Рішення № 94941025, 27.01.2021, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
27.01.2021
Номер справи
161/15175/20
Номер документу
94941025
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 161/15175/20

Провадження № 2/161/508/21

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 січня 2021 року м. Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:

головуючого судді Ковтуненка В.В.,

за участі секретаря судових засідань Камінського Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Луцьк цивільну справу № 161/15175/20 за позовною заявою Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів,

В С Т А Н О В И В:

Департамент соціальної політики Луцької міської ради звернувся до суду з вказаним позовом. Просить суд стягнути з ОСОБА_1 24 421,46 гривень надміру виплаченої державної допомоги малозабезпеченим сім`ям, 9 929,65 гривень надміру виплаченої державної допомоги одинокій матері та судові витрати з підстав, викладених в позовній заяві.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином, подав заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та не заперечує проти заочного розгляду справи.

Відповідач в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини своєї неявки суду не повідомляв, від нього до суду не надходило відзиву та заяви про розгляд справи у його відсутності.

Зі згоди представника позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.

Розгляд справи проводиться судом на підставі наявних в матеріалах справи письмових доказів.

Дослідивши письмові матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується заявлений позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи у їх сукупності і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що заявлений позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї. Згідно ст.5 вищевказаного закону розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї. До стабілізації економічного становища в Україні розмір державної соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

14 серпня 2017 року та 13 серпня 2018 року ОСОБА_1 зверталася до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради із заявою про призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям (а.с. 16, 20).

Відповідно до ч. 11 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних відносин) Якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» Одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

За наслідками проведення вибіркової перевірки справ отримувачів державних соціальних допомог було виявлено, що в деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, ОСОБА_1 не зазначила доходи від продажу автомобіля «БМВ 530Д», 2004 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 , вартістю 43 000,00 гривень (дата перереєстрації на нового власника 13 квітня 2017 року) та від продажу автомобіля «Ауді А6», 2004 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2 , вартістю 39 800,00 гривень (дата перереєстрації на нового власника 30 червня 2018 року) (а.с. 11-12).

14 серпня 2019 року Департаментом соціальної політики Луцької міської ради прийнято рішення про визначення обсягу надміру виплачених коштів, яким було вирішено, що сума надміру виплачених ОСОБА_1 коштів державної допомоги малозабезпеченим сім`ям становить 24 421,46 гривень та було встановлено строк для повернення виплачених коштів до 06 листопада 2019 року (а.с. 8).

Також 14 серпня 2019 року Департаментом соціальної політики Луцької міської ради прийнято рішення про визначення обсягу надміру виплачених коштів, яким було вирішено, що сума надміру виплачених ОСОБА_1 коштів державної допомоги одинокій матері становить 9 929,65 гривень та було встановлено строк для повернення виплачених коштів до 06 листопада 2019 року (а.с. 8).

15 серпня 2019 року Департаментом соціальної політики Луцької міської ради на адресу ОСОБА_1 було надіслано повідомлення про повернення надміру виплачених коштів (а.с. 14) та запропоновано надміру виплачені кошти державної допомоги малозабезпеченим сім`ям врозмірі 24 421,46 гривень та кошти державної допомоги одинокій матері в розмірі 9 929,65 гривень перерахувати до 06 листопада 2019 року на рахунок Департаменту соціальної політики Луцької міської ради.

Також Департаментом соціальної політики Луцької міської ради було попереджено ОСОБА_1 , що у разі несплати вищевказаних коштів у зазначений термін, питання про їх стягнення буде вирішуватись у судовому порядку. Однак ОСОБА_1 ніяких заходів щодо повернення надміру виплачених грошових коштів не вживала.

Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що ОСОБА_1 не зазначила доходи від продажу автомобіля «БМВ 530Д», 2004 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 , вартістю 43 000,00 гривень (дата перереєстрації на нового власника 13 квітня 2017 року) та від продажу автомобіля «Ауді А6», 2004 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2 , вартістю 39 800,00 гривень (дата перереєстрації на нового власника 30 червня 2018 року). В результаті чого ОСОБА_1 незаконно отримала 24 421,46 гривень надміру виплаченої державної допомоги малозабезпеченим сім`ям, 9 929,65 гривень надміру виплаченої державної допомоги одинокій матері. Які ОСОБА_1 повинна була повернути в строк до 06 листопада 2019 року відповідно до рішень Департаменту соціальної політики Луцької міської ради від 14 серпня 2019 року про визначення обсягу надміру виплачених коштів. Однак ніяких заходів щодо повернення надміру виплачених грошових коштів відповідач не вживав та грошові кошти не повернув. А тому за таких обставин, суд приходить до висновку про задоволення позову та стягнення з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради 24 421,46 гривень надміру виплаченої державної допомоги малозабезпеченим сім`ям, 9 929,65 гривень надміру виплаченої державної допомоги одинокій матері.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Судом при розгляді справи встановлено, що позивачем при зверненні до суду з позовом було понесено та документально підтверджено судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2 102,00 гривень (а.с. 1). При цьому, суд прийшов до висновку про задоволення позову в повному об`ємі. А тому за таких обставин, суд приходить до висновку про стягнення з відповідача на користь позивача понесених і документально підтверджених судових витрат по сплаті судового збору, пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а саме в сумі - 2 102,00 гривень.

Керуючись ст. ст. 526, 1054 ЦК України, ст.ст. 10-18, 81, 141, 263-268, 280 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , індивідуальний податковий номер НОМЕР_3 , мешканки АДРЕСА_1 , на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради (Код ЄДРПОУ 03191963) 24 421,46 гривень надміру виплаченої державної допомоги малозабезпеченим сім`ям, та 9 929,65 гривень надміру виплаченої державної допомоги одинокій матері.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , індивідуальний податковий номер НОМЕР_3 , мешканки АДРЕСА_1 , на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради (Код ЄДРПОУ 03191963) понесені і документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2 102,00 гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Волинського апеляційного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Суддя В.В. Ковтуненко