Постанова № 9513702, 20.04.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2010
Номер справи
192/10/2070
Номер документу
9513702
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

20 квітня 2010 р. № 2-а- 192/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бартош Н.С.,

при секретарі Островській М.М.

за участю представників позивача Добровольського О.В., відповідача Кизим Т.В., Бородавки К.П., прокуратури Савицького Є.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства «Купянський ливарний завод»до Купянської обєднаної державної податкової інспекції у Харківській області за участю прокуратури Харківської області про скасування рішення повідомлення,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, відкрите акціонерне товариство «Купянський ливарний завод» (в подальшому ВАТ «Купянський ливарний завод») звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Купянської обєднаної державної податкової інспекції у Харківській області (в подальшому Купянська ОДПІ), в якому просить суд визнати недійсними та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000422310/1 від 09 грудня 2009 р. (№ 0000422310/0), обґрунтовуючи свої вимоги наступним.

В період з 28 вересня 2009 р. по 16 жовтня 2009 р. співробітниками Куп'янської ОДПІ було проведено позапланову виїзну перевірку ВАТ «Куп'янський ливарний завод» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01 жовтня 2007 р. по 30 червня 2009 р.

За наслідками вказаної вище перевірки Куп'янською ОДПІ складено Акт перевірки №1396/23-00235967 від 23 жовтня 2009р.

На підставі Акту перевірки Куп'янською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення №0000422310/0 від 06 листопада 2009 р. (далі за текстом - Рішення 1) яким позивачу визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 9278,50 грн. та нараховано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 4639,25 грн., усього - 13917,75 грн. та податкове повідомлення-рішення №0000422310/0 від 06 листопада 2009 р. (далі за текстом - Рішення 2) яким позивачу було визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 4257910,00 грн. та нараховано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 4257910,00 грн., усього 8515820,00 грн.

Не погоджуючись з винесеним Рішенням 2 позивачем була подана скарга до Куп'янської ОДПІ на податкове повідомлення-рішення №0000422310/0 від 06 листопада 2009 р., але 15 грудня 2009 р. скаржник отримав Рішення Куп'янської ОДНІ у Харківській області за результатами розгляду первинної скарги № 5698/10/25-011 від 07 грудня 2009 р., згідно якого скаргу ВАТ «Куп'янський ливарний завод» залишено без задоволення, разом з яким надійшло повідомлення-рішення від 09 грудня 2009 р. №0000422310/1.

Позивач не згоден з зазначеним рішенням, оскільки відповідно до актів списання основних засобів, які були надані відповідачу під час проведення перевірки та відображені в Акті перевірки, ліквідація основних фондів відбувалась внаслідок їх непридатності до подальшої експлуатації у звязку із створенням загрози для життя людей.

За таких обставин слідує висновок, що при ліквідації позивачем основних фондів внаслідок їх непридатності до подальшої експлуатації та у зв'язку із створенням загрози для життя людей, до цих операцій не може бути застосований абзац перший п. 4.9 ст. 4 Закону України «Про податок на додану вартість».

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.

Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні, пояснивши наступне.

Підприємство при списанні основних засобів 1 групи не врахувало їх залишкову вартість, яка рахується в податковому обліку. Крім того, службовими особами ВАТ «Купянський ливарний завод» до Куп'янської ОДПІ відповідний документ про знищення, розібрання або перетворення основного фонду не надано. В подальшому ВАТ «Купянський ливарний завод» здійснювало реалізацію майна заводу шляхом розібрання будівель, але в ході перевірки не було встановлено фактичного демонтажу та розібрання зазначених обєктів, В результаті вищевикладеного, в порушення п.4.9 ст.4 Закону України від 03.04.1997 року № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість» із змінами та доповненнями ВАТ «Купянський ливарний завод» в серпні 2008 року занижено податкові зобов'язання з ПДВ в сумі 4250071,00 грн. при списанні основних засобів 1 групи під демонтаж залишкова вартість яких складає 21247232,00 грн. (21247232x20%), а тому представник вважає, що податкове повідомлення-рішення прийняте з дотриманням вимог чинного законодавства.

Прокурор в судовому засіданні проти позову також заперечував та просив відмовити у задоволенні.

Вислухавши пояснення представників сторін, висновок прокурора, та дослідивши матеріали, надані до справи, судом встановлено наступне.

Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ВАТ «Купянський ливарний завод» зареєстроване виконавчим комітетом Купянської міської ради Харківської області та знаходиться в стані припинення підприємницької діяльності.

Постановою Господарського суду Харківської області від 12.08.2009 р. справа №Б-5635/2-30 порушено провадження у справі про банкрутство ВАТ «Купянський ливарний завод», за якою визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру.

В період з 28 вересня 2009 р. по 16 жовтня 2009 р. фахівцями Куп'янської ОДПІ проведено позапланову виїзну перевірку ВАТ «Куп'янський ливарний завод» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 жовтня 2007 р. по 30 червня 2009 р.

За наслідками вказаної вище перевірки Куп'янською ОДПІ було складено Акт перевірки №1396/23-00235967 від 23 жовтня 2009 р., яким встановлено порушення п.п. 5.4.9 п. 5.4, п.п. 5.6.1 п. 5.6 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», чим занижено податок на прибуток за ІУ квартал в сумі 9278,50 грн. та зменшено відємне значення обєкту оподаткування за 2008 р. в сумі 132699,00 грн., у тому числі за І квартал 2008 р. в сумі 34836,00 грн. за ІІ квартал 2008 р. в сумі 31855,00 грн., за ІІІ квартал 2008 р. в сумі 31093,00 грн.; п. 4.9 ст. 4, п.п. 7.4.4 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», чим занижено податок на додану вартість за період з 01 жовтня 2007 р. по 30 червня 2009 р. на загальну суму 4257910,00 грн., в тому числі: жовтень 2007 р. в сумі 210,00 грн., листопад 2007 р. - 280,00 грн., грудень 2007 р. 848,00 грн., січень 2008 р. 199,00 грн., лютий 2008 р. 560,00 грн., березень 2008 р. 286,00 грн., квітень 2008 р. 328,00 грн., травень 2008 р. -541,00 грн., червень 2008 р. 259,00 грн., липень 2008 р. 475,00 грн., серпень 2008 р. 4250071,00 грн., жовтень 2008 р. 3853,00 грн.

На підставі акту перевірки №1396/23-0235967 від 23 жовтня 2009 р., в межах строків застосування адміністративно-господарських санкцій, встановлених ст. 250 Господарського кодексу України, керівником Купянської ОДПІ 06 листопада 2009 р. прийняте податкове повідомлення-рішення №0000422310/0 та визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 8515820,00 грн., у тому числі за основним платежем 4257910,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 4257910,00 грн.

Позивачем вказане податкове повідомлення-рішення оскаржено в адміністративному порядку відповідно до Купянської ОДПІ, однак рішенням податкового органу скарга ВАТ «Куп'янський ливарний завод» залишена без задоволення та відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000422310/1 від 09 грудня 2009 р., яким визначено позивачу податкове зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 8511588,00 грн., у тому числі за основним платежем 4257910,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 4253678,00 грн.

Суд зазначає, що порушення, про яке зазначене в Акті перевірки, стосується повноти декларування та своєчасності сплати податку на прибуток, податку на додану вартість.

Судом встановлено, що позивач в порушення п 4.9 ст. 4 Закону України «Про податок на додану вартість» № 168/97-ВР від 03 квітня 1997 р. в серпні 2008 р. занизив податкові зобов'язання з ПДВ в сумі 4249446,00 грн. при списанні основних засобів І групи під демонтаж залишкова балансова вартість якої складає 21247232,00 грн.

При списанні основних засобів 1 групи позивач не врахував залишкову вартість основних засобів 1 групи, яка рахується в податковому обліку згідно «Відомостей розрахунку амортизації основних засобів 1 групи в податковому обліку», яка станом на 01 липня 2008 р. складає 21247232,00 грн. та не включив її до бази оподаткування по податку на додану вартість, що підтверджується даними податкових декларацій з ПДВ, реєстрами виданих податкових накладних, наявними податковими накладними, актами на списання основних засобів, інвентарних карток обліку основних засобів, даними головної книги по кредиту рах. 10 «Основні засоби» та дебету рах. 13 «Знос основних засобів», виходячи з наступного.

Рішенням Петропавлівської сільської ради Купянського району Харківської області за № 79 від 22 серпня 2008 р. надано дозвіл ВАТ «Куп'янський ливарний завод» на ліквідацію обєктів нерухомості, які належать ВАТ «Куп'янський ливарний завод», а саме, свинарника-відгодувача на 3200 голів в рік.

Зазначене рішення було винесено на підставі актів результатів огляду технічного стану будівельних конструкцій від 24 квітня 2008 р. та клопотання ВАТ «Куп'янський ливарний завод» від 04 серпня 2008 р. за вих. №01-15.

Рішенням Курилівської сільської ради Купянського району Харківської області № 195 від 12 серпня 2008 р. надано дозвіл ВАТ «Куп'янський ливарний завод» на ліквідацію обєктів нерухомості, які належать ВАТ «Куп'янський ливарний завод», а саме, ливарного цеху сірого чавуну №1, дільниці вибивки стержнів, котельні комплекс, складу, складу продовольчих і промислових товарів, столової заготівельна на 200 місць, сховища, складу ПММ, ЛЗР і закріплювачів, складу піску №1 (ЦПВМ), ацетиленової станції, ливарного цеху сірого чавуну №2, складу металів, одержуваних із зовні, асфальтобетонного заводу, цементного складу з розчиннобетонним вузлом, складу продовольчих і промислових товарів сховища, складу готової продукції, землеприготувальної дільниці ЧЛЦ-2, будівлі АСУП, виробничого корпусу ММСБ, складу сухого піску №2, капусто сховища, складу продовольчих і промислових товарів, адміністративного корпусу бази, складу шихтових матеріалів, кисневої станції №2, магазину столу-замовлень, рецепієнтної станції, складу брухту і шихтових матеріалів, цеху по виготовленню шлакоблоків, дільниці виготовлення залізобетонних виробів із важкого бетону, мозковідстійника на фабриці-кухні, дільниці ґрунтування відливок, що винесено на підставі актів результатів огляду технічного стану будівельних конструкцій від 24 квітня 2008 р. та клопотання ВАТ «Куп'янський ливарний завод» від 04 серпня 2008 р. за вих. №01-88/1.

Зазначене майно було оцінене згідно договору на проведення оцінки вартості майна №130/08-Х від 21січня 2008 р., укладеного між ТОВ «САБО консалтинг» та ВАТ «Куп'янський ливарний завод», а саме: визначення ринкової вартості майна для цілей купівлі-продажу з аукціону у процесі санації підприємства з урахуванням ПДВ, визначення вартості ліквідації майна, що вичерпав свою користь для подальшого продажу з аукціону у процесі санації підприємства з урахуванням ПДВ.

Товариство з обмеженої відповідальністю «Есперт-Профі-Україна» здійснив рецензію на звіт ТОВ «САБО консалтинг», в якій зазначено, що в цілому звіт відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, має незначні недоліки, які не вливають на достовірність оцінки.

Реалізація основних засобів проводилася через Універсальну біржу «Україна» згідно договору-доручення на виконання послуг по підготовці і проведенню аукціону від 14 травня 2008 р. та протоколу аукціону №1-52 2008 від 28 липня 2008 р.

Так, в подальшому позивач, згідно договору купівлі-продажу товару №б/н від 26 серпня 2008 р. та податкової накладної №439 від 26 серпня 2008 р. реалізував ТОВ «Торгперспектива» нерухомість під демонтаж на загальну суму 96.60 грн. в т.ч. ПДВ 16,10 грн..

Крім того, встановлено, що ФОП ОСОБА_5 згідно договору купівлі-продажу № 1609 від 16 вересня 2008 р. було придбано у ТОВ «Торгперспектива» будматеріали вартістю 50173,00 грн., які були раніше списані ВАТ «Куп'янський ливарний завод», як будівельні конструкції свино-відгодовувальної будівлі на 3200 голів.

На виконання вказаної угоди ТОВ «Торгперспектива» була видана податкова накладна за №Тп-293 від 15 жовтня 2008 р., а ФОП ОСОБА_5 були перераховані кошти, що підтверджується платіжним дорученням №577 від 22 вересня 2008 р.

З дослідженого у судовому засіданні пояснення ОСОБА_5 встановлено, що у 2008 році ним була фактично придбана зазначена будівля, як цілісний майновий комплекс, а не демонтовані будівельні матеріали, як це зазначено у фінансово-бухгалтерських документах. Також ОСОБА_5 зазначено, що будівля свинокомплексу ним до моменту купівлі орендувалась у ВАТ «Куп'янський ливарний завод» згідно договору оренди, демонтажу не піддавалась, та використовується за її цільовим призначенням по теперішній час.

Також, з пояснень ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, наданих до ВПМ Купянської ОДПІ, що були членами комісій при оглядах технічного стану будівельних конструкцій ВАТ «Куп'янський ливарний завод», встановлено, що при оглядах споруд вони не були присутні, а лише ставили підписи під актами огляду технічного стану будівельних конструкцій.

Відповідно до п. 4.9 Закону України «Про податок на додану вартість» № 168/97-ВР від 03 квітня 1997 р., якщо основні виробничі фонди або невиробничі фонди ліквідуються за самостійним рішенням платника податку чи безоплатно передаються особі, не зареєстрованій платником податку, а також у разі переведення основних фондів до складу невиробничих фондів така ліквідація, безоплатна передача чи переведення розглядаються для цілей оподаткування як поставка таких основних виробничих фондів або невиробничих фондів за звичайними цінами, що діють на момент такої поставки, а для основних фондів групи 1 - за звичайними цінами, але не менше їх балансової вартості.

Правила цього пункту не поширюються на випадки, коли основні виробничі фонди або невиробничі фонди ліквідуються у зв'язку з їх знищенням або зруйнуванням внаслідок дії обставин непереборної сили, в інших випадках, коли така ліквідація здійснюється без згоди платника податку, в тому числі в разі викрадення основних фондів, або коли платник податку надає органу державної податкової служби відповідний документ про знищення, розібрання або перетворення основного фонду іншими способами, внаслідок чого основний фонд не може використовуватися у майбутньому за первісним призначенням.

У разі коли внаслідок ліквідації основного фонду отримуються комплектуючі, складові частини, компоненти або інші відходи, які мають вартість, ліквідація таких комплектуючих, складових частин, компонентів або інших відходів проводиться за правилами, встановленими для ліквідації основного фонду.

Таким чином, суд не бере до уваги твердження позивача, що при ліквідації позивачем основних фондів внаслідок їх непридатності до подальшої експлуатації та у зв'язку із створенням загрози для життя людей, до цих операцій не може бути застосований абзац перший п. 4.9 ст. 4 Закону України «Про податок на додану вартість», оскільки в ході судового розгляду справи факт знищення, розібрання або перетворення основного фонду ВАТ «Куп'янський ливарний завод» не знайшов свого підтвердження.

Крім того, в статутному фонді ВАТ «Куп'янський ливарний завод» 66.18 % акцій належить фонду державного майна України.

Відповідно до п. 1 ст. 2 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 14 травня 1992 р. № 2343-ХІІ встановлено, що державну політику щодо запобігання банкрутству, а також забезпечення умов реалізації процедур відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом стосовно державних підприємств та підприємств, у статутному фонді яких частка державної власності перевищує двадцять п'ять відсотків, суб'єктів підприємницької діяльності інших форм власності у випадках, передбачених цим Законом, здійснює державний орган з питань банкрутства, який діє на підставі положення, затвердженого у встановленому порядку.

Згідно з п.п. 2.1.1 п.2.1 ст. 2 Положення про порядок здійснення контролю за розпорядженням активами, що належать господарським товариствам, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 08 листопада 2005 р. № 2946, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 лютого 2006 р. за № 208/12082 (далі Положення № 2946), встановлено, що реалізація майна товариства здійснюється на конкурентних засадах - через біржі, на аукціоні або за конкурсом.

Як зазначено у п.п. 2.1.3 п. 2.1 ст. 2 Положення - з метою погодження прийняття рішення щодо реалізації майна господарські товариства подають суб'єкту управління такі документи:

- лист-звернення з техніко-економічним обґрунтуванням доцільності реалізації майна;

- протокол засідання виконавчого органу та наглядової ради щодо розгляду питань, порушених у зверненні товариства;

- копія документа, що підтверджує право власності на нерухоме майно, яке реалізується;

- фінансова звітність за станом на останню звітну дату (форма № 1 "Баланс", форма № 3 "Звіт про рух грошових коштів" з розшифровкою статей 180, 190, 200, форма № 5 "Примітки до річної фінансової звітності" /розділи I - V/);

- інформація про вартість відчужуваного майна згідно з даними бухгалтерського обліку;

- акт про інвентаризацію майна, яке пропонується до продажу;

- акт про технічний стан майна;

- звіт про незалежну оцінку майна (у разі необхідності);

- рецензія звіту про незалежну оцінку майна, здійснена Фондом державного майна (у разі необхідності);

- інформація виконавчого органу товариства про відсутність обмежень щодо розпорядження майном.

Згідно листа Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області від 29 жовтня 2009 р. за № 11-9341, встановлено, що арбітражним керуючим Птушко С.В. до Харківського обласного відділу з питань банкрутства не надавалася інформація щодо продажу майна ВАТ «Куп'янський ливарний завод», не надавалися «Повідомлення про оголошення у пресі» відповідно до наказу Міністерства економіки України «Про затвердження форм подання арбітражним керуючим інформації, необхідної для ведення єдиної бази даних про підприємства, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство та інструкції щодо заповнення цих форм» №247 від 20 липня 2006 р., пп..3.2.2 Ліцензійних умов, інформація згідно форм №10.1 "Повідомлення про запланований продаж майна", №10.2 "Повідомлення про продаж майна".

Таким чином, позивачем порушені вимоги п.п.1,2 абз.2 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств» та п.п. «ж», п.18 ч.2 ст.5 Закону України «Про управління об'єктами державної власності», а саме, підприємством не надано доказів визначення з Фондом державного майна України порядку визначення вартості об'єктів державної власності та його відчуження.

Відповідно до п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21 грудня 2000 р., у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Відповідно до п.п. 17.1.6 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платника податків (посадову особу платника податків) засуджено за скоєння злочину щодо ухилення від сплати податків або якщо платник податків декларує переоцінені або недооцінені об'єкти оподаткування, що призводить до заниження податкового зобов'язання у великих розмірах, такий платник податків додатково до штрафів, визначених цим пунктом, за наявності підстав для їх накладення сплачує штраф у розмірі п'ятдесяти відсотків від суми недоплати, але не менше ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що відповідач обґрунтовано прийняв оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 06 листопада 2009 р. №0000422310/0, яким визначив позивачу податкове зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 8511588,00 грн., у тому числі за основним платежем 4257910,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 4253678,00 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 69, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Відкритого акціонерного товариства «Купянський ливарний завод» до Купянської обєднаної державної податкової інспекції у Харківській області за участю прокуратури Харківської області про скасування рішення повідомлення № 0000422310/1 від 09 грудня 2009 р., яким встановлено податкове зобовязання на суму 8511588,00 грн. відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Постанову в повному обсязі виготовлено 23 квітня 2010 р.

<Сума задоволення ><Текст >

Суддя Бартош Н.С.