Постанова № 9440201, 18.02.2010, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
18.02.2010
Номер справи
07/3077а
Номер документу
9440201
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

                              Справа №07/3077а

"18" лютого 2010 р.,

12год. 34хв., м. Черкаси

За адміністративним позовом прокурора Уманського району в інтересах держави в особі Уманської об‘єднаної державної податкової інспекції

до сільськогосподарського виробничого кооперативу “Черповоди”

про стягнення 92386грн.

Суддя Дорошенко М.В.

Секретар судового засідання Сиволовська О.І.

Представники сторін:

від позивача: Симоненко К.О. –за довіреністю від 11.01.2010р.;

від відповідача: не прибули.

За участю прокурора відділу прокуратури Черкаської області Максимової В.В.

Заявлено адміністративний позов про стягнення з відповідача у доход бюджету 92386грн. боргу з податку з доходів фізичних осіб.

В обґрунтування позову прокурор зазначив, що стягувана сума податку з доходів фізичних осіб була нарахована відповідачем самостійно з виплачених ним громадянам доходів, але в порушення вимог Закону України від 22.05.2003р. №889-IV „Про податок з доходів фізичних осіб” не була сплачена відповідачем до бюджету.

У засіданні суду прокурор та представник позивача підтримали позов з викладених у ньому підстав.

Відповідач проти позову заперечив, зазначивши при цьому, що стягувана сума заборгованості не була погашена через те, що в 2007р. відповідача спіткало стихійне лихо (засуха), внаслідок якого він не добрав значну кількість урожаю, який є основним джерелом прибутку. У зв’язку з цим відповідач звернувся до позивача про списання заборгованості з податку з доходів фізичних осіб як безнадійного податкового боргу.

Відповідач був належним чином повідомлений про дату, час і місце засідання суду, проте в судові засідання призначені на 11годину 40хвилин 13.01.2010р., на 11годину 04.02.2010р. та на 12 годину 18.02.2010р. ні він сам ні його представник в судове засідання не прибули.

25 січня 2010р. та 15 лютого 2010р. відповідач заявив письмові клопотання про відкладення розгляду справи до прийняття Вищим адміністративним судом України рішення по касаційній скарзі у іншій, пов’язаній з цією справі.

За оцінкою суду вказана у клопотаннях відповідача підстава відкладення розгляду справи не передбачена Кодексом адміністративного судочинства України, тому вказане клопотання відповідача залишено судом без задоволення.

Дослідивши наявні у справі письмові докази, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, господарський суд встановив наступне.

24 березня 2000р. Уманською районною державною адміністрацією була проведена державна реєстрація позивача як юридичної особи.

Станом на 01.04.2008р. відповідач мав заборгованість перед бюджетом зі сплати податку з доходів фізичних осіб у сумі 92386грн., нарахованого і утриманого відповідачем з виплачених ним громадянам доходів, що підтверджується складеними позивачем з відповідачем актами звірки заборгованості перед бюджетом з цього податку станом на 01.01.2005р., 01.03.2005р., 01.10.2005р., 01.01.2007р., 01.04.2007р., 01.04.2008р. і не заперечується відповідачем.

Постановою господарського суду Черкаської області від 09.10.2008р. у справі №11/3979а відмовлено повністю у задоволенні адміністративного позову сільськогосподарського виробничого кооперативу “Черповоди” до Уманської об‘єднаної державної податкової інспекції про зобов’язання відповідача списати 107100грн. 22 коп. податкового боргу з податку з доходів фізичних осіб як безнадійного податкового боргу, який виник у період з 01.01.2005р. по 30.06.2007р.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24.11.2009р. у справі №22-а-38984/08 апеляційна скарга сільськогосподарського виробничого кооперативу “Черповоди” на постанову господарського суду Черкаської області від 09.10.2008р. у справі №11/3979а була залишена без задоволення, а сама постанова суду першої інстанції залишена без змін.

Після 01.04.2008р., станом на день прийняття господарським судом цієї постанови, відповідач вказану суму податкового боргу з податку з доходів фізичних осіб не погасив.

Статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Відповідно до пп. 8.1.2 п.8.1 ст. 8 Закону України від 22.05.2003р. №889-IV „Про податок з доходів фізичних осіб” податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду. Стаття 16 цього ж Закону передбачає що податок, утриманий з доходів резидентів, підлягає зарахуванню до бюджету згідно з нормами Бюджетного кодексу України.. Юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням своїх підрозділів, а уповноважений підрозділ за своїм місцезнаходженням, одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні розподільчі рахунки, відкриті в територіальних управліннях Державного казначейства України.

В преамбулі Закону №2181-ІІІ зазначається, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов’язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов’язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податкові контролюючими органами, в тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Вичерпний перелік податків і зборів (обов’язкових платежів) визначено у ст.ст. 14 та 15 Закону України „Про систему оподаткування”.

Податок на доходи фізичних осіб згідно з п. 4 ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” відноситься до загальнодержавних податків.

Отже, порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами з податку з доходів фізичних осіб регулюється Законом №2181-ІІІ.

Згідно з п.1.1 ст. 1 платниками податків є юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.

Пункти 1.2 та 1.3 ст. 1 Закону №2181-ІІІ визначають термін „податкове зобов'язання” як зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України, а термін „податковий борг” як податкове зобов’язання, самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов’язання.

Пункт 1.6 ст. 1 Закону №2181-ІІІ примусове стягнення визначає як звернення стягнення на активи платника податків у рахунок погашення його податкового боргу, без попереднього узгодження його суми таким платником податків.

Підпункт 3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону №2181-ІІІ передбачає можливість примусового стягнення за рішенням суду активів платника податків у рахунок погашення його податкового боргу.

Пункт 11 ст. 11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” передбачає право органів державної податкової служби застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

З огляду на викладені вище обставини та норми законодавства Уманська об’єднана державна податкова інспекція має право на примусове стягнення з відповідача 92386грн. податкового боргу з податку з доходів фізичних осіб без попереднього узгодження останнім цієї суми..

За таких обставин позов підлягає задоволенню. Судовий збір у сумі 923грн. 86коп. підлягає стягненню з відповідача.

Керуючись ст.ст. 160 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути із сільськогосподарського виробничого кооперативу “Черповоди” (вул. Жовтневої Революції, 53А, с. Черповоди, Уманський район, Черкаська область, 20370, ідентифікаційний код 05533310):

- в доход бюджету через Уманську об’єднану державну податкову інспекцію (вул. пл. Леніна, 1, м. Умань, Черкаська область, 20300, ідентифікаційний код 21367259) –92386грн. податкового боргу з податку з доходів фізичних осіб;

- в доход Державного бюджету України через Уманську об’єднану державну податкову інспекцію (вул. пл. Леніна, 1, м. Умань, Черкаська область, 20300, ідентифікаційний код 21367259) для зарахування на реєстраційний рахунок УДК у м. Черкаси №31117095700002 в головному управлінні державного казначейства України в Черкаській області, МФО 854018, - 923грн. 86коп. судового збору.

Ця постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через господарський суд Черкаської області заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня оголошення постанови і апеляційної скарги - протягом двадцяти днів після подання такої заяви.

Ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

У разі своєчасного подання заяви про апеляційне оскарження і неподання апеляційної скарги у встановлений строк, ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

СУДДЯ Дорошенко М.В.