Рішення № 94021093, 05.01.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.01.2021
Номер справи
520/16835/2020
Номер документу
94021093
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 січня 2021 р. № 520/16835/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (просп. Тракторобудівників, буд. 144, м. Харків, 61121, код ЄДРПОУ 25864181), третя особа - Комісія з розгляду питання при призначенні соціальних допомог та надання пільг адміністрації Московського району Харківської міської ради (просп. Тракторобудівників, буд. 144, м. Харків, 61121, код ЄДРПОУ 25864181) про визнання протиправними рішення та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду, в якому просить суд, з урахуванням уточнених позовних вимог:

- визнати протиправним рішення комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог та надання пільг адміністрації Московського району Харківської міської ради від 11.11.2020, згідно протоколу № 26 засідання комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог Московського району в частині відмови ОСОБА_1 в призначенні житлової субсидії з 01.05.2020 по 03.09.2020;

- визнати протиправним рішення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради про відмову в призначенні житлової субсидії № 2281-01 від 13.11.2020 року;

- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення субсидії від 08.05.2020 із застосуванням «Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами повторного розгляду заяви від 08.05.2020 року про призначення йому житлової субсидії з 01.05.2020 по 30.09.2020, відповідачем направлено позивачу повідомлення № 2281-01 про відмову в призначенні житлової субсидії. Позивач вважає, що Комісія відмовила йому в призначенні субсидії у протиправний спосіб та не взяла до уваги той факт, що його сім`я є малозабезпеченою і він не має матеріальної спроможності сплатити за себе і за свою дружину єдиний соціальний внесок.

По справі було відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, третій особі та отримана ними.

Відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на той факт, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.10.2020 року № 520/10147/2020 управілнням були повторно зроблені запити до Центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Московського району м. Харкова Департаменту соціальної політики Харківської міської ради, Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості. Після перевірки наявності підстав для призначення житлової субсидії комісією винесено рішення про відмову в призначенні житлової субсидії позивачу з травня 2020 в зв`язку з відсутністю виключених умов, зазначених у підпункті 3 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848.

Позивач не скористався правом на подачу відповіді на відзив, що передбачено ст. 163 КАС України.

Третьою особою письмових пояснень щодо позову або відзиву, до суду не надано.

Відповідно до ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

Як встановлено судом та не заперечується сторонами по справі, ОСОБА_1 , 1974 р.н., непрацюючий, перебуває на обліку в Харківській районній філії Харківського обласного центру зайнятості, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , в трикімнатній неприватизованій квартирі в будинку, обладнаному приладом обліку теплової енергії. Разом з ним зареєстровані: дружина ОСОБА_2 , 1973 р.н., непрацююча, перебуває на обліку в Харківській районній філії Харківського обласного центру зайнятості, донька ОСОБА_3 , 2011 р.н., донька ОСОБА_4 , 2004 р.н., донька ОСОБА_5 , 2007 р.н.

Позивач 08.05.2020 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради з заявою про призначення житлової субсидії та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися призначенням житлової субсидії, яка була подана також 29.10.2019 через офіційний веб-портал Мінсоцполітики в електронній формі, за результатом розгляду якої 08.07.2020 позивачу відмовлено в призначенні житлової субсидії з травня 2020 року.

Не погодившись з вказаною відмовою, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 05.10.2020 року по справі № 520/10147/2020 позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, третя особа - Комісія з розгляду питання при призначенні соціальних допомог та надання пільг адміністрації Московського району Харківської міської ради про визнання протиправними рішення і повідомлень, зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково.

Визнано протиправними та скасовано рішення комісії з розгляду питань при призначенні соціальної надання пільг адміністрації Московського району Харківської міської ради від 08.07.2020, згідно протоколу № 16 засідання комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог Московського району, повідомлення про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 40028 від 09.07.2020 та повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії №1409-01 від 10.07.2020, в частині відмови ОСОБА_1 в призначенні житлової субсидії з травня 2020 року.

Зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.05.2020 про призначення ОСОБА_1 субсидії у період з 1 травня 2020 року по 30 вересня 2020 року, з урахуванням висновків суду.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

На виконання вказаного судового рішення, за результатами розгляду та аналізу всіх наданих документів, після перевірки наявності або відсутності підстав для призначення житлової субсидії комісією винесено рішення про відмову в призначенні житлової субсидії гр. ОСОБА_1 з травня 2020 року в зв`язку з відсутністю виключних умов, зазначених у підпункті 3 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови КМУ від 14.08.2019 № 807), а саме: 1. Відсутні доходи у гр. ОСОБА_2 за період з 01.07.2019 по 31.12.2019; 2. Відсутня сплата єдиного соціального внеску; 3. Не підтверджено факт навчання протягом вищевказаного періоду в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості (довідка від 28.10.2020 № 1498/02/22-38). 4. Відсутні види доходу, передбачені підпунктом 3 пункту 14 Положення.

Повідомлення № 2281-01 від 13.11.2020 року про відмову в призначенні житлової субсидії та витяг з протоколу № 26 від 11.11.2020 засідання Комісії було відправлено заявнику.

Позивач, не погодившись з зазначеним, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України "Про житлово-комунальні послуги" унормовано відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст.4 вищевказаного Закону до повноважень Кабінету Міністрів України належить, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.

З метою спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, зі змінами та доповненнями, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. № 807 (далі - Положення).

За умовами п. 1 Положення (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) дане Положення визначає, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій, зокрема, щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг.

Згідно із п. 4 Положення право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Відповідно до п. 9 Положення, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

Абзацами 1, 4 пункту 22 Положення передбачено, що житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).

Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії у випадках, передбачених абзацами другим і третім цього пункту, приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

За правилами абзаців 1-2 пункту 24 Положення житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.

Відповідно до пункту 30 Положення для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім`ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пунктах 24-28 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.

Під час призначення житлової субсидії враховуються такі доходи: заробітна плата після сплати податку на доходи фізичних осіб; пенсія; стипендія; соціальні виплати, які призначаються структурним підрозділом з питань соціального захисту населення; допомога по безробіттю, інші страхові виплати, які призначаються фондами соціального страхування; грошові перекази, отримані із-за кордону; інші доходи (п.31 Положення).

За змістом пункту 35 Положення для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пунктах 24, 25, 27 і 28 цього Положення, враховується: за III і IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону; за I і II квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону; за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.

У такому ж порядку розраховується середньомісячний сукупний дохід під час призначення житлової субсидії без звернення на наступний строк, а також під час розрахунку житлової субсидії на опалювальний сезон домогосподарствам, яким призначено її в минулому неопалювальному сезоні.

Житлова субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається виходячи з розміру доходу осіб, зазначених у пунктах 24, 25 і 28 цього Положення, за попередній календарний рік.

Як встановлено судом, 08.05.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення житлової субсидії з травня 2020 року.

Таким чином, з урахуванням пункту 35 Положення для розрахунку житлової субсидії сім`ї позивача враховується середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пункті 31 цього Положення, за період з липня по грудень 2019 року.

За правилами пункту 43 Положення для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання):

заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява);

декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);

довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності).

Підпунктом 3 пункту 14 Положення встановлено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: 3) у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді: за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, коли наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за таких осіб).

Житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами другим - четвертим цього підпункту, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду: навчалися за денною формою навчання у закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, фахової передвищої освіти, вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як безробітні і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості; отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомогу по безробіттю.

Отже, зі змісту вищенаведених норм слідує, що житлова субсидія не призначається якщо у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії і в цьому періоді за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи та ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, однак, за наявності виключних умов, зазначених у підпункті 3 пункту 14 Положення №848, житлову субсидію може бути призначено за умови якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду були зареєстровані у службі зайнятості як безробітні і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості.

Відповідно до п.56 Положення структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.

Задовольняючи частково позовні вимоги в рамках судової справи №520/10147/2020 суд виходив з того, що відмовляючи позивачу у призначенні житлової субсидії з травня 2020 року та зазначаючи підставу відсутність доходів у ОСОБА_2 за період з липня по грудень 2019 року, відповідач, будучи обізнаним про перебування ОСОБА_2 у службі зайнятості як безробітної, не вчинив дій з отримання інформації щодо навчання в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості ОСОБА_2 протягом періоду, коли остання була зареєстрована у службі зайнятості як безробітна, а саме з липня по грудень 2019 року, тобто, перевірки виключної обставини, за якої може бути призначена житлова субсидія.

Відтак, суд дійшов висновку, що оскаржуване позивачем рішення комісії з розгляду питань при призначенні соціальної надання пільг адміністрації Московського району Харківської міської ради від 08.07.2020, згідно протоколу № 16 засідання комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог Московського району, повідомлення про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 40028 від 09.07.2020 та повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії №1409-01 від 10.07.2020, в частині відмови ОСОБА_1 в призначенні житлової субсидії з травня 2020 року з підстави "несплата ЄСВ" підлягають скасуванню.

В рамках даної справи судом встановлено, що ОСОБА_2 , 1973 р.н., непрацююча, проживає однією сім`єю спільно із позивачем, перебуває з 21 вересня 2017 року на обліку в Харківській районній філії Харківського обласного центру зайнятості та відповідно до довідки Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості від 24.06.2020 виплату допомоги по безробіттю не отримувала за період з липня по грудень 2019 року.

Відповідно до п. 60 Положення, структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про: призначення житлової субсидії; непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від`ємне значення); відмову в призначенні житлової субсидії; подання документів на розгляд комісії.

Згідно з п.66 Порядку, рішення про призначення, непризначення або відмову в призначенні житлової субсидії приймається комісією протягом 30 календарних днів з дня прийняття структурним підрозділом з питань соціального захисту населення рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії.

Таким чином, у розумінні Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848, рішення про призначення, непризначення або відмову в призначенні житлової субсидії приймається комісією за результатами розгляду і аналізу всіх наданих документів, у разі дотримання особою всіх умов призначення субсидії.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.10.2020 по справі № 520/10147/2020 управлінням були повторно зроблені запити до Центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Московського району м. Харкова Департаменту соціальної політики Харківської міської ради (запит від 26.10.2020 № 07-8220), Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості (запит від 26.10.2020 № 07-8221).

Відповідно до листа Державного центру зайнятості Харківського обласного центру зайнятості Харківської районної філії від 28.10.2020 № 1498/02/22-38 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не проходили навчання у центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості за направленням Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості.

Відповідно до листа Центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Московського району м. Харкова Департаменту соціальної політики Харківської міської ради від 02.11.2020 № 918 родина ОСОБА_1 на обліку в вищезазначеному Центрі не перебуває.

За результатами розгляду та аналізу всіх наданих документів, після перевірки наявності підстав для призначення житлової субсидії комісією винесено рішення відмовити в призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 з травня 2020 в зв`язку з відсутністю виключених умов, зазначених у підпункті 3 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови КМУ від 14.08.2019 № 807), а саме: Відсутні доходи у ОСОБА_2 за період 01.07.2019 по 31.12.2019; Відсутня сплата єдиного соціального внеску; Не підтверджено факт навчання протягом вищезазначеного періоду в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості (довідка від 28.14.2020 № 1498/02/22-38); Відсутні види доходу, передбачені підпунктом 3 пункту 14 Положення.

Повідомлення № 2281-01 від 13.11.2020 про відмову в призначенні житлової субсидії та витяг з протоколу № 26 від 11.11.2020 засідання Комісії було відправлено заявнику рекомендованим листом через АТ «Укрпопгга».

Таким чином, з урахуванням висновків суду в рамках судової справи №520/10147/2020, відповідач вжив передбачених Порядком заходів по організації отримання інформації, необхідної для призначення житлових субсидій та проведення перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням, перевіряючи, зокрема, виключну обставину, за якої може бути призначена житлова субсидія, встановленої у підпункті 3 пункті 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови КМУ від 14.08.2019 № 807.

Доводи позивача про те, що відповідачем при призначенні субсидії не враховано, що малозабезпеченість особи, безробіття дружини позивача є складними життєвими обставинами, не беруться судом до уваги, оскільки, згідно аналізу норм чинного законодавства, при призначенні житлової субсидії з травня 2020 року, з урахуванням пункту 35 Положення для розрахунку житлової субсидії сім`ї позивача враховується середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пункті 31 цього Положення, за період з липня по грудень 2019 року, однак за інформацією, отриманою від Київської ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС України у Харківській області та Пенсійного фонду України у ОСОБА_2 за вказаний період відсутні доходи та відсутня сплата ЄСВ.

Відповідно до п. 15 ч. 1 ст.1 Закону України «Про соціальні послуги», складні життєві обставини - обставини, що негативно впливають на життя, стан здоров`я та розвиток особи, функціонування сім`ї, які особа/сім`я не може подолати самостійно.

Згідно п.п. 15, 16 Положення, за наявності умов, зазначених у пункті 14 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії з урахуванням конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених у підпункті 1 (за винятком житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що загальна площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 130 кв. метрів для квартири, 230 кв. метрів для індивідуального будинку, а також житлових приміщень, якими забезпечено за рахунок державного чи місцевого бюджету осіб з інвалідністю з ураженнями опорно-рухового апарату, які пересуваються на візках) і підпункті 7 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).

Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

У мм. Києві та Севастополі, обласних центрах і містах обласного значення у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім`ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення субсидії, є такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 14 цього Положення, позитивне рішення комісії про призначення житлової субсидії може бути прийнято лише у разі, коли такі особи:

або інші члени домогосподарства надають соціальні послуги, перебувають у місцях позбавлення або обмеження волі, до них застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), застосовуються запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою, перебувають у складних життєвих обставинах, викликаних тривалою хворобою, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я встановленого зразка, є алко- або наркозалежними, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я первинного рівня на підставі довідки встановленого зразка закладу охорони здоров`я, що провадить діяльність з надання наркологічної допомоги населенню, в якому особа перебуває на диспансерному обліку;

в періоді, за який враховуються доходи, мали суму середньомісячної нарахованої заробітної плати менше від розміру мінімальної заробітної плати не більш як на 10 відсотків і при цьому єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування сплачено у розмірі, не меншому, ніж мінімальний, за всі місяці протягом зазначеного періоду;

на момент призначення житлової субсидії сплачують (за них сплачено) єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії або сплачують (за них сплачено) єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому, ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед місяцем, в якому житлова субсидія призначається без звернення громадянина. При цьому особі, яка працює за строковим трудовим договором, житлову субсидію за рішенням комісії може бути призначено лише у разі, коли строк дії строкового трудового договору є більшим, ніж строк, на який призначається житлова субсидія.

У відповідності інформації Центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Московського району м. Харкова № 436 від 27.05.2020 року, родина ОСОБА_1 звернулась до Центру у 2017 році через складні життєві обставини, які виникли внаслідок необхідності придбання коштовних препаратів для лікування їх доньки - ОСОБА_4 , яка дуже часто хворіє і стоїть на обліку у алерголога. Центр, в межах своєї компетенції, надав родині необхідні соціальні послуги. На даний час родина на обліку Центру не перебуває. Також зазначаємо, що підставою для взяття родини на облік є особисте звернення та підтвердження факту перебування родини в складних життєвих обставинах.

Доказів наявності складних життєвих обставин позивачем суду не надано. Вказане зумовлює висновок про те, що на момент звернення до відповідача з заявою про призначення житлової субсидії в травні 2020 року, родина ОСОБА_1 в складних життєвих обставинах не перебувала та за допомогою в Центр соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Московського району м. Харкова Департаменту праці та соціальної політики в 2020 році не зверталась.

ОСОБА_1 проживає у м. Харкові, яке є містом обласного значення, тому підстави для винесення позитивного рішення комісії про призначення житлової субсидії, передбачені пунктом 16 Положення відсутні.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

З положень наведеної норми закону слідує, що фактичні та юридичні мотиви владного суб`єкта мають бути обов`язково викладені у тексті управлінського рішення, задля забезпечення правила юридичної визначеності як невід`ємної складової запровадженого ст. 8 Конституції України принципу верховенства права та проголошеного ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року права на суд.

Вказаний висновок кореспондується з правовою позицією п.75 постанови Верховного Суду від 17.12.2018р. по справі №509/4156/15-а (адміністративне провадження №К/9901/7504/18), де указано, адміністративний суд під час перевірки правомірності рішення суб`єкта владних повноважень, повинен надати правову оцінку тим обставинам, які стали підставою для його прийняття та наведені безпосередньо у цьому рішенні, а не тим, які в подальшому були виявлені суб`єктом владних повноважень для доведення правомірності («виправдання») свого рішення.

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Підсумовуючи вищезазначене, суд доходить висновку про те, що рішенням відповідача у формі повідомлення № 2281-01 від 13.11.2020 року про відмову в призначенні житлової субсидії та протоколу № 26 від 11.11.2020 року, прийнятого на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.10.2020 року по справі №520/10147/2020, розглянуто по суті звернення ОСОБА_1 про призначення житлово-комунальної субсидії за період 01.05.2020 по 30.09.2020 року та правомірно відмовлено в такому призначенні, з підстав відсутності виключених умов, зазначених у підпункті 3 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови КМУ від 14.08.2019 № 807).

За приписами ч. 1 ст. 77 Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач як суб`єкт владних повноважень довів належним чином повноту та обґрунтованість оскаржуваних рішень, а тому позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (просп. Тракторобудівників, буд. 144, м. Харків, 61121, код ЄДРПОУ 25864181), третя особа - Комісія з розгляду питання при призначенні соціальних допомог та надання пільг адміністрації Московського району Харківської міської ради (просп. Тракторобудівників, буд. 144, м. Харків, 61121, код ЄДРПОУ 25864181) про визнання протиправними рішення та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 05 січня 2021 року.

Суддя Заічко О.В.