ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" квітня 2010 р. Справа № 05/73-10
вх. № 1675/6-05
Суддя господарського суду
при секретарі судовогозасідання
за участю представників сторін:
позивача - Крижановського М.В. (довіреність від 12.06.08 р.),
відповідача - не з'явився,
розглянувши справу за позовом Державної екологічної інспекції в Харківській області (м. Харків)
до Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарської виробничо-комерційної фірми "Влад та Б" (м. Харків)
про стягнення 4140,21 грн.,
ВСТАНОВИВ:
За уточненою позовною заявою позивач просить стягнути з відповідача на користь місцевого бюджету "грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" шкоду, заподіяну внаслідок здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря в період з 01.07.07 р. по 17.02.08 р. без дозволу у розмірі 4140,21 грн. Свої позовні вимоги обґрунтовує порушенням відповідачем вимог ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", ст.ст.68-69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
Відповідач відзив на позов та витребувані судом документи не надав.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причини неявки суду не повідомив, хоча відповідач був належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи за адресою, вказаною у витягу з ЄДРПОУ №46/2-1066 від 22.02.10 р.
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами, відповідно до ст. 75 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
12, 13, 16-20, 23-27 березня 2009 року позивачем було здійснено плановий захід – перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідачем, який знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Цементна, 2 (юридична адреса: Харківська обл., Харківській р-н, смт. Високий, автотурбаза «Кемпінг»).
За результатами даної перевірки було встановлено факти порушення відповідачем статей 26-29,51 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, статей 14, 39 Закону України „Про екологічну експертизу”, ст. 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”, ст. 17 Закону України „Про відходи”, про що складено акт №00213 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 27.03.09 р., який підписано та отримано представником відповідача без зауважень.
08.12.09 р. відповідач надав позивачу довідку вих. № 4167/1 про роботу технічного обладнання відповідача за період з 01.07.07 р. по 17.02.08 р.
В зв’язку з виявленими порушеннями та з урахуванням норм, передбачених „Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, затвердженої наказом Мінприроди України від 10.12.08 № 639, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.01.09 № 48/16064, позивачем було розраховано розмір спричиненої шкоди в сумі 4140,21 грн.
31.12.09 р. позивачем було направлено відповідачу претензію № 525 від 09.12.09 р. про добровільне відшкодування шкоди, заподіяної державі в розмірі 4140,21 грн., яку відповідач залишив без відповіді.
Відповідно до ст. 40 Закону України „Про охорону навколишнього середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Статтею 51 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Згідно ст. 10 Закону України „Про охорону атмосферного повітря” підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Відповідно до ч. 5 ст. 11 цього Закону викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Як вбачається з матеріалів справи, в період з 01.07.07 р. по 17.02.08 р. дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами у відповідача був відсутній.
Враховуючи вищенаведене, вбачається, що відповідачем не виконано обов’язку щодо отримання відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин від стаціонарних джерел в атмосферне повітря, про що зазначено в акті перевірки № 00213 від 27.03.09 р.
Згідно ст. 34 Закону України „Про атмосферне повітря” шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно частин 4, 5 ст. 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Згідно ст. 69 даного Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Відповідно до п. „з” ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, п. 5.9. „Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі”, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 19.12.06 р. № 548, до повноважень Держекоінспекції, як спеціально уповноваженого органу державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів, належить подання позовів про відшкодування втрат і збитків, заподіяних внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідач не надав доказів відшкодування шкоди чи відсутності його вини в спричиненні шкоди, або будь-які заперечення.
Зважаючи на вищевикладене та враховуючи доведеність факту порушення відповідачем вимог чинного законодавства, прямого причинного зв’язку та розміру шкоди, суд знаходить позовні вимоги про стягнення з відповідача шкоди в розмірі 4140,21 грн., заподіяної внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства (понаднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря), обґрунтованими, доведеними та підлягаючими задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст.49 ГПК України державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, від сплати яких позивач у встановленому законодавством порядку звільнений, стягуються з відповідача в доход державного бюджету.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 34 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”, ст.ст. 20, 40, 51, 68, 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 33-35, 43, 46, 49, 75, 82-85 ГПК України,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарської виробничо-комерційної фірми “Влад та Б” (62459, Харківська область, Харківський район, смт. Високий, Автотурбаза “Кемпінг”. Код ЄДРПОУ 25470801) на користь місцевого бюджету (одержувач коштів - ВДК у м. Харкові (61024, м. Харків, вул. Гуданова, 4/10), код ЄДРПОУ 24134490, р/р 31518921700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної кваліфікації 24062100, символ звітності 921) шкоду, заподіяну внаслідок здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу, в сумі 4140,21 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарської виробничо-комерційної фірми “Влад та Б” (62459, Харківська область, Харківський район, смт. Високий, Автотурбаза “Кемпінг”. Код ЄДРПОУ 25470801) на користь Державного бюджету України (одержувач коштів – ВДК в м. Харкові (61024, м. Харків, вул. Гуданова, 4/10), код ЄДРПОУ УДК 24134490, р/р №31110095700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095) державне мито в сумі 102,00 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарської виробничо-комерційної фірми “Влад та Б” (62459, Харківська область, Харківський район, смт. Високий, Автотурбаза “Кемпінг” код ЄДРПОУ 25470801) на користь Державного бюджету України (одержувач коштів – ВДК у м. Харкові (61024, м. Харків, вул. Гуданова, 4/10), код ЄДРПОУ 24134490, р/р №31213259700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності 259) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн.
Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя