
Справа № 415/4039/20
Провадження № 2/415/407/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 січня 2021 року м. Лисичанськ
Лисичанський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Калмикової Ю.О.,
за участю секретаря Кравченко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лисичанську в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Лисичанська Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та тимчасової допомоги дітям батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх не відоме,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Зміст позовних вимог
Управління праці та соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Лисичанська Луганської області звернулось до Лисичанського міського суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та тимчасової допомоги дітям батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх не відоме.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Управлінням праці та соціального захисту населення згідно з наданими заявами від 31.01.2019 № 205 ОСОБА_1 була призначена та виплачена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» затвердженого Постановою КМУ від 24.02.2003 № 250, з 01.01.2019 по 30.06.2019 та тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх не відоме відповідно до ст. 181 СК України та Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх не відоме, затвердженого Постановою КМУ від 28.02.2019, з 01.01.2019 по 28.02.2019, на підставі виконавчого листа про стягнення аліментів з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та довідки про неотримання аліментів. При зверненні 31.01.2019 до Управління за призначенням допомоги малозабезпеченим сім`ям та тимчасової допомоги дітям, відповідач в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в розділі 2 - доходи членів сім`ї вказала тільки розмір заробітної плати отриманої від ФОП ОСОБА_4 , у розмірі 3850 грн. та особисто зазначила, що інших доходів родина з 01.07.2018 по 31.12.2018 не мала. В результаті перевірки правильності та достовірності інформації, наданої заявником для призначення допомоги, виявлені недостовірності, які полягають у не зазначені в декларації, доходу від продажу квартири в розмірі 64492,5 грн., що вплинуло на визначення розміру допомоги, внаслідок чого здійснено перерахунок сум державних допомоги призначених ОСОБА_1 . Розмір надміру перерахованої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям склав 11600,27 грн. та тимчасової допомоги в розмірі 1385,32 грн., які відповідач добровільно не повертає.
На підставі викладеного просили суд стягнути з відповідача на користь позивача надміру перераховану суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 11600,27 грн., надміру перераховану суму тимчасової державної допомоги дітям батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх не відоме у розмірі 1385,32грн. та понесенні судові витрати.
Надходження позовної заяви та інших заяв до суду
06.07.2020 року ухвалою суду про відкриття провадження у справі № 415/4039/20 було відкрито провадження у цій цивільній справі.
29.10.2020 року ухвалою суду у справі №415/4039/20 залучено правонаступника позивача.
19.01.2021 року позивач надав письмове клопотання, в якому просив справу розглядати за відсутності позивача.
19.01.2021 року відповідач надала письмове клопотання, в якому просила справу розглядати без її участі.
Доводи особи, яка подала позов
Позовна заява мотивована тим, що в результаті виявлення надання відповідачем недостовірних даних щодо сукупного доходу сім`ї, які вплинули на визначення розміру призначеної державної допомоги малозабезпеченим сім`ям та тимчасової допомоги дітям, відповідачу сплачено надмірну суму державної допомоги.
Відзив на позовну заяву не надійшов.
Представник позивача ОСОБА_5 в судове засідання не з`явилась, про день, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, надала до суду письмове клопотання, в якому просила розглядати справу без участі представника позивача, позовні вимоги підтримують. Проти заочного розгляду справи не заперечують.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, про день, час та місце слухання справи повідомлялась належним чином, надала до суду письмове клопотання, в якому просила справу розглядати за її відсутності, позов визнала в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Судом встановлено, що визнання відповідачем позову не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності учасників справи. У зв`язку з розглядом подання без участі осіб, які беруть участь у справі, на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного пристрою не здійснювалося.
Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає встановленими наступні фактичні обставини справи.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
ОСОБА_1 звернулась до УПСЗН з заявою № 205 від 31.01.2019 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та тимчасової державної допомоги дітям.
Відповідно до декларацією про доходи та майновий стан осіб, наданої ОСОБА_1 до УПСЗН при зверненні 31.01.2019 року відповідач, в розділі 2, зазначила тільки розмір заробітної плати отриманої ФОПОСОБА_4 у розмірі 3850 та особисто зазначила, що інших доходів родина з липня 2018 по грудень 2018 не мала.
Згідно з розписки-зобов`язання від 31.01.2019, ОСОБА_1 особисто зобов`язалась сповістити Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради у разі зміни обставин, які можуть вплинути на призначення допомоги.
Згідно з довідкою № 16.6-41/1184 від 17.01.2019, виданої Лисичанською міською ДВС ГТУЮ у Луганській області, ОСОБА_1 , не отримує аліменти від ОСОБА_2 на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1.
Згідно з рішенням про призначення державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми від 28.02.2019 р. ОСОБА_1 призначено розмір соціальної допомоги з 01.01.2019 по 28.02.2019 -692,66грн., що підтверджується розрахунком державної соціальної допомоги.
Згідно з рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій ОСОБА_1 призначено розмір соціальної допомоги з 01.01.2019 по 11.06.2019 - 1906,99грн., за період з 12.06.2019 по 30.06.2019 в розмірі 2196,99 грн., що підтверджується розрахунком державної соціальної допомоги.
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно № 198057790, ОСОБА_1 є власницею квартири АДРЕСА_1 .
Згідно з договором купівлі-продажу від 17.10.2018, посвідченого приватним нотаріусом Лисичанського міського нотаріального округу Бабенко О.В. за реєстром №1162 ОСОБА_1 здійснила відчуження житлової квартири за адресою: АДРЕСА_2 . Продаж вчинено за 64492,5 грн., про що внесено відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з довідкою від 26.02.2020 року, наданою УПСЗН, загальний розмір надміру нарахованої соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, ОСОБА_1 складає 11600,27 грн.
Згідно з рішенням УПСЗН № 604739 від 27.02.2020, ОСОБА_1 припинено виплату соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.01.2020 на шість місяців та відшкодувати за період з 01.01.2019 по 30.06.2020 надміру виплачену суму допомоги в розмірі 11600,27грн.
Згідно з довідкою від 27.02.2020 року, наданої УПСЗН, загальний розмір надміру нарахованої соціальної тимчасової допомоги на дитину, ОСОБА_1 складає 1385,32 грн.
Згідно з рішенням УПСЗН № 433325 від 27.02.2020, ОСОБА_1 припинено виплату соціальної тимчасової допомоги на дитину з 01.01.2020 на 12 місяців та відшкодувати за період з 01.01.2019 по 28.02.2020 надміру виплачену суму допомоги в розмірі 1385,32 грн.
Відповідач була інформована про суму надміру перерахованої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та тимчасової допомоги на дитину та необхідність її відшкодування, однак кошти добровільно не повертає.
Мотивувальна частина
Відповідно до ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Спірні правовідносини, які виникли між сторонами регулюються, зокрема Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям».
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.
Відповідно до п. 6 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003р. №250 для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу праці та соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї; довідку про склад сім`ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
Форми заяви, довідки про склад сім`ї, декларації про доходи та майно затверджуються Мінсоцполітики.
Відповідно до п. 28 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003р. №250 якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення:
- визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї;
- повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;
- у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;
- у разі неповернення надміру виплачених кошті добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідач не повідомила Управління праці та соціального захисту населення, що нею був отриманий дохід від відчуження квартири. Наявність вищезазначеного факту вплинуло на призначення державної соціальної допомоги. Розмір надміру перерахованої соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.01.2019 по 30.06.2020, складає 11600,27 грн. ОСОБА_1 була інформована про суму надміру виплаченої соціальної допомоги та про обов`язок повернути кошти.
Щодо надміру виплаченої тимчасової допомоги дітям батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх не відоме, слід зазначити наступне.
Спірні правовідносини, які виникли між сторонами регулюються, зокрема Порядком призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006р. № 189.
Відповідно до п. 2 Порядку, тимчасова допомога призначається у разі, коли: рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв`язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення.
Відповідно до п. 3 цього Порядку тимчасова допомога призначається дитині віком до 18 років.
Відповідно до п. 7 Порядку органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до 15 календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від територіальних органів ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням тимчасової допомоги.
Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.
Відповідно до п. 10 цього Порядку виплата тимчасової допомоги припиняється у разі:
1) встановлення місця проживання (перебування) особи, яка зобов`язана сплачувати аліменти за рішенням суду;
2) виявлення обставин, що свідчать про можливість одного з батьків утримувати свою дитину;
3) досягнення дитиною 18-річного віку;
4) виконання в повному обсязі зобов`язань одного з батьків щодо сплати аліментів у разі виїзду на постійне місце проживання за кордон;
5) влаштування дитини до відповідної установи (закладу) на повне державне утримання;
6) скасування або визнання усиновлення недійсним;
7) усиновлення дитини (чоловіком матері або дружиною батька);
8) відмови від стягнення аліментів;
9) добровільного виконання рішення суду особою, зобов`язаною сплачувати аліменти;
10) скасування в установленому законодавством порядку рішення суду щодо стягнення аліментів;
11) смерті дитини, якій була призначена тимчасова допомога;
12) смерті одного з батьків, зобов`язаного сплачувати аліменти, або визнання його в установленому порядку безвісти відсутнім чи оголошення померлим;
13) позбавлення в установленому порядку одного з батьків, який утримує дитину, батьківських прав;
14) відібрання дитини від одного з батьків, який утримує дитину, без позбавлення батьківських прав;
15) встановлення над дитиною опіки чи піклування.
Про виникнення зазначених у цьому пункті обставин одержувач зобов`язаний повідомити у десятиденний строк орган соціального захисту населення.
Виплата тимчасової допомоги припиняється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникла одна із зазначених обставин.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 за період з січня 2019 року по 28 лютого 2019 року отримувала і тимчасову державну допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів в сумі 1385,32 грн.
Рішенням УПСЗН №433325 від 27.02.2020р. вирішено відшкодувати надміру виплачену суму допомоги за період з 01.01.2019 по 28.02.2019 в сумі 1385,32 грн. про що повідомлено ОСОБА_1 .
Але, в добровільному порядку відповідач вказану суму грошових коштів позивачу не повернув.
На підставі викладеного, дослідивши у сукупності докази по справі, враховуючи визнання позову відповідачем, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог, які знайшли своє підтвердження в ході судового засідання, є достовірними та обґрунтованими, підтверджені письмовими доказами, сумніву у суду не викликають та за таких обставин суд вважає, що позов слід задовольнити повністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 142 ЦПК України у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Понесення позивачем судових витрат підтверджується платіжним дорученням № 1590 від 09.06.2020 року про сплату судового збору в сумі 2102,00 грн.
Приймаючи до уваги вимоги ст. 141, 142 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, у сумі 1051,00 грн., а також повернути позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, у сумі 1051,00 грн..
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 206 258, 259, 263-265, 274 ЦПК України, Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», п. 1, 2 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеною державною соціальною допомогою, затвердженого Наказом Міністерство праці та соціальної політики України, Міністерство фінансів України, Міністерство юстиції України від 14.12.2005р., п. 28 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003р. №250, суд,
УХВАЛИВ:
Позов Управління праці та соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Лисичанська Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та тимчасової допомоги дітям батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх не відоме, задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Лисичанська Луганської області, для зарахування в дохід Державного бюджету України, надміру перераховану суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у сумі 11600 (одинадцять тисяч шістсот) грн. 27 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Лисичанська Луганської області, для зарахування в дохід Державного бюджету України, надміру перераховану суму тимчасової державної допомоги дітям батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх не відоме в сумі 1385 (одна тисяча триста вісімдесят п`ять) грн. 32 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Лисичанська Луганської області витрати по сплаті судового збору у сумі 1051 ( одна тисяча п`ятдесят одна) грн. 00 коп.
Повернути Управління праці та соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Лисичанська Луганської області з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову у сумі 1051 (одна тисяча п`ятдесят одна) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено до Луганського апеляційного суду через Лисичанський міський суд, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Відомості про учасників справи:
Позивач: Управління праці та соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Лисичанська Луганської області, місцезнаходження за адресою: вул. Малиновського, буд. 22а, м. Лисичанськ, Луганська область, 93100, Україна, код ЄДРПОУ 24205528.
Відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер НОМЕР_1 .
СУДДЯ Ю. О. КАЛМИКОВА