Єдиний державний реєстр судових рішень ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2010 р.Справа № 2-а-38788/09/2070
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Шевцової Н.В.
Суддів: Макаренко Я.М. , Мінаєвої О.М.
за участю секретаря судового засідання Антоненко Н.В.
представника відповідача Нечипоренко В.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Приватного підприємства "Будсервіс" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 06.08.2009р. по справі№2-а-38788/09/2070
за позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до Приватного підприємства "Будсервіс"
про стягнення адміністративно-господарських санкцій,
ВСТАНОВИЛА:
Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (надалі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Приватного підприємства "Будсервіс" (надалі по тексту - відповідач), в якому просив суд:
- стягнути з Приватного підприємства «Будсервіс» на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у сумі 16835,00 грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 222,09 грн.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 06.08.2009 року позовні вимоги задоволено в повному обсязі.
Стягнуто з приватного підприємства "Будсервіс" (код ЄДРПОУ 31378470, р/р 26004321929001, МФО 351533) на користь Харківського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів (61022, м. Харків, Держпром, 1 під, 1 пов., к. 16, р/р 31219230700003, код 24134567, МФО 851011 ГУДКУ у Харківській області) адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів в сумі 17057.09 (сімнадцять тисяч п'ятдесят сім) грн. 09 коп.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 06.08.2009р. по справі № 2-а-38788/09/2070 та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом при ухваленні рішення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а саме: ст.18, ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, представника відповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що згідно звіту форми 10-ПІ «Про зайнятість та працевлаштування інвалідів» за 2008 рік, що наданий відповідачем до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2008 році становила 20 осіб.
У 2008 році норматив для працевлаштування інвалідів складав 1 робоче місце.
Відповідачем направлялись до районного центру зайнятості звіти по формі № 3-ПН про наявність вільних робочих місць та потребу в працівниках-інвалідах лише в липні та вересні 2008 року.р. Згідно даних, наданих відповідачем у звітах, протягом 2008 року інваліди на підприємстві не працювали, отже відповідачем не виконано норматив 1 робоче місце по працевлаштуванню інвалідів.
Розмір середньомісячної заробітної плати на підприємстві за 2008 рік становить 16835,00 грн.
Таким чином сума адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2008 році, становить 16835,00 грн., сума пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій складає 222, 09 грн.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції прийшов до висновку, що відповідачем не було належним чином виконано свій обов»язок щодо інформування центру зайнятості про наявність вільних робочих місць на його підприємстві та потребу у направленні йому центром зайнятості інвалідів для працевлаштування.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з наступних підстав.
Статтею 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», встановлено, що для підприємств (обєднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих.
Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення» підприємства, установи і організації незалежно від форм власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцем знаходженням як платники збору до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Обовязок роботодавця надавати до центру зайнятості інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням Держкомстатом, передбачений ч. 3 п. 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформацій, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. за № 70.
Наказом Міністерства праці та соціального політики України від 19 грудня 2005 р. за № 420 , зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 грудня 2005 р. за № 1534/11814 та погодженого з Держкомстатом, затверджено форму звітності № 3-ПН про наявність вільних робочих місць (вакансій), яку повинні подавати підприємства, установи організації щомісяця відповідно до положень ч. 4 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення».
Тобто, на підприємство хоча і не покладається обовязок працевлаштовувати інвалідів, але покладається обовязок створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів та інформувати про таку кількість створених робочих місць органи працевлаштування інвалідів, в тому числі і центри зайнятості.
Відповідно до положень ч.1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Згідно ч.2 ст. 20 вище зазначеного Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк
З матеріалів справи вбачається, а також не заперечується відповідачем, що приватним підприємством "Будсервіс" до Купянського міськрайонного центру зайнятості надавалися звіти форми № 3-ПН «Про наявність вакансій» затвердженої Наказом Міністерства праці та соціального політики України за № 420 від 19.12.2005 року протягом 2008 року лише у липні та вересні.
Відповідно до звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за формою 10-ПІ (а.с. 5) середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу, становила 20 осіб, кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», становила 1м особа, з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства, встановлена інвалідність, становила 0 осіб.
Зі зворотної сторони звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за формою 10-ПІ за вбачається, що на підприємстві вільна вакансія на підприємстві була протягом всього2008 року. При цьому, відповідач не надавав звіти за формою 3-ПН та не повідомляв центр зайнятості про вакантні місця для інвалідів у січні, лютому, березні, квітні, травні, червня, серпні,жовтні, листопаді та грудні 2008 р.
Таким чином, відповідачем не було належним чином проінформовано державну службу зайнятості про кількість вільних робочих місць на підприємстві не зайнятих працівниками-інвалідами та потребу у направленні йому центром зайнятості інвалідів для працевлаштування.
Отже, відповідачем у 2008 р. не здійснено передбачені чинним законодавством заходи щодо інформування державну службу зайнятості про наявну можливість працевлаштування інвалідів на підприємстві відповідача.
За таких обставин, колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 195, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Будсервіс" залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 06.08.2009р. по справі№2-а-38788/09/2070 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя<підпис >Шевцова Н.В.
Судді<підпис >
<підпис >Макаренко Я.М. Мінаєва О.М. <Список ><Текст > Повний текст ухвали виготовлений 01.02.2010 р.