
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 лютого 2021 року ЛуцькСправа № 140/16999/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Луцькавтодор» до Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування розпорядження,
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство «Луцькавтодор» (далі - ПрАТ «Луцькавтодор») звернулося з позовом до Державної податкової служби України (далі - ДПС України) про визнання протиправним та скасування розпорядження.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 15.07.2019 ПрАТ «Луцькавтодор» звернулося до ДФС України із заявою на одержання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі, за результатами розгляду якої позивачу було видано ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі, реєстраційний номер 990614201901496, терміном дії з 25.07.2019 до 25.07.2024.
ПрАТ «Луцькавтодор» відповідно до платіжного доручення від 14.07.2020 № 16349 сплатило кошти в сумі 10000,00 грн. як плату за ліцензію на право оптової торгівлі пальним.
Листом від 29.07.2020 № 23983/6/99-00-09-02-01-06 ДПС України повідомило ПрАТ «Луцькавтодор» про призупинення дії ліцензії на право оптової торгівлі пальним згідно із розпорядженням від 27.07.2020 № 598-р/л, у зв`язку із несплатою чергового платежу за ліцензію, вказаний лист отримано позивачем 03.08.2020.
Позивач листом від 07.08.2020 № 162 повідомив відповідача про здійснену оплату в сумі 10000,00 грн. за ліцензію та подав через електронний кабінет платника вказаний лист з копією платіжного доручення від 14.07.2020 № 16349 з накладенням ЕЦП.
Проте, з незрозумілих причин розпорядженням ДПС України № 776-р/л від 07.09.2020 анульовано ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі, реєстраційний номер 990614201901496, терміном дії з 25.07.2019 до 25.07.2024, у зв`язку із несплатою чергового платежу за ліцензію протягом 30 днів з моменту призупинення дії ліцензії.
Позивач вважає вказане розпорядження неправомірним, оскільки воно прийняте без дотримання всіх законодавчих процедур та безпідставно, тобто без урахування факту здійснення оплати ліцензії.
Позивач просить визнати протиправним та скасувати розпорядження ДПС України від 08.09.2020 № 776-р/л про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі, реєстраційний номер 990614201901496, терміном дії з 25.07.2019 до 25.07.2024, виданої ПрАТ «Луцькавтодор».
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 21.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 38).
26.01.2021 до суду від представника відповідача Поціпух А.В. надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача позов не визнала та просить відмовити у його задоволенні з підстав правомірності оскаржуваного розпорядження, яке прийняте у зв`язку із тим, що станом на 25.07.2020 не надходило звернення ПрАТ «Луцькавтодор» до органу ліцензування (ДПС України) з копією платіжного доручення з відміткою банку, яке свідчить про внесення чергового платежу за відповідну ліцензію (а. с. 47-48).
В поданій до суду 01.02.2021 відповіді на відзив позивач з доводами відзиву не погодився з підстав, викладених у позовній заяві (а. с. 70-72).
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, оформлених відповідно до вимог статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), від учасників справи до суду не надходило.
Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4, частини другої, пункту 10 частини шостої статті 12, частин першої - третьої статті 257, частини п`ятої статті 262 КАС України дану справу, як справу незначної складності, розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 15.07.2019 ПрАТ «Луцькавтодор» звернулося до ДФС України із заявою на одержання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі (а. с. 10), за результатами розгляду якої позивачу було видано ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі, реєстраційний номер 990614201901496, терміном дії з 25.07.2019 до 25.07.2024, що підтверджується витягом з реєстру (а. с. 11-12).
ПрАТ «Луцькавтодор» відповідно до платіжного доручення від 14.07.2020 № 16349 сплатило кошти в сумі 10000,00 грн. як плату за ліцензію на право оптової торгівлі пальним (а. с. 17).
17.07.2020 ДПС України прийняло розпорядження № 598-р/л «Про призупинення дії ліцензій», відповідно до якого призупинило дію ліцензій суб`єктам господарювання у зв`язку із несплатою чергового платежу згідно із Переліком, у т. ч. видану позивачем ліцензію реєстраційний номер 990614201901496 (а. с. 51 зворот, 52).
Листом від 29.07.2020 № 23983/6/99-00-09-02-01-06 ДПС України повідомило ПрАТ «Луцькавтодор» про призупинення дії ліцензії на право оптової торгівлі пальним згідно із розпорядженням від 27.07.2020 № 598-р/л, у зв`язку із несплатою чергового платежу за ліцензію (а. с. 13), вказаний лист отримано позивачем 03.08.2020 (а. с. 15).
Позивач листом від 07.08.2020 № 162 повідомив відповідача про здійснену оплату в сумі 10000,00 грн. за ліцензію та подав через електронний кабінет платника вказаний лист з копією платіжного доручення від 14.07.2020 № 16349 з накладенням ЕЦП (а. с. 16-22).
Розпорядженням ДПС України від 07.09.2020 № 776-р/л анульовано суб`єктам господарювання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі, згідно із Переліком, у т. ч. позивачу ліцензію реєстраційний номер 990614201901496, терміном дії з 25.07.2019 до 25.07.2024, у зв`язку із несплатою чергового платежу за ліцензію протягом 30 днів з моменту призупинення дії ліцензії (а. с. 23-24).
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
За приписами статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі - Закон № 481/95-ВР) суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва. Ліцензії на право оптової торгівлі пальним видаються терміном на п`ять років органом виконавчої влади, уповноваженим Кабінетом Міністрів України.
Дія ліцензії призупиняється у разі несвоєчасної сплати чергового платежу за ліцензію на підставі письмового розпорядження органу, який видав ліцензію, на термін до сплати заборгованості. Дія ліцензії вважається призупиненою з моменту одержання суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) відповідного письмового розпорядження органу, який видав ліцензію, а її дія поновлюється з моменту зарахування відповідного чергового платежу за ліцензію до бюджету.
Ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі, зокрема: несплати чергового платежу за ліцензію протягом 30 календарних днів від моменту призупинення ліцензії.
Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) письмового розпорядження про її анулювання.
Відповідно до частини п`ятої статті 16 Закону № 481/95-ВР контроль за сплатою річної плати за ліцензії здійснюється органом виконавчої влади, уповноваженим Кабінетом Міністрів України видавати ліцензії на виробництво спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, і пального, оптову торгівлю спиртом, оптову та роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, і пальним, на зберігання пального. Для здійснення контролю суб`єкт господарювання (у тому числі іноземний суб`єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) подає зазначеному органу копію платіжного доручення з відміткою банку про сплату.
Оскаржуване розпорядження ДПС України від 07.09.2020 № 776-р/л у частині анулювання позивачу ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі (реєстраційний номер 990614201901496) прийняте у зв`язку із несплатою чергового платежу за ліцензію протягом 30 календарних днів від моменту призупинення ліцензії.
Проте, як вбачається із матеріалів справи, після прийняття ДПС України розпорядження від 17.07.2020 № 598-р/л «Про призупинення дії ліцензій», у межах 30 календарних днів, а саме 07.08.2020 позивач листом № 162 повідомив відповідача про здійснену оплату в сумі 10000,00 грн. за ліцензію та подав через електронний кабінет платника вказаний лист з копією платіжного доручення від 14.07.2020 № 16349 з відміткою банку про сплату, з накладенням ЕЦП (а. с. 16-22).
Суд звертає увагу, що відповідач не подав до суду жодних доказів, які б спростували доводи позивача як про фактичну оплату в сумі 10000,00 грн. за ліцензію відповідно до платіжного доручення від 14.07.2020 № 16349, так і про направлення до ДПС України листом від 07.08.2020 № 162 через електронний кабінет платника копії вказаного платіжного доручення з відміткою банку про сплату.
Відтак, суд дійшов висновку про те, що в порушення вимог частини другої статті 77 КАС України, відповідач належними та допустимими доказами не підтвердив наявність правових та фактичних підстав для прийняття вказаного розпорядження в частині анулювання ліцензії позивачу.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що оскільки суду надані докази своєчасної сплати чергового платежу за ліцензію та подання відповідачу копії платіжного доручення з відміткою банку про сплату, тому оскаржуване розпорядження ДПС України від 07.09.2020 № 776-р/л у частині анулювання позивачу ліцензії прийняте з порушенням вимог статей 15, 16 Закону № 481/95-ВР, за відсутності правових та фактичних підстав, у зв`язку із чим, виходячи з наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування вказаного розпорядження у частині анулювання позивачу ліцензії підлягають до задоволення.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 2102,00 грн., сплачений платіжним дорученням від 14.12.2020 № 1842 (а. с. 9, 37).
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Державної податкової служби України від 07 вересня 2020 року № 776-р/л в частині анулювання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі, реєстраційний номер 990614201901496, терміном дії з 25 липня 2019 року до 25 липня 2024 року, виданої Приватному акціонерному товариству «Луцькавтодор».
Стягнути з Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, ідентифікаційний код 43005393) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Приватного акціонерного товариства «Луцькавтодор» (43010, Волинська область, м. Луцьк, вул. Дубнівська, 66, ідентифікаційний код 13349767) судовий збір в розмірі 2102 гривні 00 копійок (дві тисячі сто дві гривні нуль копійок).
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх