Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-905/10/2370 13.04.2010 р. м. Черкаси
Черкаси 11 год. 00 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді–Тимошенко В.П.
при секретарі–Кулику О.П.,
за участю представника позивача –Пасічник А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «Амур»про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
ВСТАНОВИВ:
До суду з позовною заявою звернулося Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, в якій просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Амур»адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця інвалідами у 2008 році в сумі 8285 грн. та пеню за несвоєчасну сплату зазначених санкцій в сумі 897 грн. 36 коп.
В судовому засіданні представник позивача Пасічник А.А. позовні вимоги підтримала в повному обсязі та пояснила наступне.
Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є територіальним органом державної виконавчої влади, одним із завдань якого є здійснення на території області контролю за виконанням встановленого підприємствам, установам, організаціям, в тому числі підприємствам і організаціям громадських організацій інвалідів, фізичним особам, які використовують найману працю, нормативів робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, а також за своєчасним перерахуванням адміністративно-господарських санкцій у разі недотримання ними даного нормативу.
Відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»(Закон) в редакції від 6 жовтня 2005 року підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов’язані виконувати встановлений зазначеним Законом чотирьохвідсотковий норматив працевлаштування інвалідів, виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі статтею 20 Закону та Постанови Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року №70 «Про затвердження порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів», санкції розраховуються та сплачуються підприємствами самостійно не пізніше 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого статтею 19 Закону.
Сума адміністративно-господарських санкцій визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Якщо кількість найманих працівників становить від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про зайнятість населення» державна служба зайнятості діє в інтересах держави і розпоряджається коштами державного фонду на випадок безробіття, який утворений як позабюджетний цільовий фонд для фінансування заходів, передбачених програмою зайнятості населення.
У 2008 році у відповідача повинен був працювати 1 інвалід, проте це робоче місце інвалідом зайняте не було.
Середньорічна заробітна плата штатного працівника за звітний період на підприємстві становить 18570 грн., тому загальна сума адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для інвалідів складає 8285 грн. У встановлений Законом термін, до 15 квітня 2009 року, визначену суму адміністративно-господарських санкцій за невиконаний норматив у 2008 році відповідач не сплатив.
У зв’язку з простроченням сплати адміністративно-господарських санкцій з 16 квітня 2009 року нараховується пеня, сума якої на день подачі позову до суду становить 897 грн. 36 коп.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, проте від ТОВ «Амур»надійшло клопотання про розгляд справи без їхньої участі, в якому відповідач зазначив, що позовні вимоги ТОВ «Амур»визнає повністю. За таких обставин суд вважає, що можливо розглядати справу без участі відповідача.
Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши і оцінивши всі наявні в матеріалах справи докази, суд вважає, що позов необхідно задовольнити з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України відповідач може визнати позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. На підставі ч. 3 ст. 112 КАС України в разі прийняття визнання позову відповідачем судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Відповідно до частини восьмої статті 69 Господарського кодексу України підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування неповнолітніх, інвалідів, інших категорій громадян, які потребують соціального захисту. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється законом.
Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.91 N 875-XII (надалі за текстом –«Закон N 875-XII»).
Частиною другою статті 18 Закону N 875-XII визначено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Приймаючи до уваги, що відповідач використовує працю найманих працівників, на нього розповсюджуються вимоги зазначеної статті Закону N 875-XII.
Згідно Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31.01.2007 р. «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», відповідач зобов’язаний щороку до 1 березня подавати відділенню Фонду інвалідів звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів.
Як вбачається з поданого звіту, протягом 2008 відповідач використовував працю 10 найманих працівників.
У відповідності до довідки Черкаського міського центру зайнятості від відповідача впродовж 2008 року не надходила інформація щодо наявності робочих місць для працевлаштування інвалідів всупереч п. 4 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення»яким передбачено, що підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Відповідно до частини першої статті 19 Закону N 875-XII для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, та на яких працює від 8 до 25 осіб установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості одного робочого місця.
При цьому, частиною другою статті 19 Закону N 875-XII зобов’язано підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, самостійно розраховувати кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті та забезпечувати працевлаштування інвалідів.
Приймаючи до уваги, що відповідачем в 2008 році не були вчинені такі дії та не створені робочі місця для працевлаштування працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена група інвалідності, згідно з частиною 1 статті 20 Закону N 875-XII відповідач зобов’язаний сплатити відділенню Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві.
Строк сплати адміністративно-господарських санкцій визначений до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. (Пункт другий Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів затверджений Постановою кабінету міністрів України № 70 від 31.01.2007 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»).
За порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій частиною другою статті 20 Закону N 875-XII передбачено нарахування пені в розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Згідно з даними зазначеного вище звіту відповідача про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2008 середньорічна заробітна плата штатного працівника в 2008 у відповідача складала 18570 грн.
З урахуванням викладених вище норм Закону N 875-XII відповідач зобов’язаний був до 15 квітня 2009 сплатити до Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарську санкцію за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2008 в сумі 8285 грн.
Приймаючи до уваги, що відповідач не сплатив зазначені адміністративно-господарські санкції, розмір пені, нарахованої на суму недоїмки, за період з 16.04.2009 по 20.11.2009 (219 днів) розраховується з урахуванням встановленого розміру облікової ставки НБУ на рівні 10,25% та складає 611 грн. 01 коп. та за період з 20.11.2009 по 15.03.2010 (115 днів) розраховується з урахуванням встановленого розміру облікової ставки НБУ на рівні 10,25% та складає 286 грн. 35 коп. Загальна сума пені складає 897 грн. 36 коп.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з того, що одним із аспектів соціальної захищеності інвалідів, відповідно до частини першої статті 17 Закону N 875-XII, є право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.
Це положення узгоджується зі статтею 43 Конституції України (№254к/96-ВР), відповідно до якої кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
З огляду на викладене, суд констатує, що відповідач, ігноруючи вищезазначені вимоги чинного законодавства щодо створення робочих місць для забезпечення зайнятості людей з фізичними чи психічними вадами, перешкоджає досягненню ними матеріальної незалежності, їх соціальної реабілітації та забезпеченню рівних можливостей з усіма іншими громадянами.
Таким чином, відповідно до ч. 4 ст. 112 КАС України суд приймає визнання позову товариством з обмеженою відповідальністю «Амур», оскільки дії позивача та відповідача не суперечать закону та не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси та вважає, що даний позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтею 43 Конституції України, частини 8 статті 69 Господарського кодексу України, частини 1 статті 17, частиною 2 статті 18, частинами 1, 2 статті 19, частинами 1, 2 статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21 березня 1991 року №875-XII, Порядком подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31 січня 2007 року «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», Законом України «Про зайнятість населення», статтями 94, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Амур», що знаходиться за адресою: 20400, Черкаська область, Тальнівський район, м. Тальне, вул. Перемоги, 1, кв. 17, ідентифікацій код 21377418 на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, код ЄДРПОУ 21368023, що знаходиться за адресою: 18000, м. Черкаси, проспект Хіміків, 50, адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця інвалідами у 2008 році у розмірі 8285 ( вісім тисяч двісті вісімдесят п’ять) гривень 00 коп. та пені за несвоєчасну сплату зазначених санкцій у розмірі 897 (вісімсот дев’яносто сім) гривень 36 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі.
В разі проголошення постанови у відсутності особи, яка бере участь у справі, строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови
Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.П. Тимошенко
Повний текст постанови виготовлений 16 квітня 2010 року.