Рішення № 94901691, 11.02.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.02.2021
Номер справи
620/4558/20
Номер документу
94901691
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 лютого 2021 року м. Чернігів Справа № 620/4558/20

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Тихоненко О.М.,

за участю секретаря Якуш І.В.,

розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області до Державного підприємства “Борзнянське лісове господарство” про застосування заходів реагування,

У С Т А Н О В И В:

Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області (далі - УДСУНС у Чернігівській області, позивач) звернулося до суду з позовом до Державного підприємства “Борзнянське лісове господарство” (далі - ДП “Борзнянське лісове господарство”, відповідач) про застосування заходів реагування у вигляді зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей, експлуатації адміністративної будівлі і будівлі гаражів ДП “Борзнянське лісове господарство” за адресою: вул. Чернігівська, 64, смт. Короп, Коропський район, Чернігівська область.

В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що за результатами проведеної позапланової перевірки додержання відповідачем вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки були виявлені порушення, які створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей, а тому є підстави для застосування до відповідача заходів реагування згідно статті 70 Кодексу цивільного захисту України.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 16.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.

14.12.2020 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду розгляд даної справи призначено за правилами загального позовного провадження.

Сторони в судове засідання не з`явилися, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином, надали заяви про розгляд справи за їх відсутності.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

ДП «Борзнянське лісове господарство» зареєстроване у встановленому чинним законодавством України порядку, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено відповідний запис (а. с.29-32).

Відповідно до витягу з наказу від 06.08.2020 № 141 про організацію позапланових заходів державного нагляду (контролю) (а.с.33) та посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 06.08.2020 № 08-22 (а.с.35), посадовими особами УДСУНС у Чернігівській області проведено позаплановий захід відповідача, розташованого за адресою: вул. Чернігівська, 64, смт. Короп, Коропський район, Чернігівська область.

За результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання відповідачем вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки складено акт від 14.08.2020 № 91, яким встановлено порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей, а саме:

дерев`яні елементи горищних покриттів адміністративної будівлі і будівлі гаражів не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності, чим порушено п.2.5 глави 2 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні;

в адміністративній будівлі і будівлі гаражів не проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж від короткого замикання, чим порушено п.1.20 глави 1 розділу ІV Правил пожежної безпеки в Україні;

в адміністративній будівлі і будівлі гаражів з`єднання відгалужень та окінцювань жил проводів не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів, чим порушено п.1.6 глави 1 розділу ІV Правил пожежної безпеки в Україні;

адміністративна будівля і будівля гаражів не захищені від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, чим порушено п.1.21 глави 1 розділу ІV Правил пожежної безпеки в Україні;

в будівлі гаражів електричні проводи прокладені по горючим конструкціям, чим порушено п.1.12 глави 1 розділу ІV Правил пожежної безпеки в Україні;

адміністративну будівлю не забезпечено первинними засобами пожежогасіння відповідно до Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників, затверджених наказом МВС України від 15.01.2018 № 25, чим порушено п.п.3.6, 3.9 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні (а.с.8-17).

Вважаючи дані порушення такими, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, позивач звернувся до суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Так, Положенням про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1052, визначено, що ДСНС України є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності. Одним з основних завдань ДСНС України є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.

Відповідно до Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 №3 (в редакції наказу ДСНС України від 12.11.2018 № 661), Управління ДСНС України у Чернігівській області є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

Відповідно до частини першої та другої статті 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Положеннями частини другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України визначено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно пункту 1 частини першої статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (частина друга статті 70 Кодексу цивільного захисту України).

У контексті наведеного, вжиття заходів реагування на порушення тих чи інших правил пожежної та техногенної безпеки слід оцінювати з урахуванням принципу пропорційності, що передбачає дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані такі заходи.

При цьому, захід реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо допущенні порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Судом встановлено, що станом на час розгляду справи в суді відповідачем усунуті порушення, які були підставою для звернення Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області до суду.

Факт усунення відповідачем порушень, вказаних в акті та, які слугували підставою для звернення до суду підтверджується регламентом робіт з вогнезахисту, договором про надання послуг по проведенню вогнезахисної обробки дерев`яних конструкцій горищ адміністративного корпусу та гаражного приміщення Коропського лісництва ДП «Борзнянський лісгосп» № 05/01/2021 ВО від 05.01.2021, платіжним дорученням № 60 від 11.01.2021, актом виконаних робіт № 1 від 11.01.2021, договором від 01.02.2021 № 2/21 УПБ про монтажні роботи системи блискавкозахисту адміністративного будівлі та гаражу Коропського лісництва ДП «Борзнянський лісгосп», актом № 2 УПБ приймання виконаних підрядних робіт та витрат від 04.02.2021 та посвідченням про функціональне навчанняу сфері цивільного захисту СВ № 24000121 виданого 08.02.2021 лісничому Коропського лісництва Конопцю П.І. (а.с.53-61, 81-84, 91-94).

Отже, позивачем не доведено необхідність застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення експлуатації адміністративної будівлі і будівлі гаражів ДП “Борзнянське лісове господарство” за адресою: вул. Чернігівська, 64, смт. Короп, Коропський район, Чернігівська область, у зв`язку з загрозою життю та здоров`ю людей.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 168, 229, 241, 243, 244-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позову Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області до Державного підприємства “Борзнянське лісове господарство” про застосування заходів реагування відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач: Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області (прос. Миру, 190-а, м. Чернігів, 14037, код ЄДРПОУ 38590042).

Відповідач: Державне підприємство “Борзнянське лісове господарство” (вул. Пантелеймона Куліша, 115, м. Борзна, Борзнянський район, Чернігівська область, 16400, код ЄДРПОУ 00993455).

Повний текст рішення складено 16.02.2021.

Суддя О.М. Тихоненко