ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" лютого 2010 р. Справа №09/114
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Курченко Н.М., при секретарі –Лавріненко С.І., за участю: представника позивача –Король А.М. за довіреністю, представника третьої особи Черкаської міської ради –Король А.М. за довіреністю, представника третьої особи ПАТ АБ «Укргазбанк»- Крупний О.Г. за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси справу за позовом Департаменту бюджетної політики виконавчого комітету Черкаської міської ради м. Черкаси до Головного управління Державного казначейства України у Черкаській області м. Черкаси, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Черкаська міська рада та Публічне акціонерне товариство «Акціонерний банк «Укргазбанк»в особі Київської регіональної дирекції - відділення «Черкаське обласне управління», про стягнення 250342,50 грн. та зобов’язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ :
Подано позовну заяву, у якій позивач, посилаючись на п.27 ст.2 Бюджетного кодексу України, ч.2 ст.70 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст.1089, 1091, 1092, 1166, 1173 Цивільного кодексу України просить стягнути з відповідача 75102,75 грн. відшкодування збитків у вигляді неодержаного доходу за період з 07.01.2010 року по 21.01.2010 року, у зв’язку з невиконанням ним зобов’язань по Договору про здійснення розрахунково-касового обслуговування та зобов’язати відповідача перерахувати кошти в сумі 8500000,00 грн. з рахунків, на яких ці кошти обліковуються в органі Держказначейства, на депозитний рахунок ПАТ «Акціонерний банк «Укргазбанк»відповідно до умов договору банківського вкладу №01/10 від 06.01.2010 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 06.01.2010 року позивач уклав з ПАТ «АК «Укргазбанк»договір банківського вкладу №01/10, згідно якого зобов’язався розмістити вільні кошти в сумі 8500000,00 грн., а банк зобов’язався відкрити вкладнику рахунок, прийняти від вкладника депозит та нарахувати і виплатити проценти у розмірі 21,5% річних, з наступного дня після надходження коштів на рахунок. 06 січня 2010 року платіжними дорученнями №№1, 2, 3, 4 позивач дав доручення відповідачу перерахувати кошти на загальну суму 8500000,00 грн. з рахунку, на якому ці кошти обліковуються в органі Держказначейства, на депозитний рахунок, відкритий у ПАТ «Акціонерний банк «Укргазбанк», однак в порушення умов договору про здійснення розрахунково-касового обслуговування від 12.01.2009 р. відповідач не здійснив перерахування коштів протягом операційного дня, повернув платіжні доручення без виконання лише 18.01.2010 року. 19.01.2010 року позивач повторно направив відповідачу платіжні доручення про перерахування коштів, однак станом на 21.01.2010 року відповідач не здійснив перерахування коштів, чим місцевому бюджету завдані збитки у вигляді неодержаних відсотків за договором банківського вкладу, які могли бути одержані.
Заявою від 10.02.2010р. №220/18-00 позивач збільшив позовні вимоги та просить стягнути з відповідача 175239,73 грн. збитків у вигляді неодержаного доходу за період з 07.01.2010 року по 10.02.2010 року.
Заявою від 22.02.2010р. №287/18 позивач збільшив позовні вимоги та просить стягнути з відповідача 250342,50 грн. збитків у вигляді неодержаного доходу за період з 07.01.2010 року по 25.02.2010 року.
Відповідно до ст.22 ГПК України судом прийняті до розгляду заяви позивача про збільшення позовних вимог, оскільки вони подані з додержанням процесуальних норм.
Представник відповідача у письмових запереченнях на позовну заяву просить відмовити у позові повністю, посилаючись на те, що договір на розрахунково-касове обслуговування від 12.01.2009 року є адміністративним, оскільки його форма затверджена наказом Державного казначейства України від 02.12.2002р. №221 та владно закріплено, що з однієї сторони завжди укладачем договору є казначейство, також закріплені владні управлінські функції в умовах договору, тому даний спір повинен розглядатись за нормами Кодексу адміністративного судочинства України. Також вказав, що публічним акціонерним товариством «Акціонерний банк «Укргазбанк»було відкрито рахунок для депозиту, який не відповідав Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України, затвердженого постановою Правління НБУ від 17.06.2004 року, правильний рахунок –2546 вклади (депозити) місцевих бюджетів. Окрім цього, просив розглядати справу без його участі.
Клопотання представника відповідача про розгляд справи без його участі задоволено судом.
У судовому засіданні:
- представник позивача та третьої особи –Черкаської міської ради підтримав збільшені позовні вимоги, просить їх задовольнити, спростовуючи доводи відповідача, посилався на те, що договір укладений сторонами є цивільним, оскільки у даному випадку державне казначейство виконує договірні функції банку, а позивач згідно наданих йому повноважень, будучи наділеним Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»повноваженнями у фінансово-кредитних відносинах, виконує функції розпорядника коштів міського бюджету, що є власністю територіальної громади міста, тому до відносин, що не врегульовані цим договором, повинні застосовуватись норми Цивільного кодексу України;
- представник третьої особи вказав, що на даний час власником 87% статутного фонду банку є держава, отже банк є державним, вправі розміщувати на депозитах кошти місцевих бюджетів відповідно до Постанови КМУ від 28 січня 2009 р. №52; банк став переможцем у конкурсі щодо розміщення на депозитному рахунку вільних бюджетних коштів, відповідно до закону уклав з позивачем відповідні угоди, однак вони не виконані, оскільки державне казначейство не виконало доручення позивача стосовно перерахування вільних коштів місцевого бюджету на рахунок банку; у разі своєчасного виконання казначейством платіжних доручень позивача, йому з 07.01.2010 року на суму перерахованих коштів банк нарахував би договірні проценти у розмірі 21,5% річних.
Згідно ст. 85 ГПК України за згодою представника позивача та третіх осіб у судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
12 січня 2009 року між Департаментом бюджетної політики виконавчого комітету Черкаської міської ради (клієнт за договором, позивач у справі) та управлінням Державного казначейства у місті Черкаси Головного управління Державного казначейства України у Черкаській області (казначейство за договором, структурний підрозділ відповідача у справі) був укладений Договір про здійснення розрахунково-касового обслуговування (без номеру) (далі по тексту –Договір), предметом якого визначено, що казначейство відкриває клієнту бюджетні (бюджетний) рахунок (рахунки) та здійснює його розрахунково-касове обслуговування відповідно до вимог законодавства України, в тому числі нормативно-правових актів Державного казначейства України і Національного банку України, та умов цього Договору. Казначейство встановлює: операційний день з 9 години 00 хвилин до 18 години 15 хвилин, у п’ятницю з 9 години 00 хвилин до 17 години 00 хвилин, операційний час з 9 години 15 хвилин до 13 години 00 хвилин (пункти 1, 1.2 Договору).
Правовий Статус клієнта за Договором, визначений Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»від 21.05.1997 року №280/97-ВР, зі змінами і доповненнями, (далі вживається скорочено –ЗУ «Про місцеве самоврядування») та Положенням про департамент бюджетної політики виконавчого комітету Черкаської міської ради, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 25.12.2008р. №4-759 (далі –Положення про департамент).
Відповідно до Положення про департамент, Департамент є виконавчим органом Черкаської міської ради, підконтрольний та підзвітний Черкаській міській раді, підпорядкований її виконавчому комітету та Черкаському міському голові (п.1.1 Положення). Департамент є самостійною юридичною особою, може бути позивачем та відповідачем у судах (п.п.1.3, 1.4 Положення).
Згідно п.2.2.12 Положення департамент наділяється повноваженнями щодо розміщення на підставі рішення (дозволу) міської ради на конкретних умовах вільні залишки коштів міського бюджету на депозитних рахунках банківських установ.
Правовий статус казначейства за договором, визначений Положенням про Державне казначейство України, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2005 р. № 1232 та Положенням про головне управління Державного казначейства України у Черкаській області, затверджено Головою Державного казначейства С.І.Харченко 2006 року (дата у копії, наданій відповідачем, не значиться) (далі вживається –Положення про головне управління ДКУ).
Головне управління ДКУ у Черкаській області є територіальним органом Державного казначейства України (ДКУ), який утворюється ДКУ за погодженням з Міністром фінансів України (п.1 Положення про головне управління ДКУ). Для виконання покладених на Головне управління завдань у районах, містах Головою Державного казначейства України за погодженням з міністерством фінансів утворюються управління (відділення), що є відокремленими підрозділами Головного управління і не мають статусу юридичної особи (п.2 Положення про головне управління ДКУ). Головне управління відповідно до покладених на нього завдань, здійснює у тому числі розрахунково-касове обслуговування розпорядників, одержувачів бюджетних коштів на інших клієнтів, операцій з коштами бюджетів через систему електронних платежів Національного банку України також у межах своїх повноважень виконує контрольні функції, пов’язані із здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень, відповідністю кошторисів та планів використання бюджетних коштів розписів державного та місцевого бюджетів, здійсненням повноважень учасників бюджетного процесу, тощо (п.4 Положення про головне управління ДКУ). Головне управління має право: відкривати поточні рахунки в іноземній валюті та рахунки для виплат готівкою в уповноважених банках; ініціювати, у межах наданих законодавством повноважень, припинення асигнувань та зупинення проведення операцій з бюджетними коштами в разі вчинення учасником бюджетного процесу бюджетного правопорушення; надавати послуги (у тому числі платні), пов’язані з обслуговуванням бюджетних коштів, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України; вимагати в межах повноважень від посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій дотримання встановленого порядку казначейського обслуговування державного та місцевого бюджетів, ведення бухгалтерського обліку, складання звітності та інші (п.5 Положення про головне управління ДКУ).
Згідно п.2.1.3 Договору казначейство має право вимагати від Клієнта правильності оформлення розрахункових документів відповідно до законодавства України та повертати їх Клієнту в разі виявлених порушень. Розрахункові документи повертаються Клієнту з посиланням на підстави, передбачені законодавством України.
У пунктах 2.3.2, 2.3.13 Договору встановлено, що Казначейство зобов'язується своєчасно здійснювати розрахункові операції за дорученням Клієнта та здійснювати оплату платіжних документів по зареєстрованих зобов’язаннях, що надійшли до Казначейства протягом операційного часу, в день їх надходження, а які надійшли після операційного часу –наступного робочого дня.
03 грудня 2009 року п’ята сесія Черкаської міської ради прийняла рішення №5-248 «Про розміщення тимчасово вільних коштів місцевого бюджету на вкладних (депозитних) рахунках в установах банку», яким відповідно до статей 65,70 ЗУ «Про місцеве самоврядування», статей 69,79 Бюджетного кодексу України, враховуючи можливість у період до прийняття Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на вкладних (депозитних) рахунках в установах банків, передбачену підпунктом 4 пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 29.10.2009 року №1181 «Про заходи щодо забезпечення виконання Державного бюджету України та місцевих бюджетів у 2010 році»та постановою Кабінету Міністрів України від 28.01.2009 року №52 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на вкладних (депозитних) рахунках в установах банків. Даним рішенням міська рада вирішила дозволити департаменту бюджетної політики виконавчого комітету Черкаської міської ради розміщувати тимчасово вільні кошти місцевого бюджету на вкладних (депозитних) рахунках в установах банків.
Листом від 04.01.2010 р. №7/18 позивач повідомив відповідача про намір розмістити кошти в сумі 8500 тис. грн. на депозитному рахунку у відділенні «Черкаського обласного управління АБ «Укргазбанк». Лист отриманий відповідачем 05.01.2010 року, що підтверджується штампом на листі.
На виконання рішення Черкаської міської ради, 06 січня 2010 року позивачем укладений договір банківського вкладу №01/10 з публічним акціонерним товариством «Акціонерний банк «Укргазбанк», відповідно до умов якого Департамент бюджетної політики виконавчого комітету Черкаської міської ради (вкладник за договором, позивач у справі) розміщує тимчасово вільні кошти в сумі 8500000,00 грн. Строк розміщення депозиту –з дати фактичного надходження депозиту в повній сумі на рахунок до прийняття рішення Черкаської міської ради «Про міський бюджет до 2010 року». Банк зобов’язується відкрити вкладнику рахунок, прийняти від вкладника депозит на рахунок на строк, встановлений Договором, нараховує вкладнику проценти за користування депозитом із розрахунку 21,5% річних та сплачує їх у валюті депозиту; нарахування процентів здійснюється за фактичну кількість днів користування грошовими коштами (враховуючи вихідні та святкові, крім вихідних та святкових, що припадають на закінчення строку розміщення депозиту). Пунктом 3.6 Договору передбачений обов’язок банку повернути вкладнику депозит або його частину достроково на підставі письмової заяви вкладника.
06 січня 2010 року позивач подав до казначейства платіжні доручення №1 на суму 2155000,00 грн., №2 на суму 1720500,00 грн., №3 на суму 618500,00 грн., №4 на суму 4006000,00 грн., всього на суму: 8500000,00 грн., з призначенням платежу: розміщення на депозит відповідно до договору від 06.01.2010 року №01/10, рішення виконкому ЧМР від 01.12.09 №1515.
18 січня 2010 року управління державного казначейства у місті Черкаси на запит позивача листом за №146/19-04-24 повідомило, що з метою правильного відображення операцій з розміщення коштів на вклад (депозит) у бухгалтерському обліку виконання місцевих бюджетів, відповідно до листа ДКУ від 02.06.2004 року №19-06/291-4475 для обліку вкладів установи банків повинні відкривати балансові рахунки Плану бухгалтерського обліку банків України 2546 «Вклади (депозити) місцевих бюджетів», тому повертає без виконання платіжні доручення №1 на суму 2155000,00 грн., №2 на суму 1720500,00 грн., №3 на суму 618500,00 грн., №4 на суму 4006000,00 грн. та просить вжити заходів про відкриття рахунків за балансовими рахунками Плану бухгалтерського обліку банків України 2546 «Вклади (депозити) місцевих бюджетів».
19 січня 2010 року позивач повторно виставив платіжні доручення на ті ж суми з тими ж підставами до виконання. Однак державне казначейство їх не виконало, тому позивач звернувся з даним позовом.
Станом на 21.01.2010 року управління державного казначейства у місті Черкаси довідкою №206/19-05-46 підтвердило наявність коштів міського бюджету на всіх видаткових рахунках, з яких згідно платіжних доручень підлягали перерахуванню кошти місцевого бюджету на вкладний (депозитний) рахунок в установі банку.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими частковому задоволенню, з огляду на наступне.
Предметом спору у справі є стягнення збитків, завданих місцевому самоврядуванню неналежним виконанням державним казначейством договірних зобов’язань та встановленого порядку розрахунково-касового обслуговування бюджетних рахунків, які визначені у розмірі доходу, який місцеве самоврядування могло б реально отримати, якби його право не було порушене (упущена вигода).
Договір, на який посилається позивач, як на підставу своїх вимог, укладений між органом державної влади та місцевого самоврядування, предметом якого є розрахунково-касове обслуговування відповідно до законодавства України бюджетних рахунків місцевого бюджету міста.
Згідно ст.10 ЗУ «Про місцеве самоврядування»Черкаська міська рада (третя особа) є органом місцевого самоврядування, що представляє територіальну громаду міста Черкаси та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та іншими законами. Департамент бюджетної політики виконавчого комітету Черкаської міської ради (позивач) є представницьким органом місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.60 ЗУ «Про місцеве самоврядування»територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності у тому числі на доходи місцевих бюджетів, інші кошти.
Отже суб’єктом права власності коштів місцевого бюджету, що були тимчасово вільними, та які Черкаська міська рада (третя особа) та Департамент бюджетної політики виконавчого комітету Черкаської міської ради (позивач) вирішили розмістити на вкладному (депозитному) рахунку в банку - є територіальна громада міста Черкаси.
Основні напрями та форми участі держави і місцевого самоврядування у сфері господарювання, врегульовані главою 2 Господарського кодексу України (далі –ГК України).
Згідно ст.8 ГК України держава, органи державної влади та органи місцевого самоврядування не є суб'єктами господарювання. Рішення органів державної влади та органів місцевого самоврядування з фінансових питань, що виникають у процесі формування та контролю виконання бюджетів усіх рівнів, а також з адміністративних та інших відносин управління, крім організаційно-господарських, в яких орган державної влади або орган місцевого самоврядування є суб'єктом, наділеним господарською компетенцією, приймаються від імені цього органу і в межах його владних повноважень. Господарська компетенція органів державної влади та органів місцевого самоврядування реалізується від імені відповідної державної чи комунальної установи. Безпосередня участь держави, органів державної влади та органів місцевого самоврядування у господарській діяльності може здійснюватися лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи обставини справи, предмет спору, суд погоджується з доводами позивача стосовно підвідомчості даного спору господарському суду.
Згідно ч.2 ст.70 ЗУ «Про місцеве самоврядування»органи місцевого самоврядування можуть у межах законодавства створювати комунальні банки та інші фінансово-кредитні установи, виступати гарантами кредитів підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, розміщувати належні їм кошти в банках інших суб'єктів права власності, отримувати відсотки від їх доходів відповідно до закону із зарахуванням їх до доходної частини відповідного місцевого бюджету.
Порядок розміщення у 2009 році тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на вкладних (депозитних) рахунках в установах банків затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28 січня 2009 р. № 52 (далі Постанова КМУ №52).
Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2009 року №1414 «Про заходи щодо організації бюджетного процесу у 2010 році» (далі постанова КМУ №1414) встановлено, що розміщення у 2010 році тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на вкладних (депозитних) рахунках в установах банків здійснюється відповідно до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 28 січня 2009 року №52 (п.4 п.п.3 постанови КМУ №1414).
Відповідно до п. 3 постанови КМУ №52 умовами розміщення тимчасово вільних коштів на вкладних (депозитних) рахунках в установах банків є:
1) наявність рішення місцевої ради щодо розміщення тимчасово вільних коштів на вкладних (депозитних) рахунках в установах банків;
2) наявність у договорі банківського вкладу (депозиту) між фінансовим органом та установою банку обов'язкових умов щодо права вкладника на повернення вкладу (депозиту) або його частини на першу вимогу вкладника та щодо заборони безспірного списання банком коштів з вкладного (депозитного) рахунка фінансового органу;
3) розміщення тимчасово вільних коштів виключно в установах державних банків та банків, у капіталізації яких взяла участь держава;
Тимчасово вільні кошти можуть розміщуватися в установах банків на вкладних (депозитних) рахунках лише у межах поточного бюджетного року та повинні бути повернені на рахунки спеціального фонду бюджету не пізніше 20 грудня такого року (п.4 постанови КМУ№52).
Укладення фінансовим органом договору банківського вкладу (депозиту) є підставою для внесення відповідних змін до помісячного розпису фінансування місцевого бюджету в установленому порядку (п.10 постанови КМУ №52).
Тимчасово вільні кошти перераховуються з рахунків місцевих бюджетів, відкритих в органах Державного казначейства, на вкладні (депозитні) рахунки, відкриті фінансовими органами для розміщення таких коштів в установах банків (п.11 постанови КМУ №52).
Перерахування тимчасово вільних коштів здійснюється органами Державного казначейства у разі дотримання умов, визначених пунктом 3 цього Порядку, на підставі поданих фінансовим органом таких документів:
1) рішення місцевої ради щодо розміщення тимчасово вільних коштів на вкладних (депозитних) рахунках в установах банків;
2) довідки про внесення змін до помісячного розпису фінансування бюджету;
3) договору банківського вкладу (депозиту) між фінансовим органом та установою банку;
4) платіжного доручення;
5) листа-повідомлення про перерахування коштів (якщо сума вкладу перевищує 1 млн. гривень), надісланого не пізніше ніж за один робочий день до дати перерахування (п.12 постанови КМУ №52).
Інші операції, що пов'язані з розміщенням тимчасово вільних коштів, здійснюються органами Державного казначейства відповідно до Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженого Державним казначейством.
Відображення операцій у бухгалтерському обліку виконання місцевих бюджетів здійснюється органами Державного казначейства у визначеному ним порядку.
Порядок казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затверджений наказом Державного казначейства України від 4 листопада 2002 р. № 205, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26 листопада 2002 р. за № 919/7207 (далі вживається скорочено –Порядок казначейського обслуговування).
Відповідно до підпункту 4.8.3 п.4.8 Порядку казначейського обслуговування платіжні доручення (додаток 24 Порядку) подаються до органів Державного казначейства України в кількості примірників, необхідних для всіх учасників безготівкових розрахунків. Форма, обов'язкові реквізити платіжних доручень та вимоги щодо заповнення розрахункових документів на паперових носіях визначено Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 № 22, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 за № 377/8976.
Строк дії платіжного доручення розпорядників бюджетних коштів, одержувачів та інших клієнтів встановлений у межах 10 календарних днів з дня його виписки. День оформлення не враховується. У разі невідповідності дати подання даті платіжного доручення у полі "Одержано банком" платіжного доручення на всіх примірниках обов'язково проставляється дата подання та підпис казначея (абзац другий підпункту 4.8.3 розділу 4 із змінами, внесеними згідно знаказом Державного казначейства України від 02.04.2009 р. № 139).
Подані розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів платіжні доручення перевіряються органами Державного казначейства України щодо наявності всіх необхідних реквізитів, відповідності підписів відповідальних посадових осіб і відбитка печатки установи зразкам. За правильність оформлення та достовірність інформації, наведеної у платіжному дорученні, відповідає розпорядник (одержувач) бюджетних коштів.
Перерахування коштів з рахунків розпорядників та одержувачів бюджетних коштів здійснюються на підставі першого примірника розрахункового документа, який залишається на зберіганні в органі Державного казначейства України (підпункт 4.8.3 пункту 4.8 доповнено новим абзацом четвертим згідно знаказом Державного казначейства України від 21.01.2010 р. № 17, у зв'язку з цим абзац четвертий уважати абзацом п'ятим).
Після проведення видатків на платіжних дорученнях, за якими проведено оплату, ставиться відмітка у вигляді відбитка штампа казначея "Оплачено" (додаток 18 до Порядку).
Підстави, з яких платіжне доручення не приймається казначейством до виконання, встановлені підпунктом 4.8.8 п.4.8 Порядку казначейського обслуговування, яким визначено, що платіжне доручення не приймається до виконання у разі:
неправильного заповнення реквізитів або якщо не заповнено хоча б один з реквізитів;
відсутності в обліку органів Державного казначейства України відповідних зобов'язань та фінансових зобов'язань;
невідповідності оплати зареєстрованим зобов'язанням та фінансовим зобов'язанням;
невідповідності зазначеного коду економічної класифікації видатків та кредитування бюджету економічній суті видатків;
обмеження здійснення видатків, що встановлюється нормативно-правовими актами;
накладення арешту на кошти, що перебувають на відповідному рахунку розпорядника;
надходження до органів Державного казначейства України відповідного рішення уповноваженого органу за результатами розгляду скарги щодо застосування процедури закупівель та/або копії позовної заяви стосовно порушень процедур закупівель, рішень, дій або бездіяльності замовника;
відсутності або недостатності залишків коштів на відповідних рахунках бюджетних установ та організацій;
перевищення показників, затверджених у кошторисах, планах асигнувань загального фонду місцевих бюджетів (за винятком надання кредитів з місцевих бюджетів), планах спеціального фонду місцевих бюджетів (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків), планах надання кредитів із загального фонду бюджету, планах використання бюджетних коштів;
неподання документів, що підтверджують отримання товарів, робіт/послуг за договорами, згідно з умовами яких було здійснене авансування.
Платіжне доручення, не прийняте до виконання у зв'язку із зазначеними причинами, не пізніше наступного робочого дня повертається без виконання органами Державного казначейства України розпорядникам (одержувачам) бюджетних коштів, від яких воно надійшло, разом з відмовою у прийнятті до виконання платіжних доручень в письмовій формі (додаток 26 до Порядку). Відмови обов'язково реєструються органами Державного казначейства України в журналі реєстрації відмов у прийнятті до виконання платіжних доручень (додаток 27 до Порядку).
З вищенаведених матеріалів справи вбачається, що органом місцевого самоврядування міста - Черкаською міською радою, 03 грудня 2009 року прийнято рішення про розміщення тимчасово вільних коштів місцевого бюджету на вкладних (депозитних) рахунках в установах банку. Зазначене рішення суд вважає таким, що прийнято відповідно до чинного законодавства та в межах наданих повноважень.
У договорі банківського вкладу (депозиту) №01/10 від 06 січня 2010 року, укладеного між позивачем та ПАТ «Акціонерний банк «Укргазбанк», є умова щодо права вкладника та обов’язку банку повернути вклад (депозит) або його частину на першу вимогу вкладника, а також заборона безспірного списання банком коштів з вкладного (депозитного) рахунка фінансового органу. У статутному фонді ПАТ «Акціонерний банк «Укргазбанк», з яким позивач уклав договір, 81,5789% статутного фонду держави в особі Міністерства фінансів України.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно з встановленим Постановою КМУ№52, зокрема п.12, порядком, для перерахування тимчасово вільних коштів, позивач подав до державного казначейства: рішення Черкаської міської ради від 03.12.2009 року про розміщення тимчасово вільних коштів на вкладних (депозитному) рахунку в банку; документи стосовно розпису фінансування бюджету; договір банківського вкладу (депозиту) від 06.01.2010 року; платіжні доручення від 06.01.2010 року; 04.01.2010 року лист-повідомлення про перерахування коштів.
З огляду на вищенаведені докази та норми суд вважає, що розміщення тимчасово вільних коштів місцевого бюджету здійснено позивачем згідно з наданими йому законом повноваженнями, відповідно до встановленого Порядку, вимог законодавства. Відповідачу надані всі документи щодо розміщення вільних бюджетних коштів та документи, необхідні для їх перерахування на вкладний (депозитний) рахунок в установі банку.
Повертаючи платіжні доручення позивача без виконання, структурний підрозділ відповідача діяв з порушенням умов договору, встановленого порядку, а саме: в порушення умов пунктів 2.3.2, 2.3.13 Договору, підпункту 4.8.8 п.4.8 Порядку казначейського обслуговування,п.11 постанови КМУ №52 казначейство здійснило повернення платіжних доручень без виконання з грубим порушенням строків та порядку (платіжні доручення надійшли 06.01.2010 року, лист про повернення від 18.01.2010 року, замість не пізніше наступного робочого дня разом з відмовою у прийнятті до виконання платіжних доручень в письмовій формі); підстави повернення, на які посилається державне казначейство у листі від 18.01.2010 року, не відповідають встановленим підпунктом 4.8.8 п.4.8 Порядку казначейського обслуговування.
Таким чином, тимчасово вільні кошти місцевого бюджету згідно поданих позивачем платіжних доручень відповідач повинен був перерахувати 06.01.2010 року з рахунків місцевих бюджетів, відкритих в органах Державного казначейства, на вкладний (депозитний) рахунок, відкритий позивачем для розміщення таких коштів в установі банку. Відповідно, з 07.01.2010 року, згідно умов договору банк нарахував би позивачу договірні проценти за користування депозитом у розмірі 21,5% річних, які згідно ч.2 ст.70 ЗУ «Про місцеве самоврядування» підлягають зарахуванню до доходної частини місцевого бюджету міста. Оскільки в порушення умов договору, встановленого порядку та рішення Черкаської міської ради, відповідач не здійснив перерахування вільних коштів місцевого бюджету на відкритий позивачем рахунок в установі банку, місцевому самоврядуванню міста Черкаси з вини відповідача, заподіяні збитки у вигляді не отриманого доходу від процентів за користування депозитом, які місцевий бюджет міста міг би реально отримати (упущена вигода). В процесі вирішення спору відповідачем порушення не усунуто.
Відповідно до ст.73 ЗУ «Про місцеве самоврядування»місцеві органи виконавчої влади, підприємства, установи та організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяну місцевому самоврядуванню шкоду їх діями або бездіяльністю, а також у результаті невиконання рішень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийнятих у межах наданих їм повноважень.
Позивач, як орган місцевого самоврядування, просить застосувати до відповідача відповідальність за неналежне виконання ним договірних зобов’язань та встановленого порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів.
Відповідальність за неналежне виконання та невиконання договірних зобов’язань встановлена нормами Цивільного та Господарського кодексів України. Враховуючи правову природу договору, укладеного сторонами, суд вважає, що вимоги позивача відповідають його праву, передбаченому ЗУ «Про місцеве самоврядування», ст.ст. 22, 623 Цивільного кодексу України.
Позивач, відповідно до вимог закону, наданих йому повноважень, у зв’язку із неприйняттям Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», вжив встановлених законом заходів щодо розміщення тимчасово вільних коштів місцевого бюджету міста з отриманням від цього доходів, про що свідчать прийняті міською радою та її виконавчим комітетом рішення та укладення договору з установою банку.
З огляду на викладене, суд вважає доведеними та обґрунтованими вимоги позивача про стягнення з головного управління Державного казначейства України у Черкаській області, до якого входить управління державного казначейства у місті Черкаси, з яким позивач уклав договір, на користь міського бюджету міста Черкаси в особі Департаменту бюджетної політики виконавчого комітету Черкаської міської ради 250342,50 грн. упущеної вигоди, з наступного розрахунку: 8500000,00 грн. (сума, що підлягала перерахуванню згідно платіжних доручень позивача) х 21,5% річних по договору з банком : 365 днів року х 50 днів, за які позивачу підлягають нарахуванню проценти. Період, за який підлягають нарахуванню та виплаті проценти становить з 07.01.2010 року (день, з якого згідно умов договору позивачу нараховувались би проценти, у разі надходження коштів) по 25.02.2010 року (дата прийняття судом рішення).
Вимоги позивача зобов’язати відповідача перерахувати кошти в сумі 8500000,00 грн. з рахунків, на яких ці кошти обліковуються в органі Держказначейства, на депозитний рахунок ПАТ «Акціонерний банк «Укргазбанк»відповідно до умов договору банківського вкладу №01/10 від 06.01.2010 року суд вважає такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Згідно підпункту 4.8.3 п.4.8 Порядку казначейського обслуговування строк дії платіжного доручення розпорядників бюджетних коштів, одержувачів та інших клієнтів встановлений у межах 10 календарних днів з дня його виписки. Отже строк дії платіжних доручень, на підставі яких відповідач повинен був здійснити перерахування коштів, закінчився. Тому для перерахування тимчасово вільних коштів місцевого бюджету позивачу необхідно подати нові платіжні доручення. Окрім цього, позивачу необхідно підтвердити незмінність обставин, за яких вільні кошти місцевого бюджету підлягають перерахуванню, зокрема, сума коштів, дані про рахунок, тощо.
Відповідно до п.15 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»сторони звільнені від сплати державного мита.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Головного управління Державного казначейства України у Черкаській області, м. Черкаси, бул.Шевченка, 185, ідентифікаційний код 22808168 на користь міського бюджету міста Черкаси в особі Департаменту бюджетної політики виконавчого комітету Черкаської міської ради, м. Черкаси, вул.Байди Вишневецького, 36, ідентифікаційний код 02317190 - 250342,50 грн. упущеної вигоди.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Київського міжобласного апеляційного господарського суду.
СУДДЯ Н.М.Курченко
Повне рішення складено та підписано 02 березня 2010 року.