КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 2а-1455/10/1070 (2а-9632/09/1070)
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 квітня 2010 року Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Спиридонової В.О.,
за участю секретаря судового засідання Касянчук І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Фора» до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області про скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
22 вересня 2009 року товариство з обмеженою відповідальністю «Фора» (далі -позивач) звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області (далі - відповідач), в якому просить скасувати рішення відповідача про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 07.05.2009 року № 0002022302.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на положення Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 pоку № 996-XIV та зазначає, що цей Закон не зазначає необхідність зберігання документів первинного бухгалтерського обліку за місцезнаходженням товару. А тому відсутність первинних документів у місцях реалізації товарів, не свідчить про те, що підприємство у встановленому законодавством порядку не веде облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації. Всі необхідні первинні документи, а саме: товарні накладні та товарно-транспортні документи, на підставі яких проводиться бухгалтерський облік товарних запасів є у наявності підприємства за адресою: м. Київ, вул. Бутлерова, 1, м. Київ, вул. Стальського, 23 та м. Київ, вул. Кібальчича, 23/35. Позивач вважає вказане рішення неправомірним та необґрунтованим, а отже таким, що підлягає скасуванню.
Представник відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених у письмових запереченнях, та зазначив, що оскаржуване рішення прийнято на підставі Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» є законним і просив відмовити у задоволенні позову.
Суд, заслухавши сторін, дослідивши матеріали справи і докази, наявні у справі, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що працівниками ДПА в Київській області проведено перевірку щодо контролю за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
За результатами перевірки відповідачем складено акт № 0171101323/32294897 від 15.04.2009 року, яким встановлено порушення п.п. 11, 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року № 265/95-ВР та на підставі п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», згідно зі ст. 20, 21 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовано штрафну санкцію у сумі 60256,68 грн.
Відповідач у вказаному акті перевірки зазначає, що перевіркою магазину TOB «Фора» за адресою: Київська область, смт. Бородянка, вул. Леніна, 343, встановлено факт продажу тютюнових виробів, пива солодового в плашках та факт наявності в реалізації алкогольних напоїв, продуктів харчування та супутніх товарів в готівковій формі. Перевіркою встановлено факт невикористання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів та обліку їх кількості в РРО, а саме: при продажу пачки цигарок «Kent Blue Futura 8» вартістю 7,0 грн. через РРО було проведено як цигарки «Kent Premium Lights 8» вартістю 7,0 грн. Також встановлено факт наявності в реалізації необлікованого товару у встановленому порядку за місцем його реалізації (або на складах), а саме: на момент перевірки в магазині відсутні будь-які первинні документи (накладні, товарно-транспортні накладні) на товар, що знаходиться в реалізації на загальну суму 30085,84 грн.
На підставі акта перевірки № 0171101323/32294897 від 15.04.2009 року ДПІ у Києво-Святошинському районі Київської області винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002022302 від 07.05.2009 року по відношенню до ТОВ «Фора», яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 60256,68 грн.
Пунктом 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу» від 04.12.1990 р. № 509-ХІІ визначено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції у випадках, порядках та розмірах, встановлених законами України.
Згідно зі ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог цього Закону до субєктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції.
Відповідно до пунктів 8, 11, 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстрам розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані реалізовувати товари (надавати послуги) за умови наявності цінника на товар (меню, прейскуранта, тарифу на послугу, що надається) у грошовій одиниці України; проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості; вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місце реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Як зазначено у п. 6 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.
Згідно зі ст. 21 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Спеціальним законом, який визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, є Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а тому саме він підлягає застосуванню до вказаних спірних правовідносин, а не Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», на положення якого посилається позивач, обґрунтовуючи свої вимоги.
За таких обставин суд вважає, що застосування до відповідача, за наслідками перевірки, штрафних санкцій на загальну суму 60256,68 грн. є правомірним та застосованим відповідно до вимог чинного законодавства.
Враховуючи викладені обставини, суд приходить до висновку щодо неправомірності заявлених вимог і, відповідно, позов не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 11, 14, 70-72, 86, 159 - 163, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України, протягом десяти днів з дня її складання у повному обсязі шляхом подання через Київський окружний адміністративний суд заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.О. Спиридонова
Постанову складено у повному обсязі 30.04.2010 року.