Рішення № 93576794, 20.11.2020, Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
20.11.2020
Номер справи
335/13820/18
Номер документу
93576794
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

1Справа № 335/13820/18 2/335/58/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2020 року м. Запоріжжя

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя в складі: головуючого судді Воробйова А.В., за участю секретаря судового засідання Барсукової В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Запоріжжі в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району, Комунального підприємства «Запоріжремсервіс» Запорізької міської ради про відшкодування шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району, КП «Запоріжремсервіс» Запорізької міської ради про відшкодування шкоди.

В обґрунтування позову позивач вказує наступне.

06.07.2018 року, приблизно о 14-15 год. біля будинку 44 по вулиці Незалежної України місто Запоріжжя впало дерево, внаслідок чого, пошкоджено транспортний засіб Позивача - автомобіль марки CITROEN С4 державний номер НОМЕР_1 , що рухався по проїжджій частині дороги. Механічні пошкодження автомобіля є значними та такими, які потребують капітального ремонту, а саме: значні вм`ятини та глибокі подряпини на даху, розбито лобове скло, в салоні зім`яло стелю, відпало дзеркало заднього виду та панель, що кріпилась до стелі автомобіля, численні, глибокі подряпини та вм`ятини по корпусу автомобіля (крил, дверей, капота), розбиті фари тощо.

Під час інциденту спостерігався північно-східний вітер з максимальною швидкістю 5 м/с, небезпечні метеорологічні явища, як то гроза, град, сильна злива, не зареєстровані, що підтверджується довідкою Запорізького обласного центру з гідрометеорології вих. № 26-30/1482 від 27.07.2018 року.

Дерево впало під дією власної ваги, внаслідок того, що було трухлявим, з численними пошкодженнями, частково сухим стовбуром.

Зазначений факт пошкодження майна внаслідок падіння дерева та характер механічних пошкоджень, спричинених автомобілю таким падінням, засвідчено Вознесенівським ВП Дніпровського відділу поліції ГУНП в Запорізькій області у журналі єдиного обліку за № 17171 від 06.07.2018 року.

18.07.2018 року позивачем було направлено запит до Запорізької міської ради, Районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району щодо балансоутримувача зелених насаджень біля проїжджої частини дороги будинку 44 по вулиці Незалежної України у місті Запоріжжя.

Районна адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району розглянула вищезазначене звернення та листом від 03.08.2018 вих. № Ш-0513 повідомила, що в оперативному управлінні районної адміністрації по вул. Незалежної України у м. Запоріжжя перебуває 704 дерева.

Керуючись ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про житлово-комунальні послуги», п.5 ст.13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 13.06.2016 № 150 «Про затвердження порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку», з метою забезпечення управління об`єктами житлово-комунального господарства, здійснення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості житлово-комунальних послуг населенню міста Запоріжжя, за результатами проведеного конкурсу управителями багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , у тому числі прибудинкової території до цього будинку, призначено КП «Запоріжремсервіс» Запорізької міської ради, Додаток №3 до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.2017 року № 520 «Про призначення управителів багатоквартирних будинків міста Запоріжжя»).

Згідно з нормами законодавства, зокрема відповідними нормами Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Правилами утримання земельних насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 року №105, Правил благоустрою території міста Запоріжжя, затверджених рішенням Запорізької міської ради №41 від 22.06.2011 року, на Відповідачів покладено обов`язок контролю, утримання та догляду за зеленими насадженнями, що включає різні види обрізання дерев і формування крони, щоб уникнути їхнього обламування, видалення дерев.

Районною адміністрацією Запорізької міської ради по Вознесенівському району, як балансоутримувачем та Комунальне підприємство «Запоріжремсервіс» Запорізької міської ради, як управителем та виконавцем послуг щодо утримання зелених насаджень біля проїжджої частини дороги будинку 44 по вулиці Незалежної України у місті Запоріжжя, порушені покладені на них зобов`язання та вимоги законодавства, неналежне виконувалися обов`язки з утримання зелених насаджень, здійснювався неналежний контроль за станом благоустрою. Зелені насадження вздовж вулиці Незалежної України біля будинку 44 м. Запоріжжя в належному стані не утримувалися.

Внаслідок зазначеної бездіяльності Відповідачів впало дерево та було завдано шкоду Позивачу.

29.08.2018 року на підставі договору про проведення незалежної експертної оцінки збитків, суб`єктом оціночної діяльності ОСОБА_2 у присутності представника власника транспортного засобу ОСОБА_3 та начальника відділу ЖКГ РА ЗМР по Вознесенівському району Жученко О.М. було проведено фотофіксацію і огляд пошкодженого транспортного засобу та складено протокол огляду транспортного засобу, в якому зафіксовані всі нанесені пошкодження. Вартість послуг суб`єкта оціночної діяльності ОСОБА_2 становить 1200,00 грн.

31.08.2018 року суб`єктом оціночної діяльності ОСОБА_2 було проведено оцінку вартості матеріальних збитків, спричинених власнику колісного транспортного засобу та складено звіт № 54, у відповідності до якого вартість відновлювального ремонту транспортного засобу - автомобіля марки CITROEN С 4 державний номер НОМЕР_1 складає 136 838,43грн.

18.09.2018 року позивачем до Районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району була подана вимога про відшкодування завданих збитків.

З тексту відповіді (вих.№ Ш-0665-Д від 21.09.2018) вбачається, що з вимогою Позивача про відшкодування шкоди Районна адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району повністю згодна, однак, не може задовольнити вимогу у встановлений вимогою семиденний строк.

Враховуючи, що заподіяння шкоди майну Позивача мало місце внаслідок спільної бездіяльності Районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району, що є балансоутримувачем зелених насаджень біля проїжджої частини дороги будинку 44 по вулиці Незалежної України у місті Запоріжжя, та КП «Запоріжремсервіс» Запорізької міської ради, що є управителем та виконавцем послуг щодо утримання зелених насаджень біля проїжджої частини дороги будинку 44 по вулиці Незалежної України у місті Запоріжжя, щодо виконання своїх обов`язків згідно норм законодавства, зокрема, яка виявилася у неналежному догляді та утриманню зелених насаджень, контролі за станом зелених насаджень, що призвело до падіння дерева і пошкодження транспортного засобу Позивача.

Позивач вважає, що наявні всі підстави для стягнення солідарно з відповідачів вартості заподіяної позивачу матеріальною шкоди, а саме вартості відновлювального ремонту транспортного засобу - автомобіля марки CITROEN С 4 державний номер НОМЕР_1 у розмірі 136 838,43 грн., вартості послуг, наданих суб`єктом оціночної діяльності ОСОБА_2 , у розмірі 1200,00 грн., та вартість послуг, наданих Запорізьким обласним центром з гідрометеорології у розмірі 31,74грн., а всього матеріальної шкоди у розмірі 138070,17 грн. (136 838,43 грн. + 1200,00 грн.+31,74 грн.).

На підставі вищевикладеного, позивач просить стягнути солідарно з Районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району, КП «Запоріжремсервіс» Запорізької міської ради на користь позивача матеріальну шкоду у розмірі 138 070,17 грн..

Представником відповідача – Районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району подано відзив на позов, у якому зокрема зазначає, що наявність шкоди, завданої майну позивача не підтверджена належними та допустимими доказами, оскільки не оформлене в порядку встановленому законом. Крім того, протиправна поведінка з боку районної адміністрації відсутня та відповідно і причинний зв`язок, а обстеження дерев здійснювалось постійно та дерево було в належному стані та не мало ознак аварійності. Такими чином вина відповідача позивачем не доведена, не встановлена та не підтверджується жодним чином, що є підставою для звільнення від відповідальності на підставі ст.1166 ЦК України. В задоволенні позову просить відмовити у повному обсязі.

Представник відповідача КП «Запоріжремсервіс» Запорізької міської ради подано відзив на позов, у якому зокрема зазначає, що: наявність шкоди, що завдана майну позивача не підтверджена належними та допустимими доказами; відсутня протиправна поведінка КП «Запоріжремсервіс»; відсутній причинний зв`язок між шкодою та діями підприємства; на КП «Запоріжремсервіс» не покладався обов`язок по контролю за деревами по АДРЕСА_1 . Позов є безпідставним і таким що не підлягає задоволенню в повному обсязі.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала та наполягала на його задоволенні з підстав викладених у позовній заяві.

Представники відповідачів проти задоволення позову заперечували з підстав, викладених у відзивах на позов.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно ч. 1 ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Судом встановлено, що 06.07.2018 року, приблизно о 14:15 год. біля будинку 44 по вулиці Незалежної України місто Запоріжжя впало дерево, внаслідок чого, пошкоджено транспортний засіб Позивача - автомобіль марки CITROEN С4 державний номер НОМЕР_1 , що рухався по проїжджій частині дороги. Механічні пошкодження автомобіля є значними та такими, які потребують капітального ремонту, а саме: значні вм`ятини та глибокі подряпини на даху, розбито лобове скло, в салоні зім`яло стелю, відпало дзеркало заднього виду та панель, що кріпилась до стелі автомобіля, численні, глибокі подряпини та вм`ятини по корпусу автомобіля (крил, дверей, капота), розбиті фари тощо.

Під час інциденту спостерігався північно-східний вітер з максимальною швидкістю 5 м/с, небезпечні метеорологічні явища, як то гроза, град, сильна злива, не зареєстровані, що підтверджується довідкою Запорізького обласного центру з гідрометеорології вих. № 26-30/1482 від 27.07.2018 року.

Дерево впало під дією власної ваги, внаслідок того, що було трухлявим, з численними пошкодженнями, частково сухим стовбуром.

Зазначений факт пошкодження майна внаслідок падіння дерева та характер механічних пошкоджень, спричинених автомобілю таким падінням, засвідчено Вознесенівським ВП Дніпровського відділу поліції ГУНП в Запорізькій області у журналі єдиного обліку за № 17171 від 06.07.2018 року.

18.07.2018 року позивачем було направлено запит до Запорізької міської ради, Районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району щодо балансоутримувача зелених насаджень біля проїжджої частини дороги будинку 44 по вулиці Незалежної України у місті Запоріжжя.

Районна адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району розглянула вищезазначене звернення та листом від 03.08.2018 вих. № Ш-0513 повідомила, що в оперативному управлінні районної адміністрації по вул. Незалежної України у м. Запоріжжя перебуває 704 дерева.

За приписами п.п.2, 3 ч.1 ст.13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до об`єктів благоустрою населених пунктів належать: прибудинкові території; території будівель та споруд інженерного захисту територій.

Елементами (частинами) об`єктів благоустрою є: зелені насадження (у тому числі снігозахисні та протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях, бульварах, в садах, інших об`єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях (п.2 ч.1 ст.21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»).

Положеннями ч.7 ст.28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що правила утримання зелених насаджень міст та інших населених пунктів затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, за погодженням із заінтересованими центральними органами виконавчої влади.

Правила утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджені наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 № 105.

Відповідно до пункту 3.2 Правила утримання зелених насаджень у населених пунктах України до елементів благоустрою віднесено, зокрема, зелені насадження (у тому числі, снігозахисні, протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, у парках, скверах і алеях, бульварах, садах, інших об`єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» зелені насадження - деревна, чагарникова, квіткова та трав`яна рослинність природного і штучного походження на визначеній території населеного пункту.

Згідно ч.2 ст.28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» охорона, утримання та відновлення зелених насаджень на об`єктах благоустрою, а також видалення дерев, які виросли самосівом, здійснюються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів залежно від підпорядкування об`єкта благоустрою, а на земельних ділянках, переданих у власність, наданих у постійне користування або в оренду, - за рахунок коштів їх власників або користувачів відповідно до нормативів, затверджених у встановленому порядку.

Відповідно до п.1.4 Правил благоустрою території міста Запоріжжя, затверджених рішенням Запорізької міської ради №41 від 22.06.2011 (далі - Правил благоустрою території міста Запоріжжя), організацію благоустрою міста Запоріжжя забезпечують органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, встановлених законом, їх положеннями, статутами. Благоустрій здійснюється в обов`язковому порядку на всій території міста Запоріжжя.

Пунктом 6.2 Правила утримання зелених насаджень у населених пунктах України встановлений обов`язок балансоутримувачів проводити інвентаризацію та паспортизацію об`єктів благоустрою, брати участь у роботі комісії з обстеження зелених насаджень з метою їх знесення, тощо.

У відповідності до п.5.5 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними є, зокрема, на об`єктах благоустрою державної чи комунальної власності - балансоутримувачі цих об`єктів.

Метою діяльності балансоутримувача є утримання в належному стані зелених насаджень вздовж бульварів, вулиць, вчинення необхідних дій не лише задля забезпечення охорони зелених насаджень, але і задля забезпечення безпеки осіб під час користування об`єктами благоустрою населеного пункту, а тому саме балансоутримувач, як особа відповідальна за здійснення утримання зелених насаджень в належному стані зобов`язана вчиняти весь обсяг необхідних заходів для забезпечення в тому числі безпеки дорожнього руху.

Згідно п.2.1. Правил благоустрою території міста Запоріжжя утримання в належному стані території - використання її за призначенням відповідно до генерального плану міста, іншої містобудівної документації, місцевих правил забудови, правил благоустрою території міста, а також санітарне очищення території, її озеленення, збереження та відновлення об”єктів благоустрою.

Відповідно до пп.6.9.2.2. Правил благоустрою території міста Запоріжжя утримання зелених насаджень включає їх охорону, створення нових зелених насаджень, догляд за існуючими, захист від шкідників і хвороб, огляд, капітальний і поточний ремонт, облік, розвиток зелених зон.

Згідно пп.6.9.2.5. Правил благоустрою території міста Запоріжжя поточне утримання скверів, бульварів, парків та інших об”єктів зеленого господарства загального користування покладається на їх балансоутримувачів. Поточне утримання дерев, клумб, тротуарних газонів, зелених майданчиків прибудинкової території покладається на підприємства і організації житлово-комунального господарства, підприємства, установи, організації (незалежно від форм власності) і громадян – власників будинків на територіях, прилеглих до їх споруд та будинків.

Видалення дерев, кущів, газонів і квітників населених пунктах здійснюється в порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2006 р. № 1045.

Згідно п.3 Порядку №1045 видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється, зокрема, за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (далі - компетентний орган) на підставі ордера.

Пунктом 7 Порядку №1045 передбачено, що видалення аварійних, сухостійних і фаутних дерев на об`єкті благоустрою здійснює балансоутримувач на підставі акта, що складається відповідно до пункту 4 цього Порядку.

Перелік дій щодо догляду за зеленими насадженнями, передбачений розділом 9 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України.

Так, догляд за деревами і чагарниками здійснюється протягом року і включає: поливання, внесення добрив, вкриття, обприскування крон дерев, догляд за ґрунтом, боротьбу з бур”янами, обробку дупел і механічних пошкоджень, формування крон дерев і чагарників.

У п. 9.1.13 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України зазначено, що на вулицях і площах населених пунктів у процесі обстеження зелених насаджень виявляють і потенційно аварійні гілки. Це скелетні гілки, які мають видимі ознаки враження шкідниками та хворобами. Їх необхідно видаляти.

Під час догляду за деревами застосовують три види обрізання: формувальне, санітарне, омолоджувальне (п. 9.1.11 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України).

Відповідно до п. 9.1.11.2. Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України санітарне обрізання крони виконують, щоб позбутися старих, хворих, сухих і пошкоджених гілок, а також гілок, спрямованих всередину крони або зближених одна з одною. Обрізанню підлягають також пагони, що відходять від центрального стовбура вгору під гострим кутом, щоб уникнути їхнього обламування.

Санітарне обрізання потрібно проводити щороку протягом вегетаційного періоду.

Пунктом 5 ч.2 ст.10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить здійснення контролю за станом благоустрою та утриманням територій, інженерних споруд та об`єктів, підприємств, установ та організацій, їх озелененням, охороною зелених насаджень, водних об`єктів тощо.

Відповідно до п.1.1. Положення про районну адміністрацію Запорізької міської ради по Вознесенівському, Дніпровському, Заводському, Комунарському, Олександрівському, Хортицькому, Шевченківському району, затвердженого рішенням Запорізької міської ради 30.08.2017 №75 (далі – Положення), районна адміністрація Запорізької міської ради по Вознесенівському району є виконавчим органом Запорізької міської ради в районі міста.

Згідно п.1.15. Положення районна адміністрація є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки, відкриті в органах Державної казначейської служби України та установах банку згідно чинного законодавства, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, штамп та бланк встановленого зразка. Районна адміністрація має всі права юридичної особи у відповідності до чинного законодавства України.

Відповідно до п.4.16. Положення районна адміністрація для виконання покладених на неї завдань має, зокрема такі повноваження:

організація благоустрою району, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; спільно з Інспекцією з благоустрою Запорізької міської ради здійснення контролю за станом благоустрою, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.

Отже, згідно з нормами законодавства на Районну адміністрацію Запорізької міської ради по Вознесенівському району покладено обов`язок контролю, утримання та догляду за зеленими насадженнями, що включає різні види обрізання дерев і формування крони, щоб уникнути їхнього обламування, видалення дерев, що представником відповідача не заперечується.

Районною адміністрацією Запорізької міської ради по Вознесенівському району, як балансоутримувачем щодо утримання зелених насаджень біля проїжджої частини дороги будинку 44 по вулиці Незалежної України у місті Запоріжжя, порушені покладені на них зобов`язання та вимоги законодавства, неналежне виконувалися обов`язки з утримання зелених насаджень, здійснювався неналежний контроль за станом благоустрою. Зелені насадження вздовж вулиці Незалежної України біля будинку 44 м. Запоріжжя в належному стані не утримувалися чим завдано шкоду позивачу.

29.08.2018р. на підставі договору про проведення незалежної експертної оцінки збитків, суб`єктом оціночної діяльності ОСОБА_2 у присутності представника власника транспортного засобу ОСОБА_3 та начальника відділу ЖКГ РА ЗМР по Вознесенівському району Жученко О.М. було проведено фотофіксацію і огляд пошкодженого транспортного засобу та складено протокол огляду транспортного засобу, в якому зафіксовані всі нанесені пошкодження. Вартість послуг суб`єкта оціночної діяльності ОСОБА_2 становить 1200,00 грн.

31.08.2018р. суб`єктом оціночної діяльності ОСОБА_2 було проведено оцінку вартості матеріальних збитків, спричинених власнику колісного транспортного засобу та складено звіт № 54, у відповідності до якого вартість відновлювального ремонту транспортного засобу - автомобіля марки CITROEN С 4 державний номер НОМЕР_1 складає 136 838,43грн.

Згідно п.6.5. Положення шкода, завдана в результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності посадових осіб районної адміністрації, відшкодовується у встановленому законом порядку.

Відповідно до пп.6.9.2.13. Правил благоустрою території міста Запоріжжя відповідальність за збереження зелених насаджень, догляд за ними, видалення сухостійних, пошкоджених хворобами та шкідниками зелених насаджень, знищення бур`янів на вулицях перед будівлями до проїзної частини, всередині квартальних насаджень та насаджень районів міста покладається на балансоутримувачів, власників, користувачів житлових, громадських, промислових будівель та споруд.

18.09.2018 року Позивачем до Районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району була подана вимога про відшкодування завданих збитків.

З тексту відповіді (вих.№ Ш-0665-Д від 21.09.2018) вбачається, що з вимогою Позивача про відшкодування шкоди Районна адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району повністю згодна, однак, не може задовольнити вимогу у встановлений вимогою семиденний строк.

Враховуючи, що заподіяння шкоди майну Позивача мало місце внаслідок бездіяльності Районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району, що є балансоутримувачем зелених насаджень біля проїжджої частини дороги будинку 44 по вулиці Незалежної України у місті Запоріжжя, щодо виконання своїх обов`язків згідно норм законодавства, зокрема, яка виявилася у неналежному догляді та утриманню зелених насаджень, контролі за станом зелених насаджень, що призвело до падіння дерева і пошкодження транспортного засобу Позивача.

Суд вважає, що наявні всі підстави для стягнення з Районної адміністрації Запорізької міської ради ро Вознесенівському району вартості заподіяної позивачу матеріальної шкоди, а саме вартості відновлювального ремонту транспортного засобу - автомобіля марки CITROEN С 4 державний номер НОМЕР_1 у розмірі 136 838,43 грн., вартості послуг, наданих суб`єктом оціночної діяльності ОСОБА_2 , у розмірі 1200,00 грн., та вартість послуг, наданих Запорізьким обласним центром з гідрометеорології у розмірі 31,74грн., а всього матеріальної шкоди у розмірі 138070,17 грн. (136 838,43 грн. + 1200,00 грн.+31,74 грн.).

Нормою п. 7 ч. 1 ст.17 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та 3.1.7. Правил благоустрою території міста Запоріжжя громадянам надано право звертатись до суду з позовом про відшкодування шкоди, заподіяної майну чи здоров`ю громадян унаслідок дій чи бездіяльності балансоутримувачів об`єктів благоустрою.

Згідно ст.1173 ЦК України шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.

Стаття 1190 ЦК України передбачає, що особи, спільними діями або бездіяльністю яких було завдано шкоди, несуть солідарну відповідальність перед потерпілим.

Згідно ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.

Особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування (ч.1 ст.22 ЦК України).

Відповідно до ч.2 ст.22 ЦК України збитками є:

1) втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);

2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Згідно ч.3 ст.22 ЦК України збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.

Згідно з ч.1 та ч.2 ст.1166 ЦК України шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно зі ст.1192 ЦК України розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.

Згідно до п. 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди» № 6 від 27.03.1992 р. потерпілому відшкодовуються в повному обсязі збитки відповідно до реальної вартості втраченого майна та робіт, які необхідно провести, щоб виправити пошкоджену річ, усунути інші негативні наслідки неправомірних дій заподіювача шкоди.

При цьому, обов`язковому з`ясуванню при вирішенні спору про відшкодування матеріальної шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння заподіювача, наявність причинного зв`язку між шкодою та протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні.

Також, згідно п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України №6 від 27.03.1992 року «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди», розглядаючи позови про відшкодування шкоди, суди повинні мати на увазі, що шкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв`язок та є вина зазначеної особи, а коли це було наслідком дії джерела підвищеної небезпеки, незалежно від наявності вини.

Протиправною у цивільному праві вважається поведінка, яка порушує імперативні норми права або санкціоновані законом умови договору, внаслідок чого порушуються права іншої особи.

Під шкодою розуміється майнова шкода, що виражається у зменшенні майна потерпілого в результаті порушення належного йому майнового права.

Причинний зв`язок між протиправною поведінкою особи та завданою шкодою є обов`язковою умовою відповідальності, яка передбачає, що шкода стає об`єктивним наслідком поведінки заподіювача шкоди.

Деліктна відповідальність за загальним правилом настає лише за вини заподіювача шкоди (умислу або необережності).

Відсутність будь-якої з цих умов є підставою для звільнення особи від відповідальності, якщо інше не встановлено законом.

Законодавство в деліктних зобов`язаннях передбачає презумпцію вини заподіювача шкоди; якщо в процесі розгляду справи зазначена презумпція не спростована, то вона є юридичною підставою для висновку про наявність вини заподіювача шкоди. Доведення відсутності вини у спричиненні шкоди відповідно до вимог ст.1166 ЦК України покладено на Відповідача (такий висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постанові від 23 січня 2018 року у справі №753/7281/15-ц (№61-1832св17).

Аналіз наведених норм, з урахуванням визначених цивільно-процесуальним законодавством принципів змагальності і диспозитивності цивільного судочинства, дає підстави для висновку, що законодавством не покладається на позивача обов`язок доказування вини відповідача у заподіянні шкоди. Разом з тим потерпілий має довести належними доказами факт завдання шкоди за участю відповідача, розмір завданої шкоди, а також факт того, що відповідач є заподіювачем шкоди.

Виходячи з визначених цивільним процесуальним законом принципів змагальності й диспозитивності цивільного судочинства, саме на відповідача покладено обов`язок доведення відсутності його вини у завданні шкоди позивачеві.

Факт падіння дерева на належний позивачу автомобіль та завдання в зв`язку з цим транспортному засобу механічних пошкоджень, а також розмір заподіяної шкоди підтверджуються наданими позивачем висновком Вознесенівського ВП Дніпровського ВП ГУНП в Запорізькій області за наслідками розгляду звернення перевірки ЖЕО №17171 від 06.07.2018 року щодо пошкодження автомобіля, заявами про проведення експертного дослідження по встановленню вартості пошкодження автомобіляCITROEN С 4 державний номер НОМЕР_1 , звітом проведення експертного дослідження по встановленню вартості пошкодження автомобіля від 31.08.2018, претензіями надісланими на адресу відповідача.

Разом з тим, жодного доказу того, що відповідачу КП «Запоріжремсервіс» Запорізької міської ради, яке створено відповідно до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.2017 року №520 «Про призначення управителів багатоквартирних будинків міста «Запоріжжя» було передано на баланс зелені насадження, зокрема дерева за адресом АДРЕСА_1 , матеріали справи не містять.

Таким чином позовні вимоги ОСОБА_4 підлягають частковому задоволенню та заподіяна позивачу шкода підлягає стягненню з відповідача – Районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району.

В задоволенні позовних вимог пред`явлених до відповідача КП «Запоріжремсервіс» Запорізької міської ради необхідно відмови у зв`язку з недоведеністю факту заподіяння шкоди вказаним відповідачем.

На підставі статті 141 ЦПК України підлягає стягненню з Районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району на користь позивача судовий збір в розмірі 1380,70 грн..

Керуючись ст.ст. 12, 13, 76-82,89,263-265 ЦПК України, суд, –

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району, Комунального підприємства «Запоріжремсервіс» Запорізької міської ради про відшкодування шкоди – задовольнити частково.

Стягнути з Районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району на користь ОСОБА_1 матеріальну шкоду в розмірі 138 070 (сто тридцять вісім тисяч сімдесят) гривень 17 (сімнадцять) копійок.

Стягнути з Районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1380 (одна тисяча триста вісімдесят) гривень 70 (сімдесят) копійок.

В іншій частині позову відмовити.

Повні відомості про сторін згідно п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:

Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 .

Відповідач – Районна адміністрація Запорізької міської ради по Вознесенівському району, код ЄДРПОУ 37573115, юридична адреса: 69061, місто Запоріжжя, вулиця Сєдова, будинок 5.

Відповідач – Комунальне підприємство «Запоріжремсервіс» Запорізької міської ради, код ЄДРПОУ 22144952 юридична адреса: 69006, м. Запоріжжя, вулиця Добролюбова, будинок 23-А.

Рішення суду може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А.В. Воробйов