Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
06 квітня 2010 р. Справа № 2-а- 987/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді Присяжнюк О.В.
за участю секретаря судового засідання Крайник Т.О.,
за участю представників: позивача Ясінського А.В., відповідача Малахової Ю.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Євросеть ВСК»до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова про скасування рішень, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Євросеть ВСК»звернулось до суду із позовом, у якому просило з урахуванням уточнень до позовної заяви скасувати рішення Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова № 0000142301 від 25 січня 2010 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 391 грн., та № 0000152301 від 25 січня 2010 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 379,32 грн., обґрунтовуючи свої вимоги наступним.
ДПА у Харківській області за результатами перевірки позивача щодо дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій встановлені наступні порушення: п.8 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», що виявилось у продажу товарів за відсутності цінників на двадцяти трьох найменуваннях; ст.ст.2, 3 ч.1 ст.7 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»- відсутність торгового патенту у зручному для огляду місці, у свою чергу у куточку споживача була розміщена копія торгового патенту, термін дії якого закінчився. У звязку з чим до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції.
Із такими висновками відповідача ТОВ «Євросеть ВСК»не погоджується з огляду на таке. Формування роздрібних цін на торгівельних точках ТОВ «Євросеть ВСК»виконується згідно з «Інструкцією про порядок позначення роздрібних цін на товари народного споживання на підприємства роздрібної торгівлі та закладах ресторанного господарства». Інформування про ціни на чохли до стільникових телефонів проведено з використанням «Покажчика цін»на ряд товарів. Таким чином, порушення п.8 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»в даному випадку відсутнє, а застосування штрафних санкцій до позивача у розмірі 391 грн. є необґрунтованим.
Щодо розміщення торгового патенту позивач вказав, що на момент проведення перевірки у торговій точці на видному для огляду місці знаходився оригінал торгового патенту серія ТПБ № 875753 строком дії з 10 грудня 2009 р. по 30 листопада 2010 р., на що старшим продавцем під час проведення перевірки було вказано перевіряючім. Отже, порушення ст.ст.2, 3 ч.1 ст.7 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»відсутнє, та застосування штрафних санкцій у розмірі 379,32 грн. є безпідставним. На підставі викладеного позивач просив позовні вимоги задовольнити.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх у повному обсязі.
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечувала, просила відмовити в його задоволенні в повному обсязі, додатково пояснивши суду наступне.
Фахівцями Державної податкової адміністрації у Харківській області 28 грудня 2009 р. проведена перевірка за дотриманням ТОВ «Євросеть ВСК»порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Перевіркою виявлені порушення позивачем п.8 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», ст.ст.2, 3 ч.1 ст.7 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності». За результатами перевірки Державною податковою інспекцією у Київському районі м. Харкова винесені рішення про застосування до ТОВ «Евросеть ВСК»штрафних (фінансових) санкцій: № 0000142301 від 25 січня 2010 р., яким застосовані санкції у розмірі 391 грн. у відповідності до ст.23 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», № 0000152301 від 25 січня 2010 р. у розмірі 379,32 грн., яким застосовані санкції згідно з абз.3 п.1 ст.8, абз.4 п.1 ст.8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності».
Посилання представника позивача на правомірність використання покажчика цін відповідачем не приймається, оскільки п.8 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95 від 06 липня 1995 р. суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані реалізовувати товари (надавати послуги) за умови наявності цінника на товар (меню, прейскуранта, тарифу на послугу, що надається) у грошовій одиниці України. Використання покажчика цін як альтернативи цінника не передбачена. Отже, висновки перевіряючих є обґрунтованими та застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій є правомірним.
Стосовно законності застосування штрафної (фінансової) санкції згідно з абз.3 п.1 ст.8, абз.4 п.1 ст.8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»представник відповідача вказав, що на момент проведення перевірки у ТОВ «Євросеть ВСК»у доступному для огляду місці, у куточку споживача, знаходилась копія торгового патенту, термін дії якого закінчився 30 листопада 2009 р., дані обставини не заперечуються позивачем.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»торговий патент - це державне свідоцтво, яке засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності чи його структурного (відокремленого) підрозділу займатися зазначеними у цьому Законі видами підприємницької діяльності. Згідно зі ст.3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів. Положеннями ст.7 зазначеного Закону встановлені правила розміщення торгового патенту, а саме він має бути розміщений на фронтальній вітрині магазину, а у разі її відсутності - біля касового апарату. Таким чином, висновок фахівців ДПА у Харківській області щодо порушення позивачем ст.ст.2, 3 ч.1 ст.7 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»є обґрунтованими.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини.
28 грудня 2009 р. фахівцями Державної податкової адміністрації у Харківській області проведена перевірка за дотриманням ТОВ «Євросеть ВСК»порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
За результатами перевірки складений акт № 11849/20/40/23/34017530 від 28 грудня 2008 року, яким встановлені порушення позивачем п.8 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95 від 06 липня 1995 р., що виявилось у продажу товарів за відсутності цінників на двадцяти трьох найменуваннях; ст.ст.2, 3 ч.1 ст.7 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»№ 98/96 від 23 вересня 1996 р., а саме відсутність торгового патенту у зручному для огляду місці, у свою чергу у куточку споживача була розміщена копія торгового патенту, термін дії якого закінчився.
На підставі зазначеного акту перевірки Державною податковою інспекцією у Київському районі м. Харкова винесені рішення про застосування до ТОВ «Евросеть ВСК»штрафних (фінансових) санкцій: № 0000142301 від 25 січня 2010 р., яким застосовані санкції у розмірі 391 грн. у відповідності до ст.23 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», № 0000152301 від 25 січня 2010 р. у розмірі 379,32 грн., яким застосовані санкції згідно з абз.3 п.1 ст.8, абз.4 п.1 ст.8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності».
ТОВ «Євросеть ВСК», не погодившись із висновками перевірки, викладеними у акті № 11849/20/40/23/34017530 від 28 грудня 2008 року, 30 грудня 2009 р. за № 10-06/434 подані заперечення на зазначений акт. За результатами розгляду останніх, листом ДПА у Харківській області від 13 січня 2010 р. № 163/7/23-113 позивача повідомлено про необґрунтованість його заперечень.
Суд вважає позовні вимоги такими, що є часткового обґрунтованими з огляду на наступне.
У відповідності до ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95 від 06 липня 1995 р. суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані реалізовувати товари (надавати послуги) за умови наявності цінника на товар (меню, прейскуранта, тарифу на послугу, що надається) у грошовій одиниці України.
Згідно зі ст.15 Закону України «Про захист прав споживачів»№ 1023 від 12 травня 1991 р. споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація про продукцію повинна містити, у тому числі, дані про ціну (тариф), умови та правила придбання продукції.
Продавець (виконавець), який реалізує продукцію, повинен обов'язково зазначати ціну кожної одиниці такої продукції або однієї категорії продукції та ціну однієї стандартної одиниці цієї продукції.
Наказом Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України від 04 січня 1997 р. № 2 затверджена Інструкція про порядок позначення роздрібних цін на товари народного споживання в підприємствах роздрібної торгівлі та закладах ресторанного господарства.
Пунктом 1 даної Інструкції встановлено, що вона визначає основні вимоги щодо порядку позначення роздрібних цін на товари народного споживання в підприємствах роздрібної торгівлі, закладах ресторанного господарства та спрямована на дотримання прав споживачів щодо одержання необхідної, доступної та достовірної інформації про ціни на товари відповідно до Закону України "Про захист прав споживачів".
Вимоги цієї Інструкції поширюються на всіх суб'єктів господарювання незалежно від форм власності, які здійснюють торговельну діяльність у сфері роздрібної торгівлі та ресторанного господарства на території України.
Згідно з п.3 Інструкції роздрібні ціни на товари народного споживання (далі - ціни) - це ціни на товари невиробничого споживання, за якими їх продають незалежно від форми розрахунків безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання.
У відповідності до п.6 Інструкції інформування споживачів про роздрібні ціни на товари здійснюється за допомогою таких засобів: ярликів цін (цінників) на зразках товарів або покажчиків цін в підприємствах роздрібної торгівлі; ярликів цін (цінників), прейскурантів алкогольних напоїв, меню та прейскурантів цін на куповані товари у закладах ресторанного господарства.Ярлик цін (цінник) призначається для надання споживачам основної інформації на окремий товар, покажчик цін і прейскурант цін на куповані товари - на ряд товарів, що є у продажу, меню - про перелік страв, кулінарних, булочних, борошняних кондитерських виробів, що пропонуються протягом дня.
У ході перевірки фахівцями ДПА у Харківській області встановлено, що роздрібний продаж товару «чохли до телефонів»здійснювався з використанням покажчика ціни в асортименті, що не заперечується представником позивача та вважається ним допустимим.
Із аналізу вказаних нормативних актів вбачається, що основне призначення цінника на товар є інформування покупця про ціну на товари, тобто забезпечення реалізації покупцем свого права на отримання повної інформації про товар, що реалізується, що надане особі законодавцем Законом України «Про захист прав споживачів».
Як було зазначено, з метою дотримання прав споживачів щодо одержання необхідної, доступної та достовірної інформації про ціни на товари відповідно до Закону України "Про захист прав споживачів" затверджена відповідна Інструкція про порядок позначення роздрібних цін на товари народного споживання в підприємствах роздрібної торгівлі та закладах ресторанного господарства.
Отже, положення Інструкції є обовязковими для виконання субєктами підприємницької діяльності для забезпечення реалізації покупцями своїх прав, передбаченими Законом України «Про захист прав споживачів», а саме отримання повної інформації про ціни на товар.
Положення Інструкції містять перелік засобів, за допомогою яких здійснюється інформування покупця щодо ціни товару, при чому такі засоби є альтернативними, використовуються за вибором субєкта підприємницької діяльності.
В даному випадку ТОВ «Євросеть ВСК»використані покажчики цін - на ряд товарів, що є у продажу, формування яких здійснено за ознакою однакової ціни на певні види товару.
Перелік товарів, відсутність цінників на яких була підставою для застосування до позивача штрафних санкцій, міститься у описі товару від 28 грудня 2009 р., складеному фахівцями ДПА у Харківській області в ході проведення перевірки.
У матеріалах справи наявні покажчики цін ТОВ «Євросеть ВСК», затверджені головним бухгалтером підприємства 01 липня 2009 р.
Судом встановлено, що останні містять товарні позиції із зазначенням їх ціни, що вказані перевіряючими у описі товарів, на яких були відсутні цінники. Отже, стосовно даних видів товару ТОВ «Євросеть ВСК»виконані вимоги щодо інформування покупців про ціну.
Таким чином, ТОВ «Євросеть ВСК», обравши засобом надання інформації щодо ціни на товар відповідний покажчик цін, виконало умови щодо його використання, зазначивши у ньому товарні позиції, що були наявні у продажу, із вказаними найменуванням, артикулом та ціною за одиницю товару у національній валюті України.
За таких обставин, суд вважає застосовування до позивача штрафних (фінансових) санкцій у відповідності до ст.23 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»за не виставлення цінників на товар, що продається (меню, прейскуранти або тарифи на послуги, що надаються) є безпідставним, рішення ДПІ у Київському районі м. Харкова № 0000142301 від 25 січня 2010 р. таким, що підлягає скасуванню.
Стосовно правомірності рішення ДПІ у Київському районі м. Харкова № 0000152301 від 25 січня 2010 р. про застосування до ТОВ «Євросеть ВСК»фінансової санкції у розмірі 379,32 грн. згідно з абз.3 п.1 ст.8, абз.4 п.1 ст.8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»торговий патент - це державне свідоцтво, яке засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності чи його структурного (відокремленого) підрозділу займатися зазначеними у цьому Законі видами підприємницької діяльності.
Згідно зі ст.3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів.
Положеннями ст.7 зазначеного Закону встановлені правила розміщення торгового патенту , а саме він має бути розміщений на фронтальній вітрині магазину, а у разі її відсутності - біля касового апарату.
Основна вимога до його розміщення полягає в тому, що торговий патент має бути відкритим та доступним для огляду, як передбачено п.2 ст.1 ст.7 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності».
В ході проведення перевірки фахівцями ДПА у Харківській області встановлено, що у «Куточку споживача»ТОВ «Євросеть ВСК»була розміщена копія торгового патенту серії ТПБ 272515 терміном дії з 01 грудня 2008 р. по 30 листопада 2009 р., тобто патент термін дії якого на момент проведення перевірки скінчився, що не заперечується представником позивача. У свою чергу належний дійсний торговий патент на доступному для огляду місці був відсутнім.
Зазначені обставини відображені у акті перевірки.
Натомість у графі зауважень до акту перевірки старшим продавцем ОСОБА_3 зроблений запис щодо незгоди із висновками перевірки та зазначено, що торговий патент знаходився на видному місці, без конкретного вказання.
Допитані у судовому засіданні у якості свідків старший продавець ОСОБА_3 та продавець ОСОБА_4 пояснили, що торговий патент у приміщенні магазину знаходився на доступному для огляду місці, а саме на стіні над шафою на висоті двох метрів.
Однак, такі свідчення судом оцінюються критично, по-перше, з огляду на трудові відносини ТОВ «Євросеть ВСК»та свідків, у звязку з чим у останніх є певна зацікавленість у результаті розгляду справи.
По-друге, у акті перевірки при написанні зауважень представником ТОВ «Євросеть ВСК»ОСОБА_3 вказано, що торговий патент із дійсним терміном дії знаходився у доступному для огляду місці, однак на той час ним не зазначене конкретне місце його знаходження, яке повідомлено було лише у судовому засіданні під час допиту у якості свідка, у звязку з чим у суду наявні сумніви щодо дійсного розміщення належного торгового патенту у торговому приміщенні.
У свою чергу, знаходження на стенді у «Куточку споживача»копії торгового патенту із терміном дії, що вже минув, дає підстави вважати, що саме це місце позивачем зазвичай використовується для розміщення інформації, у тому числі торгового патенту.
На підставі викладеного, суд вважає висновки ДПА у Харківській області щодо порушення ТОВ «Євросеть ВСК» ст.7 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»обґрунтованими, а застосування до позивача фінансової санкції у відповідності до ст.8 цього Закону правомірним.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач правомірність винесеного оскаржуваного рішення ДПІ у Київському районі м. Харкова про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000142301 від 25 січня 2010 р.належним чином не довів.
Таким чином, позовні вимоги ТОВ «Євросеть ВСК»підлягають частковому задоволенню, а саме скасуванню підлягає рішення ДПІ у Київському районі м. Харкова про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000142301 від 25 січня 2010 р., рішення № 0000152301 від 25 січня 2010 р. є правомірним та скасуванню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись п.8 ст.3, ст.23 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95 від 06 липня 1995 р., ст.ст.2, 3 ч.1 ст.7, абз.3 п.1 ст.8, абз.4 п.1 ст.8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»№ 98/96 від 23 вересня 1996 р., ст.ст. 4, 8, 11, 71, 94, 104, 159, 160-162 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Євросеть ВСК»до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова про скасування рішень задовольнити частково.
Скасувати рішення Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харковапро застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000142301 від 25 січня 2010 р.
В іншій частині в задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязі, постанову проголошену у відсутності особи, яка бере участь у справі, з дня отримання нею копії постанови, та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з одночасною подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.
Постанову у повному обсязі виготовлено 12 квітня 2010 р.
Суддя О.В. Присяжнюк