
УХВАЛА
28.01.2021 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1004/20
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Малєєвої О. В.,
секретар судового засідання Дзіворонюк М.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськгаз Збут"
до відповідача: Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз"
про зобов`язання скасувати безпідставно нараховані обсяги природного газу по особовим рахункам споживачів та зобов`язання здійснити перерахунок обсягів спожитого природного газу згідно фактичних даних спожитого природного газу населення,
за участю:
представника позивача Сенів О. В.,
представника відповідача Данилюк Г.Й.,
установив таке.
ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" звернулося з позовом до АТ "Івано-Франківськгаз" про зобов`язання скасувати безпідставно нараховані обсяги природного газу за період з 01.11.2018 по 01.08.2020 по особовим рахункам споживачів та зобов`язання здійснити перерахунок обсягів спожитого природного газу за період з 01.11.2018 по 01.08.2020 згідно фактичних даних спожитого природного газу населення.
Суд згідно з ухвалою від 16.11.2020 прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі, ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначив підготовче засідання.
Представник позивача в судовому засіданні 11.01.2021 подав заяву від 11.01.2021 №767-Ск-32-0121 про призначення судово-економічної експертизи. Необхідність проведення експертизи обґрунтовує виникненням невідповідності між об`ємами фактично спожитого природного газу споживачами та об`ємом, визначеним АТ "Івано-Франківськгаз" за період з 01.11.2018 по 01.08.2020. Вказує на те, що завищення обсягів розподілу природного газу безпосередньо впливають на права постачальника, оскільки позивач вимушений брати на себе безпідставно збільшені зобов`язання щодо сплати природного газу і має керуватися саме даними оператора ГРМ. У зв`язку з викладеним просить призначити судово-економічну експертизу.
Представник позивача в судовому засіданні 28.01.2021 підтримав заявлене клопотання та подав уточнення від 27.01.2021 № 767-Ск-318-0121 до заяви про призначення судово-економічної експертизи, у яких сформульовано доповнені та уточнені питання на вирішення експерту, а саме:
- чи підтверджується документально та за даними бухгалтерського обліку розбіжність, що виникла за період з 01.11.2018 по 01.08.2020 між нарахованим обсягом природного газу по особовим рахункам споживачів згідно з даними оператора ГРМ та фактичними даними спожитого природного газу населенням згідно робочих показників лічильника?
- чи підтверджується документально, за даними Оператора ГРМ, розбіжність між даними про фактичні обсяги споживання природного газу побутовими споживачами та даними про фактичні обсяги споживання природного газу побутовими споживачами зазначеними на інформаційній платформі операторі ГТС за період січень-липень 2020 року?
- чи підтверджується документально здійснення Оператором ГРМ коригування обсягів фактичного споживання газу побутовими споживачами, у зв`язку із зміною норм споживання, планових місячних об`ємів споживання у побутових споживачів, наданих показів лічильника газу побутовими споживачами за період з 01.11.2018 по 01.08.2020? Якщо так, то чи відображені такі коригування в даних, що надавались Оператором ГРМ до інформаційної платформи оператора ГТС та в актах наданих послуг з розподілу природного газу за період з 01.11.2018 по 01.08.2020?
- чи підтверджується документально застосування відповідачем норм споживання природного газу для побутових споживачів, у яких відсутній облік природного газу із застосуванням засобів вимірювальної техніки, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.1996 № 619 «Про затвердження норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників» в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування», постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 № 63, постановою Кабінету Міністрів України від 27.02.2019 № 143. Якщо так, то в яких обсягах за період з 01.11.2018 по 01.08.2020 помісячно?
Проведення судово-економічної експертизи просить доручити експертам Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (вул. Смоленська, 6, м. Київ, 03057).
Представник відповідача в судовому засіданні 28.01.2021 щодо призначення судово-економічної експертизи не заперечив.
Розглянувши подане клопотання та дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 182 ГПК України у підготовчому засіданні суд вирішує питання, зокрема, про призначення експертизи.
Згідно з ч. 1 ст. 99 ГПК України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.
При вирішенні питання про наявність підстав для призначення судової експертизи суд виходить з того, що встановлення достовірності інформації, зазначеної у наданих оператором ГРМВ документах, має значення для вирішення спору і для цього необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право.
Позивач не міг самостійно надати експертний висновок, оскільки не має технічної можливості у зв`язку з обмеженим доступ до технічної документації Оператора ГРМ з`ясувати достовірність інформації, зазначеної у наданих оператором ГРМ документах, а саме персоніфікованих даних про фактичний обсяг природного газу розподіленого (транспортованого) побутовим споживачам (листопад 2018 року по грудень 2019 року додасться), а також достовірність інформації, виставленої на інформаційній платформі оператора ГТС (січень-липень 2020 року), актах наданих послуг з розподілу природного газу.
Враховуючи викладене, суд висновує про задоволення клопотання позивача та призначення у справі судово-економічної експертизи.
Проведення експертизи слід доручити експертам Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (вул. Смоленська, 6, м. Київ, 03057).
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 228 ГПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Керуючись ст. 99, 182, 228, 234, 235, 247 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Призначити у справі судово-економічну експертизу, на вирішення якої поставити такі питання:
1) Чи підтверджується документально та за даними бухгалтерського обліку розбіжність, що виникла за період з 01.11.2018 по 01.08.2020 між нарахованим обсягом природного газу по особовим рахункам споживачів, згідно з даними оператора ГРМ та фактичними даними спожитого природного газу населенням, згідно робочих показників лічильника?
2) Чи підтверджується документально, за даними Оператора ГРМ, розбіжність між даними про фактичні обсяги споживання природного газу побутовими споживачами та даними про фактичні обсяги споживання природного газу побутовими споживачами зазначеними на інформаційній платформі операторі ГТС за період січень-липень 2020 року?
3) Чи підтверджується документально здійснення Оператором ГРМ коригування обсягів фактичного споживання газу побутовими споживачами, у зв`язку із зміною норм споживання, планових місячних об`ємів споживання у побутових споживачів, наданих показів лічильника газу побутовими споживачами за період з 01.11.2018 по 01.08.2020? Якщо так, то чи відображені такі корегування в даних, що надавались Оператором ГРМ до інформаційної платформи оператора ГТС та в актах наданих послуг з розподілу природного газу за період з 01.11.2018 по 01.08.2020?
4) Чи підтверджується документально застосування відповідачем норм споживання природного газу для побутових споживачів, у яких відсутній облік природного газу із застосуванням засобів вимірювальної техніки, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.1996 № 619 «Про затвердження норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників» в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування», постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 № 63, постановою Кабінету Міністрів України від 27.02.2019 № 143. Якщо так, то в яких обсягах за період з 01.11.2018 по 01.08.2020 помісячно?
2. Проведення експертизи доручити експертам Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (вул. Смоленська, 6, м. Київ, 03057).
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за ст. 384, 385 Кримінального кодексу України за відмову від виконання покладених на нього обов`язків або за дачу завідомо неправдивого висновку.
3. Направити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз копію цієї ухвали та матеріали справи.
4. Витрати за проведення експертизи покласти на позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськгаз Збут".
5. Зупинити провадження у справі на час проведення експертизи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення і може бути оскаржена до Західного апеляційного господарського суду протягом 10 днів з дня складення повного тексту ухвали.
Повний текст ухвали складено та підписано 01.02.2021.
Суддя О. В. Малєєва