
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 березня 2021 р. Справа№200/1889/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Логойди Т.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
У січні 2021 року ОСОБА_2 звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначав, що з листопада 2013 року перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
19.10.2020 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по стажу за списком № 1 та доданими до неї документами згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Між тим, рішенням відповідача № 10906 в задоволенні заяви відмовлено.
Вважаючи свої пенсійні права порушеними, просив:
- визнати протиправними дії Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо перерахунку пенсії по стажу за списком №1 за період з 01.03.2001 року по 18.03.2002 року;
- зобов`язати Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області провести перерахунок його пенсії по стажу за списком №1 за період з 01.03.2001 року по 18.03.2002 року відповідно до довідки від 30.08.2020 року № 01/30-1.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому виклав зміст прийнятого щодо позивача рішення № 10906, яким відмовлено в задоволенні заяви про перерахунок пенсії по стажу за списком №1 згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Вважав, що воно відповідало вимогам законодавства. Просив в задоволенні позову відмовити.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з листопада 2013 року перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», що відповідачем не заперечується.
19.10.2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по стажу за списком №1 згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». До заяви додав довідку від 30.08.2020 року № 01/30-1 про пільговий характер його роботи по списку №1.
Рішенням Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 10906 (без дати) в задоволенні заяви відмовлено у зв`язку з неможливістю визначити достовірність даних, які містяться у довідці від 30.08.2020 року №01/30-1.
Рішення мотивовано тим, що відповідно до наданих документів та матеріалів пенсійної справи провести перерахунок пенсії по стажу за списком №1 не можливо, у зв`язку з тим, що довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 30.08.2020 року №01/30-1, що видана ліквідатором ВАТ «Сталькон», містить дані про пільговий характер роботи за період з 01.03.2001 року по 18.03.2002 року, які суперечать даним за цей же період, що внесені до пенсійної справи при призначенні пенсії, - при призначенні пенсії вказаний період був зарахований як пільговий за списком №2, а за наданою довідкою даний період визначено як пільгова робота за списком №1, що викликає сумнів.
В оскарженому рішенні також зазначено, що для з`ясування достовірності довідки від 30.08.2020 року №01/30-1 необхідно додатково надати завірені належним чином документи: особову картку форми Т-2, накази по кадрах, штатний розпис, технологію виробництва, накази про проведення атестації робочих місць від 12.05.1994 року №73 та від 10.12.1999 року №269 (тобто документи на які містяться посилання у вказаній довідці).
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», яка визначає умови призначення пенсії за віком, передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення відповідного віку та за наявності відповідного страхового стажу.
Частиною 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
Відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 року в справі № І-р/2020) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці – жінкам.
Відповідно до ч. 1 ст. 114 розд. ХІV Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 114 вказаного Закону на пільгових умовах пенсія за віком призначається, зокрема працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, або за відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають особи, визначені наступними абзацами п. 1 ч. 2 ст. 114 вказаного Закону.
Таким чином необхідними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» є зайнятість особи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1, які затверджені Кабінетом Міністрів України, така зайнятість повний робочий день, наявність атестації робочих місць та наявність відповідного страхового стажу, в тому числі на зазначених роботах.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» Кабінет Міністрів України постановою від 12.08.1993 року № 637 затвердив Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Згідно з п.п. 1 та 2 вказаного Порядку за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Пунктом 3 Порядку визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Пунктом 20 Порядку визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно зі ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з ч. 4 ст. 45 вказаного Закону, яка визначає строки призначення (перерахунку) та виплати пенсії, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Відповідно до ч. 5 ст. 45 вказаного Закону документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Аналогічні положення містяться в Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1.
Розділ ІІ вказаного Порядку містить перелік документів, необхідних, зокрема для призначення, перерахунку пенсії,
Відповідно до постанови Верховного Суду від 30.05.2018 року в справі №174/658/16-а (провадження №К/9901/201/17) оцінюватися судом мають саме підстави, тобто, мотиви, з яких виходив відповідач, розглядаючи заяву щодо пенсії.
Оскарженим рішенням органу Пенсійного фонду України в задоволенні заяви позивача про перерахунок пенсії з додаванням до пільгового стажу по списку №1 спірного періоду відмовлено з посиланням на те, що довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 30.08.2020 року №01/30-1, що видана ліквідатором ВАТ «Сталькон», містить дані про пільговий характер роботи за період з 01.03.2001 року по 18.03.2002 року, які суперечать даним за цей же період, що внесені до пенсійної справи при призначенні пенсії, - при призначенні пенсії вказаний період був зарахований як пільговий за списком №2, а за наданою довідкою даний період визначено як пільгова робота за списком №1, що викликає сумнів.
Суд вважає такі посилання відповідача неприйнятними та такими, що суперечать вимогам законодавства з наступних підстав.
В трудовій книжці позивача щодо спірного періоду відображена робота на посаді терміста 5 розряду.
В довідці про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 30.08.2020 року №01/30-1, що видана ліквідатором ВАТ «Сталькон», зазначено, що протягом періоду з 01.03.2001 року по 18.03.2002 року позивач працював на ВАТ «Стальком» повний робочий день на посаді терміста 5 розряду за професією/посадою «Термісти, постійно зайняті біля печей на гарячих робота», що передбачена списком №1 виробництв, робіт, професій і посад, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162 (розд. ХІ підрозд. 3, код професії 1110300а-19100).
Посилання відповідача на сумніви щодо достовірності даних довідки та необхідність підтвердження їх додатковим документами через те, що при призначенні пенсії спірний період був зарахований як пільговий за списком №2, а в довідці він зазначений як пільгова робота за списком №1, - є неприйнятним, оскільки дані, що зазначені у вказаній довідці, повністю відповідають вимогам законодавства, в тому числі наведеній постанові Кабінету Міністрів України, і підтверджують те, що протягом спірного періоду позивач працював на роботі, яка віднесена до списку №1.
З огляду на наведене, він мав право на зарахування спірного періоду до пільгового стажу роботи за списком №1, а не за списком №2, як помилково вважав відповідач.
За для уникнення сумнівів орган Пенсійного фонду, в даному випадку, мав підняти списки, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162, та звірити дані довідки з такими списками, чого ним неправомірно зроблено не було.
Допущена колись помилка органу Пенсійного фонду – зарахування спірного періоду до пільгового стажу по списку №2, а не до списку №1, не може порушувати пенсійні права позивача, і має бути виправлена шляхом приведення відповідних даних у відповідність до вимог законодавства.
З огляду на наведене та враховуючи та, що саме рішення, а не дії (як помилково зазначав позивач) спричиняє правові наслідки, порушені права позивача підлягають захисту та відновленню іншим шляхом – шляхом визнання протиправним та скасування прийнятого відповідачем щодо позивача рішення із зобов`язанням відповідача повторно розглянути заяву позивача від 19.10.2020 року із зарахуванням до пільгового стажу за списком №1 періоду його роботи з 01.03.2001 року по 18.03.2002 року (п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).
Щодо розподілу судових витрат.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23.02.2021 року сплату судового збору в сумі 908 грн. за подання до суду позовної заяви відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Згідно з ч. 2 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 вказаного Кодексу, яка регулює питання розподілу судових витрат, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки сплату судового збору, що підлягав оплаті відповідно до положень цього Кодексу, відстрочено до ухвалення судового рішення у справі, і судовий збір не оплачено, тому відповідно до наведених вимог процесуального законодавства при задоволенні позову такий судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - суб`єкта владних повноважень.
Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (87548, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27а, код ЄДРПОУ 42171861) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 10906 (без дати), прийняте щодо ОСОБА_1 .
Зобов`язати Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.10.2020 року із зарахуванням до пільгового стажу за списком №1 періоду його роботи з 01.03.2001 року по 18.03.2002 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (87548, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27а, код ЄДРПОУ 42171861) на користь державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України, 01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 26255795, рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір в сумі 908 грн.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення судом складено 18 березня 2021 року.
Суддя Т.В. Логойда