Єдиний державний реєстр судових рішень справа № 2а-1513/10/0670
категорія 2.11.8
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 квітня 2010 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мацький Є.М.,
при секретарі - Вітковській Т.С.
з участю представника позивача Тітовніна О.В.
представника відповідача Баренко Є.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ОНВІ" <Текст >
до Державної податкової інспекції у м. Житомирі <Текст >
про визнання незаконним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому вказав, що за результатами виїзної планової документальної перевірки ТОВ "ОНВИ" з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 1.04.2007 р. по 31.12.2008 р., проведеної відповідачем, складено акт № 3771/23-1/24705171/0110 від 18.06.2009 р. та було прийнято рішення про застосування штрафних /фінансових/ санкцій № 0005702302 від 2.07.2009 р., яким до підприємства були застосовані штрафні санкції в сумі 4656 грн.
Позивач вважає вказане рішення протиправним, так як будь-яких порушень податкового законодавства вчинено не було, всі підзвітні особи прозвітувались належним чином і надали відповідні документи. Крім цього, в акті перевірки конкретно не вказані які були скоєні порушення.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав письмові заперечення проти позову, просив відмовити в його задоволенні.
Свідок Чайківський В.В., який здійснював перевірку, в судовому засіданні пояснив, що ТОВ "ОНВИ" в порушення вимог п.п.2.11., 3.1, 3.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, провело готівкові розрахунки без подання одержувачем коштів платіжного документа - касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа встановленої форми та змісту на загальну суму 4656 грн.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, покази свідка, дослідивши надані сторонами докази, встановив наступне.
В період часу з 12.05.2009 р. по 15.05.2009 р. працівниками ДПІ в м. Житомирі була проведена планова виїзна документальна перевіркаТОВ "ОНВИ" з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 1.04.2007 р. по 31.12.2008 р., про що був складений акт № 3771/23-1/24705171/0110 від 18.06.2009 р.
Під час проведення перевірки контролюючим органом було виявлено порушення ТОВом "ОНВИ" вимог п.п.2.11., 3.1, 3.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, а саме товариство провело готівкові розрахунки без подання одержувачем коштів платіжного документа - касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа встановленої форми та змісту на загальну суму 4656 грн.
За наслідками перевірки було прийнято рішення про застосування штрафних /фінансових/ санкцій № 0005702302 від 2.07.2009 р., яким до підприємства були застосовані штрафні санкції в сумі 4656 грн.
Судом встановлено, що доводи контролюючого органу щодо порушення ТОВ "ОНВИ" п.п.2.11., 3.1, 3.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні є безпідставними, виходячи з наступного.
Відповідно до п.2.11. Постанови Національного банку від 15.12.2004, № 637 "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" / надалі -Положення/ видача готівкових коштів під звіт або на відрядження (далі - під звіт) здійснюється відповідно до законодавства України.
Видача готівкових коштів під звіт на закупівлю сільськогосподарської продукції та заготівлю вторинної сировини, крім металобрухту, дозволяється на строк не більше 10 робочих днів від дня видачі готівкових коштів під звіт, а на всі інші виробничі (господарські) потреби на строк не більше двох робочих днів, уключаючи день отримання готівкових коштів під звіт.
Якщо підзвітній особі одночасно видана готівка як на відрядження, так і для вирішення в цьому відрядженні виробничих (господарських) питань (у тому числі для закупівлі сільськогосподарської продукції у населення та заготівлі вторинної сировини), то строк, на який видана готівка під звіт на ці завдання, може бути продовжено до завершення терміну відрядження.
Видача відповідній особі готівкових коштів під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми.
Звітування за одержані під звіт готівкові кошти здійснюється відповідно до законодавства України.
Згідно до п.3.1. Положення касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням платіжних карток, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.
В судовому засіданні представником позивача надані для огляду та приєднання до справи авансові звіти працівників ТОВ "ОНВИ" : 1. ОСОБА_1 № 449 від 22.11.2007 р.; 2. ОСОБА_2 № 422 від 6.11.2007 р. 3. ОСОБА_3 № 290 від 10.07.2007 р., № 409 від 25.10.2007 р., № 207 від 25.06.2008 р. 4. ОСОБА_4 № 78 від 3.03.2008 р. 5. ОСОБА_5 № 366 від 8.10.2008 р. 6. ОСОБА_6 № 414 від 17.11.2008 р.
До вказаних документів підзвітними особами надані оригінали розрахункових документів - ОСОБА_1 довідка "Таксі Лідер" від 21.11.2007 р. видана ПП ОСОБА_7 на суму 550 грн., ОСОБА_2 товарний чек № 003201 від 4.11.2007 р. на суму 25 грн., ОСОБА_3 квитанція ЗАТ " Октант" на 30 грн., рахунок № Ш/35 від 10.07.2007 р. на ремонт причепу на суму 1164 грн., товарний чек № 45 від 13.06.2008 р. ПП "Шина плюс" на суму 12 грн., ОСОБА_4 чек № 3716 від 27.02.08 р. АЗС "Окко" на суму 209,30 грн., ОСОБА_5 товарний чек № 3 від 7.10.2008 р. ПП "Всесвіт Інфо" на суму 30 грн., ОСОБА_6 чек № 0080448 від 8.11.2008 р. на суму 2558,70 грн.
Суд вважає, що дані документи відповідають вимогам п.2.1 Положення, так як вони згідно із законодавством України підтверджують факт продажу товарів, надання послуг, отримання готівкових коштів.
Виходячи із змісту частини 1 статті 238 Господарського кодексу України, санкції, передбачені за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, є адміністративно-господарськими санкціями.
Таким чином, фінансові санкції, передбачені Указом Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.95 р. N 436 належать до адміністративно-господарських санкцій, одним видом з яких є адміністративно-господарський штраф (статті 239, 241 Господарського кодексу України).
Строки застосування адміністративно-господарських санкцій встановлені статтею 250 Господарського кодексу України, згідно із якою адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Суд зазначає, що уповноважений орган державної влади при виявленні факту порушення суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, зокрема порушення правил щодо обігу готівки, мав дотримуватися наведених положень законодавства, у зв'язку з чим міг прийняти рішення про застосування такого виду адміністративно-господарських санкцій, як фінансові санкції, виключно протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.
Закінчення будь-якого із встановлених статтею 250 Господарського кодексу України строку виключає застосування таких санкцій до суб'єкта підприємницької діяльності за вчинене ним порушення правил здійснення господарської діяльності.
Крім цього, необхідно зазначити, що, на думку контролюючого органу, порушення позивачем були вчинені протягом 2007-2008 рр., однак рішення про застосування штрафних санкцій було винесено 2.07.2009 р., тобто після закінчення зазначених строків.
При таких обставинах оскаржуване рішення є незаконним і підлягає скасуванню.
Позивач має право на відшкодування понесених судових витрат в сумі 3,40 грн. з Державного бюджету України.
З врахуванням викладеного, на підставі ст.ст.160-163 КАС України суд,-
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення про застосування штрафних /фінансових/ санкцій № 0005702302 від 2.07.2009 р.
Відшкодувати ТОВ "ОНВИ" з Державного бюджету України понесені судові витрати в сумі 3,40 грн.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя:Є.М. Мацький
Повний текст постанови виготовлено: 30 квітня 2010 р.
присуджено до стягнення <сума >грн.
матеріальну шкоду <сума >грн.
моральну шкоду <сума >грн.