Рішення № 93846513, 21.12.2020, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2020
Номер справи
300/2127/20
Номер документу
93846513
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" грудня 2020 р. справа № 300/2127/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - Гундяка В.Д.,

секретар судового засідання Бунич Т.В.,

за участю: позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Федоляк Ю.М.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

25.08.2020 року ОСОБА_1 (надалі – позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до відділу з питань перерахунку пенсій №9 управління застосовування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та 05.08.2020 звернувся до відповідача із заявою про переведення його з пенсії за віком на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу". Відповідач, розглянувши вказану заяву, відмовив позивачу в переведенні на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" в зв`язку з відсутністю необхідного стажу державної служби. Позивач вважає дану відмову протиправною та такою, що суперечить вимогам чинного законодавства. ОСОБА_1 просив суд визнати відповідні дії органу пенсійного фонду протиправними та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести його з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 05.08.2020 року.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.08.2020 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.10.2020 року постановлено перейти із спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.11.2020 року замінено відповідача - відділ з питань перерахунку пенсій № 9 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області правонаступником належного відповідача - Головним управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.

21.12.2020 від Головного управління Пенсійного фонду України надійшов відзив на адміністративний позов за №0900-0802-8/24928 від 16.12.2020. У відзиві представник відповідача позовних вимог не визнала, просила в задоволенні позову відмовити. Так зазначила, що відмова відповідача щодо переведення позивача на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" є правомірною, і мотивована тим що станом на 01.05.2016 ОСОБА_1 не займав посаду державного службовця та стаж його державної служби становить 5 років 0 місяців 27 днів. За таких обставин вважає, що право на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у позивача відсутнє.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з мотивів, наведених у позовній заяві. Суду пояснив, що згідно вимог чинного законодавства до стажу державної служби, який дає право на пенсію держслужбовця відповідач повинен був зарахувати період його роботи в органах місцевого самоврядування, тому фактично його стаж державної служби станом на 01.05.2016 складав більше 21 року, що дає йому право на пенсію державного службовця.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила з підстав, викладених у поданому відзиві на позов. Суду пояснила, що до стажу державної служби позивачу відповідно до постанови КМУ за №239/1994 зараховано тільки період роботи в органах місцевого самоврядування з 10.06.1996 по 08.01.2001, тому право на призначення пенсії держслужбовця у ОСОБА_1 відсутнє, а відтак відмова пенсійного органу в переведенні позивача на відповідний вид пенсії є законною.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши вступні слова позивача і представника відповідача, дослідивши подані докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних мотивів.

Відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 серія НОМЕР_1 від 04.08.1980 року, копія якої досліджена судом в якості письмового доказу по справі позивач в період:

- з 26.08.1978 по 16.07.1980 – проходив службу в армії;

- з 24.05.1981 по 13.04.1982 – працював на посаді провідного інженера Івано-Франківського ПКТІ;

- з 10.06.1996 по 14.08.1997 – працював на посаді спеціаліста відділу економіки Надвірнянської райдержадміністрації;

- з 14.08.1997 по 01.05.2016 – працював в Надвірнянській районній раді.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 05.08.2020 року звернувся із заявою до відповідача з метою переведення з пенсії за віком на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Судом встановлено, що листом за №241 від 10.08.2020 року Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в задоволенні вищевказаної заяви відмовило та зазначило, що у позивача відсутнє право на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", оскільки станом на 01.05.2016 ОСОБА_1 не займав посаду державного службовця, а стаж його державної служби становить 5 років 0 місяців 27 днів.

Не погоджуючись з вказаною відмовою позивач, з метою захисту свої порушених прав, звернувся із даною позовною заявою до суду.

За наслідками судового розгляду суд не погоджується з правомірністю дій відповідача з відмови в переведені позивача з пенсії за віком на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з огляду на нижчевикладене.

Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

До 1 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ) право на пенсію державного службовця мали особи, які:

а) досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж;

б) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Після 1 травня 2016 року, відповідно до статті 90 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

При цьому законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ.

Так, відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Попереднього Закону та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно із пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статті 25 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 1 травня 2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, Верховний Суд дійшов висновку, що обов`язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ після 1 травня 2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених частинами 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ і Прикінцевими та перехідними положеннями України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Отже, після 1 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ та мають передбачені частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ вік і страховий стаж.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена у зразковому рішенні Верховного Суду від 4 квітня 2018 року у справі №822/524/18 та у постанові Верховного Суду від 26 червня 2018 року у справі №676/4235/17.

Статтею 46 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII визначені особливості стажу державної служби, зокрема у пункті 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.

Відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Отже, в даному випадку слід керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року за № 283.

Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування передбачених статтею 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Отже, період роботи ОСОБА_1 на відповідних посадах в Надвірнянській районній раді з 14.08.1997 року по 08.01.2011 року та з 13.04.2012 року по 01.05.2016 року зараховується до стажу державної служби.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним судом у постанові від 26 червня 2018 року у справі № 735/939/17.

При цьому суд не приймає до уваги посилання відповідача на постанову КМУ №239/1994, оскільки даний нормативний акт стосується віднесення посад працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєння їм рангів державних службовців, та не може бути застосований до спірних правовідносин за наявності спеціальної норми: постанови КМУ від 3 травня 1994 року № 283.

Оскільки на час звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії держаного службовця позивач досяг пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на день набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ та мав понад 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців і мав страховий стаж понад 35 років, суд дійшов висновку про те, що позивач набув право на призначення пенсії відповідно до положень Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ.

За таких обставин відмова органу ПФУ в переведені ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" є протиправною.

Таким чином позов підлягає до задоволення повністю.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, на користь позивача підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Івано-Франківській області понесені ним судові витрати зі сплати судового збору у сумі 840,80 грн. сплаченого згідно квитанції від 21.08.2020 року.

На підставі статей 19, 46, 1291 Конституції України, керуючись Законом України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ, Порядком обчислення стажу державної служби за №283, статтями 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком на загальних підставах на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком на загальних підставах на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Згідно ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників справи:

позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ;

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській, код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018.

Рішення суду складене в повному обсязі 28.12.2020 року.

Суддя /підпис/ Гундяк В.Д.