Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 ІМЕНЕМ УКРАЇНИ РІШЕННЯ
Справа № 13/16422.04.10 За позовом Управління Державної служби охорони при ГУМВС України в
Харківській області
до Українського державного підприємства "Укрхімтрансаміак"
про укладення договору охорони
Суддя Курдельчук І.Д.
Представники сторін:
від позивача Гаврилюк С.І. –дов. №48/1-2-1469/Як від 20.04.2010 р.,
Крашенінніков В.В. № 48/1-2-5211/Шв від 09.12.2009 р.
від відповідача Пойда О.А. –дов. № 541 від 06.04.2010 р.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ i СУТЬ СПОРУ:
24.03.10 позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом про визнання укладеним Договору охорони об’єктів та лінійної частини аміакопроводу підрозділом Державної служби охорони при МВС України від 24.02.10 між Управлінням Державної служби охорони при ГУ МВС України в Харківській області та Українським державним підприємством «Укрхімтрансамак»в редакції Управління Державної служби охорони при ГУ МВС України в Харківській області
29.03.10 ухвалою Господарського суду міста Києва порушено провадження у справі витребувано документи та докази і сторони зобов'язано вчинити дії, розгляд справи призначено на 22.04.10
У судовому засіданні, призначеному на 22.04.10, позивач подав витребувані документи, його представник підтримав позовні вимоги в повному обсязі, зазначивши, що обов’язок визначений законодавчими актами на здійснення охорони лінійної частини та об’єктів магістрального аміакопроводу з залученням відповідних органів МВС України на договірних засадах не виконаний через безпідставне ухилення відповідача від укладення договору.
Представник відповідача заперечуючи проти позову, зазначив, що законодавство не встановлює обов’язку «Укрхімтрансаміак»укласти договір з підрозділами МВС, а лише визначає на можливість охорони найбільш важливих об’єктів трубопровідного транспорту органами МВС на договірних засадах.
Крім того, відповідач зазначив, на виконання приписів нормативних актів та окремих ухвал Господарського суду міста Києва 48/71 від 17.04.07 та №34/4 від 24.12.08 створив 31.03.10 свій відомчий підрозділ –службу безпеки та відомчої охорони, в коло обов’язків якої входить охорона об’єктів магістрального аміакопроводу.
Позивач також подав клопотання про направлення судом повідомлення до органів прокуратури про наявність в діях посадових осіб УДП «Укртрансаміак»ознак дій, переслідуваних у кримінальному порядку.
Господарський суд визнав подані документи достатніми для вирішення спору та відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України розглянув справу за наявними в ній матеріалами.
Перед початком розгляду справи по суті представників сторін ознайомлено з їх правами та обов’язками передбаченими ст.ст. 20, 22 ГПК України. Крім цього, у судовому засіданні роз’яснені вимоги ст.81-1 ГПК України.
Господарським судом, відповідно до вимог ст.81-1 ГПК України, складений протокол, який долучено до матеріалів справи.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі обставини справи, які мають значення для вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до статті 1 Закону України "Про трубопровідний транспорт" об'єктами трубопровідного транспорту є магістральні та промислові трубопроводи, включаючи наземні, надземні і підземні лінійні частини трубопроводів, а також об'єкти та споруди, основне і допоміжне обладнання, що забезпечують безпечну та надійну експлуатацію трубопровідного транспорту.
Згідно з частиною 2 статті 16 цього Закону України підприємства, установи та організації трубопровідного транспорту зобов'язані забезпечувати охорону об'єктів трубопровідного транспорту. Охорона об'єктів магістрального трубопровідного транспорту здійснюється спеціальними відомчими підрозділами цих підприємств, порядок роботи яких визначається Правилами охорони магістральних трубопроводів, затверджених Кабінетом Міністрів України (частина 1 статті 19 Закону України "Про трубопровідний транспорт".
Відповідно до абзацу другого пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Правил охорони магістральних трубопроводів" від 16.11.2002, № 1747 охорона (у тому числі пожежна) найбільш важливих об'єктів магістрального трубопровідного транспорту, включаючи лінійну частину, перелік яких установлюється Кабінетом Міністрів України, здійснюється також органами внутрішніх справ на договірних засадах.
Частиною 2 статті 19 Закону України "Про трубопровідний транспорт" визначено, що охорона (у тому числі пожежна) найбільш важливих об'єктів трубопровідного транспорту, включаючи лінійну частину, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України, здійснюється також органами Міністерства внутрішніх справ України на договірних засадах.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про заходи щодо вдосконалення охорони об'єктів державної та інших форм власності" від 10.08.1993 р. №615 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1993 р. N 615" 26.08.2009 № 918 затверджено Перелік об'єктів підвищеної небезпеки підприємств, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, що підлягають обов'язковій охороні підрозділами Державної служби охорони при Міністерстві внутрішніх справ за договорами.
Пунктом 1 примітки до цього переліку також встановлено, що охороні підлягають, у тому числі будинки і приміщення, в яких розміщуються об'єкти підвищеної небезпеки підприємств та їх органи управління (крім тих, що охороняються воєнізованою охороною згідно із законодавством).
В Переліку зазначено найменування об’єкту - Магістральний трубопровід, яким транспортується аміак, найменування підприємства «Українське державне підприємство «Укрхімтрансамак», код з гідно з ЄДРПОУ 31517060»
Статті, 16, 19 Закону України від та приписи п. 5 постанови КМУ від 16.11.2002 № 1747 мають імперативний характер то тлумачаться однозначно.
Відповідач правомірно послалися на те, що охорона трубопроводів, відповідно до норм чинного законодавства, здійснюється спеціальними відомчими підрозділами підприємств, якому належать трубопроводи і позивач на виконання окремої ухвали господарського суду м. Києва від 17.04.2007 у справі №48/71 створив такий підрозділ 31.03.2010.
Проте посилання відповідача на відсутність обов’язку, а наявність лише права укласти договір охорони об’єктів магістрального трубопровід, яким транспортується аміак з підрозділом Державної служби охорони при Міністерстві внутрішніх справ не ґрунтується на приписах законодавства і спростовується ними.
В Україні діють три управління магістрального аміакопроводу:
1. Придніпровське управління магістрального аміакопроводу УДП «Укрхімтрансаміак», яке обслуговує частину трубопроводу протяжністю 574 км, включаючи 214км відводу від Горлівки, що проліг територією трьох областей –Харківською, Запорізькою, Донецькою областей; 2. Миколаївське управління магістрального аміакопроводу УДП «Укрхімтрансаміак»за яким закріплено 444 км аміакопроводу, що проліг територією чотирьох областей - Дніпропетровської, Херсонської, Миколаївської й Одеської. 3. Южненське управління магістрального аміакопроводу УДП «Укрхімтрансаміак».
Як вбачається з наданих відповідачем штатних розкладів в Миколаївському управлінні магістрального аміакопроводу Українського державного підприємства «Укрхімтрансамак»передбачено для цілодобової охорони і забезпечення безпеки 19 посад обхідників лінійних –охоронників та 1 посада охоронника, в Южненському УМА передбачено 5 посад охоронників, в Придніпровському УМА –1 посада старшого охоронника, 13 –посад охоронників (ЦРБ), 6 посад обхідників лінійних –охоронників (лінійної дільниці № 9), 4 –посади охоронників (лінійної дільниці №10), 7 посад обхідників лінійних –охоронників (лінійної дільниці № 10), 5 –посад охоронників (лінійної дільниці №10)6 посад обхідників лінійних –охоронників (ВТВ).
Відповідно до статті 1 Закону України "Про міліцію": "Міліція України - державний озброєний орган виконавчої влади, який захищає життя, здоров'я, права і свободи громадян, власність, природне середовище, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань".
Статтею 7 Закону України "Про міліцію" встановлено, що "міліція є єдиною системою органів, яка входить до структури Міністерства внутрішніх справ України, виконує адміністративну, профілактичну, оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну, виконавчу та охоронну (на договірних засадах) функції". Підрозділи Державної служби охорони входять до складу МВС України як підрозділ міліції охорони, а організаційна структура Державної служби охорони при МВС України визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Положенням про Державну службу охорони при МВС України (далі - Положення), яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.1993 № 615 "Про заходи щодо вдосконалення охорони об'єктів державної та інших форм власності" (зі змінами та доповненнями), визначені правові засади господарської діяльності підрозділів ДСО. Одним із основних завдань Державної служби охорони є розроблення та здійснення заходів реалізації єдиної на території України концепції охорони об'єктів усіх форм власності та громадян.
Відповідно до змісту пункту 9 Положення, підрозділи Державної служби охорони при МВС України є органами управління, діяльність яких не має за мету одержання прибутку, а чистий прибуток по підсумках їх фінансово-господарської діяльності - спрямовується на вдосконалення службової діяльності цих підрозділів ДСО, матеріально-технічне та фінансово-господарське забезпечення служби, здійснення заходів соціального захисту їх працівників.
Пунктом З Положення на підрозділи ДСО при МВС України державою покладені обов'язки щодо здійснення на договірних засадах заходів щодо охорони особливо важливих об'єктів згідно з переліком, який затверджується Кабінетом Міністрів України.
Виконуючи поставлені державою завдання по забезпеченню надійної охорони державних (та інших) об'єктів і безпеки громадян, підрозділи ДСО при МВС України здійснюють свою господарську діяльність на засадах госпрозрахунку виключно на кошти, які надходять по укладених договорах і інших джерел фінансування не мають.
Управління ДСО при ГУМВС України в Харківській області (далі скорочено - Позивач) зареєстроване МВС України в ЄДРПОУ як орган виконавчої влади.
Статтею 7 Закону України "Про трубопровідний транспорт" встановлено, що магістральний трубопровідний транспорт має важливе народногосподарське та оборонне значення. Обов'язки про транспортуванню аміаку російського та українського виробництва по території України міждержавним магістральним аміакопроводом "Тольятгі-Горлівка-Одеса" (далі скорочено - аміакопровод), яким щорічно транспортується на експорт понад 2 млн. тон аміаку і який являється об'єктом підвищеної небезпеки 1-ї категорії, постановою КМУ від 22.05.2001 № 571 покладено на спеціально створене з цією метою Українське державне підприємство "Укрхімтрансаміак"(далі скорочено - Відповідач).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2004 № 1734 відповідач внесений в перелік підприємств, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави.
Як встановлено, законодавством про трубопровідний транспорт визначило, що охорона об'єктів магістрального трубопровідного транспорту здійснюється спеціальними відомчими підрозділами цих підприємств, а також відповідними органами Міністерства внутрішніх справ України на договірних засадах.
Доказів забезпечення охорони лінійної частини та об'єктів аміакопроводу не надано, доказів укладення договорів з визначеними особам и суду також не надано
На сьогодні "воєнізованою охороною згідно із законодавством" не охороняються.
Відповідно до норм постанов КМУ від 10.08.1993 № 615, від 04.06.2007 № 795 та наказу Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України від 05.10.2007 №369/1105/336 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31.10.2007 за №1235/14502), в системі органів та підрозділів МВС України виключно спеціально створені для цього підрозділи ДСО при МВС України можуть надавати суб'єктам господарювання та громадянам послуги по охороні майна на договірних.
Відповідно до статті 43 Господарського кодексу України, особливості здійснення окремих видів підприємництва встановлюються законодавчими актами; перелік видів господарської діяльності, що піддягають ліцензуванню, а також перелік видів діяльності, підприємництво в яких забороняється, встановлюється виключно законом.
Відповідно до частини 5 статті 24 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" від 01.06.2000 N 1775-ІІІ та приписів частини 2 статті 4 Закону України "Про підприємництво" від 07.02.1991 №698-ХІІ, діяльність, пов'язана з охороною особливо важливих об'єктів права державної власності, перелік яких визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку, може здійснюватися тільки державними підприємствами та організаціями.
Наведені положення дубльовані п.4.4 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання послуг, пов'язаних з охороною державної та іншої власності, надання послуг з охорони громадян, які затверджені наказом МВС України від 01.12.2009 № 505 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.12.2009 за № 1248/17264).
Як вбачається з листування сторін, (листи ДСО 48/1-2-3465/Шв від 21.09.09, №48/1-2-604/Шв від 24.02.10 та №48/1-2-605/Шв від 24.02.10, лист «Укрхімтрансаміак»№2627 від 06.10.09, лист Придніпровського УМА №257 від 05.03.10, після прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 26.08.2009 № 918, відповідач фактично ухилився від укладення договору з Департаментом ДСО при МВС України, Позивачем та іншими територіальними підрозділами ДСО при МВС України щодо організації охорони лінійної частини та об'єктів аміакопроводу у встановленому законодавством порядку відповідними територіальними підрозділами ДСО при МВС України в Харківській області.
Отже, в порушення вимог вказаних вище нормативних актів КМУ та закону, відповідних договорів на охорону лінійної частини аміакопроводу «Укрхімтрансаміак»ДСО при МВС України не укладено.
Як зазначалось постановою КМУ від 23.12.04 №1734 Відповідача внесено в перелік підприємств, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави.
Згідно до ст. 1 Закону України «Про об’єкти підвищеної небезпеки», об’єкти трубопровідного транспорту , у т.ч і магістральні аміакопроводи, що експлуатуються «Укрхімтрансаміак», підпадають під класифікацію об’єктів із підвищеною небезпекою, а враховуючи сировину, що транспортується магістральним аміакопроводом, дані об’єкти є техногенно-небезпечними.
Відповідно до ст..8 цього закону суб’єкт господарської діяльності зобов'язаний: вживати заходів, направлених на запобігання аваріям, обмеження і ліквідацію їх наслідків та захист людей і довкілля від їх впливу; повідомляти про аварію, що сталася на об'єкті підвищеної небезпеки, і заходи, вжиті для ліквідації її наслідків, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування та населення; забезпечувати експлуатацію об'єктів підвищеної небезпеки з додержанням мінімально можливого ризику; виконувати вимоги цього Закону та інших нормативно-правових актів, які регулюють діяльність об'єктів підвищеної небезпеки.
Забезпечення охорони особливо-важливого об'єкту - аміакопроводу відповідача його спеціальним підрозділом (чи будь-якими іншими суб'єктами господарювання), не виключає обов’язку відповідача від укладення відповідного договору з органом МВС для їх охорони на договірних засадах підрозділами ДСО при МВС України згідно з нормами Закону України «Про трубопровідний транспорт»та постанов КМУ від 10.08.1993 № 615, від 16.11.2002 №1747, від 26.08.2009 № 918.
Проект договору скерований листом від 24.02.2010 № 48/1-2-604/Шв на адресу відповідача щодо охорони лінійної частини та об'єктів аміакопроводу залишені без належного реагування.
Докази надсилання підтверджені описом та квитанцією від 24.02.10 з відтиском штемпеля в/з Укрпошти Харків-52.
Проект договору скерований листом від 24.02.2010 № 48/1-2-605/Шв на адресу відповідача щодо охорони лінійної частини та об'єктів аміакопроводу залишені без належного реагування.
Придніпровське УМА листом від 05.03.2010 № 257 відмовило в розгляді проекту договору з посилання на те, що воно є структурним підрозділом УДП "Укрхімтрансаміак".
Відповідно до норм частин 1-3, 5 статті 11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають, зокрема, з дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства або непередбачені актами цивільного законодавства, але за своєю аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Відповідно до норм статті 14 ЦК України, цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Водночас суд бере до уваги положення частини другої цієї статті, згідно до якої особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї.
Згідно норм статті 13 ЦК України, при здійснення своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб. Дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах не допускаються. Відповідно до частини 6 статті 13 ЦК України, у разі недодержання особою при здійсненні своїх прав цих вимог, суд може зобов'язати її припинити зловживання своїми правами, а також застосувати інші наслідки, встановлені законом.
Відповідно до норм статті 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права або інтересу. Способом захисту таких порушених прав та інтересів, зокрема, є визнання права та примусове виконання обов'язку в натурі, зміна правовідношення.
Статтею 20 ГК України встановлений порядок захисту законних інтересів суб'єктів господарювання, зокрема, шляхом визнання наявності прав; припинення дій, що порушують право; установлення, зміни і припинення господарських правовідносин; присудження до виконання обов'язку в натурі, визнання недійсними актів суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси, визнання недійсними з господарських угод з підстав, передбачених законом.
Частиною 3 статті 5 ГК України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання здійснюють свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.
Відповідно з нормами статті 181 ГК України сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором. Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з ;фугою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.
Пунктом 1 статті 640 ЦК України встановлено, що договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції.
Як вбачається з матеріалів справи, 03.07.2006 позивач направив до відповідача листом N 953 проект договору іпотеки цілісного майнового комплексу цукрового заводу.
Пунктом 3 статті 181 ГК України визначено, що сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо, у двадцятиденний строк після одержання договору.
За приписом статті 642 ЦК України, відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття повинна бути повною і безумовною.
Як встановлено відповідач 26.10.09 повідомив листом №2627 позивача про необхідність узгодження дій і їх проведення до кінця поточного місяця для укладення договору з урахуванням вартості послуг.
Як зазначалось позивач направив 24.02.10 проект договору відповідачу , що підтверджено квитанцією №1298 від 24.02.10 та описом вкладення до листа з відповідною відміткою Укрпошти.
В супровідному листі УДСО вказало строк для відповіді –підписаний примірник слід повернути протягом 20-ти днів.
Згідно з положеннями пункту 4 наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 12.12.2007 № 1149, нормативні строки пересилання простої місцевої письмової кореспонденції операторами поштового зв'язку становлять 2 дні від дня подання поштового відправлення до пересилання.
Станом на час пред’явлення позову та вирішення спору, підписаний Відповідачем Проект договору не повернуто.
Відповідно до припису статті 643 ЦК України якщо у пропозиції укласти договір вказаний строк для відповіді, договір є укладеним, коли особа, яка зробила пропозицію, одержала відповідь про прийняття пропозиції протягом цього строку.
В частині 7 статті 181 Господарського кодексу України встановлено, що якщо сторона, яка одержала протокол розбіжностей щодо умов договору, заснованого на державному замовленні або такого, укладення якого є обов'язковим для сторін на підставі закону, або сторона - виконавець за договором, що в установленому порядку визнаний монополістом на певному ринку товарів (робіт, послуг), яка одержала протокол розбіжностей, не передасть у зазначений двадцятиденний строк до суду розбіжності, що залишилися неврегульованими, то пропозиції другої сторони вважаються прийнятими.
Суд застосовує аналогію закону в цьому випадку до обов’язку укласти договір.
Враховуючи, що укладення договору на охорону є обов'язковим для сторін у даній справі, УДСО повинно було звернутись з позовом до суду у двадцятиденний строк з дня отримання відмови УДП «Укрхімтрансаміак»в укладенні договору від 24.02.10.
Суд, враховуючи відсутність належного реагування та беручи до уваги строки поштового обігу, визнав вказаний строк на звернення до суду дотриманим.
Статтею 7 ГК України встановлено, що відносини у сфері господарювання регулюються Конституцією України, цим Кодексом, законами України, нормативно-правовими актами Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також іншими нормативними актами.
Відповідно до частини 3 статті 6 ЦК України, сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Статтею 638 ЦК України встановлено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною. Аналогічний зміст містять норми статті 181 ГК України.
Статтею 641 ЦК України встановлено, що пропозицію укласти договір (оферту) може зробити одна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.
Статтею 648 ЦК України встановлено, що зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту. Особливості укладення договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування встановлюються актами цивільного законодавства.
Частиною 1 статті 649 ЦК України встановлено, що розбіжності, які виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом.
Наслідком неналежної реакції відповідача, яка виявилась у фактичній відмові від укладення договору без дотримання встановленого законодавством порядку, є порушення обов’язку визначеного законом відповідач а та позивача забезпечити належну охорону об'єкта підвищеної небезпеки та трубопровідного транспорту.
Отже, між сторонами виник спір про право і реалізацію обов’язку, визначеного актами законодавства. Предметом даного позову є матеріально-правова вимога про визнання договору охорони укладеним відповідно до .
Відповідно до статей 6, 627 ЦК України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, але з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Відповідно до норм абзацу 1 частини 4 статті 4 ЦК України, постанови Кабінету Міністрів України є актами цивільного законодавства.
Оскільки спірні правовідносини між сторонами спору щодо укладення договору охорони є господарськими, крім норм ЦК України до них застосовуються й спеціальні правові норми ГК України.
Порядок укладення договорів визначений у статтях 179 - 188 Господарського кодексу України.
Відповідно з нормами статті 181 ГК України сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором. Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з ;фугою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.
Так, відповідно до частини 3 статті 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів (частина 7 статті 179 Господарського кодексу України).
Статтею 181 Господарського кодексу України визначений загальний порядок укладення господарських договорів. Особливості укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів передбачені статтею 184 Господарського кодексу України.
Так, відповідно до частини 3 вказаної статті укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.
При цьому, згідно з частиною 1 статті 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
Статтею 526 ЦК України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Аналогічний зміст містять норми статті 180 ГК України.
Статтею 901 ЦК України встановлено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Статтею 978 ЦК України встановлено, що за договором охорони охоронець, який є суб'єктом підприємницької діяльності, зобов'язується забезпечити недоторканність особи чи майна, які охороняються. Володілець такого майна або особа, яку охороняють, зобов'язані виконувати передбачені договором правила особистої та майнової безпеки і щомісячно сплачувати охоронцю встановлену плату.
Частиною першою статті 187 ГК України встановлено, що спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
Отже, укладення УДП «Укрхімтрансаміак»підрозділом ДСО при МВС України про охорону об’єктів магістрального аміакопроводу є обов’язком на підставі закону і визнання його укладеним є можливим за рішенням суду.
Водночас, згідно приписам норм статей 181, 183 - 185 ГК України, дотримання сторонами загального порядку укладення господарських договорів є обов’язковим і позивач його дотримався.
Суд також бере до уваги, що між сторонами не виникло розбіжностей щодо умов договору, оскільки відповідач не надав своїх пропозицій щодо умов договору ні позивачеві до порушення провадження у справі, ні під час вирішення спору, і також не направив суду, та не заперечував вході розгляду справи.
Оскільки підставою судового розгляду спору стали не розбіжності щодо умов договору, а відмова від укладення договору, а за результатом розгляду договір вважатиметься укладеним, суд визначає умови такого господарського договору із урахуванням вимог ст. 180 ГК щодо встановлення всіх істотних умов відповідно до закону.
Стаття 180 ГК України встановлює: 1 зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. 2. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. 3. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору. 4. Умови про предмет у господарському договорі повинні визначати найменування (номенклатуру, асортимент) та кількість продукції (робіт, послуг), а також вимоги до їх якості. Вимоги щодо якості предмета договору визначаються відповідно до обов'язкових для сторін нормативних документів, зазначених у статті 15 цього Кодексу, а у разі їх відсутності - в договірному порядку, з додержанням умов, що забезпечують захист інтересів кінцевих споживачів товарів і послуг. 5. Ціна у господарському договорі визначається в порядку, встановленому цим Кодексом, іншими законами, актами Кабінету Міністрів України. За згодою сторін у господарському договорі може бути передбачено доплати до встановленої ціни за продукцію (роботи, послуги) вищої якості або виконання робіт у скорочені строки порівняно з нормативними. 6. У разі визнання погодженої сторонами в договорі ціни такою, що порушує вимоги антимонопольно-конкурентного законодавства, антимонопольний орган має право вимагати від сторін зміни умови договору щодо ціни. 7. Строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов'язання сторін, що виникли на основі цього договору. На зобов'язання, що виникли у сторін до укладення ними господарського договору, не поширюються умови укладеного договору, якщо договором не передбачено інше. Закінчення строку дії господарського договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, що мало місце під час дії договору.
Абзацом 2 пункту 22 Положення (Постанова КМУ №615-1993р.) визначено, що ціни на послуги з охорони об'єктів, що підлягають обов'язковій охороні підрозділами ДСО при МВС України, визначаються на підставі відповідної методики, що затверджується Мінекономіки та МВС за погодженням з Антимонопольним комітетом.
Методика визначення розмірів цін на послуги з охорони об'єктів, що підлягають обов'язковій охороні підрозділами ДСО при МВС України (далі - Методика), затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства економіки України від 02.03.2001 №171/51 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13.04.2001 за №346/5537), погоджена з АМК України і визначає порядок формування ціни охоронних послуг підрозділів ДСО при МВС України по договорам на охорону об'єктів, що підлягають обов'язковій охороні підрозділами ДСО при МВС України виходячи із встановленого законодавством розміру грошового забезпечення працівників міліції (постанова КМУ від 20.12.1997 № 1431), прямих і непрямих витрат підрозділу на забезпечення діяльності, а також рівнем прибутку від охоронної діяльності.
Пунктом 2.4 Методики встановлено наступне: "До ціни послуги охорони, крім зазначених витрат, включається прибуток для покриття витрат на забезпечення соціальних гарантій працівникам охорони, розвиток власної матеріальної та побутової бази, грошове та господарське забезпечення працівників вищих органів управління, придбання обладнання, капітальний ремонт приміщень тощо. Норму прибутку, яка зараховується у ціни на послуги охорони, щорічно визначає Міністерство внутрішніх справ України."
Наказом МВС України від 21.01.2010 № 12 норма прибутку, яка враховується в ціні на послуги підрозділів ДСО при МВС України на 2010 рік визначена у розмірі до 10 відсотків.
Здійснивши аналіз умов договору на охорону об’єктів та лінійної частини аміакопроводу підрозділом Державної служби охорони при МВС України, господарський суд дійшов висновку про їх відповідність законодавству.
Враховуючи наведене, господарський суд встановивши, що укладення договору охорони є обов’язковим для позивача та відповідача відповідно до ст.ст. 16, 19 Закону України «Про трубопровідний транспорт»і постанов КМУ №1747 від 16.11.02 «Про затвердження Правил охорони магістральних трубопроводів», № 615 від 10.08.1993 «Про заходи щодо вдосконалення охорони об'єктів державної та інших форм власності», "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1993 р. N 615" 26.08.2009 № 918 та №1734 від 23.12.2004 «Про затвердження переліку підприємств, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави»і позивачем дотримано загальний порядок укладення господарських договорів
Відповідно до частини 1 статті 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до частини 1 статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Доводів позовної заяви відповідачем не спростовано, належних і допустимих доказів на підтвердження власної правової позиції відповідачем не надано, правомірності відмови від договору не обґрунтовано.
Враховуючи викладене, а також те, що відповідач не оспорив ціну позову, позовні вимоги визнаються обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Вирішуючи клопотання про надсилання повідомлення до органів про
Судові витрати, відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, підлягають стягненню з відповідача на користь позивача в звязку з задоволенням позову.
Керуючись ст.ст. 22, 32-34, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд-
ВИРІШИВ
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати Договір охорони об’єктів та лінійної частини аміакопроводу підрозділом Державної служби охорони при МВС України від 24.02.10 між Управлінням Державної служби охорони при ГУ МВС України в Харківській області та Українським державним підприємством «Укрхімтрансамак»укладеним в наступній редакції:
«ДОГОВІР №.
НА ОХОРОНУ ОБ'ЄКТІВ ТА ЛІНІЙНОЇ ЧАСТИНИ АМІАКОПРОВОДУ ПІДРОЗДІЛОМ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ ОХОРОНИ ПРИ МВС УКРАЇНИ
" 24" лютого 2010 року місто Київ
Управління Державної служби охорони при ГУМВС України в Харківській області, в особі начальника Шовкопляса Миколи Івановича, який діє на підставі Положення, назване у подальшому "Охорона", з одного боку, і Українське державне підприємство "Укрхімтрансаміак", в особі
який діє на підставі , назване у подальшому "Замовник", з іншого боку, разом - "Сторони", уклали цей договір (далі - Договір) про наступне:
1. ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ
1.1. "Охорона" приймає на себе зобов'язання здійснювати охорону об'єктів "Замовника", адреси та розташування яких зазначені сторонами у Дислокації (додаток №1 до Договору), далі скорочено - "Об'єкт" та лінійної частини аміакопроводу "Тольятті-Горлівка-Одеса" по території Харківської області з метою припинення протиправних дій на них з боку третіх осіб. "Замовник" зобов'язується виконувати передбачені Договором правила майнової безпеки і щомісячно (сплачувати "Охороні" встановлену плату.
1.2.. Вид охорони кожного "Об'єкта" та аміакопроводу зазначається Сторонами у Дислокації (додаток №1 до Договору). Охорона "Об'єктів" та аміакопроводу здійснюється цілодобово. Порядок охорони кожного з "Об'єктів" та розташування постів на них визначається "Замовником" і узгоджується з "Охороною". У випадку встановлення "Замовником" на "Об'єкті" пропускного та внутріоб'єктного режимів, вони погоджуються з "Охороною". Сторони спільно розробляють інструкцію про порядок здійснення контролю за дотриманням на "Об'єкті" пропускного та внутріоб'єктного режимів постовими "Охорони".
1.3. Протягом одного місяця після укладення Договору Сторони проводять обстеження кожного з "Об'єктів", про що складається відповідний Акт обстеження, який є невід'ємною частиною Договору. До Акту обстеження "Об'єкта" Сторонами включаються вимоги щодо забезпечення охорони та схоронності майна, вимоги до технічної укріпленості місць зберігання окремих видів майна, окремих будівель та приміщень із зберіганням майна, що передаються під охорону. Перевірка повноти і якості робіт по приведенню стану технічної укріпленості "Об'єкта" "Замовником" згідно складених Актів обстеження, усуненню виявлених недоліків здійснюється "Охороною.
2. ПРАВИЛА МАЙНОВОЇ БЕЗПЕКИ. ПОРЯДОК НАДАННЯ ОХОРОННИХ ПОСЛУГ.
Правила майнової безпеки "Об'єкта" визначаються цим розділом Договору та у Акті обстеження "Об'єкта".
Фактична передача "Об'єкта" під охорону фіксується Сторонами у відповідному Акті виставлення охорони, який підписується уповноваженими представниками Сторін.
Технічний стан прийнятого під охорону приміщень на "Об'єкті" і наявність на ньому охоронних засобів, а також додаткові потреби в них зазначаються Сторонами у Акті обстеження "Об'єкта". У подальшому "Охорона" разом із "Замо вником" не рідше двох разів на рік проводять таке обстеження кожного з "Об'єктів", погоджують (розробляють) по його результатах заходи для усунення виявлених недоліків технічної укріпленості та порядку організації його охорони. Вимоги "Охорони" про необхідність додержання встановленого режиму охорони, утриманню технічних засобів охорони (у разі їх наявності), є обов'язковими для розгляду та виконання "Замовником".
2.3 Вимоги до стану технічної укріпленості "Об'єкта":
Територія по периметру "Об'єкта" та підступи до нього з настанням темряви повинні освітлюватися так, щоб вони були доступні спостереженню за ними постових "Охорони". Складування будь-яких матеріалів на території "Об'єкта", що охороняється, може здійснюватися не ближче трьох метрів від його стін, огорожі.
Стіни, покрівля, стеля, горищні та слухові вікна, люки і двері приміщень "Об'єкта", в яких зберігаються товарно-матеріальні цінності, фошові кошти тощо, повинні бути в полагодженому стані та забезпечувати неможливість несанкціонованого проникнення сторонніх осіб на "Об'єкт" (в приміщення) без їх пошкодження.
"Замовник" своєчасно вживає заходи по ремонту телефонного зв'язку та мережі електроживлення "Об'єкта", до яких підключені технічні засоби охоронного призначення (у випадку їх наявності).
"Замовник" зобов'язаний письмово сповіщати "Охорону" не пізніше як за 10 діб про проведення капітального ремонту приміщень або переобладнанню "Об'єкта", зміну на ньому режиму, профілю робіт, розміщення на "Об'єкті" комп'ютерної техніки і товарів, що викликають підвищений криміногенний інтерес, появі нових або заміні місць зберігання цінностей, а також про проведення будь-яких інших заходів, які вимагають зміцнення технічної укріпленості "Об'єкта" або зміни системи охорони або дислокації постів "Охорони" на "Об'єкті".
"Замовник»негайно повідомляє постових "Охорони" про випадки виявлення порушень цілісності приміщень (дверей, вікон, замків, стін) «Обєкта», несправності технічних засобів охоронного призначення і не залишає "Об'єкт" до усунення несправностей або передачі «Обєкта під охорону у встановленому порядку.
2.6. "Замовник" не допускає зберігання на "Об'єкті" валютних цінностей, виробів із дорогоцінних металів і з дорогоцінними каменями, інших малогабаритних цінних речей, а також зброї і боєприпасів, отрути і наркотичних речовин, цінних паперів з порушенням встановлених правил їх зберігання і без письмового повідомлення про це 'Охорони".
2.7. "Охорона" на постах по охороні "Об'єктів" у робочий час здійснює контроль за входом (виходом) працівників та відвідувачів на "Об'єкти" по службових посвідченнях, перепусткам, за ввозом і вивозом товарно-матеріальних цінностей на територію та з території "Об'єктів" через контрольно-пропускні пункти в порядку, встановленому «Замовником»у Інструкції з пропускного режиму на "Об'єкті" (яка погоджується з "Охороною"), а також вживає заходів по недопущенню на територію "Об'єктів" сторонніх осіб.
"Охорона" на постах по охороні "Об'єктів" у неробочий час здійснює охорону майна та приміщень "Замовника", патрулює по внутрішній стороні периметру "Об'єктів" з метою недопущення проникнення на територію, яка охороняється, сторонніх осіб.
2.8. При виявленні проникнення сторонніх осіб на будь-який з "Об'єктів", що охороняється і здійснення інших протиправних дій, "Охорона" негайно перешкоджає таким протиправним діям, повідомляє про обставини події «Замовнику» чи його довіреним особам, до територіальних органів внутрішніх справ, на території якого розташований охоронюваний "Об'єкт" і вживає заходів по охороні місця події та збереженню слідів правопорушення.
2.9. Функціональні обов'язки охоронників на "Об'єктах" та порядок щоденного прийому ними під охорону окремих приміщень, складів, товарно-матеріальних цінностей на "Об'єкті" і здача їх "Замовникові" з під охорони узгоджується сторонами у відповідній Інструкції з охорони для кожного з "Об'єктів" окремо, яка знаходиться на посту охорони "Об'єкта" та є обов'язковою для виконання працівниками "Охорони" і представниками "Замовника" в частині, що їх стосується. Ця Інструкція узгоджується та підписується представниками Сторін одночасно з виставленням "Охороною" своїх працівників на "Об'єкт" і є невід'ємною частиною Договору.
Здавання "Об'єкта" під охорону і приймання його з-під охорони здійснюється уповноваженими на те службовими особами "Замовника" (далі - відповідальна особа) та постовими "Охорони". Відповідальна особа визначається "Замовником" з числа його працівників, що мешкають в районі розташування "Об'єкта". Список цих працівників, із зазначенням їх адрес і телефонів, підписаний і завірений печаткою "Замовника", надається "Охороні" під час підписання цього Договору. При заміні відповідальної особи, зміні її адреси та телефонів, "Замовник" своєчасно письмово повідомляє про це до "Охорони".
"Об'єкт" або його приміщення, що мають порушення стану технічної укріпленості, зіпсовані замки, запірні пристосування, не справну сигналізацію на час до усунення цих порушень під охорону не приймаються, про що представниками Сторін складається двосторонній акт і відповідальність за збереження матеріальних цінностей, які зберігаються на такому "Об'єкті" "Охорона" не несе.
Відповідальним особам "Замовника" забороняється розголошувати стороннім особам відомості щодо організації охорони приміщень "Об'єкта", порушувати встановлений порядок здавання "Об'єкта" під охорону та прийняття його з-під "Охорони".
Постовим "Охорони" забороняється
2.13.1. Під час прийому під охорону "Об'єкта" самостійно зачиняти двері, віконниці, вікна, кватирки, люки, накладати пломби і печатки, а також допомагати в цьому відповідальним особам "Замовника";
2.13.2. Ставити свій підпис у "Журналі приймання-здавання "Об'єкта" про приймання "Об'єкта" під охорону до його огляду;
2.13.3. Допускати, крім визначених законодавством посадових осіб органів державної влади, управління та правоохоронних органів, сторонніх осіб у приміщення або на територію "Об'єкта" у невстановлений час без дозволу уповноважених представників "Замовника" і "Охорони".
2.14. Порядок приймання (здавання) "Об'єктів" під охорону:
Сторонами встановлюється наступний порядок здавання "Замовником" "Об'єкта" під охорону:
2.14.1. Під час здавання "Об'єкта" під охорону відповідальна особа "Замовника":
2.14.1.1. Розміщує на зберігання у сейфах або металевих шафах (ящиках), які прикріплені до підлоги в окремому приміщенні грошові кошти, валютні цінності, цінні папери, вироби з коштовними каменями та металами, малогабаритні цінні речі, зброю і боєприпаси, отруту і наркотичні речовини відповідно до правил їх зберігання.
Проводить ретельний огляд усіх приміщень "Об'єкта" з метою виявлення і випровадження сторонніх осіб, і вимикає електро-, газоприлади, інші джерела вогню та системи водопостачання, що перебувають у аварійному стані, вмикає внутрішнє і зовнішнє освітлення "Об'єкта".
Зачиняє вікна, двері, люки, грати, інші конструкції на запори (защіпки та замки), а також опечатує і (опломбовує) їх, навішує контрольні замки в присутності постового "Охорони".
2.14.2. За наявності на "Об'єкті" приладів та систем технічних засобів охоронного призначення (далі-сигналізація) відповідальна особа "Замовника" безпосередньо перед здаванням "Об'єкта" під охорону проводить її огляд з метою виявлення відключених чи несправних приладів (датчиків), попередню перевірку її працездатності за одну годину до кінця робочого Дня, її здавання під спостереження постовим "Охорони" відповідно до інструкції з експлуатації сигналізації
Якщо сигналізація на "Об'єкті" знаходиться у непрацездатному стані, у тому числі після її повторної перевірки, відповідальна особа «Замовника»негайно повідомляє про це постовому "Охорони". Після усунення причин несправності сигналізації "Об'єкта" і визначення її стану як працездатної, спільно з постовим "Охорони" проводить закриття "Об'єкта" і здавання його сигналізації під спостереження постовому "Охорони".
2.14.3. "Об'єкт" вважається прийнятим під охорону після підписів постового "Охорони" та відповідальної особи "Замовника" у відповідних розділах (графах) "Журналу приймання-здавання "Об'єкта". У цьому журналі уповноваженою особою також обов'язково зазначається наявність зберігання на "Об'єкті" майна, визначеного пунктом 3.1.12.1 Договору.
2.15. Порядок приймання (зняття) "Об'єктів" з-під охорони:
Сторонами встановлюється наступний порядок зняття "Замовником" "Об'єкта" з-під охорони:
"Об'єкт" вважається знятим з-під охорони з моменту, коли відповідальна особа "Замовника", перевіривши цілісність стін, вікон, дверей, гарт, люків, запірних пристосувань, печаток і т.ін., спільно з постовим "Охорони" ставлять підписи про приймання "Об'єкта" у відповідних графах "Журналу приймання-здавання "Об'єкта"".
При виявленні під час зняття "Об'єкта" з-під охорони порушень його цілісності, відкриття "Об'єкта" здійснюється з відома керівництва "Охорони" в присутності уповноваженого на це її представника (відповідального чергового по підрозділу "Охорони") та слідчо-оперативної групи територіального органу внутрішніх справ, про що Сторонами складається двохсторонній акт.
Якщо на "Об'єкті" спрацювала сигналізація, стались пожежа, затоплення, інші техногенні аварії, або приміщенням та майну завдана шкода внаслідок стихійного лиха, виявлене порушення цілісності "Об'єкта", "Охорона" для відкриття, огляду, здійснення необхідних заходів по відновленню режиму охорони і перезакриття "Об'єкта" викликає відповідальну особу "Замовника". Про факти відкриття "Об'єкта" та вжиті заходи уповноваженими представниками Сторін складається двохсторонній акт.
2.16. Порядок охорони лінійної частини аміакопроводу автопатрулями:
Охорона лінійної частини аміакопроводу здійснюється шляхом її цілодобового патрулювання автопатрулями у складі 3-х співробітників "Охорони" у порядку, за маршрутами та за графіками, розробленими "Замовником" у окремій Інструкції, яка погоджується з "Охороною".
3. СУМА ДОГОВОРУ ТА ПОРЯДОК РОЗРАХУНКІВ
3.1. Ціна послуг "Охорони" за цим Договором є договірною, визначається Сторонами у Розрахунку та Протоколу узгодження договірної ціни (додатки №№ 2,3 до Договору) та встановлюється згідно з вимогами Методики визначення розмірів цін на послуги з охорони об'єктів, що підлягають обов'язковій охороні підрозділами Державної служби охорони при Міністерстві внутрішніх справ України, яка затверджена наказом МВС України, Міністерства економіки України від 02.03.2001 № 171/51 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13.04.2001 за№ 346/5537).
3.2 Вартість охоронних послуг по Договору на кожний окремий місяць розраховується Сторонами на підставі Дислокації та Розрахунку (додатки №№ 1,2 до Договору), відповідно до кількості годин надання цих послуг в кожному окремому місяці та їх вартості.
Сума Договору на рік становить 7 336 025 (сім мільйонів триста тридцять шість тисяч двадцять п'ять) гривень 50 копійок, у т.ч. ПДВ - 20% в сумі 1222670 грн. 92 коп.
У разі зміни норм витрат "Охорони", у тому числі при проведенні державою підвищення розміру мінімальної заробітної плати (грошового утримання), що викликають зміну суми витрат на утримання працівників "Охорони", інфляції, зміни цін на товари та послуги, що безпосередньо пов'язані із виконанням охоронних функцій, вартість послуг "Охорони" по Договору може змінюватися за ініціативою "Охорони" на підставі підписаних Сторонами додатків №№ 2,3 до Договору. Зміна ціни на послуги "Охорони" та їх вартості набуває чинності з дня підписання Сторонами нових додатків №№2,3 до Договору. Не підписання "Замовником" нових додатків №№2,3 до Договору протягом 20 днів з дати їх надання "Охороною", є достатньою підставою для розірвання цього Договору в односторонньому порядку у будь-який час за ініціативою "Охорони" або для передачі нею наявного спору про зміну цінових умов Договору до господарського суду.
Оплата за послуги "Охорони" здійснюється "Замовником" за кожний місяць окремо, шляхом перерахування відповідної суми грошових коштів на банківський рахунок "Охорони" до 20 числа кожного місяця за такий місяць.
Датою оплати вважається дата зарахування коштів "Замовника" на банківський рахунок "Охорони".
Будь-яке недотримання "Замовником" своїх зобов'язань за цим Договором щодо передачі "Об'єктів" (у т.ч. окремих приміщень, майна тощо) під охорону, не є підставою для зміни ним розміру та строків оплати за цим Договором.
На вимогу "Замовника" "Охорона" надсилає йому рахунок на оплату послуг по Договору. До 05 числа кожного місяця "Охорона" складає і надсилає "Замовнику" для підписання акт виконаних робіт за попередній місяць.
3.8. "Охорона" і "Замовник" мають статус платника податку на прибуток на загальних умовах, передбачених Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств".
4. ОБОВ’ЯЗКИ СТОРІН
Обов'язки "Охорони":
4.1. "Охорона" зобов'язується:
4.1.1. Виставити пости та автопатрулі «Охорони»у кількості та у час, визначеній у Дислокації, починаючи з моменту фактичного виставлення на «Об’єкти»та маршрути патрулювання.
4.1.2. Забезпечити у межах наданих повноважень охорону "Об'єкта" із зберіганням на ньому товарно-матеріальних, а також валютних цінностей "Замовника" в межах ліміту їх зберігання, визначеного у встановленому законодавством порядку, від розкрадання, пошкодження чи знищення, шляхом:
контролю за цілісністю "Об'єкта" та схоронністю майна, що на ньому зберігається;
здійснення контролю за запровадженими "Замовником" на "Об'єкті" пропускним та внутрішньооб’єктним режимів (у випадку їх встановлення "Замовником" та узгодження з "Охороною");
контролю за ввезенням та вивезенням (внесенням та винесенням) товарно-матеріальних цінностей на територію та території "Об'єкта" по матеріальним перепусткам за формою, встановленою "Замовником";
- здійснення заходів оперативного реагування на безпосередні правопорушення проти майна "Замовника" на "Об'єкті", порушення режиму роботи "Об'єкта".
4.1.3. При виявленні персоналом "Охорони" ознак проникнення сторонніх осіб на "Об'єкт":
вжити заходів по їх затриманню;
сповістити про цю подію "Замовника" та в чергову частину органу внутрішніх справ;
забезпечити недоторканність місця вчинення протиправних дій проти майна "Замовника" на "Об'єкті" до прибуття співробітників територіального органу внутрішніх справ.
Не розголошувати інформацію, що стала відомою в процесі надання послуг, і яку Сторони визначають як конфіденційну, або відносять до інформації, що містить комерційну таємницю
Забезпечувати дотримання встановлених правил пожежної безпеки на постах силами постових "Охорони" під час несення ними служби, а у випадку виявлення на "Об'єкті" пожежі - негайно повідомити про це пожежну частину, вжити можливих заходів по її ліквідації.
Надавати визначені Договором послуги на високому професійному рівні, керуючись нормами Закону України "Про міліцію", Правилами охорони магістральних трубопроводів, які затверджені постановою КМУ від 16.11.2002 №1747 та іншими чинними нормативно-правовими актами України.
Обов'язки "Замовника": 4.2. "Замовник" зобов'язується:
Прийняти послуги "Охорони" у встановлений Сторонами час дії Договору та своєчасно вносити плату за послуги "Охорони" у визначеному Договором обсязі і строки.
Знайомити постових "Охорони" з існуючими на "Об'єкті" правилами з охорони праці, які стосуються здійснення "Охороною" своїх функцій.
Створювати умови для виконання "Охороною" своїх функцій, у тому числі надавати за свій рахунок можливість користування постовими "Охорони" службовими приміщеннями, обладнанням, інвентарем, засобами зв'язку, комунальними послугами (водопостачання, освітлення, опалення, прибирання та ремонт приміщень тощо) на "Об'єкті" для належного виконання покладених на них охоронних функцій. Забезпечувати постових "Охорони" місцями обігріву (з оснащенням місць обігріву опалювальними приладами тільки промислового виробництва) та захисту від непогоди.
Забезпечити наявність на контрольно-пропускному пункті "Об'єкта" внутрішнього та міського телефонного зв'язку.
У разі виявлення ознак крадіжки, знищення чи пошкодження майна на "Об'єкті", організувати роботу комісії у складі з уповноважених представників "Замовника" та "Охорони" для проведення з дозволу старшого оперативно-слідчої групи органу внутрішніх справ обстеження "Об'єкта" та інвентаризації майна.
Своєчасно залучати уповноважених представників "Охорони" до роботи комісії по визначенню суми збитку, заподіяного майну "Замовника" внаслідок неналежного виконання (невиконання) "Охороною" зобов'язань за Договором.
Негайно (протягом трьох годин з моменту виявлення) письмово повідомляти "Охорону" про всі недоліки та порушення служби особовим складом "Охорони" для прийняття нею необхідних заходів реагування.
5. ПРАВА СТОРІН
5.1. Права "Охорони":
5.1.1. У відповідності до визначених законодавством повноважень фіксувати та документувати події, які можуть мати юридичні наслідки для визначення умов та обсягів відповідальності Сторін за цим Договором.
5.1.2. У випадку ненадходження оплати за надані послуги у встановлений Договором строк у будь-який час та припинити в односторонньому порядку надання послуг за Договором до моменту повного погашення заборгованості Замовником".
5.1.3. У випадку не підписання "Замовником" складених "Охороною" нових додатків №№ 2,3 до Договору у вказаний в пункті 2.3 Договору строк, розірвати в односторонньому порядку Договір, письмово повідомивши про це Замовника" або передати наявний спір до господарського суду.
5.2. Права "Замовника"
5.2.1. Вимагати від "Охорони" належного виконання її працівниками службових обов'язків по охороні "Об'єкта".
5.2.2. Самостійно призначити уповноважених осіб для участі в комісії по обстеженню "Об'єкта".
6. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ "ОХОРОНИ"
6.1 «Охорона»відшкодовує "Замовнику" збитки у розмірі прямої дійсної шкоди, які нанесені "Замовнику" через невиконання «Охороною»заходів контролю за встановленим на "Об'єкті" порядком вивезення (винесення) товарно- матеріальних цінностей, а також у випадках крадіжки, знищення або псування майна "Замовника" на переданому під охорону "Об'єкті" сторонніми особами, які проникли на "Об'єкт" через неналежне виконання "Охороною" взятих на себе за Договором зобов'язань.
6.2. Факти крадіжки, грабежу, розбою, а також знищення або пошкодження майна "Замовника" сторонніми особами, які проникли на "Об'єкт", що охороняється та розмір збитків, що допущені з вини "Охорони", встановлюється у порядку, визначеному цим Договором відповідно до чинного законодавства України.
При наявності письмової заяви "Замовника" про заподіяні збитки, уповноважені представники "Охорони" зобов'язані брати участь в знятті залишків майна та у визначенні розміру цих збитків, які порівнюються з даними бухгалтерського обліку "Замовника" на день події. Зняття залишків товарно-матеріальних цінностей повинно бути проведене терміново після прибуття представників Сторін на місце події та з дозволу старшої посадової особи оперативно-слідчої групи органу внутрішніх справ.
Розмір збитків має бути підтверджений "Замовником" відповідними документами і розрахунками вартості вкраденого, знищеного чи пошкодженого майна, складеними за участю уповноважених представників "Охорони" та звіреними з бухгалтерськими даними "Замовника".
Відмова "Охорони" брати участь в знятті залишків товарно-матеріальних цінностей та визначенні розміру збитків надає право "Замовнику" встановити розмір цих збитків самостійно, без участі представників "Охорони".
Претензії по відшкодуванню майнових збитків подаються "Замовником" і розглядаються "Охороною" згідно з діючим законодавством.
Відшкодування "Замовнику" збитків, допущених з вини "Охорони", здійснюються за поданням "Замовника" "Охороні" за згодою Сторін або за відповідним рішенням суду.
У разі повернення "Замовнику" викраденого майна, його вартість вилучається із загальної суми спричинених "Замовнику" збитків, а раніш сплачена "Охороною" сума за це майно, повертається "Охороні" "Замовником" протягом 5 банківських днів.
7. УМОВИ ЗВІЛЬНЕННЯ "ОХОРОНИ " ВІД ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ
7.1. "Охорона" звільняється від відповідальності за заподіяні "Замовнику" збитки при відсутності своєї вини в їх спричиненні. "Охорона" не несе майнової відповідальності за збереження майна на "Об'єкті" у випадку порушення "Замовником" правил майнової безпеки та інших умов цього Договору, у тому числі:
У випадках, коли грошові кошти, валютні цінності, вироби з коштовним камінням та металом, зброя і боєприпаси, отрута і наркотичні речовини, цінні папери тощо зберігалися з порушенням встановлених правил їх зберігання;
За залишене у приміщенні, що охороняється, особисте майно працівників "Замовника", сторонніх громадян і юридичних осіб;
За збитки, заподіяні майну "Замовника" правопорушником всередині приміщення "Об'єкта", якщо останній проник у це приміщення до його закриття і не був виявлений "Замовником" при закритті "Об'єкта";
7.1.4. За крадіжку, а також розкрадання, здійснене шляхом грабежу або розбою, товарно-матеріальних цінностей, якщо органами дізнання, слідства або судом буде встановлено, що вони допущені у зв'язку з порушенням відповідальною особою "Замовника" порядку приймання (здавання) "Об'єкта" під охорону чи інших умов Договору;
7.1.5. За крадіжку товарно-матеріальних цінностей при наявності не усунених "Замовником" визначених у Актах обстеження недоліків у технічній укріпленості "Об'єкта" , порушень цілісності "Об'єкта"(його відокремлених приміщень), несправності роботи технічних засобів охоронного призначення, про що "Замовник" своєчасно не повідомив '"Охорону" та не усунув ці недоліки до початку здійснення заходів охорони;
7.1.6. У випадку порушення відповідальними особами "Замовника" Інструкції з користування технічними засобами Охоронного призначення (у т.ч. сигналізації).
7.2. "Охорона" не несе відповідальності, якщо збитки "Замовнику" на "Об'єкті" нанесені за умов:
7.2.1. Стихійного лиха;
7.2.2. Недотримання"Замовником" правил протипожежної безпеки на "Об'єкті";
7.2.3. Екологічних катастроф;
7.2.4. Аварій побутових комунікацій на "Об'єкті", а також правомірного здійснення спеціальними службами, у зв'язку з цим, невідкладних ремонтних чи аварійно-рятувальних робіт;
7.2.5. Виходу з ладу телефонних ліній та комунікацій енергопостачання, до яких підключена сигналізація з вини «Замовника»або з його відома;
Здійснення працівниками уповноважених правоохоронних органів та інших уповноважених осіб відповідно до винного законодавства оперативно-слідчих та інших дій щодо "Об'єкта" та майна, що на ньому зберігається;
Спричинення збитків "Замовнику" в наслідок дій працівників "Охорони" в умовах необхідної оборони та крайньої необхідності;
7.2.8. Доведення в установленому порядку факту розголошення працівниками "Замовника" стороннім особам відомостей щодо охорони "Об'єкта", оснащення його системами технічних засобів охоронного призначення, зв'язку і контролю, кодів та порядку зняття "Об'єкта" з-під охорони тощо, що сприяло спричиненню цих збитків;
7.2.9. Виникнення на "Об'єкті" масових заворушень та групових порушень громадського порядку;
7.2.10. Якщо особа, яка протиправно проникла на "Об'єкт" і нанесла майнову шкоду "Замовнику", затримана безпосередньо на «Об’єкті»або під час її переслідування під час втечі з "Об'єкта";
7.3. "Охорона" звільняється від відповідальності за збитки, розмір яких визначено "Замовником" самостійно, без повідомлення "Охорони" про порушення цілісності "Об'єкта" та/або без участі уповноважених представників "Охорони", при відсутності письмового повідомлення "Замовника" до "Охорони" про час зняття залишків майна та визначення розмірів збитків.
8. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ "ЗАМОВНИКА"
8.1. У випадку несвоєчасної (неповної) оплати послуг охорони "Замовник" сплачує "Охороні" пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ (що діяла в період, за який нараховується пеня) від суми простроченої плати за кожний день прострочення платежів.
9. ОСОБЛИВІ УМОВИ ДОГОВОРУ
9.1.У разі невиконання "Замовником" зобов'язань за цим Договором, "Охорона" має право зупинити надання охоронних послуг по цьому Договору або відмовитися від його виконання в повному обсязі, з письмовим повідомленням про це "Замовника", у тому числі у випадку:
9.1.1 Виявлення факту відсутності у "Замовника" на час укладення Договору або втрати під час його виконання повноважень на володіння "Об'єктом" (у формі права власності, права на повне господарське відання, оперативне управління, оренди, лізингу, доручення тощо), або виникнення спірних питань щодо цих прав з третіми особами.
Якщо "Замовник" не виконує умови Договору у частині своєчасної оплати за послуги "Охорони".
Якщо "Замовник" не згоден оплачувати послуги "Охорони" у зв'язку з підвищенням тарифів за охорону з дня їх запровадження.
У разі невиконання "Замовником" встановлених цим Договором та в актах технічного обстеження "Об'єкта" Правил майнової безпеки, у тому числі не усунення "Замовником" виявлених Сторонами недоліків, які виникли після укладення Договору.
9.2. У випадку відсутності своєчасних (протягом однієї доби) письмових повідомлень "Замовника" до "Охорони" щодо неякісного виконання працівниками останнього своїх обов'язків по цьому Договору, послуги по цьому Договору вважаються наданими "Охороною" "Замовнику" належним чином та у повному обсязі.
9.3. Жодна із Сторін не має права без згоди іншої Сторони передавати права і обов'язки, обумовлені цим Договором, третім особам.
10. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ.
10.1. Цей Договір укладається строком на 1 рік (365 днів) і набуває чинності з моменту його підписання Сторонами або його затвердження господарським судом. У випадку, якщо за два місяці до закінчення строку дії Договору жодна із Сторін не повідомить іншу Сторону про припинення дії Договору, дія Договору вважається продовженою за згодою обох Сторін на кожний наступний рік.
"Охорона" зобов'язана виставити автопатрулі та пости на "Об'єкти" "Замовника" протягом 20-ти днів з моменту, коли їй стало відомо про набрання чинності Договором.
Усі повідомлення, направлені Сторонами одна одній у зв'язку з укладанням цього Договору повинні бути здійснені у письмовій формі і мають вважатися поданими належним чином, якщо вони направлені листом з повідомленням про одержання його адресатом або доставлені і вручені особисто за вказаними юридичними адресами сторін.
Договір може бути розірваний або змінений за згодою Сторін або за ініціативи однієї із Сторін у судовому порядку згідно з чинним законодавством України.
У випадках, не передбачених даним Договором, Сторони керуються чинним законодавством України.
Договір з додатками, які є його невід'ємною частиною, складається у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, по одному для кожної із Сторін. Невід'ємною частиною цього Договору є також всі додаткові угоди, інші документи до нього за умови, якщо вони складені у письмовій формі і підписані Сторонами.
ЮРИДИЧНІ АДРЕСИ ТА РЕКВІЗИТИ СТОРІН
"ОХОРОНА":Управління Державної служби охорони при ГУМВС України в Харківській області,р/р 26004014014, МФО 351607 в ПАТ СУБ "Грант" м. Харкова, код ЄДРПОУ 08597026, ІПН 085970220398, 61012, м. Харків, вул. Полтавський шлях, 20, тел. (057)712-33-33, 754-98-06.
"ЗАМОВНИК": Українське державне підприємство "Укрхімтрансаміак" код ЄДРПОУ 31517060, 02002, м. Київ, вул. М. Раскової, 15.
ПІДПИСИ ПРЕДСТАВНИКІВ СТОРІН:
Від Охорони Начальник Управління ДСО при ГУ МВС України в Харківській області Шовкоплаяс М.І. –підпис/печатка
Від Замовника _____. »
3. Стягнути з Українського державного підприємства "Укрхімтрансаміак" (код ЄДРПОУ 31517060, 02002, м. Київ, вул. М. Раскової, 15) на коритсь Управління Державної служби охорони при ГУМВС України в Харківській області,р/р 26004014014, МФО 351607 в ПАТ СУБ "Грант" м. Харкова, код ЄДРПОУ 08597026, ІПН 085970220398, 61012, м. Харків, вул. Полтавський шлях, 20, 85 (вісімдесят п'ять),00 грн. витрат по сплаті державного мита, та 236 (двісті тридцять шість),00грн. витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
4. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Суддя Курдельчук І.Д.