
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 січня 2021 р. Справа№200/8631/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А.,
за участю:
секретаря судового засідання Радченка Д.Д.
представника позивача Суворової О.О.,
представників відповідача Унгуряна А.В., Ярочкіної Т.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» до Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» звернулось до суду з позовом до Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області в якому просив суд:
визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка не встановлює ОКП «Донецьктеплокомуненерго» розмір внесків на обслуговування і заміну вузлів комерційного обліку теплової енергії,
зобов`язати відповідача виконати вимоги Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо встановлення ОКП «Донецьктеплокомуненерго» розміру внесків на обслуговування і заміну вузлів комерційного обліку теплової енергії.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що він є оператором зовнішніх інженерних мереж в місті Торецьк. 08.07.2020 року позивач звернувся на ад ресу Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області з листом №1990/04 щодо встановлення розміру внесків на обслуговування і заміну вузлів комерційного обліку теплової енергії на території громади міста Торецьк на виконання вимог Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про житлово-комунальні послуги», «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», наказу Міністерства регіонального розвитку, будівни цтва та житлово-комунального господарства України від 05.06.2018 №129 «Про затвер дження Методики визначення розміру внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку та їх розподілу між споживачами комунальних послуг, власниками (співвласниками) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та/або гарячого водопостачання».
Проте 18.08.2020 року отримано відповідь відповідача №2382/02-1.12 від 18.08.2020 року, згідно якої позивачу відмовлено у встановленні розміру внесків через відсутність у нього необхідних повноважень.
Позивач вважає, що відповідно до вказаних ним норм діючого законодавства України у нього є обов`язок щодо обслуговування і заміну вузлів комерційного обліку теплової енергії, а у відповідача не тільки є повноваження, а і обов`язок щодо встановлення розміру внесків на обслуговування і заміну цих вузлів відповідно до поданої заяви позивача.
На підставі викладеного позивач вважає бездіяльність відповідача протиправною та просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою від 22 вересня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження по справі.
Відповідно до ухвали від 30 листопада 2020 року розгляд справи здійснюється в порядку загального позовного провадження.
29 грудня 2020 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті.
Відповідач надав відзив на позовну заяву в якому підтвердив обставини звернення позивача з листом щодо встановлення розміру внесків на обслуговування і заміну вузлів комерційного обліку теплової енергії на території громади міста Торецьк, та просив у задоволенні позову відмовити посилаючись на не розумінні позивача в особливостях Закону України «Про військово-цивільні адміністрації», невірне аналізування положення цього Закону, відповідних висновків щодо обов`язків та наявності повноважень у відповідача щодо встановлення розміру внесків зазначених в позовній заяві.
Так, згідно з Методикою визначення розміру внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку та їх розподілу між споживачами комунальних послуг, власниками (співвласниками) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та/або гарячого водопостачання, обов`язок встановлення розміру внесків на обслуговування і заміну вузлів комерційного обліку є у органів місцевого самоврядування, а не у військово-цивільних адміністрацій - тимчасового державного органу. Перелік повноважень військово-цивільних адміністрацій населених пунктів визначений ч. 1, ч. 2 ст. 4 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» є вичерпним та не містить власних повноважень виконавчих органів міських рад, а саме визначення розміру внесків за встановлення, обслуговування та заміну будинкових вузлів обліку споживачам комунальних послуг відповідної територіальної громади, що передбачено п.п. 19 п. «а» ч. 1 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та є виключно власними повноваженнями виконавчих органів міських рад.
Військово-цивільна адміністрація міста Торецьк Донецької області діє в межах населеного пункту - міста Торецьк Донецької області, виконує повноваження Торецької міської ради, виконавчого органу міської ради та голови, й інші повноваження визначені саме статтею 4 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» та керується в своїй роботі як цим Законом так і Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» в частині саме делегованих повноважень, визначених пунктами «б» статей 27-38 Закону.
Відповідач зазначає, що метою прийняття Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» є створення умов для забезпечення життєдіяльності відповідних територіальних громад, вирішення питань місцевого значення шляхом установлення особливого порядку здійснення окремих повноважень органів місцевого самоврядування. Спонукання позивача до здійснення відповідачем повноважень, які на нього не покладені законодавством, може призвести до порушення законодавства України та притягнення винних посадових осіб до відповідальності.
У судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві,просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засідання проти позову заперечила з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, зазначила про відсутність у відповідача делегованих повноважень щодо визначення Обласному комунальному підприємству «Донецьктеплокомуненерго» розміру внесків за встановлення, обслуговування та заміну будинкових вузлів комерційного обліку теплової енергії споживачам комунальних послуг відповідної територіальної громади.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлені такі фактичні обставини.
Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» (код ЄДРПОУ 03337119) згідно зі Статутом засноване на спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що знаходиться в управлінні Донецької обласної ради, є самостійним суб`єктом господарської діяльності, метою діяльності підприємства є виробництво теплової енергії, транспортування її магістральними та місцевими тепловими мережами та постачання теплової енергії споживачам (а.с.10-21). Позивач є оператором зовнішніх інженерних мереж.
08.07.2020 року позивач звернувся на адресу Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області з заявою №1990/04 щодо встановлення розміру внесків на обслуговування і заміну вузлів комерційного обліку теплової енергії на території громади міста Торецьк з пакетом відповідних розрахунків (а.с.27-122).
Військово-цивільна адміністрація міста Торецьк Донецької області (код ЄДРПОУ 41552929) зареєстрована 31.08.2017 року юридична особа, яка утворена на підставі Указу Президента України від 12.05.2017 року № 128/2017 «Про утворення військово-цивільної адміністрації», діє на підставі Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» (а.с.146-147).
Листом №2382/02-1.12 від 18.08.2020 року відповідачем відмовлено у встановленні розміру внесків через відсутність у нього необхідних повноважень (а.с.123-124).
Отже, предметом спору є встановлення обсягу повноважень відповідача у сфері спірних відносин щодо визначення розміру внесків на обслуговування і заміну вузлів комерційного обліку теплової енергії на території громади міста Торецьк.
З урахуванням встановлених у справі обставин, надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов таких висновків.
Згідно з преамбулою Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» від 22 червня 2017 року № 2119-VIII (далі - Закон № 2119) цей Закон визначає засади забезпечення комерційного, у тому числі розподільного, обліку послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та забезпечення відповідною обліковою інформацією споживачів таких послуг.
Позивач визначений як оператор зовнішніх інженерних мереж з постачання теплової енергії. Відповідно до цієї статті оператор зовнішніх інженерних мереж - власник зовнішніх інженерних мереж, а в разі якщо зовнішні інженерні мережі використовуються іншою, ніж власник, особою або є безхазяйними - особа, якій такі мережі власником передано у користування (управління, господарське відання, оренду, концесію) або яка здійснює фактичне користування такими мережами для транспортування відповідно теплової енергії, гарячої води, питної води.
За визначенням пункту 3 частини 1 статті 1 Закону № 2119 внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку - регулярні платежі, визначені окремо для кожної будівлі, що враховують витрати на обслуговування вузлів комерційного обліку за кожною комунальною послугою та витрати операторів зовнішніх інженерних мереж, пов`язані із встановленням, обслуговуванням або заміною вузлів комерційного обліку (за наявності)
Статтею 6 Закону № 2119 встановлено, що обслуговування та заміна вузлів комерційного обліку здійснюються оператором зовнішніх інженерних мереж відповідно до цього Закону з урахуванням вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність".
Для будівель, де налічуються два та більше споживачів, внески за заміну та обслуговування вузлів комерційного обліку розподіляються за методикою визначення розміру внесків та їх розподілу між споживачами, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Витрати на оснащення будівлі вузлами комерційного обліку, їх обслуговування та заміну оператором зовнішніх інженерних мереж відшкодовується споживачами комунальних послуг, власниками (співвласниками) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення у такій будівлі, шляхом сплати внесків на встановлення, обслуговування та заміну вузла (вузлів) комерційного обліку, який сплачується підприємству.
Позивач зазначив, що Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.06.2018 року №129 затверджена Методика визначення розміру внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку та їх розподілу між споживачами комунальних послуг, власниками (співвласниками) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та/або гарячого водопостачання (далі - Методика).
Відповідно до пункту 2 Розділу 1 цієї Методики вона застосовується оператором зовнішніх інженерних мереж під час визначення розміру внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку та їх розподілу між споживачами, а також виконавчими органами сільських, селищних, міських рад (далі - органи місцевого самоврядування) під час встановлення відповідних внесків.
Пунктом 6 Розділу 1 Методики передбачено, що розміри внесків, визначені на основі загального обсягу витрат за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку та розподілені між споживачами оператором зовнішніх інженерних мереж, підлягають встановленню органами місцевого самоврядування для споживачів відповідної територіальної громади.
Відповідно до пункту 7 Розділу 1 Методики для встановлення внесків за обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку оператор зовнішніх інженерних мереж (Позивач) подає органу місцевого самоврядування (Відповідачу) заяву про встановлення внесків та розрахунки внесків.
Пункт 8 Розділу 1 Методики передбачає, що:
- внески за обслуговування вузлів комерційного обліку для подання їх органу місцевого самоврядування визначаються відповідно до Методики, виходячи з витрат, пов`язаних з обслуговуванням вузла(ів) комерційного обліку у відповідній будівлі з розрахунку на один рік;
- внески за заміну вузлів комерційного обліку для подання їх органу місцевого самоврядування визначаються відповідно до Методики, виходячи з витрат, пов`язаних із заміною вузла(ів) комерційного обліку у відповідній будівлі та можливості сплати їх споживачами протягом п`яти років.
Внески за обслуговування вузлів комерційного обліку, які встановлені для відповідного будинку з розрахунку на один рік, коригуються щороку. Під час коригування внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку орган місцевого самоврядування аналізує їх структуру у частині відповідності/невідповідності фактичних витрат, понесених на виконання запланованого переліку робіт і послуг протягом планованого періоду, та витрат, які було враховано у встановлених внесках, і за результатами такого аналізу у разі відхилення відповідних показників здійснює перерахування внесків. Скоригований розмір внесків за обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку підлягає обов`язковому встановленню органами місцевого самоврядування (пункт 9 Розділу 2 Методики).
Витрати, пов`язані із встановленням, обслуговуванням та заміною вузлів комерційного обліку, визначаються з урахування комплексу робіт і послуг, що здійснюються оператором.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналізуючи обсяг повноважень відповідача у вказаній сфері суспільних відносин, суд вказує, що організація, повноваження і порядок діяльності військово-цивільних адміністрацій, що утворюються як тимчасовий вимушений захід з елементами військової організації управління для забезпечення безпеки та нормалізації життєдіяльності населення в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема в районі проведення антитерористичної операції, що не має на меті зміни та/або скасування конституційно закріпленого права територіальних громад на місцеве самоврядування визначаються Законом України «Про військово-цивільні адміністрації» від 03 лютого 2015 року № 141-VIII (далі – Закон № 141).
За приписами частини 1 статті 1 Закону № 141 для виконання повноважень місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у випадках, встановлених цим Законом, в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема в районі проведення антитерористичної операції можуть утворюватися військово-цивільні адміністрації.
Військово-цивільні адміністрації - це тимчасові державні органи у селах, селищах, містах, районах та областях, що діють у складі Антитерористичного центру при Службі безпеки України (у разі їх утворення для виконання повноважень відповідних органів у районі проведення антитерористичної операції) або у складі Об`єднаного оперативного штабу Збройних Сил України (у разі їх утворення для виконання повноважень відповідних органів у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях) і призначені для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення безпеки і нормалізації життєдіяльності населення, правопорядку, участі у протидії актам збройної агресії, диверсійним проявам і терористичним актам, недопущення гуманітарної катастрофи в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема проведення антитерористичної операції.
Військово-цивільні адміністрації населених пунктів - це тимчасові державні органи, що здійснюють на територіях відповідних територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України, повноваження сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, сільських, селищних, міських голів та інші повноваження, визначені цим Законом (абзац четвертий частини першої статті 1 Закону № 141 із змінами, внесеними згідно із Законом № 995-VIII від 04.02.2016; в редакції Закону № 1120-IX від 17.12.2020).
Частиною 12 статті 3 Закону № 141 встановлено, що повноваження військово-цивільних адміністрацій здійснюються ними в порядку, визначеному законами України для здійснення повноважень відповідних органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Отже, зміст абзацу четвертого частини першої статті 1 Закону № 141 в редакції, діючий на час вирішення спору у поєднанні з приписами частини 12 статті 3 цього ж Закону прямо вказує на те, що до повноважень відповідача відносяться повноваження відповідних органів місцевого самоврядування, зокрема, повноваження сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах.
Тобто, вказані норми містять відсилочну конструкцію на інші повноваження органів місцевого самоврядування, які зобов`язані здійснювати відповідні військово-цивільні адміністрації.
З наведених підстав суд дійшов висновку про безпідставність заперечень відповідача щодо обмеження його повноважень виключно обсягом, прямо визначеним у Законі № 141.
Статтею 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначені повноваження в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв`язку.
Зокрема, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження:
визначення розміру внесків за встановлення, обслуговування та заміну будинкових вузлів обліку споживачам комунальних послуг відповідної територіальної громадиб (підпункт 19 пункту "а" статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Отже, враховуючи обов`язок військово-цивільні адміністрації здійснювати інші повноваження органів місцевого самоврядування, за прямим приписом спеціального закону до повноважень відповідача відноситься визначення Обласному комунальному підприємству «Донецьктеплокомуненерго» розміру внесків за встановлення, обслуговування та заміну будинкових вузлів комерційного обліку теплової енергії споживачам комунальних послуг відповідної територіальної громади міста Торецьк.
За таких обставин заявлений позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд зазначає, що за приписами частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що позивачем при поданні позову сплачено судовий збір у сумі 2102 грн., наведена сума підлягає стягненню на користь позивача з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись статтями 2, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» (84307, Донецька область, м. Краматорськ, пров. Земляний, 2, код ЄДРПОУ 03337119) до Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області (85200, Донецька область, м. Торецьк, вул. Маяковського, 24А, код ЄДРПОУ 41552929) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області щодо не встановлення Обласному комунальному підприємству «Донецьктеплокомуненерго» розміру внесків на обслуговування і заміну вузлів комерційного обліку теплової енергії.
Зобов`язати Військово-цивільну адміністрацію міста Торецьк Донецької області прийняти рішення щодо визначення Обласному комунальному підприємству «Донецьктеплокомуненерго» розміру внесків за встановлення, обслуговування та заміну будинкових вузлів комерційного обліку теплової енергії споживачам комунальних послуг відповідної територіальної громади.
Стягнути з Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області (85200, Донецька область, м. Торецьк, вул. Маяковського, 24А, код ЄДРПОУ 41552929) на користь Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» (84307, Донецька область, м. Краматорськ, пров. Земляний, 2, код ЄДРПОУ 03337119) судовий збір у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.
Вступна та резолютивна частина рішення виготовлена та проголошена 15 січня 2021 року. Рішення складено у повному обсязі 22 січня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Г.А. Чекменьов