Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
06.05.10р.Справа № 34/57-10 За позовом Дніпродзержинського учбово-виробничого підприємства УТОС, м.Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область
до Головного управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області в особі Управління Державного казначейства у м. Дніпродзержинську
Третя особа: Дніпропетровське відділення Фонду соціального захисту інвалідів м.Дніпропетровськ
про визнання дії посадових осіб неправомірними та зобов'язання здійснити перерахування коштів у сумі 42 349,41 грн.
Суддя Примак С.А.
Представники:
від позивача:Іпатов А.В., предст., дов. б/н від 17.08.2009р.
від відповідача: Павелко Є.К., дов. від. 29.01.2009р. № 01-19/536-10707
від третьої особи: Рябцев Г.І., предст., дов №002 від 31.12.2008р.
СУТЬ СПОРУ:
Позов заявлено про визнання дій посадових осіб Управління Державного казначейства у м. Дніпродзержинську неправомірними та зобов’язати Управління Державного казначейства у м. Дніпродзержинську здійснити перерахування коштів ПП "Крос’с плюс" за фактично виконані роботи у сумі 42349,41 грн.
Ухвалою господарського суду від 18.01.2010р. порушено провадження у справі та призначено розгляд справи у судовому засідання на 18.02.2010р.
Ухвалою господарського суду від 11.03.10р. замінено неналежного Відповідача Головне управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області в особі Управління Державного казначейства у м. Дніпродзержинську на належного - Головне управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області.
Головне управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області подав заперечення на позов, проти позову заперечує, вважає позовні вимоги не обґрунтованими, в задоволення позовних вимог просить відмовити.
Дніпродзержинське учбово-виробниче підприємство УТОС подав пояснення до заперечення Головного управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області на позов, просить задовольнити позов і визнати дії посадових осіб УДК у м. Дніпродзержинську незаконними та неправомірними.
Представник позивача подав зміни до позовної заяви та просить суд визнати дії посадових осіб Управління Державного казначейства у м. Дніпродзержинську неправомірними та зобов’язати Головне управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області здійснити перерахування коштів ПП "Крос’с плюс" за фактично виконані роботи у сумі 42349,41 грн.
Господарський суд згідно зі ст.75 ГПК України розглядає справу за наявними в ній матеріалами.
В порядку ст.85 ГПК України в судовому засіданні 06.05.2010р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд ,-
В С Т А Н О В И В :
01.09.2009р. між Дніпродзержинським учбово-виробничим підприємством УТОС та Дніпропетровським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів було укладено договір №8 про надання фінансової допомоги на безповоротній основі.
Згідно з п. 1.1. договору, відділення фонду в порядку та на умовах, визначених договором, надає одержувачу фінансову допомогу у розмірі 60645,00 грн. на безповоротній основі для створення на робочих місцях інвалідів належних санітарно-гігієничних, виробничих та технічних умов, а одержувач зобов’язується використати її за цільовим призначенням на умовах, визначених договором.
Відповідно до п. 3.1. договору, фінансова допомога надається у безготівковій формі шляхом перерахування грошових коштів фінансової допомоги на рахунок одержувача, відкритий в органах Державного казначейства України відповідно до графіку перерахування грошових коштів фінансової допомоги (додаток №3).
На виконання умов договору Дніпропетровським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів було перераховано 02.09.2009р. 60645,00 грн. на рахунок Дніпродзержинського УВП УТОС №90761005004253, відкритий в Управлінні державного казначейства в м. Дніпродзержинську.
Дніпродзержинським УВП УТОС було здійснено комплекс заходів для створення на робочих місцях інвалідів належних санітарно-гігієничних та технічних умов, а саме здійснений капітальний ремонт системи вентиляції цеху №2.
02.11.2009р. між Дніпродзержинським УВП УТОС та ПП "Крос’с плюс" було укладено договір №18 на виконання вищезазначених робіт на суму 60499,16 грн. Договір було надано до УДК у м. Дніпродзержинську для здійснення реєстрації юридичних зобов’язань, що передбачено порядком обліку зобов’язань бюджетних коштів в органах Державного казначейства України, затвердженого наказом Державного казначейства України від 07.08.2004р. №136.
Умовами договору (п. 2.2., 2.3 договору) передбачена попередня оплата 30% від загального обсягу робіт та кінцева по факту виконання робіт.
12.11.2009р. платіжним дорученням №1 від 04.11.2009р. була здійснена попередня оплата ПП "Крос’с плюс" в сумі 18149,75 грн.
Згідно договору ПП "Крос’с плюс" виконав роботи по капітальному ремонту системи вентиляції в термін до 11.12.2009р., після чого було підписано акт виконаних робіт №1 на суму 60499,16 грн.
14.12.2009р. Дніпродзержинське УВП УТОС підготовив всі необхідні документи на кінцеву (70%) оплату за фактично виконані роботи ПП "Крос’с плюс", а саме фінансові зобов’язання, що передбачено порядком обліку зобов’язань бюджетних коштів в органах Державного казначейства України, затвердженого наказом Державного казначейства України від 09.08.2004р. №136 та платіжне доручення №3 від 14.12.09р. на суму 42349,41 грн.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов закону, інших правових актів, договору.
У відповідності до вимог ст.837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов’язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов’язується прийняти та оплатити виконану роботу.
УДК у м. Дніпродзержинську були прийняті документи на оплату (реєстр фінансових зобов’язань №18 від 14.12.09р. та платіжне доручення №3 від 14.12.09р.), але перерахування коштів ПП "Крос’с плюс" не здійснено.
Відповідач у своєму відзиві зазначив:
- що 14.12.2009 р. підприємство підготувало всі необхідні документи на кінцеву (70 %) оплату за фактично виконані роботи підрядною організацією ПП "Крос’с Плюс", а УДК у м. Дніпродзержинську були прийняті документи на оплату.
Роботи по капітальному ремонту системи вентиляції, що були надані ПП "Крос’с Плюс" Позивачу є капітальними видатками, а саме капітальними трансфертами підприємствам (установам, організаціям) (код 2410), що також випливає із доданих до позову документів.
Відповідно до Наказу Державного казначейства України від 08.12.2006 р. №330 "Про затвердження змін до Роз’яснень щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету" під капітальними видатками розуміють платежі з метою придбання необоротних активів (у тому числі землі, нематеріальних активів тощо), стратегічних і надзвичайних запасів товарів, невідплатні платежі, що передаються одержувачам бюджетних коштів з метою придбання ними необоротних активів.
Капітальні трансферти –це невідплатні односторонні платежі органів управління, які не ведуть до виникнення або погашення фінансових вимог. Вони передбачені на придбання капітальних активів, компенсації втрат, пов’язаних з пошкодженням основного капіталу, або збільшення капіталу одержувачів бюджетних коштів. Кошти, що виділяють з бюджету як капітальні трансферти, мають цільове призначення.
Код 2410 –капітальні трансферти підприємствам (установам, організаціям)
- капітальні трансферти одержувачам (тобто всі капітальні видатки одержувачів), внески у статутні фонди суб’єктів підприємницької діяльності відповідно до діючого законодавства.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2008 року №1036 "Деякі питання організації бюджетного процесу" із змінами, передбачено:
- забезпечити проведення в першочерговому порядку розрахунків за захищеними видатками загального фонду державного та місцевих бюджетів;
- здійснювати до кінця 2009 року видатки загального фонду державного та місцевих бюджетів за незахищеними видатками та надання кредитів у такій черговості:
1) видатки за рахунок резервного фонду бюджету;
2) видатки, пов’язані із забезпеченням діяльності вугільної та торфодобувної галузей;
3) капітальні трансферти місцевим бюджетам;
4) трансферти підприємствам, установам та організаціям на виплату заробітної плати;
5) поточні видатки, пов’язані з утриманням бюджетних установ;
6) інші видатки та надання кредитів.
Відповідно до ст. 55 Бюджетного кодексу України захищеними статтями видатків бюджету визнаються статті видатків Державного бюджету України, обсяг яких не може змінюватися при проведенні скорочення бюджетних призначень. Перелік захищених статей видатків Державного бюджету України визначається законом України про Державний бюджет України.
Ст. 27 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" затверджено такий перелік захищених статей видатків загального фонду Державного бюджету України на 2009 рік за економічною структурою видатків:
- оплата праці працівників бюджетних установ (код 1110);
- нарахування за заробітну плату (код 1120);
- придбання медикаментів та перев’язування матеріалів (код 1132);
- забезпечення продуктами харчування (код 1133);
- оплата комунальних послуг та енергоносіїв (код 1160);
- виплата процентів за державним боргом (код 1200);
- трансферти населенню (код 1340);
- трансферти місцевим бюджетам (код 1320);
Заборгованість по КЕКВ 2410 (капітальні трансферти підприємствам (установам, організаціям) відносяться до незахищених видатків і провадились в третю чергу.
Щодо здійснення перерахування коштів у 2010 році, відповідно до п.3 ч.1 ст. 46 Бюджетного кодексу України до прийняття закону про Державний бюджет України на поточний бюджетний період провадити капітальні видатки забороняється, крім випадків, пов’язаних з введенням воєнного чи надзвичайного стану, оголошенням окремих місцевостей зонами надзвичайної екологічної ситуації, видатків, пов’язаних з капіталізацією банків, та видатків що здійснюються із Стабілізаційного фонду.
Господарський суд дослідивши матеріали справи вважає задовольнити позовні вимоги позивача, в частині про зобов'язання відповідача здійснити перерахування коштів ПП "Крос’с плюс" з наступних підстав:
Відповідно до вимог ст. 27 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" затверджено перелік захищених статей видатків загального фонду Державного бюджету на 2009 рік.
Оплата, яка здійснювалась у 2009 році за фактично виконані роботи підрядною організацією, проводились за рахунок видатків спеціального фонду державного бюджету України за кодом програмної класифікації КПКВ 2507080 "Соціальна, трудова та професійна реабілітація інвалідів", фінансування якої проводиться на підставі п.20 ст. 34 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік".
Бюджетний кодекс України та ЗУ "Про Державний бюджет України на 2009 рік", передбачають фінансування в першу чергу захищених статей видатків. Після чого здійснюється фінансування капітальних видатків до яких відносяться видатки за КПКВ 2507080 "Соціальна, трудова та професійна реабілітація інвалідів".
Відповідно до вимог Постанови КМУ №955 від 03.09.2009р., а саме п. 8 Державне казначейство та розпорядник коштів забезпечують проведення в першочерговому порядку розрахунків за захищеними видатками загального фонду державного та місцевих бюджетів.
На підставі викладеного можна зробити висновок, що факти, які викладені у запереченні Головного управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області не є обґрунтованими поясненнями щодо причини непроплати УДК у м.Дніпродзержинську платежі у сумі 42349,41 грн. за фактично виконані роботи підрядною організацією.
Згідно вищезазначеного, господарський суд вважає задовольнити позовні вимоги позивача та зобов’язати Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області здійснити перерахування коштів ПП "Крос’с плюс" за виконані роботи у сумі 42349,41 грн.
Що стосується вимог позивача, щодо визнання дій посадових осіб Головного Управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області неправомірними, то суд в цій частині позовних вимог вважає відмовити, так як на погляд суду позивач не надав належних доказів того, що саме посадові особи ГУ Державного казначейства України у Дніпропетровській області своїми діями у вигляді не перерахування грошових коштів до ПП "Крос’с плюс" порушували законодавство.
Відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати розподіляються пропорційно розміру задоволених вимог.
Керуючись ст.ст. 526,837 ЦК України, ст. 193 ГК України, ст.ст. 49,82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Зобов’язати Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Челюскіна, 1) здійснити перерахування коштів Приватному підприємству "Крос’с плюс" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Шевченка, 10, код ЄДРПОУ 34512950) за виконані роботи у сумі 42349,41 грн., видати наказ.
Стягнути з Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Челюскіна, 1) в доход держбюджету (Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області ЄДРПОУ 24246786 МФО 805012 р/р 31118095700005) 423,49 грн. держмито.
Стягнути з Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Челюскіна, 1) в доход держбюджету (Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (Відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області р/р 31211259700005 МФО 805012 ЄДРПОУ 24246786) 236,00 грн. витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
В решті позову відмовити.
СуддяС.А. Примак Рішення підписано 11.05.2010р.