Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Шевченка 16, м. Івано-Франківськ, 76000, тел. 77-96-83
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 квітня 2010 р. Справа № 21/13
Господарський суд Івано-Франківської області у складі: Судді Скапровської І.М.
при секретарі судового засідання Чверенчук Р.Р.
За участю:
Представника позивача - Шрібак М.М.
Представників відповідача - Країло Р.Я., Клюс О.Р., Савчин Т.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за первісним позовом: ТОВ "Аксіс" вул. Чорновола, 49, м. Івано-Франківськ, 76000
до відповідача: Антимонопольного комітету України в особі Івано-Франківського обласного територіального відділення, вул. Незалежності, 6, м. Івано-Франківськ, 76018
про визнання недійсним рішення адміністративної колегії Івано-Франківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 26 листопада 2009р. за № 47 по справі № 52/ІІ-2009 "Про припинення порушення конкуренційного законодавства та накладення штрафу на ТОВ "Аксіс".
за зустрічним позовом: Антимонопольного комітету України в особі Івано-Франківського обласного територіального відділення, вул. Незалежності, 6, м. Івано-Франківськ, 76018
до відповідача: ТОВ "Аксіс" вул. Чорновола, 49, м. Івано-Франківськ, 76000
про стягнення з ТОВ "Аксіс" штрафу у розмірі 17 000, 00 грн. і зарахування зазначеної суми в дохід загального фонду Державного бюджету України на рахунок УДК у м. Івано-Франківську 21081100, код -20568100, р/р № 31110106700002, назва банку - ГУДКУ в Івано-Франківській області, МФО 836014, за кодом класифікації доходів бюджету 21081100, призначення платежу - штраф за порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
встановив, що ТОВ "Аксіс" звернулося до господарського суду з позовною заявою про визнання недійсним рішення адміністративної колегії Івано-Франківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 26 листопада 2009р. за № 47 по справі № 52/ІІ-2009 .
В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує на те, що рішення про накладення на позивача штрафу в зв'язку з тим, що дії ТОВ "Аксіс" визнано у частині підвищення цін на окремі противірусні лікарські засоби за рахунок збільшення торгових надбавок без економічно обґрунтованих на те підстав у період дії факторів надзвичайного характеру - поширення епідемії високо патогенного грипу є порушенням конкуренційного законодавства, передбаченого п. 1 ч.2 ст. 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживанням монопольним становищем на ринку роздрібної торгівлі противірусними лікарськими засобами та виробами медичного призначення шляхом встановлення таких цін реалізації товару, які не можливо було би встановити за умов значної конкуренції на ринку суперечить ст. 1-2, 5-7, 13-14, 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції"
ТОВ "Аксіс" є господарським товариством, а відповідно до ст. 79 ГК України господарськими товариствами визнаються підприємства або інші суб'єкти господарювання, створені юридичними особами та/або громадянами шляхом об'єднання їх майна і участі в підприємницькій діяльності товариства з метою одержання прибутку.
Згідно статуту основним завданням товариства є отримання прибутку.
Націнка встановлена товариством на товар не перевищувала граничні рівні, встановлені Постановою кабінету Міністрів України від 30.10.2009р. № 1154 та № 333 від 25.03.2009р.
Законом України "Про захист економічної конкуренції", зокрема ч.2 ст. 2 визначено, що цей закон застосовується до відносин, які виникають чи можуть вплинути на економічну конкуренцію на території України.
На економічну конкуренцію на території України, одна аптека вплинути не може.
Відповідач щодо позову заперечує при цьому зазначає, що Івано-Франківське територіальне відділення, враховуючи, що ст.7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції передбачено право Антимонопольного комітету України розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами, перевіряти суб'єкти господарювання, об'єднання, органи, влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю щодо дотримання ними вимог законодавства про захист економічної конкуренції та під час проведення розслідувань за заявами і справами про порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Відповідно при здійсненні розгляду справи № 52/11-2009 та прийняті Рішення відповідач діяв в межах повноважень, визначених Законом України "Про захист економічної конкуренції", зокрема п.1,2 та 4 ст. 50 встановлено, що за порушення накладаються штрафи у розмірі до 10% доходу (виручки) суб'єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітній рік, що передував року в якому накладається штраф.
Відповідно до ч.6 ст. 52 Закону, рішення про накладення штрафів у розмірах понад одну тисячу неоподатковуваних мінімумів доходів громадян приймаються виключно Антимонопольним комітетом України, адміністративною колегією Антимонопольного комітету України на їх засіданнях.
ТОВ "Аксіс" підвищено ціни на окремі противірусні лікарські засоби за рахунок збільшення торговельних надбавок без економічно обґрунтованих на те підстав у період дії факторів надзвичайного характеру - поширення епідемії високо поточеного грипу, що є порушенням конкуренційного законодавства, зокрема п.1, ч. 2 ст. 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції.
При підвищенні закупівельної ціни на такі лікарські засоби, як Амізон (0,25 мг, № 20) Афлубін (20 шт.) на 5,9 -13 % роздрібні ціни на них у ТОВ "Аксіс" підвищились на 15,4-25%. 01.03.2010 р.
01.03.2010р. Івано-Франківське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України подало зустрічний позов про стягнення 17 000 грн. штрафу.
В обґрунтування зазначає, що Рішенням адміністративної колегії Івано-Франківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 26.11.2009р. № 47 у справі № 52/11-2009р. визначено дії товариства з обмеженою відповідальністю "Аксіс" у частині підвищення цін на окремі противірусні лікарські засоби за рахунок збільшення торговельних надбавок без економічно обґрунтованих на те підстав у період дії факторів надзвичайного характеру - поширення епідемії високо патогенного грипу порушенням конкуренційного законодавства, передбаченим п.1 ч.2 ст.13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку роздрібної торгівлі противірусними лікарськими засобами та виробами медичного призначення шляхом встановлення таких цін реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку.
Копію рішення ТОВ "Аксіс" отримало 30.11.2009р. відповідно строк добровільного виконання Рішення закінчився 01.02.2010р.
Станом на день подачі зустрічного позову доказів сплати ТОВ "Аксіс" штрафу не має.
Статтею 56 Закону встановлено, що рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України є обов'язковим до виконання.
ТОВ "Аксіс" щодо зустрічного позову заперечує, посилається на те, що рішення на підставі якого позивач за зустрічним позовом просить стягнути 17000 грн. не відповідає нормам Закону, тому його слід визнати недійсним.
Суд 21.04.2010р. оголосив перерву до 28.04.2010р.
22.04.2010р. Заступник прокурора області повідомив господарський суд про вступ прокуратури Івано-Франківської області у розгляд вказаної справи.
Розглянувши матеріали справи, суд вважає за доцільне задоволити первісний позов та відмовити в задоволені вимог позивача по зустрічному позові.
При цьому суд врахував наступне.
Статтею 79 ГК України встановлено, що господарськими товариствами визнаються підприємства або інші суб'єкти господарювання, створені юридичними особами та/або громадянами шляхом об'єднання їх майна і участі в підприємницькій діяльності товариства з метою одержання прибутку.
ТОВ "Аксіс" є господарським товариством.
Рішення про визнання ТОВ "Аксіс" таким, що займало у період з 23.10.-02.11.2009р. монопольне (домінуюче становище на ринку роздрібної торгівлі противірусними лікарських засобів та виробів медичного призначення шляхом встановлення таких цін реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку та визнання дій ТОВ "Аксіс" у частині підвищення цін на окремі противірусні засоби за рахунок збільшення торговельних надбавок без економічно обґрунтованих на те підстав у період дії факторів надзвичайного характеру - поширення епідемії високо патогенного грипу, порушенням конкуренційного законодавства, зокрема п.1 ч.2 ст. 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживанням монопольним становищем на ринку роздрібної торгівлі противірусними лікарськими засобами та виробами медичного призначення шляхом встановлення таких цін реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку, накладенням за вчинене порушення на ТОВ "Аксіс" штраф у розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень, винесено адміністративною колегією Івано-Франківського обласного териноріального відділення в зв"язку з тим, що позивач у період дії факторів надзвичайного характеру- поширення епідемії високо патогенного грипу в нашій області зловживав монопольним становищем на ринку шляхом встановлення таких цін реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції.
Статтею 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції" встановлено, що економічна конкуренція (конкуренція) - змагання між суб'єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб'єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб'єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб'єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку;
Вищевказаний закон застосовується до відносин, які впливають чи можуть вплинути на економічну конкуренцію на території України.
Встановлення товариством, яке знаходиться в м. Івано-Франківську по вул. Чорновола, 49, ціни, яка на думку позивача є такою, яку не можливо було б встановити за умов існування значної конкуренції наринку, не є відносинами, які впливають чи можуть вплинути на економічну конкуренцію на території України.
Приписами господарського кодексу України встановлено, що монопольним визнається домінуюче становище суб'єкта господарювання, яке дає йому можливість самостійно або разом з іншими суб'єктами обмежувати конкуренцію на ринку певного товару (робіт, послуг)., монопольним є становище суб'єкта господарювання, частка якого на ринку певного товару перевищує розмір, встановлений законом, монопольним може бути визнано також становище суб'єктів господарювання на ринку товару за наявності інших умов, визначених законом.
Згідно ст.29 ГК України, зловживання монопольним становищем є встановлення монопольно високих цін (тарифів) на свої товари, що призводить до порушення прав споживачі або обмежує права окремих споживачів .
Монопольно високою ціною є ціна встановлена суб"єктом господарювання, що займає монополене становище на ринку, зокрема як постачальник, продавець товару.
Дослідження, за наслідками яких було винесено оскаржуване рішення проводилося в період з 26.10.09по 02.11.2009р.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2009року встановлено перелік лікарських засобів і виробів медичного призначення на які встановлюються граничні оптово відпускні та роздрібні ціни , зокрема встановлено, що роздрібна ціна на амізон в таблетках по 0,25 №10 не повинна перевищувати 15 грн., ціна на оксолінову мазь (туба - 10 грм.) не може перевищувати 8 грн. 50 коп.
Долучені відповідачем копії накладних, зокрема накладна № РО-0003697 від 27.10.2009р. свідчить, що станом 27.10.2009р., тобто в досліджувальний період, відпускна ціна на амізон таб 0,25 №20 становила 30 грн.
Різниця між амізоном № 10 і амізоном № 20 становить кількість таблеток в упаковпі.
Якщо постановою встановлено, що вартість амізону №10 (10шт в упаковці) не може перевищувати 15 грн. то реалізовоючи амізон №20 (20 шт в упаковці) по 30 грн. товариство не перевищувало граничної ціни встановленої Постановою Кабінету Міністрів від 30.10.2009р. № 1154.
Прибуткова накладна № РО - 0003748 від 29.10.2009р. свідчить, що відпускна ціна на оксолінову мазь, зокрема на одну тубу 10 грм. становила 7 грн..
Постановою Кабінету Міністрів гранична ціна на оксолінову мазь (туба 10 грн.) встановлена 8,50 грн.
Вищевказані обставини свідчать про те, що позивач встановив ціну за якою товари (роботи, послуги) передавались іншому власнику за умови, що продавець бажав передати такі товари (роботи, послуги), а покупець бажав їх отримати за відсутності будь-якого примусу, обидві сторони були взаємно незалежними юридично та фактично, володіли достатньою інформацією про такі товари (роботи, послуги), а також ціни, які склались на ринку ідентичних товарів, тобто в розумінні Закону України "Про оподаткування прибутуку підприємств"- справедливу ринкову ціну.
Відмовити в задоволені позовних вимог позивача за зустрічним позовом Івано-Франківського обласного територіального віділення Антимонопольного комітету України про стягнення з ТОВ "Аксіс" штрафу у розмірі 17 000, 00 грн., слід з тих підстав, що рішення на підставі з відповідача слід стягнути 17 000 грн., суперечить приписам норм чинного законодавства, зокрема ст. ст. 27, 29, 79 ГК України, Закону України "Про оподаткування прибутуку підприємств", ст.1 Закону України "Про захист економічної конкуренції"
Суд також звертає увагу, що постановою Кабінету Міністрів України , затверджено положення про Державну інспекцію України по контролю за цінами.
Головними завданнями Державної інспекції України по контролю за цінами є:
а) здійснення державного контролю за дотриманням встановленого порядку затвердження й застосування цін і тарифів у міністерствах і відомствах, державних, кооперативних і громадських підприємствах, організаціях і установах, а також на підприємствах, в об'єднаннях, установах і організаціях, заснованих за іншими формами власності, включаючи спільні підприємства, об'єднання й організації за участю радянських та іноземних юридичних осіб і громадян (надалі - суб'єкти підприємництва), розташованих на території України, та зміцнення дисципліни цін в усіх галузях народного господарства;
б) захист законних інтересів громадян, викоренення фактів зловживань суб'єктами підприємництва з метою одержання незаконних доходів за рахунок завищення цін, забезпечення невідворотності застосування економічних санкцій по виявлених фактах порушення державної дисципліни цін, висвітлення через засоби масової інформації результатів перевірок;
в) перевірка обгрунтованості затверджуваних міністерствами і відомствами України, об'єднаннями, підприємствами та організаціями в межах їхньої компетенції, незалежно від форм власності й господарювання, цін і тарифів, стану організації та ефективності роботи відомчого контролю за цінами;
г) координація роботи єдиної системи органів державного контролю за цінами з іншими контролюючими органами та громадськими об'єднаннями.
4. Державна інспекція України по контролю за цінами при виконанні покладених на неї функцій взаємодіє з іншими органами державного управління України, Кримської АРСР, з органами місцевого самоврядування.
5. Державна інспекція України по контролю за цінами та підвідомчі їй державні інспекції в Кримській АРСР, областях, містах Києві і Севастополі, до яких входять державні інспектори в містах, районах і районах у містах, становлять єдину систему органів державного контролю за цінами.
6. Державна інспекція України по контролю за цінами відповідно до покладених на неї завдань:
а) здійснює перевірки додержання визначеного чинним законодавством порядку встановлення і застосування цін та їх економічного обгрунтування в усіх галузях народного господарства в тісній взаємодії з податковими інспекціями, правоохоронними та іншими контролюючими органами, громадськими об'єднаннями, організує роботу підвідомчих інспекцій;
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Первісний позов - задоволити.
Визнати недійсним рішення адміністративної колегії Івано-Франківського обласного тетиторіального відділення Антимонопольного комітету України від 26 листопада 2009р. за № 47 по справі № 52/ІІ-2009 "Про припинення порушення конкуренційного законодавства та накладення штрафу на ТОВ "Аксіс".
В зустрічному позові - відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, у разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання повного рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Виготовлено в АС "Діловодство суду"
______