
415/4038/20
2/415/406/21
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 січня 2021 року м. Лисичанськ
Лисичанський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Калмикової Ю.О.,
за участю секретаря Кравченко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лисичанську в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Лисичанська Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Зміст позовних вимог
Управління праці та соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Лисичанська Луганської звернулось до Лисичанського міського суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Управлінням праці та соціального захисту населення, згідно з наданими заявами від 13.06.2018 № 1154, від 19.02.2019 № 362, ОСОБА_1 призначена та виплачена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям, з 01.06.2018 по 30.11.2018, з 01.02.2019 по 31.07.2019, відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24,02.2003 № 250.
Відповідно до вимог абзацу 5 пункту 10 Порядку соціальна допомога не призначається коли: у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира, (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
При зверненні 13.06.2018 та 09.02.2019 до Управління за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям Відповідач в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги в розділі ІІІ — відомості про житлові приміщення, що перебувають у власності або володінні членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) вказала, що є власником житлового приміщення розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 60,7 квадратні метри, її чоловік, ОСОБА_2 , є власником житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 48,3 квадратні метри та особисто зазначила, що іншого житла родина у володінні не має.
В результаті проведеної перевірки правильності та достовірності інформації, наданої заявником для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, виявлено надання Відповідачем недостовірних даних, а саме приховано відомості щодо наявності у власності її чоловіка, ОСОБА_2 , житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 28,9 квадратні метри (інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 03.02.2020 № 198638412), що вплинуло на визначення права Відповідача на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.06.2018 по 30.11.2018, з 01.02.2019 по 31.07.2019.
Загальна площа житла, що знаходиться у власності сім`ї Кушнір складає: 60,7 м2 + 48,3 м2+ 28,9 м2 = 137,9 м2 До складу сім`ї входять: ОСОБА_1 ; ОСОБА_2 ; ОСОБА_3 ; ОСОБА_4 ; ОСОБА_5 ; ОСОБА_6 .
З урахуванням складу сім`ї Відповідача, для призначення ДСД, загальна площа житла, що знаходиться у власності чи володінні родини не повинна перевищувати: 21м 6 + 10,5 м = 136,5 м .
Отже, враховуючи вимоги пункту 10 Порядку Відповідач не мала права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.06.2018 по 30.11.2018 та з 01.02.2019 по 31.07.2019. Управлінням прийнято рішення від 28.02.2020 № 612971 про відшкодування Відповідачем надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.06.2018 по 30.11.2018, з 01.02.2019 по 31.07.2019 у розмірі 24033 грн. 55 коп., згідно з пунктом 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250.
За приписами пункту 28 Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідач повідомленням від 18.03.2020 року № 2358 була інформована про суму надміру перерахованої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та необхідність її відшкодування, однак кошти добровільно не повертає.
На підставі викладеного просили суд стягнути з ОСОБА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення надміру перераховану суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 24033,55 грн. та сплачений судовий збір в сумі 2102,00 грн.
Надходження позовної заяви та інших заяв до суду
06.07.2020 року ухвалою суду про відкриття провадження у справі № 415/4038/20 було відкрито провадження у цій цивільній справі.
29.10.2020 року ухвалою суду у справі №415/4038/20 залучено правонаступника позивача.
19.01.2021 року позивач надала письмове клопотання, в якому просила справу розглядати за її відсутності.
Доводи особи, яка подала позов
Позовна заява мотивована тим, що в результаті виявлення надання відповідачем недостовірних даних щодо відомостей про майно, які вплинули на визначення розміру призначеної державної допомоги малозабезпеченим сім`ям, відповідачу сплачено надмірну суму державної допомоги.
Відзив на позовну заяву не надійшов.
Представник позивача ОСОБА_7 в судове засідання не з`явилась, про день, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, надала до суду письмове клопотання, в якому просила розглядати справу без участі представника позивача, позовні вимоги підтримують. Проти заочного розгляду справи не заперечують.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, про день, час та місце слухання справи повідомлялась належним чином, про причини неявки суд не повідомила, клопотання про відкладення розгляду справи або відзиву до суду не надала.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних та доказів.
Представник позивача не заперечувала проти заочного розгляду справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за наявності всіх наступних умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечував проти такого вирішення справи.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, встановленими наступні фактичні обставини справи.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
ОСОБА_1 звернулась до УПСЗН з заявою № 1154 від 13.06.2018 та № 362 від 19.02.2019 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Відповідно до декларації про доходи та майновий стан осіб, наданої ОСОБА_1 до УПСЗН при зверненні 13.06.2018 та 19.02.2019 року відповідач, в розділі 3, зазначила, що ОСОБА_2 має у власності тільки будинок АДРЕСА_2 .
Згідно з розписки-зобов`язання від 13.06.2018 та 19.02.2019, ОСОБА_1 особисто зобов`язалась сповістити Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради у разі зміни обставин, які можуть вплинути на призначення допомоги.
Згідно з рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 18.07.2018 р. ОСОБА_1 призначено розмір соціальної допомоги з 01.06.2018 по 30.11.2018 -2435,63грн., що підтверджується розрахунком державної соціальної допомоги.
Згідно з рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 28.02.2019 р. ОСОБА_1 призначено розмір соціальної допомоги з 01.02.2019 по 31.07.2019 -2092,7грн., що підтверджується розрахунком державної соціальної допомоги.
Згідно з інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно № 198638412, ОСОБА_2 є власником будинку АДРЕСА_1 .
Згідно з акту № 23 про проведення перевірки достовірності та повноти інформації про доходи і майновий стан осіб, які входять до складу сім`ї, що звертається за призначенням державної соціальної допомоги, в ході якої були виявлені порушення та рекомендовано відділу УПСЗН Лисичанської міської ради розглянути питання позбавлення права на продовження строку надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на 6 місяців.
Згідно з довідки від 27.02.2020 року, наданої УПСЗН, загальний розмір надміру нарахованої соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, ОСОБА_1 складає 12994,81 грн.
Згідно з довідки від 27.02.2020 року, наданої УПСЗН, загальний розмір надміру нарахованої соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, ОСОБА_1 складає 11038,74 грн.
Згідно з рішення УПСЗН № 612971 від 28.02.2020, ОСОБА_1 припинено виплату соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.01.2020 на шість місяців та відшкодувати за період з 01.06.2018 по 30.11.2018 надміру виплачену суму допомоги в розмірі 12994,81грн. та з 01.02.2019 по 31.07.2018 – 11038,74 грн.
Відповідач була інформована про суму надміру перерахованої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та необхідність її відшкодування, однак кошти добровільно не повертає.
Мотивувальна частина
Відповідно до ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Спірні правовідносини, які виникли між сторонами регулюються, зокрема Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям».
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.
Відповідно до п. 6 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003р. №250 для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу праці та соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї; довідку про склад сім`ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
Форми заяви, довідки про склад сім`ї, декларації про доходи та майно затверджуються Мінсоцполітики.
Відповідно до п. 28 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003р. №250 якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення:
- визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї;
- повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;
- у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;
- у разі неповернення надміру виплачених кошті добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідач не повідомила Управління праці та соціального захисту населення, що у власності є квартира за адресою: АДРЕСА_1 . Наявність вищезазначеного факту вплинуло на призначення державної соціальної допомоги. Розмір надміру перерахованої соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.06.2018 по 30.11.2018 в розмірі 12994,81 грн. та з 01.02.2019 по 31.07.2018 – 11038,74 грн. ОСОБА_1 була інформована про суму надміру виплаченої соціальної допомоги та про обов`язок повернути кошти.
Таким чином, факти, викладені позивачем у позовній заяві в обґрунтування позовних вимог про стягнення надміру сплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям знайшли своє підтвердження в ході судового засідання, є достовірними та обґрунтованими, підтверджені письмовими доказами, сумніву у суду не викликають та вважаються судом доведеними, у зв`язку з чим суд вважає, що позов Управління праці та соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Лисичанська Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача.
Понесення позивачем судових витрат підтверджується платіжним дорученням № 1588 від 09.06.2020 року про сплату судового збору в сумі 2102,00 грн.
Приймаючи до уваги вимоги ст. 141 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у сумі 2102,00 грн.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 258, 259, 263-265, 274, 280-284 ЦПК України, Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», п. 1, 2 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеною державною соціальною допомогою, затвердженого Наказом Міністерство праці та соціальної політики України, Міністерство фінансів України, Міністерство юстиції України від 14.12.2005р., п. 28 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003р. №250, суд,
УХВАЛИВ:
Позов Управління праці та соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Лисичанська Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Лисичанська Луганської області, для зарахування в дохід держбюджету, надміру перераховану суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у сумі 24033 (двадцять чотири тисячі тридцять три) грн. 55 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Лисичанська Луганської області витрати по сплаті судового збору у сумі 2102 ( дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Відповідач, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення може бути оскаржено позивачем в загальному порядку в Луганському апеляційному суді шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Із урахуванням пункту 15.5 Перехідних положень ЦПК України (в редакції, яка набрала чинності 15.12.2017 року) апеляційні скарги подаються до або через суд першої інстанції, тобто апеляційна скарга може бути подана до Луганського апеляційного суду через Лисичанський міський суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в загальному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Відомості про учасників справи:
Позивач: Управління праці та соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Лисичанська Луганської області, місцезнаходження за адресою: вул. Малиновського, буд. 22а, м. Лисичанськ, Луганська область, 93100, Україна, код ЄДРПОУ 24205528.
Відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер НОМЕР_1 .
СУДДЯ Ю. О. КАЛМИКОВА