Єдиний державний реєстр судових рішень ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2010 р. № 2-2/3311-2009 Вищий господарський суд України у складі: суддя Бенедисюк І.М. головуючий, судді Львов Б.Ю. і Харченко В.М.,
розглянувши касаційну скаргу державного підприємства "Радіотелевізійний передавальний центр Автономної Республіки Крим", м. Сімферополь Автономної Республіки Крим,
на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 03.12.2009
та постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 18.02.2010
зі справи № 2-2/3311-2009
за позовом державного підприємства "Український державний центр радіочастот" в особі його Кримської філії (далі Центр радіочастот), м. Сімферополь Автономної Республіки Крим,
до державного підприємства "Радіотелевізійний передавальний центр Автономної Республіки Крим" (далі Передавальний центр)
про внесення змін у додаток до договору,
за участю представників сторін:
позивача Шевченко Г.А.,
відповідача Гордєєва Г.Г., Полєтаєвої Г.І.,
ВСТАНОВИВ:
Центр радіочастот звернувся до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовом про зобовязання Передавального центру внести зміни в додаток № 1 до договору від 01.07.2008.
Рішенням названого суду від 03.12.2009 (суддя Толпиго В.І.), залишеним без змін постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 18.02.2010 (колегія суддів у складі: Маслова З.Д. головуючий суддя, судді Градова О.А., Остапова К.А.), позов задоволено. Прийняті судові рішення мотивовано наявністю правових підстав для задоволення позову.
У касаційній скарзі до Вищого господарського суду України Передавальний центр просить рішення місцевого та постанову апеляційного господарських судів зі справи скасувати внаслідок їх прийняття з порушенням норм матеріального права та прийняти нове рішення про відмову в позові.
Центр радіочастот подав відзив на касаційну скаргу, в якому зазначив про безпідставність її доводів та просив судові рішення зі справи залишити без змін, а скаргу - без задоволення.
Учасників судового процесу відповідно до статті 1114 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) належним чином повідомлено про час і місце розгляду касаційної скарги.
Перевіривши повноту встановлення попередніми судовими інстанціями обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального і процесуального права, заслухавши представників сторін, Вищий господарський суд України дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги з урахуванням такого.
Попередніми судовими інстанціями у справі встановлено, що:
- 01.07.2008 сторонами укладено договір № 01190126/79 (далі Договір), за умовами якого позивач зобовязався виконувати роботи, передбачені Граничними тарифами на роботи (послуги), пов'язані з користуванням радіочастотним ресурсом України;
- 04.01.2009 сторонами підписано додаткову угоду до Договору та визначено, що предметом Договору є виконання позивачем (виконавцем) робіт, які передбачені Тарифами на роботи (послуги) державного підприємства "Український державний центр радіочастот", пов'язані з користуванням радіочастотним ресурсом України та виділенням номерного ресурсу, затверджені рішенням Національної комісії України з питань регулювання зв'язку від 11.12.2008 № 1256 і зареєстровані в Міністерстві юстиції України 25.12.2008 за № 1238/15929, тоді як відповідач (замовник) приймає і оплачує виконані роботи в порядку і на умовах, передбачених даним Договором;
- відповідно до пунктів 4.1, 4.2 та 4.4 Договору розрахунки між виконавцем і замовником за роботи проводяться згідно з діючими тарифами шляхом перерахування суми, виставленої в платіжному документі, на розрахунковий рахунок виконавця; виконавець проводить нарахування плати за роботи, пов'язані з радіочастотним моніторингом та забезпеченням електромагнітної сумісності (далі EMC) радіоелектронних засобів (далі РЕЗ) замовника за статтями тарифів на підставі виданих йому дозволів на право експлуатації РЕЗ з моменту їхньої видачі і до моменту зняття РЕЗ з обліку у встановленому порядку або анулюванні дозволів на право експлуатації РЕЗ; перелік РЕЗ замовника і вартість робіт, пов'язаних з радіочастотним моніторингом та забезпечення ЕМС РЕЗ за один календарний рік з урахуванням податку на додану вартість, що розраховується відповідно до законодавства України, визначені у додатку № 1, що складається на момент оформлення дозволів та є невід'ємною частиною Договору. У випадку зміни кількості РЕЗ, що експлуатуються замовником, виконавець робить відповідний перерахунок суми оплати робіт, пов'язаних з радіочастотним моніторингом та забезпеченням ЕМС із внесенням змін до додатку № 1;
- 08.05.2009 позивач направив відповідачеві проект додатку № 1 до Договору, який відповідач підписав з протоколом розбіжностей, виключивши розділ 2 "Вид зв'язку "Аналогове телевізійне мовлення" - РЕЗ типу FTV-210, TXUP-100, ТХVP-100, ТРА-30";
- додатком № 1 до Договору враховано пять спірних РЕЗ, на які відповідач одержав дозволи, що діють до 2010-2012 років, та які, як і Договір, у встановленому законом порядку недійсними не визнано;
- договори, укладені Передавальним центром від 12.12.2006 № 4-210/9, від 25.10.2006 № 30/13-06, від 01.01.2007 № 4-208/10, від 28.12.2007 № 1/01-2008/3-С/2008 не стосуються спірних РЕЗ;
- 26.02.2009Передавальним центром та державною радіомовною компанією "Крим" (далі ДТРК "Крим") укладено контракт на виконання державного замовлення на трансляцію телерадіопрограм ДТРК "Крим", вироблених для державних потреб на 2009 рік, предметом якого є розповсюдження (трансляція) відповідачем телепрограм ДТРК "Крим", яке виконується технічними засобами, зазначеними у додатку № 1 до контракту, у тому числі й спірними технічними засобами, відносно яких відповідач одержав необхідні дозволи, що діють до 2010-2012 років.
Причиною виникнення спору зі справи є питання щодо наявності підстав для зобовязання Передавального центру внести зміни до додатку № 1 до Договору.
Відповідно до статті 1 Закону України від 01.06.2000 № 1770-III "Про радіочастотний ресурс України" (далі Закон № 1770) дозвіл на експлуатацію радіоелектронного засобу або випромінювального пристрою (далі - дозвіл на експлуатацію) це документ, який засвідчує право власника конкретного радіоелектронного засобу або випромінювального пристрою на його експлуатацію протягом визначеного терміну в певних умовах; користування радіочастотним ресурсом діяльність, пов'язана із застосуванням радіоелектронних засобів та/або випромінювальних пристроїв, що випромінюють електромагнітну енергію в навколишній простір у межах радіочастотного ресурсу; користувач радіочастотного ресурсу - юридична або фізична особа, діяльність якої безпосередньо пов'язана з користуванням радіочастотним ресурсом відповідно до законодавства; присвоєння смуг, номіналів радіочастот реєстрація дозволу на експлуатацію радіоелектронних засобів і випромінювальних пристроїв у реєстрі присвоєнь смуг, номіналів радіочастот з визначенням смуги, номіналу радіочастот, параметрів випромінювання та умов експлуатації конкретного радіоелектронного засобу.
Згідно з пунктом 2 частини другої статті 30 Закону № 1770 користування радіочастотним ресурсом України здійснюється на підставі ліцензій на мовлення, виданих Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення, та дозволів на експлуатацію - суб'єктами господарювання, які користуються радіочастотним ресурсом України для розповсюдження телерадіопрограм телерадіоорганізаціями.
Частиною девятою статті 9 Закону України 21.12.1993 № 3759-XII "Про телебачення і радіомовлення" встановлено, що ліцензія на мовлення, видана Національною радою, є єдиним і достатнім документом, що надає ліцензіату право відповідно до умов ліцензії здійснювати мовлення, користуватися каналами мовлення за умови наявності у володільців радіоелектронних засобів передбачених законом дозволів на їх експлуатацію.
Відповідно до частин першої, другої та шостої статті 41 Закону № 1770 висновок щодо електромагнітної сумісності у смугах частот загального користування надається Українським державним центром радіочастот (далі - УДЦР) у порядку, визначеному Національною комісією з питань регулювання зв'язку (далі - НКРЗ). Висновок щодо електромагнітної сумісності у смугах частот спеціального користування надає Генеральний штаб Збройних Сил України. Затверджені центральним органом виконавчої влади у галузі зв'язку (далі ЦОВЗ) методики розрахунків електромагнітної сумісності є обов'язковими для Генерального штабу Збройних Сил України та УДЦР; висновок дає право на встановлення, монтаж конкретних радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв з визначеними умовами; висновок щодо електромагнітної сумісності радіоелектронних засобів мовлення надається на підставі подання Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення. До подання додається заявка, форма якої встановлюється НКРЗ.
Згідно з частинами першою, третьою та тринадцятою статті 42 Закону № 1770 користувачі радіочастотного ресурсу України повинні отримувати дозволи на експлуатацію відповідних радіоелектронних засобів та/або випромінювальних пристроїв, крім засобів та пристроїв, використання яких здійснюється на бездозвільній основі відповідно до цього Закону; дозволи на експлуатацію у смугах радіочастот загального користування видає УДЦР; дозволи на експлуатацію у смугах радіочастот спеціального користування видає Генеральний штаб Збройних Сил України; дозвіл на експлуатацію видається на кожний окремий радіоелектронний засіб або випромінювальний пристрій.
Пунктом третім статті 24 Закону № 1770 встановлено, що Національна рада України з питань телебачення та радіомовлення визначає відповідно до законодавства про радіочастотний ресурс України користувачів радіочастотного ресурсу України у смугах радіочастот, виділених для каналів мовлення, мереж мовлення.
Відповідно до частини другої статті 50 Закону № 1770 Національна рада України з питань телебачення та радіомовлення визначає відповідно до законодавства про радіочастотний ресурс України користувачів радіочастотного ресурсу України у смугах радіочастот, виділених для телерадіомовлення.
Частинами першою, другою та четвертою статті 16 Закону № 1770 передбачено, що: державне госпрозрахункове підприємство "Український державний центр радіочастот" утворюється відповідно до закону; УДЦР відноситься до сфери управління НКРЗ і здійснює свою діяльність на підставі статуту, який затверджується НКРЗ; повноваження УДЦР поширюються на користувачів радіочастотного ресурсу України, які діють у смугах радіочастот загального користування; УДЦР здійснює роботи та надає послуги на договірних засадах; перелік робіт та послуг, що виконує УДЦР, а також тарифи на них затверджуються НКРЗ у встановленому порядку.
Згідно з частинами другою та четвертою статті 19 Закону № 1770 радіочастотний моніторинг здійснюється УДЦР та Генеральним штабом Збройних Сил України у смугах радіочастот загального та спеціального користування відповідно; радіочастотний моніторинг у смугах радіочастот загального та спеціального користування здійснюється за рахунок користувачів радіочастотного ресурсу.
Відповідно до пункту 3.1 та 3.6 Тарифів на роботи (послуги) Державного підприємства "Український державний центр радіочастот", пов'язані з користуванням радіочастотним ресурсом України та виділенням номерного ресурсу, затверджених рішенням Національної комісії з питань регулювання зв'язку України від 11.12.2008 № 1256 та зареєстрованих Міністерством юстиції України 25.12.2008 за № 1238/15929, роботи з радіочастотного моніторингу та забезпечення електромагнітної сумісності (далі - ЕМС) радіоелектронного засобу (далі - РЕЗ), випромінювального пристрою (далі - ВП) у смугах радіочастот загального користування виконує УДЦР на платній основі за господарськими договорами з користувачами радіочастотного ресурсу (далі - РЧР). Перелік РЕЗ, ВП, що підлягають моніторингу та забезпеченню ЕМС, наводиться у відповідних підписаних обома сторонами додатках до господарських договорів; у разі, якщо дозвіл на експлуатацію РЕЗ або ВП було отримано користувачем РЧР у поточному місяці, вартість робіт з радіочастотного моніторингу сплачується за повний місяць. У разі припинення користувачем РЧР експлуатації РЕЗ або ВП вартість робіт з радіочастотного моніторингу сплачується за повний поточний місяць.
Пунктом 1.5 Положення про надання висновків щодо електромагнітної сумісності та дозволів на експлуатацію радіоелектронних засобів, затвердженого рішенням Національної комісії з питань регулювання зв'язку України від 12.08.2005 № 46 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.08.2005 за № 963/11243 (далі Положення), передбачено, що висновок щодо ЕМС РЕЗ та дозвіл на експлуатацію РЕЗ телерадіомовлення отримує, зокрема, суб'єкт господарювання, який є власником РЕЗ мовлення і розповсюджуватиме програми мовлення за договором (угодою) з телерадіокомпанією, яка має ліцензію на мовлення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення.
Згідно з пунктом 5.1 Положення користувач у процесі експлуатації радіоелектронних засобів повинен, зокрема, додержуватися вимог законодавства, державних стандартів, нормативно-правових актів та нормативно-технічних документів, чинних у сфері користування радіочастотним ресурсом України, а також утримуватися від дій, які можуть призвести до порушень законодавства про користування радіочастотним ресурсом України; своєчасно та в повному обсязі вносити до Держбюджету щомісячний збір за користування радіочастотним ресурсом України, а також плату УДЦР за радіочастотний моніторинг; дотримуватися особливих умов дозволів на експлуатацію РЕЗ.
Відповідно до пункту 1.12 Положення про радіочастотний моніторинг у смугах радіочастот загального користування, затвердженого рішенням Національної комісії з питань регулювання зв'язку України від 16.07.2009 № 1599 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.08.2009 за № 741/16757, дані щодо виданих (анульованих) дозволів на експлуатацію РЕЗ (ВП) враховуються шляхом внесення змін у додаток до договору.
Пунктами 1.8, 1.9 та 1.10 Положення про радіочастотний моніторинг у смугах радіочастот загального користування оплата робіт, пов'язаних з радіочастотним моніторингом, здійснюється користувачами РЧР щомісячно на підставі договору з УДЦР відповідно до законодавства; кожний користувач РЧР укладає з УДЦР договір про проведення радіочастотного моніторингу у смугах радіочастот загального користування; договір про проведення радіочастотного моніторингу підписується повноважними представниками сторін не пізніше тридцяти календарних днів від дня видачі УДЦР заявникові першого дозволу на експлуатацію РЕЗ (ВП).
Згідно з статтею 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором; сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором; сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду; у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду; якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Відповідно до частин першої та другої статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
З огляду на те, що Договір у встановленому законодавством порядку недійсним не визнавався, відповідач отримав на пять спірних РЕЗ дозволи, які не були включені у додаток № 1 до Договору, яким передбачено, що у випадку зміни кількості РЕЗ, що експлуатуються замовником, виконавець робить відповідний перерахунок суми оплати робіт, пов'язаних з радіочастотним моніторингом та забезпечення ЕМС із внесенням змін до додатку № 1, попередні судові інстанції дійшли вірного висновку щодо необхідності задоволення даного позову.
Посилання скаржника на те, що він не розповсюджує телепрограми із застосуванням власних радіоелектронних засобів, а лише надає телерадіокомпаніям телекомунікаційні послуги з експлуатаційно-технічного обслуговування технічних засобів мовлення, спростовуються фактичними обставинами, встановленими попередніми судовими інстанціями.
Отже, рішення місцевого та постанова апеляційного господарських судів відповідають встановленим ними фактичним обставинам, прийняті з дотриманням норм матеріального та процесуального права і передбачені законом підстави для їх скасування відсутні.
Керуючись статтями 1117, 1119 - 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 03.12.2009 та постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 18.02.2010 зі справи № 2-2/3311-2009 залишити без змін, а касаційну скаргу державного підприємства "Радіотелевізійний передавальний центр Автономної Республіки Крим" без задоволення.
Згідно з статтями 125, 129 Конституції України та рішенням Конституційного Суду України від 11.03.2010 № 8-рп/2010 постанова Вищого господарського суду України касаційному оскарженню не підлягає.
Суддя І.Бенедисюк
Суддя Б.Львов
Суддя В.Харченко