Постанова № 9500869, 24.03.2010, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
24.03.2010
Номер справи
15а/66-1489
Номер документу
9500869
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

"24" березня 2010 р.Справа № 15а/66-1489

11 год. 45 хв.

м. Тернопіль

Господарський суд Тернопільської області

суд Тернопільської області

у складі судді Бучинської Г.Б.

при секретарі судового засідання Засядько А.Є.

Розглянув справу:

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільхлібпром", вул. С. Будного, 3, м. Тернопіль

до Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області, вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль

про визнання нечинним рішення № 5 від 29.12.2007 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.

за участю представників сторін:

позивача:           юрист Сольський В.В., довіреність № 04 від 10.01.09р.;

відповідача:           заступник начальника Онуфрієнко Т.М. –довіреність № 456 від 10.02.10р..

Суть справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Тернопільхлібпром", вул. С. Будного, 3, м. Тернопіль звернулося у господарський суд з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області, вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль про визнання нечинним рішення № 5 від 29.12.2007 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.

Враховуючи положення Прикінцевих та перехідних положень КАС України, справа розглядається за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

У судовому засіданні представникам сторін роз'яснено їх права та обов'язки, передбачені ст.ст. 49, 51, 130 КАС України.

Технічна фіксація судового процесу здійснюється на компакт-диск CD-R, серійний номер 9QA608282589E12.

Відповідач проти позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що спірне рішення відповідає чинному законодавству та прийняте на підставі Закону України "Про ціни і ціноутворення" за порушення встановлені актом перевірки від 10.12.2007р., також просить суд врахувати, що санкції нараховані на підставі Розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації № 527 від 13.08.2007р., яке було чинним на момент прийняття оспорюваного рішення.

Позивач заперечує проти доводів інспекції, посилаючись на те, що п. 1.3. Розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 13.08.2007р. № 527 "Про затвердження регулювання на виробництво борошна, хліба, та хлібобулочних виробів" постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 15.09.2008р. у справі № 2-а-1610/08р. визнано нечинним. Зазначена постанова залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.12.2009р., у зв’язку з чим нарахування штрафних санкцій було безпідставним. Просить суд позовні вимоги задовольнити повністю.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне:

- за результатами перевірки, проведеної Державною інспекцією з контролю за цінами в Тернопільській області у Товаристві з обмеженою відповідальністю "Тернопільхлібпром", вул. С. Будного, 3, м. Тернопіль, в період з 01.07.2007р. по 01.12.2007р. на предмет виконання останнім вимог Розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 13.08.2007р. № 527 "Про затвердження регулювання на виробництво борошна, хліба, та хлібобулочних виробів", інспекцією прийнято 29.12.2007р. рішення № 5 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільхлібпром", вул. С. Будного, 3, м. Тернопіль, економічних санкцій у виді вилучення у дохід Державного бюджету 352.570 грн. та у виді штрафу в сумі 705.140 грн. за порушення державної дисципліни цін.

Підставою для притягнення Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільхлібпром", вул. С. Будного, 3, м. Тернопіль, до відповідальності, як вважає інспекція, стали встановлені актом перевірки від 10.12.2007 року факти порушення товариством вимог п. 1.3. розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 13.08.2007р. № 527 "Про затвердження регулювання на виробництво борошна, хліба, та хлібобулочних виробів", а саме: товариством застосовано оптово-відпускні ціни на хліб та хлібобулочні вироби з рентабельністю, рівень якої перевищує встановлений відповідно до законодавства граничний. В результаті виявлених порушень, інспекцією встановлено, що товариством необґрунтовано одержано 352.570 грн. виручки.

Суд, керуючись ст. 86 КАС України, давши оцінку поданим сторонами доказам, наведеним доводам, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.

При цьому суд виходив із наступного:

- забезпечення проведення цінової політики, визначення переліку продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, а також повноважень цих органів в галузі встановлення і застосування цін (тарифів) та контролю за цінами, згідно ст. 116 Конституції України, ст. 4 Закону України "Про ціни і ціноутворення" віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України.

- контрольно-наглядові функції з питань додержання підприємствами вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів здійснюються Державними інспекціями з контролю за цінами відповідно до "Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами" затвердженого постановою КМ України від 13.12.2000р. № 1819;

- зазначені функції інспекція виконує згідно пп. 5. п. 5. Положення та ст.ст. 13, 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення", користуючись правами передбаченими ст. 11 Закону України "Про Державну податкову службу в Україні", шляхом проведення перевірок і прийняття на їх підставі рішень про застосування економічних санкцій в разі виявлення порушення підприємством державної дисципліни цін;

- порядок проведення перевірок та стягнення санкцій регулюється "Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами", затвердженою наказом Міністерства економіки з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України від 03.12.2001 р. № 1044/6235 (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 18.12.2001р., далі –Інструкція);

- відповідно до підп. 3.1., 3.2. п. 3 Інструкції, підставою для прийняття рішень є акт перевірки, в якому повинно бути чітко зазначено нормативні акти, які порушено суб’єктами господарювання, з конкретним обґрунтуванням порушених норм; детально відображено механізм скоєння порушення; визначено суму необґрунтовано одержаної виручки, з доданням розрахунків, на яких ґрунтується обчислення зазначеної суми з посиланням на документи первинного бухгалтерського обліку, згідно з якими вони здійснюються.

Відповідно до ч. 1. ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень обов’язок щодо доказування правомірності прийнятого рішення покладається на відповідача.

В даному випадку, доказом правомірності притягнення Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільхлібпром", вул. С. Будного, 3, м. Тернопіль, до відповідальності за порушення державної дисципліни цін, є акт перевірки, згідно якого, враховуючи заперечення позивача від 10.12.2007р., встановлено порушення державної дисципліни цін при формуванні оптово-відпускних цін на хліб та хлібобулочні вироби згідно вимог розпорядження голови обласної адміністрації від 13.08.2007р. № 527 (зі змінами), в результаті чого за період з 18.08.2007р. по 06.12.2007р. товариством необґрунтовано одержано виручку в сумі 352 570 грн.

Водночас акт перевірки від 10.12.2007р., на який посилається інспекція як на підставу прийняття рішення, не може бути належним доказом щодо встановлених, на думку інспекції, порушень Закону України "Про ціни і ціноутворення" та Розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 10.12.2007р. № 527 "Про затвердження регулювання на виробництво борошна, хліба, та хлібобулочних виробів", оскільки не підтверджує факту порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "Тернопільхлібпром", вул. С. Будного, 3, м. Тернопіль, даних норм закону та розпорядження, оскільки:

- відповідно до статті 192 Господарського кодексу України політика ціноутворення, порядок встановлення та застосування цін, повноваження органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо встановлення та регулювання цін, а також контролю за цінами і ціноутворення визначаються Законом України "Про ціни і ціноутворення", іншими законодавчими актами.

Відповідно до статті 4 Закону України "Про ціни і ціноутворення" Кабінет Міністрів України забезпечує здійснення державної політики цін; визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи, на які затверджуються відповідними органами державного управління, крім сфери телекомунікацій; визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також з контролю за цінами (тарифами).

Відповідно до Постанови КМУ від 25.12.1996р. № 1548 "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)" повноваження щодо регулювання (встановлення фіксованих та граничних рівнів цін (тарифів), торгівельних (постачальницько-збутових) надбавок, нормативів рентабельності, запровадження обов'язкового декларування зміни) цін і тарифів на окремі види продукції, товарів і послуг, належать обласній державній адміністрації

На виконання вимог Постанови КМ України головою обласної державної адміністрації було прийнято розпорядження від 13.08.2007р. № 527 "Про затвердження регулювання на виробництво борошна, хліба, та хлібобулочних виробів".

Даним розпорядженням запроваджено регулювання цін на виробництво борошна, хліба та хлібобулочних виробів для всіх суб’єктів господарювання незалежно від форм власності, підпорядкованості і методів організації праці (п. 1 розпорядження).

Статтею 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення" визначено, що державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів.

Державне регулювання цін і тарифів згідно статті 8 Закону здійснюється встановленням державних фіксованих цін (тарифів), граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів, введення урядом України інших методів державного регулювання.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 15.09.2008р. у справі № 2-а-1610/08р. п. 1.3. Розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 13.08.2007р. № 527 "Про затвердження регулювання на виробництво борошна, хліба, та хлібобулочних виробів", застосовуючи який державною інспекцією виявлено і встановлено порушення державної дисципліни цін при формуванні ціни на хліб та хлібобулочні вироби позивачем, визнано нечинним. Крім того, зазначеною постановою встановлено, що оспорюваний позивачем п. 1.3. розпорядження № 527 від 13.08.2007р. носить рекомендаційний характер і не є нормативно-правовим актом з питань ціноутворення, що не зобов’язує керуватися ним при формуванні собівартості готової продукції. Дана постанова залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.12.2009р.. Зазначена ухвала не скасована в установленому законом порядку, а отже є чинною і відповідно до ч. 1 ст. 255 КАС України набула таких правових наслідків, як неспростованість, виключність, преюдиційність, обовязковість для осіб, щодо яких вона прийнята.

Згідно п. 4 ст.70 КАС України, обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, враховуючи обставини, встановлені постановою Тернопільського окружного адміністративного суду у справі № 2-а-1610/08р., суд прийшов до висновку, що незаконний акт не може породжувати жодних правових наслідків, а відтак інспекцією не доведено належними доказами правомірність застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільхлібпром", вул. С. Будного, 3, м. Тернопіль, економічних санкцій та штрафу за порушення державної дисципліни цін згідно оскаржуваного рішення, у зв’язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 6, 7, 86, 89, 94 –98, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити повністю.

2.Визнати нечинним рішення № 5 від 29.12.2007р. Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільхлібпром", м. Тернопіль, вул.. Ст.Будного, 3, ідн.код 30836947.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до адміністративного суду апеляційної інстанції, а протягом 20 днів після подання заяви подати апеляційну скаргу.

           Суддя