Рішення № 93846511, 24.12.2020, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.12.2020
Номер справи
300/1411/20
Номер документу
93846511
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" грудня 2020 р. справа № 300/1411/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Біньковської Н.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними, зобов`язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, відповідно до змісту якого просить: визнати протиправними дії щодо здійсненого 05.05.2020 переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в розмірі 4888,83 грн.; зобов`язати здійснити призначення пенсії за віком з 17.03.2020 із застосуванням заробітної плати (доходу) для призначення пенсії, визначеної із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017, 2018, 2019 роки в розмірі 7762,84 грн.

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначає, що з 30.09.1999 він перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримавав пенсію за вислугу років, призначену за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 05.05.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», однак відповідачем протиправно здійснено переведення позивача з 05.05.2020 з пенсії за вислугу років на пенсію за віком та протиправно не застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за пенсією, тобто 2017-2019 роки, як це передбачено абзацом 4 частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.06.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Процесуальні строки в цій справі продовжені в силу дії пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, в якому стосовно заявлених позовних вимог заперечив. Просить суд в задоволенні позову відмовити, оскільки вважає, що має місце саме переведення позивача з пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». З урахуванням вимог частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зазначає, що при переведенні пенсії з виду на вид позивачу застосовано показник середньої заробітної плати (доходу), який враховано під час призначення попереднього виду пенсії. Стверджує, що із заявою про призначення пенсії за віком позивач звернувся 05.05.2020, тому призначення пенсії з 17.03.2020 порушуватиме норми статті 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Позивач надав суду відповідь на відзив, згідно якого заперечує правову позицію відповідача з підстав, наведених у позові.

З 17.08.2020 по 29.09.2020 головуючий суддя у справі перебувала у щорічній відпустці.

Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надійшло. У відповідності до вимог ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером, з 28.09.1999 отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

05.05.2020 у віці 60 років позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с.21).

06.05.2020 позивач подав відповідачу заяву, якою просив призначити пенсію за віком, призначення пенсії здійснити з 17.03.2019, після призначення пенсії врахувати, що ним отримано пенсію за вислугу років за березень - травень 2020 в сумі 40077,75 грн. (а.с.23).

Відповідачем з 05.05.2020 позивачу призначено пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». При цьому, для обчислення пенсії за віком відповідач застосував показник середньомісячного заробітку 4888,83 за період з 01.07.2000 по 31.03.2020 (а.с.15, 41).

26.05.2020 позивач звернувся до відповідача, із заявою про надання інформації щодо призначення пенсії, із зазначенням який розмір показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески застосовано при розрахунку пенсії за віком (а.с.25).

25.05.2020 відповідач, за наслідками розгляду заяви позивача повідомив про те, що з 05.05.2020 позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням страхового стажу 40 років 11 місяців (коефіцієнт страхового стажу 0,40917) та заробітної плати за період з 01.07.2000 по 31.03.2020 (за даними персоніфікованого обліку) (а.с.26).

Листом від 02.06.2020 Головним управлінням Пенсійного фонду України повідомлено позивачу про те, що відповідно до поданої заяви від 30.09.1999 йому було призначено пенсію за вислугу років у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а починаючи з 05.05.2020 переведено з одного виду пенсії на інший (із пенсії по Закону України № 2262-ХІІ, на пенсію за віком відповідно до Закону України №1058-ІV). Розмір пенсійної виплати склав 12486,49 грн., який обчислено із страхового стажу 40 років 11 місяців 3 дні та середньомісячного заробітку 18805,52 грн., який розраховано із коефіцієнту заробітку 3,84663 (за даними системи персоніфікованого обліку за період з 01.07.200 по 31.03.2020) та показника середньої заробітної плати в розмірі 4888,83 грн., що відповідає п.п.4-3, 4-5 розділу ХV Закону України №1058-ІV. Розмір пенсійної виплати по Закону України №1058-ІV визначено вірно (а.с.27).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (ст. 44 Основного Закону).

Згідно із статтею 1-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі також - Закон № 2262-ХІІ), законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету (стаття 7 Закону № 2262-ХІІ).

Частиною 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ визначено, що особам, які мають право на пенсію за цим Законом, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії в розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (надалі також – Закон №1058-ІV) за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

За приписами частини 2 статті 40 Закону «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп -заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск -сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К -страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Стататтею 10 Закону №1058-ІV передбачено, що особа, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один з цих видів пенсії за її вибором.

Згідно з частиною 3 Закону №1058-ІV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Аналіз наведених правових норм свідчить про те, що частиною 3 статті 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV.

Суд зазначає, що 05.05.2020 позивач звернувся до відповідача за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, ніж ті, що визначені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Тобто, у випадку із заявою позивача має місце саме призначення пенсії за іншим законом, а тому позивачу має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком). При обрахунку позивачу пенсії за віком відповідно до вимог статті 40 Закону № 1058-ІV підлягає застосуванню показник середньої заробітної плати працівників в Україні за три календарні роки, що передують року звернення.

Відповідач помилково вважає, що мало місце переведення з виду на вид пенсії, відтак, суд прийшов до висновку щодо неправомірності застосування відповідачем статті 45 Закону №1058-ІV до спірних правовідносин.

Таким чином, позивач має право на застосування показника середньої заробітної плати працівників в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за пенсією за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до правової позиції Верховного Суду України, наведеної в постанові від 29 листопада 2016 року у справі № 133/476/15-а, підтриманої в постанові Великої Палати Верховного Суду від 31 жовтня 2018 року у справі № 876/5312/17, висновків в постанові Верховного Суди України від 09.06.2016 у справі №21-550а15, постановах Верховного Суду від 14 лютого 2018 року у справі № 465/5246/17, від 23 жовтня 2018 у справі № 334/2653/17, від 30 липня 2020 року у справі №500/1584/17, якщо особа отримувала пенсію за іншим Законом, звертається за призначенням пенсії згідно із Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», показник середньої заробітної плати має враховуватись за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії за Законом № 1058-IV.

Стосовно строку призначення пенсії за віком, то з урахуванням вимог частини 1 статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», позивач має право на призначення пенсії за віком з 17.03.2020.

Підсумовуючи зазначене вище, суд зазначає, що позивач має право на призначення з 17.03.2020 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (за 2017 р., 2018 р., 2019 р.).

Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Підстав розподілу судових витрат, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, судом не встановлено.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області щодо не призначення ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме, 2017, 2018, 2019 роки.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області призначити з 17.03.2020 ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2017-2019 роки), та здійснити виплату пенсії з врахуванням раніше виплачених сум.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )

відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018)

Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.