Рішення № 9440234, 16.02.2010, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
16.02.2010
Номер справи
03/26
Номер документу
9440234
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"16" лютого 2010 р.                                                   Справа № 03/26

          Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Єфіменка В.В., з секретарем Макарченко Н.П.;

за участю представників сторін:

від позивача : Іванов С.І. за довіреністю,

від відповідача : Науменко М.С. за довіреністю;

від 3 особи (Черкаської міської ради) –Науменко М.С. за довіріенстю;

від 3 особи (Департаменту бюджетної політики Виконавчого комітету Черкаської міської ради) –Король А.М., за довіреністю,

від 3 особи (Головного управління державного казначейства у Черкаській області) –не з’явився;

від 3 особи (Головного фінансового управління Черкаської обласної державної адміністрації) –не з’явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом Одеської залізниці, м.Одеса

до Департаменту житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради,

ІІІ особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:

- Черкаська міська рада;

- Департамент бюджетної політики Виконавчого комітету Черкаської міської ради;

- Головне управління державного казначейства у Черкаській області;

- Головне фінансове управління Черкаської обласної державної адміністрації,

про стягнення 922 807 грн. 49 коп., -

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов про стягнення з збитків в сумі 922 807 грн. 49 коп. від перевезення пільгових категорій громадян залізничним транспортом за період з січня по вересень 2009 року з тих мотивів, що головний розпорядник бюджетних коштів, призначених на компенсацію вищеназваних збитків –Департамент житлово-комунального комплексу виконавчого комітету Черкаської міської ради відмовляється здійснювати виплати Одеській залізниці.

Представник позивача у судовому засіданні заявлені вимоги підтримав повністю з мотивів, викладених в позовній заяві.

Відповідач у відзиві на позов та його представник в судовому засіданні заявлених вимог не визнав, просив їх повністю відхилити посилаючись на те, що враховуючи кризовий стан та потреби міського електротранспорту та інших перевізників пільгових категорій громадян міста, відповідач був змушений повідомити позивача про розірвання в односторонньому порядку з 10.05.2009 договору на державне замовлення по компенсації збитків від перевезення окремих пільгових категорій громадян у приміському пасажирському залізничному сполученні на 2009 рік № 4-18, який був укладений 27.02.2009 між Одеською залізницею і Департаментом житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради.

Враховуючи потреби міського електротранспорту, а також факт розірвання вищевказаного договору, Черкаська міська рада відповідно до п.23 ч.1 ст.26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 78 Бюджетного Кодексу України, своїм рішення від 24.12.2009 № 5-346 «Про внесення змін до рішення міської ради від 17.02.2009 № 4-971 «Про міський бюджет на 2009 рік», в межах субвенції з державного бюджету по розпоряднику коштів, перерозподілила видатки споживання у сумі 570000 грн. з КФКВ 170302 «Компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян на залізничному транспорті»на КФКВ 170602 «Компенсаційні виплати на пільговий проїзд електротранспортом окремим категоріям громадян».

Відповідач вважає, що доводи позивача є необгрунтовані та незаконні, оскільки підстави для виникнення майново-господарських зобов’язань визначених ст. 174 Господарського кодексу України, на думку відповідача, відсутні.

Представник третьої особи (Черкаська міська рада) також вимоги позивача не визнав, підтримав позицію заперечень відповідача.

          Представник від третьої особи (Департаменту бюджетної політики Виконавчого комітету Черкаської міської ради) позовні вимоги не визнав вважаючи їх необгрунтованими та безпідставними.

Представник третьої особи (Головного управління державного казначейства у Черкаській області) в судове засідання не з’явився, подав пояснення про розгляд справи без його участі..

          Представник третьої особи (Головне фінансове управління Черкаської обласної державної адміністрації) в судове засідання не з’явився, подав клопотання про розгляд справи без його участі в судовому засіданні.

Справа розглядається за наявними матеріалами.

Суд, вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.

27.02.2009 між Одеською залізницею та Департаментом житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради було укладено договір №4-18/23 на державне замовлення по компенсації збитків від перевезення окремих пільгових категорій громадян у приміському пасажирському залізничному сполученні на 2009 p.

04.03.2009 підписано протокол розбіжностей до вищевказаного договору.

08.04.2009 відповідач листом № 123-вих. повідомив Одеську залізницю про розірвання договору в односторонньому порядку з 10.05.2009.

Черкаська міська рада рішенням від 24.12.2009 № 5-346 «Про внесення змін до рішення міської ради від 17.02.2009 № 4-971 «Про міський бюджет на 2009 рік», в межах субвенції з державного бюджету по розпоряднику коштів, перерозподілила видатки споживання у сумі 570000 грн. з КФКВ 170302 «Компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян на залізничному транспорті»на КФКВ 170602 «Компенсаційні виплати на пільговий проїзд електротранспортом окремим категоріям громадян».

З матеріалів справи вбачається, що за 9 місяців (січень-вересень) 2009 року позивачем було здійснено на території м. Черкаси перевезень пільгових категорій громадян на загальну суму 922807 грн. 49 коп., а саме:

- у внутрішньодержавному та міждержавному залізничному сполученні перевезені 6300 осіб пільгових категорій громадян на загальну суму 302 014,04 грн.;

- у приміському залізничному сполученні перевезено 177313 осіб пільгових категорій громадян на загальну суму 620 793,45 грн.

Загальна сума збитків Одеської залізниці за січень-вересень 2009 року від перевезення пільгових категорій пасажирів залізничним транспортом склала 922 807 грн. 49 коп.

Згідно ч.6 ст.306 ГК України відносини, пов’язані з перевезенням пасажирів та багажу, регулюються Цивільним кодексом України та іншими нормативно – правовими актами.

У відповідності із ст.11 ЦК України цивільні права та обов’язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади.

Відповідно до ст. 9, 20 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 р., ст. 12-16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22.10.1993 р.; ст. 14 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей” від 20.12.1991 р.; ст. 7 Закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні” від 16.12.1993 р.; постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.1993 р. № 354 “Про безкоштовний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування”, а також інших законодавчих актів зазначені в них категорії громадян користуються правом на пільговий проїзд залізничним транспортом.

Розрахунок про кількість перевезених залізницею пільгових категорій громадян у приміському залізничному сполученні з застосуванням пільгових тарифів та про належні у зв’язку з цим Одеській залізниці компенсаційні виплати складається з даних звітів квиткових кас станції Черкаси, яка знаходиться на території м. Черкаси та звітів провідників касирів приміських поїздів при оформленні та видачі пільгових квитків.

Відповідно до п.21 Порядку обслуговування громадян залізничним транспортом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 1997 р. № 252 оформлення проїзного документа, що дає право на пільговий та безоплатний проїзд, здійснюється за пред'явленням оригіналів документів, що підтверджують таке право, з внесенням до проїзного документа прізвища та ініціалів особи і номера документа, що підтверджує право на пільговий та безоплатний проїзд.

П.6.1 Порядку оформлення безплатних та пільгових проїзних документів за талонами, затвердженого наказом Міністерства транспорту України від 27.12.2006 № 1196 безплатні або пільгові проїзні документи видаються за умови пред’явлення документа, який підтверджує право на пільги, та листа (книжки) талонів.

П. 6.5 Порядку передбачено, що у разі оформлення проїзного документа в обмін на талон білетний касир відрізає потрібний талон з листа (книжки) талонів та його додає до звіту касира. При оформленні проїзду вручну відрізується проїзний документ, контрольний талон (цінова сітка) повністю залишається при корінці проїзного документа.

Порядок оформлення, обліку та звітності, що супроводжує процес надання послуг щодо пільгових перевезень окремих категорій громадян, регулюється Порядком оформлення розрахункових і звітних документів при здійсненні продажу проїзних і перевізних документів на залізничному транспорті, затвердженим наказом Міністерства транспорту України, Державної податкової адміністрації від 24.10.01р. №712/431.

Відповідно до ч. 4, 5 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства; у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Ч. 5 ст. 9, ст. 10 Закону України "Про залізничний транспорт" передбачено, що для захисту окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі у приміських, можуть передбачатись пільгові тарифи. Збитки завдані залізничному транспорту від їх використання відшкодовуються залізниці за рахунок державного або місцевого бюджету залежно від того, яким органом влади прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.

Відповідно до ст. 39 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік " компенсація за пільговий проїзд окремих категорій громадян здійснюється шляхом надання субвенцій з державного бюджету України місцевим бюджетам.

Ст. 2 Бюджетного кодексу України встановлено, що субвенція - це міжбюджетний трансферт для використання на певну мету.

Згідно ст. 89 п. 4 підпункту "Б" Бюджетного кодексу України до видатків, які здійснюються з бюджетів міст обласного значення та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать також видатки на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян залізничним транспортом.

Ч. 2 ст. 7 закону України "Про транспорт" передбачено, що відшкодування збитків від безплатних перевезень пільгових категорій громадян регулюється нормативними актами Кабінету Міністрів України.

Механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо здійснення компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян за рахунок субвенцій з державного бюджету регулюється Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 р. № 256 (далі - Порядок).

Відповідно до п.п. 5-8Порядку, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і направляють їх до фінансових органів райдержадміністрацій, виконкомів міських рад. Фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад на підставі актів звіряння, щомісяця нотують реєстри нарахованих сум та подають їх Міністерству фінансів АРК, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державного казначейства в АРК, областях, мм. Києві та Севастополі. Фінансові органи обласних держадміністрацій протягом двох операційних днів після отримання коштів субвенцій надають органам Державного казначейства платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки бюджетів міст обласного значення пропорційно фактичним зобов'язанням з пільг, субсидій та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян відповідних бюджетів на дату проведення платежів з їх оплати. Отримані місцевими бюджетами суми субвенції перераховуються протягом одного операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів у п'ятиденний термін здійснюють розрахунки з постачальниками відповідних послуг.

П. З Порядку передбачає фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою КМУ від 04.03.02р. №256 головними розпорядниками коштів місцевого бюджету є виконавчі органи рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Згідно ч.1 ст.11 закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчими органами рад є їх виконавчі комітети. Головним розпорядником коштів виділених на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян Черкаському міському бюджету є Департамент житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради.

Розрахунок про кількість перевезених залізницею пільгових категорій громадян у приміському залізничному сполученні з застосуванням пільгових тарифів та про належні у зв'язку з цим Одеській залізниці компенсаційні виплати складається з даних звітів квиткових кас станції Черкаси, яка знаходиться на території м. Черкаси та звітів провідників касирів приміських поїздів при оформленні та видачі пільгових квитків.

Позивачем щомісячно направлялися відповідачу розрахунки форми "2-пільга" та акти звіряння розрахунків форми "3-пільга". Але деякі розрахунки поверталися без розгляду листами №1412-18 від 24.06.09 р., №1999-18 від 26.08.09 р., №379-вих. від 01.10.09 р., а інші не повернуто взагалі.

На виконання ухвали Господарського суду Черкаської області від 06.01.2010 по cnpaвi № 03/26 Головне фінансове управління облдержадміністрації повідомило суд про таке:

Рішенням обласної ради від 23.01.2009 № 25-2/V „Про обласний бюджет на 2009 piк" зi змінами Черкаському міському бюджету на 2009 рік передбачено субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послуг зв'язку, інших передбачених законодавством пільг та компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян у cyмi 14 417 300,0 грн.

За 2009 рік Черкаському міському бюджету профінансовано 13 080 064,0 грн., або 90,7 відс. до уточнених р1чних призначень, з них 8 778 764,0 грн. -готівковими коштами та 4 301 300,0 грн. у Порядку затвердженому постановою Кабінету Mіністрів України від 11.01.2005 № 20. За даними звітності Державного казначейства України у Черкаській області Черкаським міським бюджетом використано 13 075 126,38 грн.(а.с.82, том 1)

Суд приходить до висновку, що у 2009 році існувала реальна можливість отримання позивачем в повному обсязі коштів для компенсації збитків внаслідок забезпечення позивачем пільгового проїзду окремих категорій громадян по території м.Черкаси.

В судовому засіданні встановлено, що позивач здійснив перевезення пільгових категорій пасажирів протягом з січня по вересень 2009 р. по території м. Черкаси на загальну суму 922807 грн. 49 коп., а саме:

- у внутрішньодержавному та міждержавному залізничному сполученні перевезені 6300 осіб пільгових категорій громадян на загальну суму 302 014,04 грн.;

- у приміському залізничному сполученні перевезено 177313 осіб пільгових категорій громадян на загальну суму 620 793,45 грн.

Факт здійснення позивачем перевезень пільгових категорій громадян та розмір заподіяних збитків відповідач не оспорює. Цей факт підтверджується розрахунками, наданими позивачем та доказами, дослідженими у судовому засіданні.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача підлягають до повного задоволення і з відповідача необхідно стягнути на користь позивача 922807 грн. 49 коп. від перевезення пільгових категорій громадян залізничним транспортом за період з січня по вересень 2009 року з тих мотивів, що головний розпорядник бюджетних коштів, призначених на компенсацію вищеназваних збитків –Департамент житлово-комунального комплексу виконавчого комітету Черкаської міської ради відмовляється здійснювати виплати Одеській залізниці.

З відповідача на користь позивача необхідно стягнути судові витрати по держмиту та витрати на інформаційно-технічне забезпечення.

Керуючись 49, 82-84 ГПК України, суд –

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути 922807 грн. 49 коп. від перевезення пільгових категорій громадян залізничним транспортом; 9228 грн. 07 коп. витрат по сплаті держмита, 236 грн. 00 коп. витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу з Департаменту житлово-комунального комплексу виконавчого комітету Черкаської міської ради, вул. Б.Вишневецького,36, м. Черкаси, код 26323404 на користь Одеської залізниці, м. Одеса, вул. Пантелеймонівська,19, код 01071315.

Рішення може бути оскаржено до Київського міжобласного апеляційного господарського суду протягом 10 діб.

СУДДЯ В.В.Єфіменко