Рішення № 9467508, 19.05.2010, Берестинський районний суд Харківської області (до 25.04.2025 - Красноградський районний суд Харківської області)

Дата ухвалення
19.05.2010
Номер справи
2-366/10
Номер документу
9467508
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2-366/10

КРАСНОГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

19 травня 2010 року м. Красноград

Красноградський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді ГУСАР П.І.,

при секретарі - ІВАШКІНІЙ Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Красноградської райдержадміністрації Харківської області про стягнення недоплаченої одноразової компенсації за шкоду здоровю, причинену внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі 30-ти мінімальних заробітних плат , -

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Красноградської райдержадміністрації Харківської області, в якому просить суд визнати дії відповідача в частині не нарахування та невиплати одноразової компенсації за шкоду здоровю, причинену внаслідок Чорнобильської катастрофи визнати протиправними та стягнути з нього (УПСЗН) на його користь недоплачену одноразову компенсацію за шкоду здоровю, причинену внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі 30-ти мінімальних заробітних плат з урахуванням фактично виплаченої компенсації, відповідно до ч. 1 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивач мотивував свої вимоги тим, що він віднесений до 1-ї категорії учасників ліквідації аварії на ЧАЕС та є інвалідом 3-ої групи , захворювання якого повязане із ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, згідно абзацу 4 частини ч. 1 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.12.1991 року із змінами та доповненнями, йому гарантовано одноразову компенсацію за шкоду здоровю, причинену внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі 30-ти мінімальних заробітних. Третю групу інвалідності йому було встановлено 16.12.2008 року. На обліку знаходиться в Управління праці та соціального захисту населення Красноградської райдержадміністрації Харківської області, до якого 25.02.2010 року ним була подана заява про перерахунок та виплату належної одноразової компенсації за шкоду здоровю, причинену внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі 30-ти мінімальних заробітних.

Листом Управління праці та соціального захисту населення Красноградської райдержадміністрації Харківської області № 08-23/611 від 24.02.2010 року ОСОБА_1 була надана відповідь, в якій було зазначено, що їх Управління неодноразово зверталося до Мінпраці, Мінфіну України про надання розяснень, щодо розмірів соціальних виплат, на що надходили розяснення про те, що «починаючи з 1996 року соціальні виплати громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розміри яких відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» залежать від розміру мінімальної заробітної плати і здійснюються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, а передбачена одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи здійснюється у розмірах, визначених постановою КМ України від 26 липня 1996 року № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», після чого позивач був вимушений звернутися за захистом своїх прав до суду.

В запереченнях УПСЗН Красноградської РДА зазначено, що позивачу як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та Постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», було виплачено в 2009 році 189,60 грн. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 року № 936 «Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, повязаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», міністерство праці, як головний розпорядник бюджетних коштів, безпосередньо не здійснює соціальні виплати постраждалим громадянам і відповідно не має кошторисних призначень на здійснення зазначених виплат та реєстраційних рахунків для об лікування коштів для здійснення виплат громадянам. В попередні роки компенсаційні виплати від мінімальної заробітної плати були призупинені законами України про Державний бюджет. Виконуючи Закон України про Державний Бюджет на відповідний рік, здійснює видатки на реалізацію положень Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в межах асигнувань, затверджених Верховною Радою України.

В судове засідання позивач та представник відповідача не зявились, про місце та час розгляду справи були повідомлені своєчасно та належним чином, але надали до суду заяви про розгляд справи без їх участі.

В наданій заяві ОСОБА_1 наполягав на своїх позовних вимогах. В позовній заяві вказав, що він віднесений до 1-ї категорії учасників ліквідації аварії на ЧАЕС та є інвалідом 3-ої групи , захворювання якого повязане із ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, згідно ч. 1 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.12.1991 року із змінами та доповненнями, йому гарантовано одноразову компенсацію за шкоду здоровю, причинену внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі 30-ти мінімальних заробітних., а тому просить задовольнити свої позовні вимоги.

З матеріалів справи та наявних в ній доказів, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який віднесений до 1 категорії учасників ліквідації, що підтверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_1 від 13.01.2009 року та є інвалідом 3-ї групи , що підтверджується копією виписки із акту огляду МСЕК до довідки МСЕК серії ХАР-07 № 039573 від 16.12.2008 року, в якій зазначено, що 3-тя група інвалідності йому встановлена із 16 грудня 2008 року , що відповідачем не заперечується.

Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку встановленому ЦПК України, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч. 8 ст. 8 ЦПК України забороняється відмова в розгляді справи з мотивів відсутності, неповноти, нечіткості, суперечливості законодавства, що регулює спірні відносини.

Відповідно до абзацу 4 ч. 1 ст. 48 розділу VІІІ Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ІІ від 28.02.1991 року із змінами та доповненнями, одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами 3-ї групи внаслідок Чорнобильської катастрофи виплачується в розмірі 30-ти мінімальних заробітних плат. Згідно ч. 3 ст. 48 цього ж Закону, виплата здійснюється з мінімальної заробітної плати, яка склалася на момент встановлення інвалідності чи втрати годувальника, а у відповідності ч. 6 ст. 48 вищезазначеного Закону, виплати, зазначені в цій статті, провадяться протягом одного місяця з дня встановлення інвалідності чи смерті потерпілого. Датою встановлення групи інвалідності позивачу є 16.12.2008 року . Згідно із ч. 7 ст. 48 цього ж Закону, розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

Посилаючись на Постанову КМ України від 26.07.1996 року № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідач тим самим ставить під сумнів чинність своїх дій, так як рішенням Верховного Суду України від 08.05.2005 року та рішенням ВАС України від 02.06.2006 року положення вищезазначеної Постанови визнано таким, що не відповідає чинному законодавству.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та членів їх сімей, пільги, компенсації і гарантії, право на які передбачено чинним законодавством, є додатком до основних джерел існування, необхідною складовою конституційного права на забезпечення достатнього життєвого рівня(ст. 48 Конституції України), то звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних Законів, відповідно до вимог ст. 22 Конституції України , не допускається.

Відповідач, посилаючись на Закон України «Про державний бюджет України на 2009 рік» проігнорував рішення КС України № 26-рп/2008 від 27.11.2008 року, яким надав остаточну правову оцінку про неконституційність окремих положень Законів України «Про державний бюджет на певні роки». Зазначеними законами не можуть вноситися зміни, зупинятися дії чинних законів України та встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших Законів України, скасовувати їх, так як дані дії скасовують або обмежують права і свободи людини.

Таким чином, виходячи із зазначеного рішення Конституційного Суду України, в 2009 році органи соціального захисту населення повинні були здійснювати виплату одноразової компенсації за шкоду

здоровю, причинену внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі 30-ти мінімальних заробітних плат, визначених базовим законом, в редакції, що діяла до внесення змін Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

На 2009 рік ніяких змін у вказаний закон внесено не було.

Кабінет Міністрів України не уповноважений Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зменшувати встановлені цим законом конкретні розміри доплат, пенсій і компенсацій . Навпаки, частиною 1 ст. 67 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що конкретні розміри усіх доплат, пенсій і компенсацій передбачених цим Законом, підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.

Відповідно до ч. 5 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення.

При цьому суд приймає до уваги, що зазначені виплати одноразової компенсації за шкоду здоровю, причинену внаслідок Чорнобильської катастрофи., здійснюються щороку та мають разовий характер. Таким чином право особи на їх отримання та обовязок органів соціального захисту населення здійснити такі виплати припиняються з моменту виплати певних сум, розмір яких визначається на час їх здійснення.

Перевіряючи правомірність дії органів соціального захисту населення щодо здійснення виплат одноразової компенсації за шкоду здоровю, причинену внаслідок Чорнобильської катастрофи, суд вважає за необхідне застосовувати законодавство, яке діяло на час їх вчинення, виходячи з наступного. Така позиція ґрунтується на приписах ч. 2 ст. 152 Конституції України та Рішеннях Конституційного Суду України від 09.07.2007 року та від 22.05.2008 року.

Після рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року положення ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» залишилося в редакції базового закону, тобто учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АС 3-ї групи інвалідності одноразова компенсація за шкоду здоровю, причинену внаслідок Чорнобильської катастрофи виплачується в розмірі 30-ти мінімальних заробітних плат. Таке ж положення закону діяло і на момент проведення відповідних виплат позивачеві.

Відповідно до довідки представленої відповідачем, ОСОБА_1 була виплачена як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та Постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», було виплачено в 2009 році 189,60 грн., а отже органи соціального захисту населення, застосовуючи положення законів, що визнані неконституційними діяли протиправно, всупереч приписам базових законів, які підлягали застосуванню при визначенні розміру компенсації, в звязку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.

Крім того, задовольняючи позов, суд враховує, що виходячи із способів захисту порушеного права, суд, встановивши наявність протиправної поведінки субєкту владних повноважень має зобовязати його до правової поведінки, шляхом покладення певного обовязку, в даному випадку здійснення нарахування та виплати одноразової компенсації за шкоду здоровю, з урахуванням фактично здійснених виплат, причинену внаслідок Чорнобильської катастрофи., ОСОБА_1

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. 64, 124, 152 Конституції України, ст.ст. 3, 4, 8, 15, 57-60 ЦПК України, суд,

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 - задовольнити .

Дії Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області в частині не нарахування та невиплати одноразової компенсації за шкоду здоровю ОСОБА_1, причинену внаслідок Чорнобильської катастрофи визнати протиправними .

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Красноградської РДА Харківської області на користь ОСОБА_1 недоплачену одноразову компенсацію за шкоду здоровю, причинену внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі 30-ти (тридцяти) мінімальних заробітних плат станом на 06.12..2008 року (дата встановлення групи інвалідності) , із врахуванням фактично виплаченої суми компенсації, у відповідності до ч. 1 ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” №796-ХІІ від 28.02.1991 року із змінами та доповненнями.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області держмито на користь держави в сумі 08 (вісім) грн. 50 коп., які перерахувати на розрахунковий рахунок № 31410537700301, МФО 851011, одержувач: УДК у Красноградському районі 22090100, код одержувача 24134389, банк одержувача ГУДКУ в Харківській області.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу Красноградського районного суду Харківської області за позовом ОСОБА_1 в розмірі 37 (тридцять сім) грн. на р/р 31216259700300, МФО 851011, одержувач: УДК у Красноградському районі, код ЄДРПОУ - 24134389.Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення.

Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються в апеляційний суд Харківської області через Красноградський районний суд.

Суддя