Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 квітня 2010 р. справа № 2а-4017/10/0570
час прийняття постанови: 12-00
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Соколової О.А.
при секретаріШмітько А.В.
за участю:
прокурора Демидової М.В.,
представник позивача - Соколової В.П. (довіреність від 30.01.10),
представника відповідача Жалоб Я.С. (довіреність від 31.12.09),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора міста Донецька в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до державного підприємства «Добропіллявугілля» про стягнення штрафу у розмірі 5100,00грн. за постановою Держенергонагляду від 25.02.09 № Д-69,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор міста Донецька звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до державного підприємства «Добропіллявугілля» про стягнення штрафу у розмірі 5100,00грн. за постановою Держенергонагляду від 25.02.09 № Д-69.
В обґрунтування позову посилається на те, що відповідно до вимог Закону України “Про електроенергетику” субєкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інструкції та порушення умов ліцензій штраф у розмірі до пяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У присутності відповідача 12.01.09 на ВП шахта Піонер, ДП «Добропіллявугілля», державним інспектором з енергетичного нагляду проведено перевірку виконання припису Інспекції від 25.09.08 ДЧ 224 №714/171, про усунення порушень законодавства про електроенергетику, що підтверджується актом перевірки від 12.01.09 №02/18/0015. 25.02.09 прийнято постанову №Д-69 про накладання штрафу за порушення законодавства про електроенергетику на суму 5100,00 грн. у звязку з невиконанням припису інспекції від 25.09.08 ДЧ №715/171.
Згідно п. 10 Постанови № 1312, субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня прийняття постанови про його накладання; у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Тому просить суд стягнути з відповідача штраф у сумі 5100,00 грн.
У судовому засіданні прокурор та представник позивача (державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго») позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні надав письмове заперечення, з яких вбачається, що роботи по пункту 8 припису ДЧ 224 № 715/171 від 25.09.08, а саме, здійснення «профілактичних іспитів обладнання електрогосподарства та надання протоколів іспитів, а саме, заміру опору розтікання на основних заземлювачах, заземл. магістралях та устаткуванні; протоколів перевірки ізоляції; протоколів перевірки повного опору петлі «фаза-нуль»» - були проведені у червні 2008 року, тобто порушення було виконане на момент винесення припису.
Розгляд справи здійснювався із фіксуванням судового процесу за допомогою звукозаписувального пристрою “Камертон”.
Заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, повно розглянувши матеріали справи, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та обєктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи у їх сукупності, суд дійшов висновку про наступне.
Згідно з п. 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури покладений обовязок представляти інтереси держави у випадках, передбачених законом.
Статтями 20, 36-1 Закону України “Про прокуратуру” передбачено можливість звернення прокурора до суду з заявою про захист прав та законних інтересів держави.
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії відповідно до Закону України “Про електроенергетику” здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Державному підприємству “Національна енергетична компанія “Укренерго” при виконанні функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 року, наказом Міністерства палива та енергетики України № 422 від 03.11.2006 року “Про державний енергетичний нагляд” та діє у складі Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго”та його територіальних структурних підрозділів.
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» зареєстровано як юридична особа Шевченківською районною у м. Києві державною адміністрацією 10.08.1998 року, включено до ЄДРПОУ та має ідентифікаційний код 00100227.
“Держенергонагляд у Донбаському регіоні” є відокремленим підрозділом Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” без права юридичної особи, включено до ЄДРПОУ, ідентифікаційний код 34190827.
Шахта Піонер (код ЄДРПОУ 26319454) є відокремленим підрозділом державного підприємства «Добропіллявугілля» (код ЄДРПОУ 32186934), без права юридичної особи.
Оскільки відокремлений підрозділ «Шахта Піонер» не є юридичною особою, вимоги позивача по сплаті штрафу звернені до державного підприємства «Добропіллявугілля».
Відповідно до ст. 5 Закону України “Про електроенергетику” до принципів державної політики в енергетиці належать створення умов безпечної експлуатації обєктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України “Про електроенергетику” державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.
Частини 5 та 6 ст. 9 Закону України “Про електроенергетику” надає Державним інспекторам з експлуатації електричних станцій і мереж повноваження давати у межах своїх повноважень керівникам об'єктів електроенергетики приписи про усунення порушень нормативно-правових актів та застосовувати у встановленому законодавством України порядку санкції до підприємств, об'єкти електроенергетики яких підключені до об'єднаної енергетичної системи України, за порушення законодавства про електроенергетику з питань, що належать до їх компетенції.
Відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України “Про електроенергетику” суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Судом встановлено, що 25.09.08 позивачем винесено припис ДЧ224 №715/171, зі змісту якого вбачається, що відповідачу необхідно здійснити наступні заходи, а саме:
- затвердити в установленому порядку посадову інструкцію для особи відповідальної за електрогосподарство та посадову інструкцію для осіб електротехнічного персоналу підприємства; призначити особу відповідальну за електрогосподарство споживача;
- призначити заступника на час відсутності особи відповідальної за електрогосподарство;
- забезпечити наявність електротехнічного персоналу з необхідною атестацією для експлуатації електрогосподарства або укласти договір зі спеціалізованою організацією про експлуатацію електрогосподарства чи його частини;
- виконати та затвердити схему електропостачання в однолінійному виконанні в цілому по підприємству і окремо по підрозділам з усіма комутаційними апаратами;
- затвердити списки осіб, які мають право ведення оперативних переговорів з постачальником електричної енергії, віддавати оперативні розпорядження та засіб звязку з постачальником електричної енергії;
- розробити і затвердити календарний графік ремонтів і профілактичних іспитів основного електроустаткування;
- зробити профілактичні іспити обладнання електрогосподарства та надати протоколи іспитів, а саме, заміру опору розтікання на основних заземлювачах, заземл. магістралях та устаткуванні; протоколи перевірки ізоляції; протоколів перевірки повного опору петлі «фаза-нуль»;
- зробити та забезпечити наявність оперативного журналу на виконання робіт в електроустановках;
- завести журнал обліку виробничого інструктажу електротехнічного персоналу підприємства;
- забезпечити наявність на підприємстві та на робочому місті особи відповідальної за електрогосподарство комплекту оперативної та технічної документації;
- нанести, відновити диспетчерські найменування на ГРЩ0,4кВ, РЩ , ЩО нанести попереджувальні плакати, знаки електробезпеки;
- виконати написи на кнопках ,ключах приводах комутаційних апаратів із указівкою до якого обладнання (двигуна, механізму) вони відносяться яку операцію вони виконують;
- захистити та закріпити проводи (кабелі) живлення від механічних пошкоджень та деформацій;
- виконати заземлення всіх комутаційних апаратів, електродвигунів ,обладнання об'єктів підприємства;
- встановити (відновити) бірки на відкрито прокладених КЛ 0.4кВ відповідними позначеннями ( призначення, марка, переріз, довжина);
- обновити та виконати схеми від ходячих фідерів РЩ, ЩО та комірках 0,4 кВ;
- нанести на комутаційні апаратах до якого електродвигуна вони належать;
- розробити та затвердити графік оглядів електродвигунів та автоматичні механізмів, що тривалий час перебувають у резерві;
- переглянути договір на постачання електроененергії у звязку зі змінами в схемі підключення та потужності обєктів споживання.
Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донбаському регіоні Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області 12.01.09 проведена позапланова перевірка відокремленого підрозділу «шахта Піонер» державного підприємства «Добропіллявугілля» з питання виконання вимог припису ДЧ224 №715 від 25.09.08, про що складено акт №02/18/0015.
У звязку з цим, на підставі акту перевірки позивачем 25.02.09 стосовно відповідача прийнята постанова №Д-69 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, зі змісту якого вбачається, що на підстав акту перевірки № 02/18/0015 від 12.01.08 за невиконання припису ДЧ224 №715 від 25.09.08, а саме не зроблені профілактичні іспити обладнання електрогосподарства та не надані протоколи іспитів, внаслідок чого відбулось порушення ст. 26 Закону України “Про електроенергетику”. Відповідно до ст.27 Закону України “Про електроенергетику” та ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» на відповідача накладено штраф у розмірі 5100,00 грн.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зазначена постанова була надіслана на адресу відповідача та отримана ним 17.03.09, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення рекомендованого листа (а.с.11).
Судом не приймається заперечення щодо проведення у червні 2008 року робіт про пункту 8 припису ДЧ 224 №715/171 від 25.09.08, а саме, здійснення «профілактичних іспитів обладнання електрогосподарства та надання протоколів іспитів, а саме, заміру опору розтікання на основних заземлювачах, заземл. магістралях та устаткуванні; протоколів перевірки ізоляції; протоколів перевірки повного опору петлі «фаза-нуль»», у звязку з тим, що в підтвердження цього відповідач не надав жодних доказів.
Відповідач повинен був сплатити штраф до Державного бюджету України протягом 30 днів з дня прийняття постанови.
Судом встановлено, що відповідач штраф у розмірі 5100,00 грн. до Державного бюджету України до теперішнього часу не сплатив, а також не звертався до суду щодо оскарження постанови №Д-69 від 25.02.09 не звертався.
У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належать органи державної податкової служби) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.п. 2, 3, 4 ч. 2 ст. 129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідачем доведена правомірність прийняття постанови про накладання штрафу за порушення законодавства про електроенергетику.
Таким чином, суд дійшов висновку про повне задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ
Позовні Прокурора міста Донецька в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до державного підприємства «Добропіллявугілля» про стягнення штрафу у розмірі 5100,00грн. за постановою Держенергонагляду від 25.02.09 № Д-69 задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з державного підприємства «Добропіллявугілля» (85000, Донецька область, м.Добропілля, пр-т.Шевченка, буд.2, ЄДРПОУ 32186934) до Державного бюджету України штраф у сумі 5100 (пять тисяч сто) гривень 00 копійок.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 29 квітня 2010 року. Постанова виготовлена в повному обсязі 5 травня 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Соколова О. А.