ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 квітня 2010 року <Текст >Справа № 2а-4518/09/0870
(09 год. 50 хв.)
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ЩербакаА.А., при секретарі Запара О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Запорізького обласного центру зайнятості до товариства з обмеженою відповідальністю «Літсуріс» про стягнення суми штрафу,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Запорізького обласного центру зайнятості до товариства з обмеженою відповідальністю «Літсуріс» про стягнення суми штрафу за порушення ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення» у сумі 12500 грн. 00 коп..
У позові вказано, що перевіркою з питань дотримання вимог ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення» стосовно праці іноземців та осіб без громадянства на території України, на підставі якої складено акт №31 від 12.06.2009, встановлено, що у ТОВ «Літсуріс» використовується праця іноземця громадянина ОСОБА_1, 1959 року народження, термін дії дозволу на працю якого закінчився 13.10.2008. На підставі матеріалів перевірки складений акт №2 від 12.06.2009, яким до відповідача застосовані штрафні санкції у розмірі 12500 грн. За актом уповноважений представник ТОВ «Літсуріс» ознайомлений, підписав його із запереченнями, у добровільному порядку суму штрафу не сплатив. Просить стягнути зазначену суму заборгованості зі штрафних санкцій.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила задовольнити їх у повному обсязі.
У судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнала, вказала на те, що громадянин Литви не перебував у трудових відносинах з ТОВ «Літсуріс»,а тому не було порушення законодавство про працю іноземців та осіб без громадянства. Також зазначає, що перевірка відповідача була проведена з чисельними порушеннями норм законодавства. Просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.
За клопотанням представника відповідача, провадження у справі зупинялося до набрання законної сили судовим рішенням у справі за позовом ТОВ «Літсуріс» до Запорізького обласного центру зайнятості про скасування акту №2 від 12.06.2009 про застосування штрафних санкцій. Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду, яка набрала законної сили, позовну заяву ТОВ «Літсуріс» залишено без розгляду
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Літсуріс» (ідентифікаційний код 33610309), зареєстроване як платник внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття .
12 червня 2009 року інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, на підставі листа №17/436 Управління боротьби із злочинами, повязаними з торгівлею людьми ГУМВС України у Запорізькій області від 18.05.2009, була проведена перевірка з питань дотримання вимог ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення», стосовно праці іноземців та осіб без громадянства на території України та складено акт перевірки №31 від 12.06.2009 додержання законодавства про зайнятість населення перевірка проводилася у присутності уповноваженої особи відповідача, ОСОБА_2, акт ним підписаний із запереченнями, копію акта перевірки отримав.
Під час перевірки встановлено порушення вимог ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення» №8903-ХІІ від 01.03.1991, щодо використання праці іноземного громадянина без дозволу Державної служби зайнятості . Відповідно до документів, наданих Запорізькому обласному центру зайнятості Управлянням боротьби із злочинами, повязаними із торгівлею людьми ГУМВС України в Запорізькій області, громадянин Литви ОСОБА_2 фактично виконував обовязки директора ТОВ «Літсуріс»
Зазначене підтверджується наказом від 23.02.2009 №4 «О назначении ответственного по работе с таможней», листом №0403/02 від 04.03.2009 на адресу Запорізької митниці, які підписано директором ТОВ «Літсуріс» ОСОБА_2. Копії зазначених документів надано Управлінням боротьби зі злочинами, повязаними з торгівлею людьми ГУМВС України в Запорізькій області, та звірено з оригіналами, які знаходяться у Запорізькій митниці.
При цьому 13 жовтня 2005 року Запорізьким обласним центром зайнятості видано дозвіл №1032 на працевлаштування громадянина Литви ОСОБА_2 ТОВ «Літсуріс» на посаді заступника директора. Термін дії дозволу на працевлаштування закінчився у жовтні 2008 року.
Таким чином, ТОВ «Літсуріс» без належного дозволу використовувало працю громадянина Литви.
Пунктом 2 постанови Кабінету міністрів України №322 від 8 квітня 2009 року «Про порядок видачі, продовження строку дії та анулювання дозволів на використання праці іноземців та осіб без громадянства», передбачено, що дозвіл на використання праці іноземця та особи без громадянства (далі - іноземець), що надає право роботодавцю тимчасово використовувати працю іноземця на конкретному робочому місці або певній посаді, видається роботодавцю у разі відсутності в країні (регіоні) працівників, спроможних виконувати відповідні роботи, або наявності достатніх обґрунтувань доцільності використання праці іноземця, якщо інше не передбачене міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Дозвіл на використання праці іноземця видається роботодавцю Державним центром зайнятості або за його дорученням центром зайнятості Автономної Республіки Крим, обласними, Київським та Севастопольським міськими центрами зайнятості (далі - центр зайнятості).
Дозвіл на використання праці іноземця видається роботодавцю, що зареєстрований у центрі зайнятості як платник страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд) та не має заборгованості перед ним.
На підставі порушень, встановлених актом №31 від 12.06.2009 інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість Запорізького обласного центру зайнятості складений акт №2 про порушення законодавства України про зайнятість населення від 12 червня 2009 року, яким до відповідача застосовано штрафні санкції у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом.
З актом №2 представник відповідача ознайомлений 15 жовтня 2009 року, про що свідчить особистий підпис у акті. Другий примірник акту надісланий на адресу ТОВ «Літсуріс» поштою 17.06.2009 листом №1061/11.
Відповідно до ч. 3 ст. 8 закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну для працевлаштування на визначений термін, можуть займатися трудовою діяльністю відповідно до одержаного у встановленому порядку дозволу на працевлаштування. Працевлаштування в Україні іноземців та осіб без громадянства, найнятих інвестором у межах і за посадами (спеціальністю), визначеними угодою про розподіл продукції, здійснюється без отримання дозволу на працевлаштування.
Згідно з нормами ч. 2 ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення», роботодавці мають право на використання праці іноземців та осіб без громадянства на умовах трудового договору лише за наявності виданого роботодавцю державною службою зайнятості дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до частини 4 зазначеної статті Закону, У разі використання роботодавцем праці іноземців або осіб без громадянства на умовах трудового договору без дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства державна служба зайнятості стягує з роботодавця штраф за кожну таку особу у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом. Порядок накладення штрафу визначається центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
У разі несплати (або відмови від сплати) протягом місяця у добровільному порядку зазначеного штрафу його стягнення провадиться в установленому законом порядку. Кошти від стягнутих штрафів спрямовуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Приписами пп. «л» п. 8 «Положення про державну службу зайнятості», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 1991 року №47, державній службі зайнятості надано право стягувати з підприємств, установ, організацій, незалежно від форм власності штрафи, у разі використання праці іноземців або осіб без громадянства без дозволу державної служби зайнятості.
Станом на 12.06.2009 року розмір мінімальної заробітної плати становив 625 грн. (ст. 55 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» №835-VІ від 26.12.2008 року) таким чином, сума штрафу за порушення ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення» становить 12500 грн.
Згідно п.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
За таких обставин, вимоги Запорізького обласного центру зайнятості, щодо стягнення штрафних (фінансових) санкцій є обґрунтованими та такими, що відповідають діючому законодавству.
На підставі викладено, ст.ст. 94, 158, 161-163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Літсуріс» (м. Запоріжжя, вул. Маяковського, 11, ЄДРПОУ 33610309) на користь Запорізького обласного центру зайнятості (69037, м. Запоріжжя, вул. 40 років Радянської України , 56 А, ЄДРПОУ 03491412, ГУДКУ у Запорізькій області , МФО 813015, р/р 37170300901006) 12500 грн. 00 коп. (дванадцять тисяч пятсот гривень нуль копійок) штрафу за порушення ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення».
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з одночасної подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.
Повне рішення виготовлено 22 квітня 2010 року.
Суддя А.А. Щербак