Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
22 березня 2010 р. № 2-а- 602/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бартош Н.С.
при секретарі судового засідання - Басовій Н.М.,
за участю представників: позивача Білого В.В., відповідача Караульної Ю.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства «ХАРТРОН-АЛЬФА»до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова, за участю арбітражного керуючого (ліквідатора) Білого Владислава Валерійовича про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Арбітражний керуючий (ліквідатор) Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства «ХАРТРОН-АЛЬФА» (далі - ТОВ НВП «ХАРТРОН-АЛЬФА») Білий В.В. звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова (далі ДПІ Київського району м. Харкова), в якому просить суд визнати неправомірним дії відповідача щодо не повернення банкруту зайво сплаченого податку на прибуток; зобов'язати відповідача вчинити дії щодо прийняття рішення щодо перерахування на ліквідаційний рахунок позивача зайво сплачену суму з податку на прибуток в розмірі 26486,06 грн., обґрунтовуючи свої вимоги наступним.
Постановою Господарського суду Харківської області від 21 січня 2009 року по справі №Б31\141-07 ТОВ НВП «ХАРТРОН-АЛЬФА», відповідно ст. 52 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. Ліквідатором призначено арбітражного керуючого Білого Владислава Валерійовича, ліцензія АБ № 271705 від 27 лютого 2006 року. В ході здійснення ліквідатором заходів, передбачених Законом України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, спрямованих на виявлення первинних документів, бухгалтерської звітності, печатки, майнових активів підприємства-банкрута та формування ліквідаційної маси для наступного задоволення вимог кредиторів було встановлено наявність дебіторської заборгованості з боку Київської ДПІ у вигляді переплати по податку на прибуток в сумі 26486,06 грн., У зв'язку з чим 19 жовтня 2009 року арбітражним керуючим направлено до Київської ДПІ у м. Харкові заяву щодо повернення зайво сплаченої суми з податку на прибуток у вигляді переплати в розмірі 26486,06 грн., яка має статус дебіторської заборгованості. Листом від 29 жовтня 2009 року №18239/10/19-062 Київська ДПІ у м. Харкові було повідомлено ТОВ НВП «ХАРТРОН-АЛЬФА» про те, що зазначену вище заяву щодо повернення зайво сплаченої суми податку на прибуток у вигляді переплати в розмірі 26 486,06 грн. буде виконано за результатами перевірки нарахування і сплати податків та зборів. Арбітражним керуючим направлено скаргу від 06 листопада 2009 року до обласної Державної податкової інспекції Харківської області в порядку адміністративного оскарження, на бездіяльність податкового органу щодо повернення переплати з податку на прибуток. Станом на 21 січня 2010 року жодної дії, щодо повернення банкруту суми зайво сплаченого податку на прибуток, вчинено не було.
Представник позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства «ХАРТРОН-АЛЬФА» арбітражний керуючий (ліквідатор) Білий В.В. у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача - Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Караульна Ю.Л. у судовому засіданні проти позову заперечувала, просила відмовити у його задоволенні в обґрунтування заперечень зазначила, що станом на 21 лютого 2010 року за даними картки особового рахунку ТОВ НВП «ХАРТРОН-АЛЬФА» по податку на прибуток приватних підприємств обліковується переплата у сумі 26486,06 грн., яка виникла 21 лютого 2005 року за рахунок зменшення нарахувань згідно наданої декларації по податку на прибуток №124225 від 09 лютого 2005 року за результатами діяльності підприємством за 2004 рік. Остання сплата здійснена 27 грудня 2004 року згідно платіжного документу у сумі 22113,00 грн. Починаючи з липня 2006 року підприємство не звітує. Постановою Господарського суду Харківської області від 21 січня 2009 року по справі Б-31/141-07 ТОВ НВП «ХАРТРОН-АЛЬФА» визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру та ліквідатором підприємства призначено Білого В.В., яким 19 жовтня 2009 року надано заяву на повернення на розрахунковий рахунок надміру сплачених коштів по податку на прибуток у розмірі 26486,06 грн. Переплата у сумі 26486,06 грн. в особовому рахунку платника виникла 21 лютого 2005 року за рахунок зменшення нарахувань згідно наданої декларації по податку на прибуток за 2004 рік., заяву на повернення на розрахунковий рахунок надміру сплачених коштів по податку на прибуток у розмірі 26486,06 грн. надано ліквідатором ТОВ НВП «ХАРТРОН-АЛЬФА» Білим В.В. лише 19 жовтня 2009 року, у звязку з чим строк, передбачений чинним законодавством у 1095 днів вже сплинув.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, що беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
21 січня 2009 року Господарським судом Харківської області винесено постанову по справі №Б31\141-07 за якою ТОВ НВП «ХАРТРОН-АЛЬФА» визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. Ліквідатором призначено арбітражного керуючого Білого Владислава Валерійовича, ліцензія АБ № 271705 від 27 лютого 2006 року.
19 жовтня 2009 року арбітражний керуючий ліквідатор ТОВ НВП «ХАРТРОН-АЛЬФА» Білий В.В. листом за № 19/10/02 звернувся до ДПІ Київського району м. Харкова щодо повернення зайво сплаченого податку на прибуток у розмірі 26486,06 грн.
ДПІ Київського району м. Харкова листом за № 18239/10/19-062 від 29 жовтня 2009 року повідомила, що повернення надміру сплаченого податку на прибуток у розмірі 26486,06 грн. буде виконано за результатами перевірки своєчасності, достовірності повноти нарахування і сплати податків та зборів ТОВ НВП «ХАРТРОН-АЛЬФА».
Фахівцями ДПІ Київського район м. Харкова 16 листопада 2009 року, на підставі наказу начальника ДПІ у Київському районі м. Харкова № 1142 від 13 листопада 2009 року та направлення на перевірку № 1313 від 16 листопада 2009 року, здійснено вихід на виїзну позапланову документальну перевірку ТОВ НВП «ХАРТРОН-АЛЬФА».
У звязку з відмовою арбітражного керуючого Білого В.В. отримати направлення і копію наказу ДПІ у Київському районі м. Харкова та надати документи для перевірки фінансово-господарської діяльності ТОВ НВП «ХАРТРОН-АЛЬФА», фахівцями управління податкового контролю юридичних осіб 16 листопада 2009 року складено акт № 1782/23-5/25182730 про недопуск до проведення виїзної позапланової документальної перевірки ТОВ НВП «ХАРТРОН-АЛЬФА», код за ЄДРПОУ 25182730, з питання дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 13 листопада 2006 року по 13 листопада 2009 року.
Судом встановлено, що станом на 31 грудня 2006 року, за ТОВ НВП «ХАРТРОН-АЛЬФА» по податку на прибуток приватних підприємств обліковується переплата у сумі 26486,06 грн., що підтверджується даними зворотного боку облікової картки платника податку.
Зазначена переплата підприємства виникла за рахунок зменшення нарахувань згідно наданої декларації по податку на прибуток №124225 від 09 лютого 2005 року за результатами діяльності підприємством за 2004 рік.
Відповідно до абз. 8 ч. 1 ст. 25 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” від 14 травня 1992 року № 2343-XII ліквідатор з дня свого призначення пред'являє до третіх осіб вимоги щодо повернення дебіторської заборгованості банкруту.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.
Відповідно до п. 1 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” від 04 грудня 1990 року № 509-ХІІ Державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).
Відповідно до п. 6 ч. 6 ст. 11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться у разі реорганізації (ліквідації) підприємства.
Як було встановлено у судовому засіданні та не заперечується ліквідатором Білим В.В., останній відмовився від допуску посадових осіб податкової інспекції від проведення перевірки, про що був складений відповідний акт, і, тим самим, відповідач був позбавлений можливості перевірити правомірність на правильність зменшення нарахування та повернення надміру сплаченого податку на прибуток.
Відповідно до п.п. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8 Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 19 лютого 1998 року № 80 (в редакції наказу Державної податкової адміністрації України від 17 листопада 1998 року № 552), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 1998 року за № 791/3231, юридичній особі, крім військових частин, у разі прийняття рішення про припинення засновниками (учасниками) юридичної особи, уповноваженими органами чи судом, голові комісії з припинення (ліквідатору, ліквідаційній комісії тощо) чи особі, відповідальній за погашення податкових зобов'язань або податкового боргу платника податків у разі ліквідації платника податків, слід у 3-денний термін від дати внесення до Єдиного державного реєстру відомостей про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення, подати в орган державної податкової служби, в якому платник податків перебуває на обліку, такі документи: заяву про припинення платника податків за ф. № 8-ОПП (додаток 8), дата якої фіксується в журналі за ф. № 6-ОПП (додаток 6); оригінал довідки за формою № 4 ОПП; копію розпорядчого документа (рішення) власника або органу, уповноваженого на те засновницькими документами про ліквідацію; копію розпорядчого документа про утворення ліквідаційної комісії.
Жодних із зазначених документів ліквідатором надано не було.
Також суд зазначає, що відповідно до п.п. 15.3.1 п. 15.3 ст. 15 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-ІІІ заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Згідно до приписів п.п. 15.4.2 п. 15.4 ст. 15 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” норми цього пункту поширюються на платників податків - фізичних осіб; посадових осіб юридичної особи, у разі коли протягом зазначених граничних строків така юридична особа не мала інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори (обов'язкові платежі), а також вести податковий облік та звітність.
Таким чином, судом встановлено, що позивачу, станом на 31 грудня 2006 року, про переплату у сумі 26486,06 грн. по податку на прибуток приватних підприємств було відомо, а ліквідатор з відповідною заявою до податкової інспекції звернувся лише 19 жовтня 2009 року, тобто з порушенням строку, встановленого чинним законодавством.
Крім того, судом не приймаються до уваги твердження ліквідатора, що Закон України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” не регулює також питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", з банків, на які поширюються норми розділу V Закону України "Про банки і банківську діяльність", та погашення зобов'язань зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, виходячи з наступного.
Відповідно до узагальнюючого податкового роз'яснення положень пункту 15.3 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” в частині визначення терміну „надміру сплачені податки, збори (обов'язкові платежі)” та граничних строків їх повернення, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 25 квітня 2003 року № 197, встановлено, що п. 15.3 ст. 15 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (далі - Закон) визначаються граничні строки для подання заяв на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів).
З метою практичного впровадження вимог Порядку взаємодії органів державної податкової служби України та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків, затвердженого спільним наказом ДПА України та Державного казначейства України від 18 березня 2003 року № 125/58, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 квітня 2003 року за № 289/7610, термін „надміру сплачені” (або "переплата") слід розуміти як суми податків, зборів (обов'язкових платежів), які на певну дату зараховані до бюджету понад узгоджені суми податкових зобов'язань (у тому числі штрафних санкцій), граничний термін сплати яких настав на таку дату.
Згідно з вимогами Закону не підлягає поверненню переплата, що виникла у термін понад 1095 днів до дня подання платником податків заяви на її повернення.
Враховуючи зазначене, переплата, щодо якої впродовж 1095 днів, наступних за днем її виникнення, платником податків не було подано заяви на її повернення, підлягає списанню на підставі відповідного рішення керівника органу державної податкової служби, яке у довільній формі готується підрозділом адміністрування облікових показників та звітності, шляхом коригування на відповідну суму сальдо розрахунків платника податків з бюджетом (зменшення переплати).
На підставі викладеного, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позову у звязку з пропуском строку для звернення з відповідною заявою про поверненню переплати, що виникла у термін понад 1095 днів до дня подання платником податків заяви на її повернення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд ,
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства «ХАРТРОН-АЛЬФА» до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова, за участю арбітражного керуючого (ліквідатора) Білого Владислава Валерійовича про визнання дій Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова щодо неповернення банкруту зайво сплаченого податку на прибуток неправомірними та зобовязання вчинити дії щодо прийняття рішення про перерахування на ліквідаційний рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства «ХАРТРОН-АЛЬФА» зайво сплаченої суми з податку на прибуток у розмірі 26486 гривень 06 копійок відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України з дня складання у повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Повний тест постанови виготовлено 29 березня 2010 року.
<Сума задоволення ><Текст >
Суддя Бартош Н.С.