державного соціального страхування, строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується тому, посилання представників відповідача на порушення позивачем строків позовної давності встановлених п.1 ст.250 Господарського кодексу України, п.1, п.2 ст.99 КАС України, пп.1 п.2 ст.258 Цивільного кодексу України, є помилковим.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що рішення УПФУ в Кіровоградському районі №8 від 06.02.2009 та №278 від 01.06.2009 прийняті на підставі діючого законодавства, а саме, Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, Закону України „Про збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, Інструкції „Про порядок обчислення та уплати страховиками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в Пенсійний Фонд України” , факт наявності заборгованості відповідача в сумі 27719,88 грн. знайшов своє підтвердження в судовому засіданні, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до п.34 ст.4 Декрету КМУ № 7-93 від 21.03.1991р. „Про державне мито” управління Пенсійного фонду України в Кіровоградському районі Кіровоградської області звільняється від сплати державного мита.

Згідно з ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Таким чином, судові витрати підлягають компенсації за рахунок Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Автотранспортного підприємства 1161 Кіровоградського обласного кооперативного обєднання по агропромисловому будівництву „Кіровоградоблагробуд” (МФО 300056, р/р 260045109, КБ АКБ Легбанк, код ЄДРПОУ 05455656) на користь держави в особі управління Пенсійного фонду України в Кіровоградському районі Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 20650071, р/р256053121217, МФО 323475 в Кіровоградське облуправління ВАТ ДОБУ) заборгованість по сплаті фінансових санкцій та пені в розмірі 27719 (двадцять сім тисяч сімсот девятнадцять) грн. 88 коп.

Судові витрати компенсувати за рахунок Державного бюджету України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України з дня складення в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 30.04.2010р.

Суддя Т.І. Ясенова