ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"16" грудня 2009 р. Справа № 13/2934
Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого судді Скиби Г.М., при секретарі судового засідання Бордунос Л.І., за участю представників сторін:
позивач ОСОБА_1 підприємець, особисто;
від відповідача участі не брав, причини неприбуття невідомі;
у відкритому судовому засіданні розглянув справу за позовом фізичної особи підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1
до відповідача: Черкаської міської ради, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 36
про визнання протиправним рішення та спонукання до вчинення дій.
Справа розглядається за наявними в ній доказами та матеріалами відповідно до вимог ст. 75 ГПК України.
Позивач звернувся до господарського суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Черкаської міської ради від 27 жовтня 2009 року №5-218;
- спонукати Черкаські міську раду розглянути на сесії подані позивачем документи вибору земельної ділянки для розташування автостоянки з прийняттям відповідного рішення в місячний термін.
В обґрунтування позовних вимог посилається на таке:
06 жовтня 2006 року приватний підприємець ОСОБА_1 звернувся із заявою до міського голови м. Черкаси з проханням виділення земельної ділянки в районі вулиці 30-років Перемоги, що в Південно-Західному районі м. Черкаси, для розміщення автостоянки.
На підставі листів заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів від 17.10.2006р. за № 7741-2 та від 05.01.2007р. за №8071-2, згідно договору від 11.01.2007р. за №8 комунальним підприємством «Міське архітектурне бюро»були виконані архітектурно - планувальні роботи з підготовки викопійовки з плану міста з показом земельної ділянки орієнтовною площею 0,4868 га по вул. 30-років Перемоги, що в Південно - Західному районі м. Черкаси, для визначення можливості розташування платної автостоянки.
Викопійовку було погоджено управлінням містобудування та архітектури Черкаської міської ради.
Був розроблений ескізний проект «Автомобільна стоянка індивідуальних легкових автомобілів по вул. 30-років Перемоги (Ескізний план)». Проект був погоджений технічними службами відповідних підприємств: ЧМ РЕМ ВАТ «Черкасиобленерго»; Комунальним підприємством «Черкасиводоканал»; Центром телекомунікаційних послуг Черкаської філії ВАТ «Укртелеком»; Черкаською службою підземних газопроводів та споруджень на них «Черкасигаз»; КП «ЧЕЛУАШ»; Тепловою інспекцією комунального підприємства теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго»; Управлінням ДАІ УМВС України в Черкаській області; Відділом транспорту та зв'язку Черкаської міської ради; Управлінням містобудування та архітектури Черкаського міськвиконкому.
Перед видачею висновків про погодження матеріалів щодо вибору земельної ділянки для розміщення об'єкта, відділом екології та раціонального природокористування було проведено обстеження земельної ділянки та зелених насаджень, про що видано відповідні акти.
Позивачем було зібрано необхідні документи та позитивні висновки відповідних служб міста:
Висновок №20 від 22.01.2007р. Черкаської міської санітарно - епідеміологічної служби; Висновок №1358 від 13.06.2007р. служби охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації;
Висновок №94 від 21.06.2007р. відділу екології та раціонального природокористування; Висновок №1046/02 від 09.07.2007р. Черкаського обласного управління лісового господарства; Висновок №1094-25 від 13.08.2007р. Черкаського міського управління земельних ресурсів; Висновок № 4076/14 від 14.08.2007р. управління містобудування та архітектури - щодо можливості розміщення автостоянки та виділення земельної ділянки в районі вулиці 30-років Перемоги м. Черкаси.
Проект рішення «Про погодження приватному підприємцю ОСОБА_1 місця розташування платної автостоянки по вул. 30-річчя Перемоги, та надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки»разом з пояснювальною запискою начальника управління містобудування та архітектури та всіма необхідними документами (висновками, дозвільними документами ) було передано до Черкаської міської ради 17.08.2007 року.
Питання про погодження місця розташування автостоянки та надання згоди на розробку проекту відведення земельної ділянки ФОП ОСОБА_1 в районі вул. 30-річчя Перемоги, що в м. Черкаси майже два роки не розглядалося Черкаською міською радою, документи неодноразово губилися, в зв'язку з цим позивач змушений був додатково звертатися до Черкаського міського голови та прокуратури міста.
Згідно п. 10 ст. 151 Земельного кодексу України після отримання висновків, відповідний орган місцевого самоврядування або орган виконавчої влади у двотижневий строк розглядає матеріали вибору земельної ділянки і приймає рішення про затвердження зазначених матеріалів та надає дозвіл і вимоги на розробку проекту відведення земельної ділянки або мотивоване рішення про відмову.
В звязку з триваючою бездіяльністю міського голови позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправною бездіяльності Черкаського міського голови Одарича С. О. 2.11.2009 року Соснівський районний суд м. Черкаси ( справа № 2а-325/09 )
постановив визнати протиправною бездіяльність Черкаського міського голови Одарича Сергія Олеговича щодо не включення питання про надання дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту відведення земельної ділянки по вул. 30-років Перемоги в місті Черкаси до порядку денного сесії Черкаської міської ради з серпня 2007 року по липень 2009 року.
Всупереч позитивним висновкам відповідних служб міста, Черкаська міська рада своїм рішенням від 16.07.2009р. №4-1383 відмовила підприємцю ОСОБА_1 у затвердженні матеріалів вибору земельної ділянки для розташування платної автостоянки по вул. 30-річчя Перемоги та наданні дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки.
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання недійсним рішення. Господарський суд Черкаської області (справа №08/1940) ухвалою від 18.08.2009 року задовольнив клопотання позивача про забезпечення позову та заборонив Черкаській міській раді вчиняти дії щодо передачі іншим особам в оренду, у власність, у постійне користування земельної ділянки площею 0,4868 га в районі вул. 30 років Перемоги, що в м. Черкаси, визнання права на яку вимагає позивач, та 27.08.2009 року скасував рішення Черкаської міської ради від 16.07.2009 року №4-1383 «Про відмову у затвердженні підприємцю ОСОБА_1 вибору земельної ділянки для розташування платної автостоянки по вул. 30 - річчя Перемоги та наданні дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки».
27.10.2009 року Черкаська міська рада приймає рішення №5-218 «Про відмову у затвердженні підприємцю ОСОБА_1 вибору земельної ділянки для розташування платної автостоянки по вул. 30 - річчя Перемоги та наданні дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки», у зв'язку з наявністю розрахункової кількості парковочних місць на прилеглих земельних ділянках, де розміщено гіпермаркет «Епіцентр»та передбачено будівництво об'єктів громадського призначення із своїми парковками.
Враховуючи вимоги закону, а також той факт, що всі висновки отримали позитивну оцінку щодо доцільності розміщення автостоянки, підстав для відмови у затвердженні вибору земельної ділянки та наданні дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки немає.
Відповідно до ст. 151 Земельного кодексу України вибір земельних ділянок для розміщення об'єктів проводиться особами, зацікавленими у їх відведенні. Органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування зобов'язані в порядку, визначеному законодавством України, надавати інформацію юридичним особам зацікавлених у відведенні земельних ділянок, щодо можливості варіантів розміщення об'єктів відповідно до затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою. Зазначені органи, з урахуванням одержаних висновків, приймають рішення про погодження місця розташування об'єкта, або мотивоване рішення про відмову.
Прийняте відповідачем рішення № 5-218 від 27.10.2009 року, є не мотивоване. Посилання в рішенні, як на підставу про наявність розрахункової кількості парковочних місць на прилеглих земельних ділянках, де розміщено гіпермаркет «Епіцентр»та передбачено будівництво об'єктів громадського призначення із своїми парковками, є помилковим та неправомірним.
Чинне законодавство не передбачає, як підставу для відмови, наявність розрахункової кількості парковочних місць на прилеглих земельних ділянках, та можливе будівництво об'єктів із своїми парковками.
Позивач вважає, що оспорюване рішення порушує його законні інтереси стосовно користування земельною ділянкою та не відповідає вимогам земельного законодавства України з наступних підстав.
Так, стаття 55 Конституції України, стаття 15 Цивільного Кодексу України гарантують кожній особі забезпечення права на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Приписи ст. 13 та 41 Конституції України визначають, що від імені Українського народу право власності здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією, і усі суб'єкти права власності рівні перед законом.
Відповідно до ч. 2, ч. 4 ст. 4 Закону України «Про оренду землі»орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом та районні, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації на земельні ділянки, що перебувають у державній власності в межах повноважень, визначених законом.
Стаття 116 Земельного кодексу України визначає, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Частина 1 ст. 124 Земельного кодексу України передбачає, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди.
Згідно ст. 16 Закону України «Про оренду землі»особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводиться у порядку, встановленому Земельним кодексом України, що безпідставно Черкаською міською радою зроблено не було, наслідком чого стало порушення законних інтересів приватного підприємця.
Статті 12, 17 Земельного Кодексу України визначають повноваження сільських, селищних, міських рад та місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин, до яких, зокрема, належить розпорядження відповідно землями територіальних громад, землями державної власності.
Згідно п. 12 розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»питання надання земельної ділянки в оренду вирішується на пленарному засіданні ради сесії.
Отже, аналіз наведених приписів законодавства дає підстави зробити висновок, що для укладення договору оренди земельної ділянки необхідно, по-перше, подати заяву (клопотання) відповідному органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання її в оренду, а по-друге, має бути рішення цього органу про надання земельної ділянки в оренду.
При цьому, згідно ст.16 Закону України «Про оренду землі»розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Стаття 123 Земельного кодексу України, в редакції, що діяла на момент звернення позивача, передбачає порядок надання земельних ділянок, а, зокрема, частина 5 ст.123 названого кодексу визначає, що відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк.
Згідно ч.9 ст.123 ЗК України відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду може бути оскаржено в судовому порядку. Рішення про відмову у наданні земельної ділянки у користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.
Відповідно до ст. 40 Конституції України всі мають право направляти письмові звернення до органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обгрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Позивач вважає, що приватний підприємець ОСОБА_1 має всі законні підстави на визнання права на передачу йому в оренду земельної ділянки по вул. 30 років Перемоги під розміщення автостоянки.
Відповідач, незважаючи на наданий тривалий термін часу, відзив на позов не надав. Мотивів ухилення від розгляду звернення позивача не надано. Витребуваних доказів чи пропозицій по врегулюванню спору до суду не надходило.
Суд, дослідивши подані позивачем докази в їх сукупності, заслухавши пояснення позивача, вважає вимоги такими, що підлягають до повного задоволення з мотивів:
Сторони перебувають в абсолютних, позадоговірних відносинах на підставі Конституції України та земельного законодавства.
Відповідач своїм рішенням №5-218 від 27.10.2009р. відмовив позивачу у затверджені вибору земельної ділянки.
Суд знаходить очевидним, що не добуто доказів порушення позивачем порядку відведення земельної ділянки та отримання ділянки в довгострокову оренду, але мотиви відмови в оспореному рішенні ради не ґрунтуються на вимогах закону.
Суд дійшов висновку, що у відповідача немає законних підстав стверджувати, що позивачем порушено норми чинного земельного законодавства.
Майданчик біля гіпермаркету «Епіцентр»не передбачає ТРИВАЛЕ ЗБЕРІГАННЯ автомобілів на ньому. Він розрахований лише на тимчасове розміщення автомобілів відвідувачів гіпермаркету. Це стосується і обєктів громадського призначення, які лише заплановані до будівництва.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оспорене рішення №5-218 Черкаської міської ради суд вважає незаконним, оскільки воно не мотивоване по суті і прийняте із порушенням земельного законодавства, не наведено належних та обґрунтованих доказів та мотивів, які б підтверджували необхідність відмовити заявнику в наданні дозволу на розробку проекту відведення спірної земельної ділянки. Оспорене рішення є актом індивідуальної дії, що впливає на права та обовязки позивача.
Спосіб захисту передбачений ст. 21 ЦК України.
За таких обставин вимоги позивача стосовно визнання незаконним рішення Черкаської міської ради від 27.10.2009р. №5-218 в частині відмови позивачу у затвердженні вибору земельної ділянки та наданні дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки по вул. 30-річчя Перемоги - є обґрунтованими, а його порушене право підлягає захисту. Позов належить задовольнити.
Вимога позивача про спонукання Черкаської міської ради розглянути на сесії подані підприємцем ОСОБА_1 документи вибору земельної ділянки для розташування автостоянки по вул. 30 - річчя Перемоги, та наданні дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки, з прийняттям відповідного мотивованого рішення в місячний термін з дня набирання рішенням суду законної сили підлягає до задоволення як спосіб відновлення порушеного права позивача.
Відповідно вимог ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 49, 75, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним (незаконним) та скасувати рішення Черкаської міської ради від 27.10.2009 року №5-218 «Про відмову у затвердженні підприємцю ОСОБА_1 вибору земельної ділянки для розташування платної автостоянки по вул. 30 -річчя Перемоги та наданні дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки».
Спонукати Черкаську міську раду розглянути на сесії подані підприємцем ОСОБА_1 документи вибору земельної ділянки для розташування автостоянки по вул. 30 - річчя Перемоги, та наданні дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки, з прийняттям відповідного мотивованого рішення в місячний термін з дня набирання рішенням суду законної сили.
Стягнути з Черкаської міської ради, код ЄДРПОУ 22809050, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 36
на користь приватного підприємця ОСОБА_1, ід. номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1
85 грн. державного мита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття. Сторони у справі протягом цього строку мають право подати апеляційну скаргу до апеляційного суду на вказане рішення через Господарський суд Черкаської області.
Суддя Скиба Г.М.