
УХВАЛА
про відмову щодо вступу у справу третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача
09 лютого 2021 року справа № 580/336/20 м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Руденко А.В.,
за участю:
секретаря судового засідання – Дубихвіст В.В.,
позивача – ОСОБА_1 ,
представника відповідача Іваньківського сільського голови Поліщук Л.М.– Фетісова Д.В. (за ордером),
розглянувши у підготовчому засіданні в загальному позовному провадженні в приміщенні суду заяву ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про вступ у справу як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача у справі за позовом ОСОБА_1 до Іваньківської сільської ради Маньківського району Черкаської області та Іваньківського сільського голови Поліщук Лесі Миколаївни про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
встановив:
У провадженні Черкаського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа №580/336/20 за позовом ОСОБА_1 до Іваньківської сільської ради Маньківського району Черкаської області та Іваньківського сільського голови Поліщук Лесі Миколаївни, у якому з врахуванням позовної заяви у новій редакції від 15.01.2021 просить:
- встановити відсутність компетенції та повноважень представницького органу місцевого самоврядування зі статусом юридичної особи в адміністративних межах Іваньківської сільської об`єднаної територіальної громади за період з 14 листопада 2017 року по 4 грудня 2020 року у Іваньківської сільської ради;
- встановити відсутність компетенції та повноважень головної посадової особи в адміністративних межах Іваньківської сільської об`єднаної територіальної громади за період з 14 листопада 2017 року по 4 грудня 2020 року у ОСОБА_6 ;
- визнати бездіяльність ОСОБА_6 , пов`язану з припиненням реорганізації Іваньківської сільської ради села Іваньки в Іваньківську сільську раду Іваньківської сільської об`єднаної територіальної громади протиправною та такою, що суперечить статті 5 Конституції України, та зобов`язати головну посадову особу Іваньківської сільської об`єднаної територіальної громади закінчити у встановлений судом розумний та конкретний строк реорганізацію, та здійснити державну реєстрацію юридичної особи – Іваньківська сільська рада Іваньківської сільської об`єднаної територіальної громади, її виконавчих органів, згідно ч. 11 та ч. 12 ст. 8 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», та стягнути з суб`єкта владних повноважень кошти на відшкодування моральної шкоди, заподіяної позивачу;
- визнати дії та рішення суб`єкта владних повноважень по передачі майна територіальних громад, які входять до складу Іваньківської сільської об`єднаної територіальної громади у власність юридичної особи протиправними та повернути майно у комунальну власність Іваньківської сільської об`єднаної територіальної громади;
- встановити відсутність компетенції та повноважень в адміністративних межах Іваньківської об`єднаної територіальної громади за період з 14 листопада 2017 року по 4 грудня 2020 року у адміністративної комісії при виконавчому комітеті Іваньківської сільської ради;
- визнати рішення по нарахуванню премій та зарплат працівникам Іваньківської сільської ради за період з 14 листопада 2017 року по 4 грудня 2020 року протиправними та нечинними, та стягнути з відповідачів кошти на відшкодування шкоди, завданої Іваньківській сільській об`єднаній територіальній громаді;
- визнати дії членів адміністративної комісії при виконавчому комітеті Іваньківської сільської ради під час засідання 11.09.2019 протиправними та стягнути з встановленого суб`єкта владних повноважень кошти на відшкодування шкоди, заподіяної позивачу;
- визнати рішення суб`єктів владних повноважень, прийнятих за результатами розгляду заяви позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність учаснику АТО земельної ділянки від 28.05.2020 року протиправними, скасувати рішення, зобов`язати прийняти законне рішення, задовольнивши заяву позивача від 28.05.2020 року та стягнути з встановленого суб`єкта владних повноважень кошти на відшкодування моральної та матеріальної шкоди, завданої позивачу;
- визнати дії суб`єктів владних повноважень, що перешкоджають позивачу у здійсненні господарської діяльності у галузі мистецтва, протиправними та зобов`язати відповідачів без письмової згоди позивача не ступати на територію власності й користування позивача, та стягнути з суб`єктів владних повноважень кошти на відшкодування моральної шкоди, заподіяної позивачу;
- зобов`язати відповідачів згідно з п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС вибачитись за незаконні рішення, дії, бездіяльність та публічні приниження гідності позивача шляхом опублікування відповідного оголошення в засобах масової інформації та соцмережах.
26.01.2021 року до суду надійшла заява ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про вступ у справу як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_1 .
Обгрунтовуючи заяву, вказані особи зазначають, що кожен з них є стороною в окремих судових справах по захисту прав, свобод та інтересів від свавілля місцевого суб`єкта владних повноважень, тому для ефективного захисту своїх прав в подальших судових оскарженнях рішень, дій чи бездіяльності відповідача необхідно встановити правосуб`єктність відповідача, його компетенцію, інакше всі спроби судового захисту є марними. Задоволення позовних вимог у справі буде додатковою підставою для заявників щодо перегляду окремих судових рішень за нововиявленими обставинами.
У підготовчому засіданні позивач просив задовольнити заяву та залучити до участі у справі у якості третіх осіб. які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .
Представник відповідача Іваньківського сільського голови Маньківського району Черкаської області Поліщук Л.М. проти задоволення заяви заперечив з тих підстав, що рішення у справі не впливає на права та обов`язки вказаних осіб, оскільки правовий статус учасників справи встановлюється у кожній судовій справі окремо.
Розглянувши заяву про вступ у справу третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача. суд виходить з наступного.
Згідно ч. 2 ст. 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи.
Згідно ч. 5 вказаної статті про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Заявники вважають, що рішення у справі, що розглядається, буде мати значення для розгляду інших судових справ, у яких заявники є позивачами, оскільки буде встановлена правосуб`єктність Іваньківської сільської ради і Іваньківського сільського голови та їх компетенція, що буде додатковою підставою для заявників щодо перегляду окремих судових рішень за нововиявленими обставинами.
Ч. 1 ст. 42 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що учасниками справи є сторони, треті особи.
Згідно ст. 43 Кодексу адміністративного судочинства України здатність мати процесуальні права та обов`язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Згідно ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР.
Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту.
Отже адміністративна процесуальна правоздатність Іваньківської сільської ради та Іваньківського сільського голови як органів місцевого самоврядування визначається відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР під час розгляду кожної окремої судової справи, тому рішення у справі. що розглядається, не впливає на судовий розгляд інших справ.
Інших доводів щодо впливу рішення у справі на їх права, свободи, інтереси та обов`язки заявники не навели.
З огляду на зазначене підстави для залучення до участі у справі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача відсутні, тому заява задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. 43, 49, 241-243,248,256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ухвалив:
У задоволенні заяви ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про вступ у справу як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача у справі за позовом ОСОБА_1 до Іваньківської сільської ради Маньківського району Черкаської області та сільського голови Іваньківської об`єднаної територіальної громади Поліщук Лесі Миколаївни про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду, винесене за результатами розгляду справи.
Повний текст ухвали складений 15 лютого 2020 року.
Головуючий А.В. Руденко