Рішення № 9532286, 31.03.2010, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
31.03.2010
Номер справи
45/47т
Номер документу
9532286
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 45/47т31.03.10 За позовом: Державного комітету України з державного матеріального резерву

До: Управління житлово-комунального господарства Запорізької обласної державної адміністрації

Про: повернення матеріальних цінностей мобілізаційного резерву та стягнення штрафних санкцій в сумі 1.742.094,13 грн.

Суддя Балац С.В.

Представники:

Позивача: Рахильчук О.В.

Відповідача: не з'явилися

Суть спору: зобов'язання відповідача повернути до державного резерву матеріальні цінності, щодо яких було виявлено факти незабезпечення збереження та стягнення штрафних санкцій в сумі 1.742.094,13 грн., з яких 957.930,00 грн. –штрафу відповідно до п. 10 ст. 14 Закону України "Про державний матеріальний резерв", 191.586,00 грн. . –штрафу відповідно до п. 12 ст. 14 Закону України "Про державний матеріальний резерв", 592.578,13 грн. –пені.

Позовні вимоги мотивовані тим, що на зберіганні у відповідача знаходяться матеріальні цінності мобілізаційного резерву. Позивач стверджує, що за результатами перевірки наявності, якісного стану, умов зберігання, обліку, звітності та руху матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, що знаходяться на відповідальному зберіганні відповідача, складено акт від 29.05.2008, згідно якого підтверджено незабезпечення (самовільне відчуження) матеріальних цінностей мобілізаційного резерву вартістю 957.930,00 грн., а також встановлено, що звітність не подається та облік не відповідає порядку встановленому чинним законодавством. Тому позивач просить зобов'язати відповідача повернути матеріальні цінності мобілізаційного резерву та стягнути штрафні санкції.

Відповідач проти задоволення позову заперечив та зазначив, що, між позивачем та відповідачем договір зберігання ніколи не укладався, майно на відповідальне зберігання не передавалося. Також відповідач зазначив, що він не є зберігачем матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, а зберігачами є інші підприємства, зокрема, КП "Водоканал", ЗКП МЕ "Запоріжелектротранс", які з 1993 року є комунальними підприємствами Запорізької міської ради, і до сфери управління відповідача не належать.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 17.12.2009 справу № 17/238/09 передано за підсудністю до Господарського суду міста Києва.

Ухвалою від 25.01.2010 прийнято справу до провадження та присвоєно справі №45/47т, розгляд справи призначено на 17.02.2010.

Ухвалою від 17.02.2010 розгляд справи відкладався на 10.03.2010.

Ухвалою від 10.03.2010 розгляд справи відкладався на 31.03.2010.

В судовому засіданні 31.03.2010, за згодою позивача, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд -

В С Т А Н О В И В:

Відповідно до Указу Президента України №603/2001 від 07.08.2001 Державний комітет України з державного матеріального резерву є правонаступником Державного агентства з управління державним матеріальним резервом України, утвореного на базі Державного комітету по матеріальних резервах згідно постанови Кабінету Міністрів України №1041 від 30.06.2000.

Відповідно до п.4 та п.5 "Порядку формування, розміщення та проведення операцій з матеріальними цінностями державного резерву", затвердженого Постановою КМУ №1129 від 08.10.1997 на підприємствах, в установах і організаціях, що здійснюють відповідальне зберігання матеріальних цінностей державного резерву, розміщення матеріальних цінностей забезпечується Держкомрезервом, виходячи з критеріїв економічної доцільності, наявності у цих зберігачів необхідних для зберігання продукції умов, доцільності територіального розташування зберігачів тощо.

Поставка і закладення матеріальних цінностей до державного резерву здійснюється відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України номенклатури і норм їх накопичення у державному резерві та мобілізаційних завдань у порядку створення, поповнення, освіження, заміни запасів матеріальних цінностей державного резерву та повернення тимчасово позичених матеріальних цінностей.

Указом Президента України №1039/95 від 14.11.1995 "Про заходи щодо поліпшення роботи з мобілізаційної підготовки народного господарства України" (має гриф "дск") визначено, що підприємства, установи, організації всіх форм власності в разі зміни форми власності, власника, організаційної форми підприємницької діяльності чи підпорядкованості виконують раніше визначене їм мобілізаційне завдання.

Відповідно до ст. 154 ЦК Української РСР, договір може бути укладений шляхом прийняття до виконання замовлення, а державним замовником на поставку матеріальних цінностей до державного резерву є центральний орган виконавчої влади (ч.3. ст.8 Закону України "Про державний матеріальний резерв"), яким є позивач (Указ Президента України №603/2001 від 07.08.2001 "Про Державний комітет України з державного матеріального резерву").

Згідно розпоряджень голови Управління житлово-комунального господарства Запорізької обласної державної адміністрації неодноразово змінювало назву та кількісний склад посадових осіб.

З матеріалів справи вбачається, що на відповідальному зберіганні відповідача знаходяться матеріальні цінності державного резерву, що підтверджується Звітом –збережувальним зобов'язанням за 1997 рік (форма 12),номенклатурою накопичення, пояснювальною запискою відповідача за 2007 рік, актом від 12.05.2006 № 95/2/м перевірки з'ясування стану укомплектування мобрезерву, руху, умов зберігання, якісного стану, фактичної наявності, обліку та звітності матеріальних цінностей мобрезерву, які знаходяться на відповідальному зберіганні на Запорізькому управлінні житлово-комунального господарства Запорізької ОДА, довідкою від 20.10.2005 № 060/501 Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області про перевірку стану обліку та збереження мобілізаційного резерву матеріально-технічних і сировинних ресурсів, додержання вимог законодавства під час здійснення операцій з цим майном в управлінні містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Запорізької облдержадміністрації фінансово-господарської діяльності за період з 01.01.2002 по 01.10.2005, актом від 29.05.2008 про результати позапланової перевірки наявності, якісного стану, обліку та звітності, умов зберігання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву Управління житлово-комунального господарства Запорізької обласної державної адміністрації.

Отже відповідно до ст. 154 Цивільного кодексу Української РСР між позивачем та відповідачем існують договірні зобов'язання зі зберігання (схову), які після набрання чинності з 01.01.2004 року Цивільним кодексом України регулюються главою 66 "Зберігання" вказаного Цивільного кодексу України, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про державний матеріальний резерв".

Таким чином, відповідач зобов’язаний зберігати матеріальні цінності мобілізаційного резерву, які є недоторканими і можуть використовуватися лише за рішенням Кабінету Міністрів України (ст. 12 Закону України „Про державний матеріальний резерв”).

Посилання відповідача про те, що договір зберігання не укладався спростовується викладеним.

Відповідно до акту перевірки від 29.05.2008 визначено пункти зберігання (КП "Водоканал", КП "Запоріжелектротранс") та підтверджено факти самовільного використання цінностей мобілізаційного резерву встановлені за актом від 12.05.2006 № 95/2/м відповідно до нижченаведеної таблиці 1, а вартість цих матеріальних цінностей визначена відповідно до п. 21 Порядку формування, розміщення та проведення операцій з матеріальними цінностями державного резерву, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1997 № 1129.

Назва матеріальних цінностейОдин. виміруКількість Ціна /грн./ Вартість /грн./

1. Проводи установчікм1,3410001.340,00

2. Проводи обмотувальнітонн1,03330.000,0030.990,00

3. Електростанції пересувнішт.1450.000,00700.000,00

4. Протигази ЦП-5шт.376060,00225.600,00

Всього (з ПДВ): 957.930,00 грн. (Таблиця 1) Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень.

Відповідач не спростував вищевказаних відомостей, а позивач довів факт самовільного використання відповідачем, вказаних у таблиці 1 матеріальних цінностей мобілізаційного резерву.

Таким чином, факти незабезпечення збереження матеріальних цінностей державного резерву свідчать про неналежне виконання відповідачем своїх обов’язків, передбачених главою 36 Цивільного кодексу Української РСР, Законом України "Про державний матеріальний резерв".

Посилання відповідача на те, що зберігачами є інші підприємства, зокрема, КП "Водоканал" та КП "Запоріжелектротранс" судом відхиляється, оскільки вказані підприємстває лише пунктами зберігання матеріальних цінностей, зберігачем яких є відповідач.

Виходячи з викладеного, відповідач зобов’язаний повернути до мобілізаційного резерву самовільно використані матеріальні цінності.

Отже, вимоги позивача про повернення самовільно використаних матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, перелік яких наведено таблиці 1 є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню.

Відповідно до п. 10 ст. 14 Закону України "Про державний матеріальний резерв" у разі незабезпечення збереження матеріальних цінностей державного резерву, в тому числі самовільного відчуження, з юридичних осіб, на відповідальному зберіганні яких перебувають ці цінності, стягується штраф у розмірі 100 відсотків вартості виходячи з їх ринкової ціни на день виявлення факту відсутності (самовільного відчуження), а також пеня з вартості відсутнього їх обсягу за кожний день до повного повернення матеріальних цінностей. У разі недоцільності закладення і зберігання зазначених матеріальних цінностей або виключення їх з номенклатури, скасування мобілізаційного чи іншого спеціального завдання зазначені юридичні особи за рішенням центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління державним резервом, відшкодовують вартість відсутніх матеріальних цінностей державного резерву виходячи з їх ринкової ціни на день виявлення факту відсутності (самовільного відчуження) із сплатою пені до повного відшкодування вартості матеріальних цінностей.

Оскільки вартість матеріальних цінностей, стосовно яких виявлено факт незабезпечення збереження становить 957.930,00 грн., то 100% штрафу відповідно становить 957.930,00 грн. відповідно вимоги позивача про стягнення з відповідача штрафу в сумі 957.930,00 грн. на підставі п. 10 ст. 14 Закону України "Про державний матеріальний резерв" є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню.

Щодо стягнення пені за самовільне відчуження матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, встановлені актом від 12.05.2006 № 95/2/м, то згідно п. 10 ст. 14 Закону України "Про державний матеріальний резерв" пеня нараховується до повного відшкодування вартості матеріальних цінностей.

Відповідно вимоги позивача про стягнення з відповідача пені в сумі 592.578,13 грн. є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню за розрахунком позивача, перевіреним судом.

Згідно п. 12 ст. 14 Закону України "Про державний матеріальний резерв" у разі порушення правил і умов зберігання, несвоєчасного освіження та заміни матеріальних цінностей державного резерву, а також зберігання матеріальних цінностей, що не відповідають затвердженій номенклатурі, діючим стандартам і технічним умовам, несвоєчасного подання встановленої звітності підприємства, установи і організації - відповідальні зберігачі сплачують штраф у розмірі 20 відсотків від вартості матеріальних цінностей, щодо яких допущено порушення.

Оскільки згідно актів від 12.05.2006 № 95/2/м та від 29.05.2008 виявлено, що облік та звітність відповідача не відповідають нормам чинного законодавства, встановлена звітність до позивача не подається, облік не відповідає порядку, встановленому чинним законодавством, то відповідач вчинив дії за які передбачена відповідальність п. 12 ст. 14 Закону України "Про державний матеріальний резерв".

Відповідно вимоги позивача про стягнення з відповідача штрафу в сумі 191.586,00 грн. на підставі п. 12 ст. 14 Закону України "Про державний матеріальний резерв" є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню за розрахунком позивача, перевіреним судом.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 33, 49, ст.ст. 82-85, 116-118 Господарського процесуального кодексу України, суд –

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Зобов’язати Управління житлово-комунального господарства Запорізької обласної державної адміністрації (69057, Запорізьська обл.. м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 129А, код 33836176) повернути до державного резерву:

Назва матеріальних цінностейОдин. виміруКількість

1. Проводи установчікм1,34

2. Проводи обмотувальнітонн1,033

3. Електростанції пересувнішт.14

4. Протигази ЦП-5шт.3760

3. Стягнути з Управління житлово-комунального господарства Запорізької обласної державної адміністрації (69057, Запорізьська обл.. м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 129А, код 33836176, з будь-якого його рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання рішення суду) в доход Державного бюджету України (ГУ ДКУ код 26077968, рах. 31117106700011, банк одержувача: ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019, КЕКД - 21081100) –957.930 (дев'ятсот п'ятдесят сім тисяч дев'ятсот тридцять) грн. 00 коп. –штрафу відповідно до п. 10 ст. 14 Закону України "Про державний матеріальний резерв", 191.586 (сто дев'яносто одну тисячу п'ятсот вісімдесят шість) грн. 00 коп. –штрафу відповідно до п. 12 ст. 14 Закону України "Про державний матеріальний резерв", 592.578 (п'ятсот дев'яносто дві тисячі п'ятсот сімдесят вісім) грн. 13 коп. –пені.

4. Стягнути з Управління житлово-комунального господарства Запорізької обласної державної адміністрації (69057, Запорізьська обл.. м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 129А, код 33836176, з будь-якого його рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання рішення суду) в доход Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 22090200; символом звітності 095; № рахунку: 31110095700011; банк: ГУ УДК у м. Києві; отримувач: УДК у Шевченківському районі м. Києва; МФО: 820019; код ЄДРПОУ 26077968) –25.500 (двадцять п'ять тисяч п'ятсот) грн. 00 коп. - державного мита.

5. Стягнути з Управління житлово-комунального господарства Запорізької обласної державної адміністрації (69057, Запорізьська обл.. м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 129А, код 33836176, з будь-якого його рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання рішення суду) в доход Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 22090200; символом звітності 095; № рахунку: 31110095700011; банк: ГУ УДК у м. Києві; отримувач: УДК у Шевченківському районі м. Києва; МФО: 820019; код ЄДРПОУ 26077968) –236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

6. Видати накази.

7. Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 ГПК України.

Суддя                                                   Балац С.В.

Дата підписання рішення 06.04.2010