Постанова № 9454103, 28.04.2010, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.04.2010
Номер справи
2а-953/10/0370
Номер документу
9454103
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2010 рокуСправа № 2а-953/10/0370

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Димарчук Т.М.,

при секретарі судового засідання Йовик С.Б.,

з участю представника позивача Ліщука А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до сільськогосподарського виробничого кооперативу “Щедрогірський” про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів,

ВСТАНОВИВ:

Волинське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося в суд з адміністративним позовом до сільськогосподарського виробничого кооперативу “Щедрогірський” (наділі СВК «Щедрогірський») про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 2146, 51 грн., пені у розмірі 218,24 грн., а всього - 2364, 75 грн.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що відповідно до частини 1 статті 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік.

Відповідач у рядку 01 Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік, вказав, що середньооблікова чисельність працюючих за 2008 рік становила 43 особи, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, складає 1 особа. Відповідно до вимог ст. 19 вищевказаного Закону норматив для працевлаштування відповідачем інвалідів становить 2 особи, який СВК «Щедрогірський»не виконаний. У зв’язку з цим, до нього було застосовано адміністративно-господарську санкцію та пеню на загальну суму 2364,75 грн.

У судовому засіданні представник позивача Ліщук А.В. пояснив, що СВК «Щедрогірський» добровільно сплатив 500 грн. адміністративно-господарських санкцій, а тому зменшив позовні вимоги та просив стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції у розмірі 1646, 51 грн., пеню у розмірі 218, 24 грн., а всього 1864, 75 грн.

Представник відповідача в судове засідання двічі не з’явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду. Про причини неявки суд не повідомив, заперечень з приводу заявлених позовних вимог не надав, у зв’язку з чим суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності відповідача за наявними в ній матеріалами.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.

Згідно із ч.1 ст.19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” № 875-ХІІ від 21.03.1991 року з наступними змінами та доповненнями, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Згідно п.2 «Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування», затвердженого Постановою КМУ від 31.01.2007 року № 70, звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Згідно п. 3.3. Інструкції щодо заповнення форми №10-ПІ "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів" (Затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10 лютого 2007 року № 42) у рядку 03 звіту відображається кількість інвалідів –штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених роботодавцем відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, установленого статтею 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

Відповідач у своєму звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік від 30.03.2009 року у рядку 02 зазначив, що штатна чисельність працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, становить 1 особа.

Рядок 03 Звіту відповідачем не заповнений, хоча відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» норматив для працевлаштування відповідачем інвалідів становить 2 особи.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України № 875-ХІІ з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, не забороненою законом.

Статтею 18 Закону № 875-ХІІ встановлено обов'язок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

З матеріалів справи вбачаться, що станом на 2008 рік у СВК «Щедрогірський»штатна кількість працівників становила 43 особи. Таким чином, виходячи з вимог ч.1 ст. 19 вказаного Закону для відповідача норматив щодо працевлаштування інвалідів становить 2 особи, а у СВК «Щедрогірський»працювала лише одна особа, якій встановлена інвалідність, тобто норматив по працевлаштуванню інвалідів відповідачем не виконаний.

Відповідно до ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 Закону, щороку сплачують відповідним відділенням фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Розмір середньорічної заробітної плати у господарстві відповідача у 2008 році становив 2146, 51 грн.

Відповідно до частини 2 статті 20 Закону України № 875-ХІІ порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму за весь їх строк. За порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій відповідачу нараховано пеню в сумі 218,24 грн.

Відповідно до пункту 2 “Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів № 70 від 31 січня 2007 року роботодавці самостійно обчислюють та сплачують суму адміністративно-господарських санкцій до 15 квітня року, що наступає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць. Відповідач самостійно частково сплатив адміністративно-господарські санкції у розмірі 500 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є законні, обґрунтовані та підлягають до повного задоволення.

Керуючись ст.ст. 11, 17, 158, 160 ч.3, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі ст.ст.19,20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з сільськогосподарського виробничого кооперативу “Щедрогірський” на користь Держави в особі Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 1646, 51 грн., пеню у розмірі 218, 24 грн., а всього 1864, 75 грн. (одну тисячу вісімсот шістдесят чотири гривні сімдесят п’ять копійок). Вказані кошти перерахувати в Держбюджет Ратнівського району, код платежу 50070000, номер рахунку 31218230700320, ідентифікаційний код 21740439, банк ГУДКУ у Волинській області, МФО 803014.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі, тобто з 03 травня 2010 року. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Т.М.Димарчук