
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 грудня 2020 року м. Київ № 640/9671/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Смолія І.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Черкаській області до Акціонерного товариства «Укрпошта» про застосування заходів реагування,
О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Управління Держпраці у Черкаській області (далі також - позивач) із позовною заявою до Акціонерного товариства «Укрпошта» (далі також - відповідач) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації (застосування):
- навантажувача «Балканар» інв.№2300199110002844 держ. НОМЕР_2;
- самохідного шасі Т 16МГ-У1 держ.№ НОМЕР_1 ;
- електроустаткування вище 1000 В трансформаторної підстанції №183, яка розміщена за адресою: м Черкаси, пров. Хоменка, 4;
- електроталі ТЄ100511-20 реєстраційний №4; електроталі ТЄ100511-20 реєстраційний №5;
- підйомників автомобільних інв.№№30130, 30131, 30132;
- системи газопостачання природним газом, що знаходиться в зоні експлуатаційної відповідальності підприємства за адресою: . Звенигородка, вул. М.Грушевського, 131;
- котлів «Протерм 120СООО(СОР)» заводський №СО107160017СО, «Протерм 120СОО(СОР)» заводський №СО107160012СО;
- ліфта грузового малого р.1337/2008.00.00.000, а також зупинення виконання робіт на висоті понад 1,3 м.
На думку позивача, виявлені під час перевірки порушення, на підставі акту перевірки від 28.01.2020 №042-092, створюють загрозу життю та здоров`ю працівників та передбачають необхідність негайного зупинення експлуатації вище зазначених приладь, систем та машин. Станом на дату звернення до суду з даним позовом, виявлені порушення відповідачем не усунуті.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.05.2020 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без повідомлення учасників справи та запропоновано відповідачу надати відзив протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову, оскільки вимога повністю зупинити діяльність об`єктів є передчасною та завищеною по відношенню до встановлених порушень законодавства.
30.06.2020 до суду надійшла заява позивача, в якій просить зменшити розмір позовних вимог у зв`язку з частковим усуненням порушень, які стали підставою для звернення до адміністративного суду з відповідним позовом до Акціонерного товариства «Укрпошта». Просить зобов`язати зупинити повністю до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих експлуатацію (застосування) електроустаткування вище 1000 В трансформаторної підстанції №183, яка розміщена за адресою: м Черкаси, пров. Хоменка, 4.
Відповідно до частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив.
На підставі наказу Держпраці від 24.12.2019 №513-П «Про проведення планових перевірок» та направлення на проведення перевірки №1320 від 24.12.2019 була проведена планова перевірка щодо дзпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення в АТ «Укрпошта» за адресою: м. Київ, вул.Хрещатик, 22 (в межах Черкаської області), за наслідками якої складено акт від 28.01.2020 №042-092.
Вказаним актом встановлені порушення нормативно - правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров`ю людини, які зафіксовано у V розділі таблиці акта.
Приписом № 014-092 від 28.01.2020 встановлено строк АТ «Укрпошта» для усунення виявлених порушень вимог діючого законодавства України.
Щодо правового регулювання спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 № 96 Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Основними завданнями Держпраці є: 1) реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб; 2) здійснення комплексного управління охороною праці та промисловою безпекою на державному рівні; 3) здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов`язаної з об`єктами підвищеної небезпеки; 4) організація та здійснення державного нагляду (контролю) у сфері функціонування ринку природного газу в частині підтримання належного технічного стану систем, вузлів і приладів обліку природного газу на об`єктах його видобутку та забезпечення безпечної і надійної експлуатації об`єктів Єдиної газотранспортної системи (пункт 3 Положення).
Наказом Держпраці України від 03.08.2018 № 84 затверджено Положення про Головне управління Держпраці у Харківській області (далі - Управління Держпраці), згідно пункту 1 якого, Головне управління є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Відповідно до вимог статті 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Статтею 1 ЗУ "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно пп.4, 16 п.4 вказаного Положення Управління Держпраці відповідно до покладених на неї завдань: здійснює контроль за виконанням функцій державного управління охороною праці міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування; здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення та перевірки їх знань.
Державна політика в галузі охорони праці визначена статтею 3 ЗУ "Про охорону праці".
Зокрема, зазначеною нормою права передбачено, що державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням. Державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Статтею 5 ЗУ "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Суд зауважує, що відповідно до норм чинного законодавства України заходи реагування у сфері державного нагляду застосовуються до усунення встановлених порушень.
Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд зазначає, що за наданими відповідачем доказами суд не може встановити факт усунення встановлених працівниками Держпраці порушень нормативно - правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров`ю людини в частині електроустаткування вище 1000 В трансформаторної підстанції №183, яка розміщена за адресою: м Черкаси, пров. Хоменка, 4.
За статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Зазначені обставини, викладені у заяві представника Держпраці про зменшення позовних вимог, не впливають на обов`язок відповідача дотримуватись вимог законодавства у сфері охорони праці, за умови виконання якого, проводити певний вид робіт відповідачу не забороняється. Суд не має можливості передбачити дотримання відповідачем вимог законодавства у майбутньому, а отже за наявності встановлених порушень вважає за необхідне заборонити відповідачеві здійснювати певні види робіт до повного усунення порушень, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що в спірних правовідносинах наявні підстави для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Акціонерного товариства «Укрпошта» до усунення порушень в частині експлуатації електроустаткування вище 1000 В трансформаторної підстанції №183, яка розміщена за адресою: м Черкаси, пров. Хоменка, 4.
Суд звертає увагу на те, що в приписі № 014-092 від 28.01.2020 встановлено строк Акціонерного товариства «Укрпошта» для усунення виявлених порушень вимог діючого законодавства України.
При цьому, представник відповідача не заперечував самого факту виявлених порушень. Поряд з цим, жодних доказів на їх усунення до суду не надав.
Таким чином, позовні вимоги Управління Держпраці у Черкаській області підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до положень статті 139 КАС України, відшкодування судових витрат на користь позивача не здійснюється.
Керуючись статтями 2, 6, 72-77, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Управління Держпраці у Черкаській області задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації електроустаткування вище 1000 В трансформаторної підстанції №183, яка розміщена за адресою: м Черкаси, пров. Хоменка, 4, шляхом зобов`язання Акціонерного товариства «УКРПОШТА» (ЄДРПОУ 21560045) повністю зупинити експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки за вказаною адресою до повного усунення цих порушень, що повинно бути встановлено на підставі перевірки Управління Держпраці у Черкаській області.
Позивач: Управління Держпраці у Черкаській області (18000, м. Черкаси, бул.Шевченка, 205, ЄДРПОУ 39881228);
Відповідач: Акціонерне товариство «УКРПОШТА» (01001, . Київ, вул. Хрещатик, 22, код ЄДРПОУ: 21560045).
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішенням суду може бути оскаржено за правилами встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя І.В. Смолій