
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2019 року Справа № 160/9807/18 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кадникової Г.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» в особі філії «Соцвугілля» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень
ВСТАНОВИВ:
Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» в особі філії «Соцвугілля» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» (далі – ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» в особі філії «Соцвугілля» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень винесені Головним управлінням Державної фіскальної служби у Дніпропетровської області (далі – ГУ ДФС у Дніпропетровської області, відповідач) від 23.045.2018р.:
- №0187391306 яким застосовані штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 510,00 грн. за платежем податок на доходи фізичних осіб, що справляється податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати;
- №0187411306 яким збільшено суму грошового зобов`язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, пені у розмірі 598 580,81 грн., у тому числі за основним платежем в розмірі 342’ 046,19 грн., та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в розмірі 256’ 534,62 грн.;
- №0187471306 яким збільшено суму грошового зобов`язання з податків та зборів, у тому числі з військового збору, пені у розмірі 120’ 459,27 грн., у тому числі за основним платежем в розмірі 29’726,00 грн., та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в розмірі 90’ 733,27 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що згідно з актом №22021/04-36-14-19/26461046 від 27.04.2018 року про результати документальної планової виїзної перевірки філії «Соцвугілля» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» податкового та валютного законодавства, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.07.2014 року по 31.12.2017 року, контролюючим органом встановлено порушення пп.164.2.17 п.164.2 ст.164, пп.168.1.1 пп.168.1.2 та п.п.168.1.4 п.168.1 ст.168, пп.176.2. ст.176 та п.п. 1.2, 1.6 п.16 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України. 23.05.2018 року на підставі висновків акту перевірки контролюючим органом прийняті податкові повідомлення-рішення, а саме: №0187391306 яким донарахований податок на доходи фізичних осіб за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 510,00 грн.; №0187411306 яким донарахований податок на доходи фізичних осіб у розмірі 598’580грн. 81коп., у тому числі за основним платежем в розмірі 342’046грн. 19коп., та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в розмірі 256’534грн. 62коп.; №0187471306 яким донарахований військовий збір у розмірі 120’459грн. 27коп., у тому числі за основним платежем в розмірі 29’726грн. 00коп., та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в розмірі 90’733грн. 27коп. Позивач вважає дані податкові повідомлення-рішення протиправними, оскільки сплачена до бюджету сума податку на доходи фізичних осіб з вартості безоплатно наданого фізичним особам вугілля є додатковим благом.
Ухвалою суду від 11.01.2019р. позов прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено її розгляд проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
В обґрунтування своїх заперечень проти позову відповідач зазначає, що перевіркою встановлено: сума податкового зобов`язання фізичних осіб сплачена за рахунок грошових коштів філії «Соцвугілля» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», вважається додатковим благом та оподатковується за ставкою у 2015р. – 15%, у 2016р. – 18%, але в порушення «е» пп.164.2.17 п.164.2 ст.164, пп.168.1.1 п.168.1 ст.168, пп.176.2. ст.176 підприємство занизило податок на доходи фізичних осіб. Також, встановлено не нарахування/несвоєчасне нарахування та не перерахування/несвоєчасне перерахування військового збору до бюджету ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля».
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі направлень від 20.03.2018 року №1572, №1573, №1574, №1575, №1576, виданих ГУ ДФС у Дніпропетровській області, відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, пункту 77.1, пункту 77.4 статті 77 проведено документальну планову виїзну перевірку філії «Соцвугілля» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» з питань дотримання податкового законодавства за період з 01.07.2014 року по 31.12.2017 року, валютного законодавства за період з 01.07.2014 року по 31.12.2017 року, з питань єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.07.2014 року по 31.12.2017 року.
За результатами перевірки складено акт №22021/04-36-14-19-26461046 від 27.04.2018 року, у висновках якого відображено, що позивачем допущено порушення, зокрема, «е» пп.164.2.17 п.164.2 ст.164, пп.168.1.1 п.168.1 ст.168, п.176.2. ст.176 Податкового кодексу – підприємство занизило податок на доходи фізичних осіб. Крім того, пп.168.1.1 п.168.1.2 пп.168.1.4 п.168.1 ст.168, п.176.2.а п.176 та п.п.1.2, п.п.1.6 п.п 16.1 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу – підприємство несвоєчаснео перерахувало до бюджету військовий збір.
23.05.2018 року відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення: №0187391306 яким донарахований податок на доходи фізичних осіб за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 510,00 грн.; №0187411306 яким донарахований податок на доходи фізичних осіб у розмірі 598’580грн. 81коп., у тому числі за основним платежем в розмірі 342’046грн. 19коп., та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в розмірі 256’534грн. 62коп.; №0187471306 яким донарахований військовий збір у розмірі 120’459грн. 27коп., у тому числі за основним платежем в розмірі 29’726грн. 00коп., та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в розмірі 90’733грн. 27коп.
Не погодившись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
В період з 01.04.2015 по 31.12.2016 роках позивач надавав безоплатно фізичним особам побутове паливо (вугілля) та послуги з його безоплатного перевезення автомобільним транспортом до оселі фізичних осіб (далі – додаткове благо).
Забезпечення додатковим благом фізичних осіб є однією з соціальних гарантій працівників гірничих підприємств передбачених абз.7 ст.43 «Права та соціальні гарантії працівників гірничих підприємств» Закону України «Гірничий закон України» від 06.10.1999 №1127-XIV.
Відповідно до колективного договору №60/13 від 01.08.2013р. адміністрація позивача зобов`язується безоплатно забезпечувати побутовим паливом за нормою 5.9 тон на рік на одне домобудівництво або квартиру з пічним опаленням на сім`ю за переліком осіб зазначеним в п.12.8 розділу 12 цього договору.
Згідно до пп.14.1.47 п.14.1 ст.14 ПК України, додаткові блага - кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов`язаний з виконанням обов`язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV цього Кодексу).
Особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.
Особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є: а) податковий агент - для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні; б) платник податку - для іноземних доходів та доходів, джерело виплати яких належить особам, звільненим від обов`язків нарахування, утримання або сплати (перерахування) податку до бюджету (п.171.2. ст.171 ПК України).
У підпункті 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов`язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Відповідно до пп.163.1.1. та пп.163.1.2. п.163.1 ст.163 ПК України, об`єктом оподаткування резидента є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).
Положеннями п.164.1. ст.164 ПК України, визначено, що базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Загальний оподатковуваний дохід складається з доходів, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), доходів, які оподатковуються у складі загального річного оподатковуваного доходу, та доходів, які оподатковуються за іншими правилами, визначеними цим Кодексом (пп.164.1.1. п.164.1 ст.164 ПК України).
Загальний місячний оподатковуваний дохід складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця (пп.164.1.2. п.164.1 ст.164 ПК України).
Відповідно до абз. «е» пп.164.2.17 п.164.2 ст.164 ПК України, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 цього Кодексу) у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку, крім сум, зазначених у підпункті 165.1.53 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу.
Якщо додаткові блага надаються у не грошовій формі, сума податку об`єкта оподаткування обчислюється за правилами, визначеними п.164.5 цієї статті.
Положеннями п.164.5 ст.164 ПК України, зазначено, що під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з цим Кодексом, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою:
К = 100 : (100 - Сп),
де К - коефіцієнт;
Сп - ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування.
Ставка податку у відповідності до п.167.1. ст.167 ПК України, в 2015 році встановлена у розмірі 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) в редакції Закону України №71-VІII від 28.12.2014р., з 2016 року встановлена у розмірі 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) в редакції Закону України №909-VІII від 24.12.2015р.
Відповідно до положень п.57.1 ст.57 ПК України, податковий агент зобов`язаний сплатити суму податкового зобов`язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.
Якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом трьох банківських днів з дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання) (пп.168.1.4. п.168.1 ст.168 ПК України).
Згідно положень пп.168.1.1 п.168.1 ст.168 та пп.176.2 ст.176 ПК України, податковий агент зобов`язаний оподатковувати податок на доходи фізичних осіб надане додаткове благо за рахунок фізичної особи.
Відповідно до п.3.2 розділу ІІІ Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку №111/26556 від 30.01.2015р. (далі – Порядок), у графі 3а «сума нарахованого доходу» відображається (за звітний квартал) дохід, який нарахований фізичній особі відповідно до ознаки доходу згідно з довідником ознак доходів, наведеним у додатку до цього Порядку. У разі нарахування доходу його відображення у графі 3а є обов`язковим незалежно від того, виплачені такі доходи чи ні.
Нарахований дохід відображається повністю, без вирахування податку на доходи фізичних осіб, суми єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, страхових внесків до Накопичувального фонду, у випадках, передбачених законом, - обов`язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати працівника, суми податкової соціальної пільги за її наявності та військового збору (у періоді його справляння).
У п.3.3 розділу ІІІ Порядку у графі 3 «сума виплаченого доходу» відображається сума фактично виплаченого доходу платнику податку податковим агентом.
Додаткові блага у натуральній формі надані Платником податків відповідають наступним ознакам доходу:
- 127- інші доходи (пп.164.2.19 п.164.2 ст.164 та пп.165.1.49 п.165.1 ст.165 розділу IV ПК України), - послуги з перевезення;
- 144 – вартісить вугілля та вугільних брикетів, безоплатно наданих платнику податку в обсягах та за переліком професій, що встановлюються Кабінетом Міністрів України (пп.165.1.20 п.165.1 ст.165 розділу IV ПК України).
Отримані додаткові блага фізичними особами відображені Платником податків у відповідних Податкових розрахунках за формою №1ДФ за ознаками доходу «127» та «144» (графа 5 Податкового розрахунку).
Платник податків сплатив податок на доходи фізичних осіб виключно з доходу, наданого фізичній особі у не грошовій формі у вигляді додаткового блага в період з 01.04.2015 по 31.12.2016 роках, що підтверджено платіжними дорученнями №47963 від 05.02.2016р. на суму 53'625,00грн., №62094 від 03.03.2016р. на суму 75'626,00грн., №77544 від 07.04.2016р. на суму 74'142,41грн., №91845 від 06.05.2016р. на суму 91'328,99грн., №104976 від 07.06.2016р. на суму 80'910,03грн., №2116542408 від 23 06.2016р. на суму 28'535,82грн., №2116555255 від 07.07.2016р. на суму 59'776,39грн., №2116582419 від 05.08.2016р. на суму 118'817,88грн., №2116614072 від 07.09.2016р. на суму 145'973,25грн., №2116647861 від 07.10.2016р. на суму 105'096,75грн., №2116677972 від 07.11.2016р. на суму 123'764,02грн., №2116713257 від 07.12.2018р. на суму 89'891,29грн. та №2116748995 від 05.01.2017р. на суму 18'656,47грн.
Таким чином платник податків у повному обсязі виконав перед державним бюджетом свої зобов`язання зі сплати податку на доходи фізичних осіб за надане благо в період з 01.04.2015 по 31.12.2016 роках.
Податковим органом передчасно віднесено сплачений податок на доходи фізичних осіб за зазначеними платіжними дорученнями до доходу платника податку за абз. «е» пп. 164.2.17 п.164.2 ст.164 ПК України, оскільки такий дохід: не є вартістю безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) та не виплачується (надається) платнику податку податковим агентом.
Отже, сплачені позивачем суми податку на доходи фізичних осіб не підпадають під ознаку доходу як додаткове благо за пп.164.2.17 п.164.2 ст.164 ПК України.
Нормами податкового законодавства передбачено, що сума нарахованого/виплаченого доходу на користь фізичних осіб визначається як вартість безоплатно переданого додаткового блага фізичній особі з урахуванням коефіцієнта за п.164.5 ст.164 ПК України і подальше збільшення такої суми на суму податку на доходи фізичних осіб з метою її оподаткування законодавцем не передбачено.
Відповідно до розрахунку позивача за зведеною інформацією за поданими податковими розрахунками 1ДФ №9205877317 від 01.11.2016р. (16:33), №9213363362 від 09.11.2016р. (18:15) та №9213462237 від 09.11.2016р. (21:14) – ознака доходу 127 сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку філії «Соцвугілля» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», за 3 квартал 2016 року сума нарахованого (виплаченого) доходу становить 944'151грн.76 коп., сума утриманого податку на доходи фізичних осіб (нарахованого, перерахованого) становить 169'947грн. 09коп.
Отже, позивач на виконання положень розділу ІV Порядоку, здійснив коригування звітності, шляхом подання звітних нових податкових розрахунків до закінчення строку на їх подання, тобто до 09.11.2016р. включно. Відповідні податкові розрахунки (звітні та звітні нові), є прийнятими, що підтверджено квитанціями №2.
З огляду на викладене, податковий орган, при проведенні перевірки не вірно визначив суми доходу та податок на доходи фізичних осіб за 3 квартал 2016 року. В свою чергу задекларована сума податку на доходи фізичних осіб є сплаченою за платіжними дорученнями.
Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд дійшов висновку про протиправність винесених податкових повідомлень-рішень від 23.05.2018р. №0187391306, №0187411306 та №0187471306, внаслідок чого вказані рішення підлягають скасуванню, а вимоги позивача – задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає про наступне.
Відповідно до вимог ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 10’793грн. 25коп., згідно платіжного доручення №2117308093 від 30.11.2018р. підлягає стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст. 72-77, 139, 241-246, 255, 258, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» в особі філії «Соцвугілля» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень – задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області від 23.05.2018р. №0187391306 яким застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 510,00 грн. за платежем податок на доходи фізичних осіб, що справляється податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області від 23.05.2018р. №0187411306 яким збільшено суму грошового зобов`язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, пені у розмірі 598’580грн. 81коп., у тому числі за основним платежем в розмірі 342’046грн. 19коп., та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в розмірі 256’534грн. 62коп.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області від 23.05.2018р. №0187471306 яким збільшено суму грошового зобов`язання з податків та зборів, утому числі з військового збору, пені у розмірі 120’459грн. 27коп., у тому числі за основним платежем в розмірі 29’726,00грн., та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в розмірі 90’ 733грн. 27коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (49005, м.Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17-А, код ЄДРПОУ 39394856) на користь Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» (51400, м.Павлоград, Дніпропетровська область, вул. Соборна, 76, код ЄДРПОУ 00178353) судовий збір у розмірі 10’793грн.25коп. (десять тисяч сімсот дев`яносто три грн. 25коп.).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в строки, передбачені ст.295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до п.п.15.5 п.15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Г. В.Кадникова