
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Вінниця
01 грудня 2020 р. Справа № 120/4962/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Крапівницької Н.Л.,
розглянувши у письмовому провадженні в місті Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом:
ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дій,
В С Т А Н О В И В:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області у якому просить:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо обчислення ОСОБА_1 спеціального трудового стажу та відмови у нарахуванні та виплаті грошової допомоги відповідно до п.7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" незаконними;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 , педагогічний стаж 37 років 5 місяців 4 дні, що дає право на пенсію за вислугу років та здійснити нарахування та виплату грошової допомоги в розмірі десяти пенсій за віком станом на день призначення відповідно до п.7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
У своєму позові зазначила, що в період з 26.08.1982 року по даний час працює в Ямпільський дитячій музичній школі викладачем по класу фортепіано. Після досягнення пенсійного віку, 17.07.2020 року, позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про виплату грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій у відповідності до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", як працівнику освіти.
Листом 04.08.2020 року №3154-3111/Г-02/8-0200/20 Пенсійний фонд повідомив про те, що відсутні правові підстави для задоволення вимог щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку із тим, що музичні школи не підпорядковуються відділу освіти, крім того, відповідно до Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №909 від 04.11.1993 року, не передбачено, що право на пенсію за вислугу років мають, зокрема, викладачі музичних шкіл.
Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Ухвалою суду від 23.09.2020 року провадження у справа відкрито та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження (без повідомлення учасників справи).
17.03.2020 року до суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позову, зазначаючи, що відповідно до п. 7-1 розділу XV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст.26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, відповідно до п. "е" ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком, виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України. Розділом 1 «Освіта» Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року № 909 передбачений вичерпний перелік закладів, установ освіти, охорони здоров`я, соціального захисту та посад. Згідно наданих документів позивачка працювала в музичній школі викладачем, яка не є загальноосвітнім навчальним закладом в розумінні Закону № 651-XIV.
З урахуванням вищезазначеного, позивачці було відмовлено в призначені пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», в зв`язку з відсутністю спеціального стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років.
Відповідно до наказу Голови Вінницького окружного адміністративного суду №125-в/к в період з 16.11.2020 року по 30.11.2020 року суддя Головуючий суддя Крапівницька Н.Л. перебувала у щорічній відпустці. Відтак, розгляд справи здійснюється 01.12.2020 року.
Дослідивши матеріали справи, та оцінивши докази в їх сукупності, судом встановлено, що згідно записів трудової книжки, ОСОБА_1 в період з 26.08.1982 року і до моменту звернення за призначенням пенсії, працювала на посаді в Ямпільський дитячій музичній школі викладачем по класу фортепіано.
17.07.2020 року, позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про виплату грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій у відповідності до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", як працівнику освіти.
Листом 04.08.2020 року №3154-3111/Г-02/8-0200/20 Пенсійний фонд повідомив про відсутність правових підстав для задоволення вимог щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку із тим, що музичні школи не підпорядковуються відділу освіти, крім того, відповідно до Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 909 від 04.11.1993 року, не передбачено, що право на пенсію за вислугу років мають, зокрема, викладачі музичних шкіл.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зміст п. 7-1 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» зазначає, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та механізм її виплати визначається Порядком обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1191 (надалі по тексту - Порядок).
Вимоги п.5, п.6 та п.7 Порядку передбачають, що грошова допомога надається особам, яким, починаючи з 1 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію. Для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно із статтями 27 і 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», станом на день її призначення. Виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.
Відповідно до п.2 Порядку вбачається, що до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року №909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років".
Зміст Розділу 1 «Освіта» Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року №909 (надалі по тексту - Перелік закладів і установ) в частині «Найменування закладів і установ» містить зазначення «Позашкільні навчальні заклади», а в частині «Найменування посад» містить зазначення «директори, їх заступники з навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завідуючі відділами (лабораторіями, кабінетами), художні керівники, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи», при цьому зміст п. 2 «Примітки» даного нормативно-правового акта визначає, що робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ.
Як видно з листа Міністерства соціального захисту населення України №01-3/133-02-2 від 01.02.1995 року, за клопотанням Міністерства соціального захисту населення України Кабінет Міністрів України погодився поширити на викладачів музичних, художніх, хорових, хореографічних шкіл, шкіл мистецтв та інших шкіл естетичного виховання порядок призначення пенсій за вислугу років, передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року №909, без внесення змін до неї (доручення Кабінету Міністрів України від 06.01.1995 року №397/21).
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України №963 від 14.06.2000 року затверджений Перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, яким передбачено, що посади вчителів, викладачів всіх спеціальностей, інструкторів фізкультури, методистів належать до категорії педагогічних працівників.
Так, судом встановлено, що згідно записів трудової книжки, ОСОБА_1 в період з 26.08.1982 року і до моменту звернення за призначенням пенсії, працювала на посаді в Ямпільський дитячій музичній школі викладачем по класу фортепіано.
Отже, враховуючи зазначене вище, суд вважає, що ОСОБА_1 має право на зарахування до спеціального стажу, який дає право на пенсійне забезпечення за вислугу років, роботу у Ямпільський дитячій музичній школі, відтак, позов у цій частині підлягає задоволенню.
Враховуючи вимоги п.2 «Примітки» Переліку закладів і установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року №909, в площині дії п.2 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. №1191, за змістом яких до страхового стажу, що визначає право на виплату відповідної грошової допомоги - зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на відповідних посадах незалежно від форми власності або відомчої належності таких закладів і установ, беручи до уваги те, що право на отримання відповідної грошової допомоги не залежить та не пов`язується із призначенням саме пенсії за вислугою років, а є окремим правовим механізмом відповідної соціальної виплати, який також може реалізовуватись при призначенні пенсію по віку, з огляду на те, що позивач на момент призначення пенсії по віку працювала у відповідному навчальному закладі, який віднесений до закладів освіти та має достатній трудовий стаж роботи в даному закладі, при цьому, раніше не одержувала пенсію, суд вважає, що позивач має право на одержання грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до п.7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а тому позов у цій частині також підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
ВИ Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо обчислення ОСОБА_1 спеціального трудового стажу та відмови у нарахуванні та виплаті грошової допомоги відповідно до п.7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" протиправними.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 , педагогічний стаж 37 років 5 місяців 4 дні, що дає право на пенсію за вислугу років та здійснити нарахування та виплату грошової допомоги в розмірі десяти пенсій за віком станом на день призначення відповідно до п.7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений при звернення до суду із цим позовом судовий збір у розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 коп.) рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 тел. НОМЕР_2 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7. м. Вінниця, 21100, Код ЄДРПОУ 13322403 тел. \0432\ 66-05-17 тел. факс \0432\66-02-95)
Суддя підпис Крапівницька Н. Л.