Постанова № 9541856, 14.01.2010, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2010
Номер справи
2-а-40476/09/2070
Номер документу
9541856
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2010 р. Справа № 2-а-40476/09/2070

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Сіренко О.І.

Суддів: Русанової В.Б. , Спаскіна О.А.

за участю секретаря судового засідання Касян В. Ю.

представника позивача Савченко Д.М.

представника відповідача Москаленко О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Купянської обєднаної державної податкової інспекції на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 05.10.2009р. по справі№2-а-40476/09/2070

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Куп'янський м'ясокомбінат" <Список ><Текст >

до Купянської обєднаної державної податкової інспекції <Текст ><3 особи ><3 особа ><за участю ><Текст >

про скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ТОВ ТД "Куп'янський м'ясокомбінат", звернувся до суду з позовною заявою до Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції в Харківській області , в якій просив визнати незаконним та скасувати податкові повідомлення-рішення Куп'янської ОДПІ в Харківській області № 0000721500/0 від 02.03.09р, № 0000721500/1 від 25.03.09 р. №0000721500/2 від 08.05.09р., №0000721500/3 від 21.07.09р. про визначення суми штрафних (фінансових) санкцій з податку на додану вартість у розмірі 131448 грн.00 коп.

В позові зазначає, що відповідачем складено акт перевірки з порушенням вимог підпункту "в" підпункту 4.2.2. пункту 4.2 ст.4 Закону України " Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та цільовими фондами", а саме проведено камеральну перевірку не тільки на підставі податкових декларацій, а і інших документів. Крім того відповідачем безпідставно визначено суму штрафних санкцій з посиланням на підпункт "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону № 2181, а також є незаконним визначення суми штрафних (фінансових) санкцій на підставі цієї норми закону, без визначення суми податкового зобов'язання.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 05.10.2009 року позов задоволено повністю.

Скасовано податкові повідомлення-рішення Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області № 0000721500/0 від 02.03.09р, № 0000721500/1 від 25.03.09 р. №0000721500/2 від 08.05.09р., №0000721500/3 від 21.07.09р.

В апеляційній скарзі Куп'янська об'єднана державна податкова інспекція в Харківській області просить скасувати вказану постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволені позову ТОВ ТД “Куп'янський м'ясокомбінат”.

Апелянт вважає, що приймаючи зазначену постанову суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, постанова по справі прийнята з порушенням норм матеріального права, а саме, п.11.21, 11.29 ст.11 Закону України від 03.04.97р. №168/97-ВР „Про податок на додану вартість", абз.3, абз.6 п.5 Постанови КМУ від 12.05.99р. №805 „Про порядок нарахування, виплати і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі" .

Позивач подав заперечення проти апеляційної скарги, в яких просив апеляційну скаргу Куп'янської ОДПІ в Харківській області залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, пояснення сторін по справі, вивчивши надані докази, доводи апеляційної скарги, приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що фахівцями Куп'янської ОДПІ у Харківській області при складанні акту перевірки та прийнятті податкових повідомлень-рішень було порушено вимоги закону щодо проведення невиїзної (камеральної) документальної перевірки, відповідно до якого камеральна перевірка проводиться виключно на підставі даних, зазначених в податкових деклараціях, проте як податкова інспекція в ході перевірки вивчала інші документи, а саме лист Куп'янського управління Державного казначейства ГУДКУ України в Харківській області № 01-08/114 від 05.02.2009р., що є порушенням п.4.2.2., 4.2. ст..4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”№2181.

Крім цього, оскільки Актом перевірки від 23.02.09 р. податкової декларації з ПДВ за грудень 2008 р. не встановлено фактів отримання позивачем сум ПДВ , які підлягали перерахуванню на спецрахунок, доказів такого отримання відповідачем суду не надано, висновок про порушення п.11.21 ст.11 Закону України “Про податок на додану вартість” не знайшов свого підтвердження.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що фахівцями Куп'янської ОДПІ була проведена документальна невиїзна (камеральна) перевірка декларацій позивача з податку на додану вартість за період з 01.12.2008р. по 31.12.2008р., за результатами якої складено акт № 308/15-32512299 від 23.02.2009 року. (а.с.8) Зазначена документальна невиїзна перевірка проведена відповідачем на підставі ч.1 ст.11 Закону України " Про державну податкову службу в Україні" на підставі податкових декларацій з податку на додану вартість за грудень 2008р. загальної та скороченої та листа Куп'янського управління Державного казначейства Головного управління Державного казначейства України в Харківській області № 01-08/114 від 05.02.2009р.

Висновки проте що, відповідачем проведена саме камеральна перевірка матеріалами справи не підтверджуються.

На підставі акту перевірки було винесено податкове повідомлення-рішення № 0000721500/0 від 02.03.09р., яким за порушення п.11.21 ст.11 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” №2181 (далі Закон № 2181), п.5 та п.6 " Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі", затвердженого Постановою КМУ № 805 від 12.05.1999р. (далі Порядок) визначено штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 131448,00 грн. згідно п.п. "б" п.п.4.2.2 п. 4.2 статті 4 Закону України №2181.

За результатами розгляду скарги ТОВ ТД “Куп'янський м'ясокомбінат” начальником Куп'янської ОДПІ в Харківській області було прийнято рішення про залишення скарги без задоволення та винесено податкове повідомлення-рішення № 0000721500/1 від 25.03.09 р.

За наслідками розгляду повторної скарги підприємства, рішенням ДПА у Харківській області скаргу позивача залишено без задоволення та було прийнято рішення №0000721500/2 від 08.05.09р., яким підприємству визначено штрафну (фінансову) санкцію з податку на додану вартість в розмірі 131448,00 грн.

За наслідками розгляду повторної скарги ТОВ ТД “Куп'янський м'ясокомбінат” ДПА України було прийнято рішення про залишення скарги без задоволення та винесено податкове повідомлення-рішення №0000721500/3 від 21.07.09р. про визначення штрафної (фінансової) санкції з податку на додану вартість в розмірі 131448,00 грн.00 коп.

Пунктом 11.21 ст.11 Закону України від 03.04.1997 року №168/97-ВР, (в редакції чинній на момент винесення спірних правовідносин), визначено до 1 січня 2009 року сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробними підприємствами молоко і м'ясо в живій вазі.

Сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та мясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва.

Порядок нарахування і використання зазначених коштів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.11.29 Закону № 2181 Зазначені кошти залишаються в розпорядженні сільськогосподарських товаровиробників і використовуються ними на придбання матеріально-технічних ресурсів виробничого призначення. У разі нецільового використання акумульованих коштів вони стягуються до Державного бюджету України в безспірному порядку.

Постановою КМУ № 805 від 12.05.1999р. затвердженого Порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі.

Згідно з абз. 3 та 6 пункту 5 Порядку - переробні підприємства у кінці кожного робочого тижня перераховують половину зарахованої їм на поточний рахунок суми податку на додану вартість, нарахованого на обсяги поставленої ними готової продукції, на не бюджетні рахунки. Остаточний розрахунок належної до перерахування на не бюджетний рахунок суми податку на додану вартість здійснюється щомісяця відповідно до окремої податкової декларації.

Перераховані безпосередньо з поточних рахунків переробних підприємств без зарахування на не бюджетні рахунки суми коштів за рахунок сум податку на додану вартість, що розраховуються переробними підприємствами за окремою податковою декларацією, не враховуються як дотації. Не перераховані на не бюджетні рахунки суми податку на додану вартість та виплати сум коштів, здійснені з не бюджетних рахунків за призначенням з порушенням цього Порядку, вважаються такими, що використовуються не за цільовим призначенням і підлягають стягненню до державного бюджету.

Відповідно до п.6. визначена до сплати за окремою податковою декларацією сума податку на додану вартість перераховується переробним підприємством на його небюджетний рахунок у строки, встановлені для сплати податку на додану вартість, з урахуванням коштів, перерахованих відповідно до пункту 5 цього Порядку. Переробне підприємство разом з окремою податковою декларацією за кожний звітний (податковий) період подає як підтвердження сплати сум податку реєстр платіжних доручень на фактично зараховані на небюджетний рахунок кошти і виписку територіальних органів Державного казначейства з небюджетного рахунка. Суми податку на додану вартість, визначені переробним підприємством за окремою податковою декларацією, щодо яких переробне підприємство не подало органу державної податкової служби підтвердження їх перерахування на небюджетний рахунок, вважаються такими, що використовуються переробним підприємством не за цільовим призначенням і підлягають стягненню до державного бюджету.

Відповідно до вищевказаного акту перевірки, було встановлено, що суми відображені в податковій декларації з ПДВ (скорочена) за грудень 2008 р. в сумі 131449,00 грн., не перераховані на спецрахунок для цільового використання.

Дане порушення визнається та підтверджується платником податків в судовому засіданні .

Згідно з п. 9 Порядку контроль за правильністю визначення сум податку на додану вартість та їх перерахування за платіжними дорученнями на небюджетні рахунки здійснюють органи державної податкової служби.

У зв'язку з цим, за порушення п.п. 11.21 ст. 11 Закону України " Про податок на додану вартість" № 168 та п.5,6 "Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі", затвердженого постановою КМУ № 805 від 12.05.1999р. Куп'янською ОДПІ 02.03.2009 року було винесено податкове повідомлення - рішення (відбувалась процедура адміністративного оскарження) № 0000721500/0 від 02.03.09р, № 0000721500/1 від 25.03.09 р. №0000721500/2 від 08.05.09р., №0000721500/3 від 21.07.09р. про нарахування штрафної (фінансової) санкції у розмірі 131448,00 грн.

Факт не перерахованих на не бюджетні рахунки сум податку на додану вартість підтверджується ТОВ ТД "Куп'янський м'ясокомбінат", тобто підтверджується і законність застосування до нього податковою інспекцією вказаних санкцій.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що відповідач при винесенні оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, діяв в межах повноважень, встановлених Законом України „Про державну податкову службу в Україні" та у відповідності до положень Конституції України.

За таких обставин колегія суддів вважає, що при розгляді справи судом першої інстанції не були дотримані положення ст. 7 та ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України в частині прийняття рішення за наслідками всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх обставин справи в їх сукупності.

Згідно ч. 2 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.

Отже, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції через порушення ним норм матеріального права, які призвели до ухвалення неправильного рішення, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Купянської обєднаної державної податкової інспекції задовольнити.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 05.10.2009р. по справі№2-а-40476/09/2070 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Куп'янський м'ясокомбінат" до Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень скасувати.

Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Куп'янський м'ясокомбінат" - відмовити.

<Текст >

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя(підпис)Сіренко О.І.

Судді(підпис)

(підпис)Русанова В.Б. Спаскін О.А. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Русанова В.Б. Повний текст постанови виготовлений 19.01.2010 р.