
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 грудня 2020 року Справа №480/6943/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - А.Б. Діска,
за участю секретаря судового засідання - Івах Я. А.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Бороденко Д. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/6943/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якому просить:
1. Визнати протиправними дії та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 30.09.2020 № 959230811214 про відмову у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років.
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити з 01.09.2020 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати 56451,73 грн., на підставі довідок прокуратури Запорізької області від 08.09.2020 №18-461вих-20 та довідки від 08.09.2020 №18-462вих-20, тобто в сумі 50806,56 грн. в місяць, без обмеження граничного розміру з урахуванням раніше проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з 2011 року йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру". 25.09.2020 він звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку його пенсії за правилами ч.1 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-ІІІ "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру", згідно виданої довідки прокуратури Запорізької області від 08.09.2020 №18-462 вих-20 та довідки від 08.09.2020 №18-461 вих-20, оскільки пропрацював після призначення пенсії більше 5 років.
Листом від 05.10.2020 за №1800-0303-8/49161 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області позивача повідомлено про відмову у проведенні перерахунку. До листа долучено рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 30.09.2020 № 959230811214, яким позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії згідно заяви від 25.09.2020, оскільки відповідно до п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155 "Про умови оплати праці прокурорів" (далі Постанова №1155), зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, не є підставою для перерахунку пенсії, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру".
Позивач вважає протиправною таку відмову, оскільки пенсія за вислугою років йому призначена у 2011 році у порядку та на підставі частини 1 та 12 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ, якими передбачалось, зокрема, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Проте відповідач у своїй відмові послався на підстави, які не є предметом заяви позивача від 25.09.2020.
Ухвалою суду від 19.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області відповідали вимогам чинного правового регулювання, оскільки ч. 20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" в первинній редакції підлягає застосуванню з 13.12.2019, а будь-яких норматривно-правових актів щодо підвищення заробітної плати прокурорським працівникам не приймалося, тому і підстав для перерахунку позивачу пенсії на підставі Постанови №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" немає.
Ухвалою суду від 03.12.2020 призначено у справі судове засідання на 09.12.2020.
Ухвалою суду від 09.12.2020 відмовлено у клопотанні представника відповідача про зупинення провадження у справі.
Позхивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала з підстав, зазначених у відзиві.
Заслухавши сторін, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Як зазначає позивач та не заперечує відповідач, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області з 12.05.2011 та йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» (а.с.15).
З копії трудової книжки позивача вбачається, що 30.04.2020 його було звільнено з органів прокуратури Запорізької області (а.с. 20).
Як вказує позивач, після його звільнення Прокуратурою Запорізької області йому було надано довідки про складові заробітної плати за останні 5 років роботи для перерахунку призначеної пенсії. Проте при складені цих довідок не було враховано при обчисленні коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин у 2015-2017 роках.
У зв`язку з чим позивач звернувся до прокурора Запорізької області з листом від 07.08.2020, в якому просив повідомити про причини не врахування при складанні та видачі йому довідки про складові заробітної плати від 01.06.2020 № 18-310 вих-20 при обчисленні коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин у 2015-2017 роках. Та просив у разі наявності помилок, скласти нову виправлену довідку (а.с. 53-54).
08.09.2020 Прокуратурою Запорізької області було видано ОСОБА_1 нові довідки №18-462 вих-20 та №18-461 вих-20, з якими позивач звернувся до ГУ ПФУ у Сумській області з заявою від 25.09.2020 про перерахунок його пенсії (а.с. 21, 55-58).
За наслідками розгляду заяви позивача, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області було прийнято рішення від 30.09.2020 № 959230811214, про відмову в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на те, що відповідно до п. 7 Постанови №1155 зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсії, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру". Також вказано, що Другим Сенатом Конституційного Суду України 13.12.2019 прийнято рішення щодо відповідності Конституції України положення частини 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» та встановлено порядок його виконання. Право на перерахунок пенсій, призначених згідно Закону України «Про прокуратуру» виникає через два роки після дати 13.12.2019, тобто починаючи з 13.12.2021 (а.с.23).
Про вказане рішення позивача було повідомлено листом Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 05.10.2020 № 1800-0303-8/49161 (а.с. 22).
Не погодившись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
14.10.2014 було прийнято Закон України "Про прокуратуру" № 1697-VІІ, який набрав чинності з 15.07.2015.
Відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ (в первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Надалі, Законом України "Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 № 76-VІІІ (далі - Закон № 76-VІІІ, набрав чинності 01.01.2015) до частини вісімнадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ та до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ внесено зміни, зокрема, вказані частини викладено у однакових редакціях: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
Пунктом 16 Прикінцевих положень Закону № 76-VIII також було зобов`язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом, тобто до кінця січня 2015 року, забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону, у тому числі щодо визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
Однак, Кабінетом Міністрів України не прийнято жодного нормативно-правового акту, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
Так, постановою Верховного Суду від 24.04.2019 у справі № 826/8546/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.11.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.01.2019, якими визнано протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України в частині неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено частиною двадцятою статті 86 Закону України "Про прокуратуру"; зобов`язано Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та прийняти рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
При цьому, Верховний Суд звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом покладено саме на Уряд.
Неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акту, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови пенсіонеру у такому перерахунку, оскільки це порушує статтю 22 Конституції України.
Більш того, Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 у справі № 3-209/2018(2413/18, 2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Пунктом 3 установлено такий порядок виконання цього Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
При цьому жодних застережень, що право на перерахунок виникає через 2 роки після 13.12.2019, тобто з 13.12.2021 Рішення Конституційного Суду України не містить.
У своєму Рішенні від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 Конституційний суд України зазначив, що частина двадцята статті 86 Закону в первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Проте згідно з чинною редакцією оспорюваного положення Закону умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговано Кабінету Міністрів України.
Враховуючи міжнародні стандарти діяльності органів прокуратури та юридичні позиції Конституційного Суду України, метою нормативного регулювання, зокрема питань соціального захисту працівників прокуратури, є уникнення втручання інших органів влади в діяльність прокуратури з метою додержання принципу поділу влади та закріплення виключно на рівні закону питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури.
До повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.
Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.
При цьому, суд зазначає, що позивач звертався до ГУ ПФУ у Сумській області із заявою про перерахунок пенсії не у зв`язку зі зміною розмірів посадових окладів для працівників прокуратури на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155 "Про умови оплати праці прокурорів", а у зв`язку з отриманням нових довідок з уточненими розрахунками складових його заробітної плати.
Отже, посилання відповідача в оскаржуваному рішенні на п.7 Постанови № 1155 суд до уваги не бере, оскільки позивач не просив про проведення перерахунку його пенсії на підставі цієї Постанови.
Суд зазначає, що підстави, зазначені відповідачем у рішенні, яким було відмовлено позивачу у перерахунку є необгрунтованими, а тому рішення №959230811214 є протиправним та підлягає скасуванню.
Водночас вказаним позивачем при зверненні до ГУ ПФУ в Сумській області обставинам при розгляді заяви позивача ГУ ПФУ в Сумській області оцінку надано не було.
Суд зазначає, що надані позивачем довідки прокуратури Запорізької області від 08.09.2020 №18-462 вих-20 та від 08.09.2020 №18-461 вих-20 про розмір грошового забезпечення є додатковими документами, які пенсіонер може подати органу, що призначає пенсію.
Водночас, зважаючи на те, що повноваження щодо перевірки поданих документів на їх відповідність вимогам, встановленим законом та прийняття рішення про перерахунок пенсії віднесено до компетенції пенсійного органу, суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку, призначення та перерахунку пенсій громадянам.
Так, пунктами 4.1, 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (зі змінами) (надалі також - Порядк № 22-1), передбачено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
У судовому засіданні представник відповідача суду пояснила, що подані позивачем документи взагалі пенсійним органом не досліджувались та не перевірялись.
При цьому, суд не уповноважений здійснювати перевірку наявності чи відсутності усіх підстав, з яким закон пов`язує можливість здійснення перерахунку пенсії, у випадку, якщо відповідач цього не здійснив, оскільки у такому разі це не входить до предмету судової перевірки. А прийняття судом рішення про зобов`язання відповідача провести перерахунок пенсії без перевірки наявності чи відсутності усіх підстав для перерахунку пенсії, може бути необґрунтованим та призвести до проведення перерахунку з порушенням закону.
З урахуванням викладеного, суд зазначає, що такий спосіб захисту, як зобов`язання ГУ ПФУ в Сумській області прийняти конкретне рішення, як і будь-які інші способи захисту застосовується лише за наявності необхідних підстав, з урахуванням фактичних обставин справи.
Оскільки рішення про призначення пенсії приймається органом Пенсійного фонду і здійснення перерахунку пенсії є його виключними повноваженнями, втручання у які не відповідатиме завданням адміністративного судочинства, суд вважає за необхідне застосувати належний спосіб захисту прав позивача, вийти за межі позовних вимог для повного захисту порушеного права на пенсію у відповідності до вимог ст. 9 КАС України та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву позивача від 25.09.2020 про перерахунок пенсії, з урахуванням висновків суду по даній справі.
А тому позовні вимоги щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01.09.2020 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати 56451,73 грн., на підставі довідок прокуратури Запорізької області від 08.09.2020 №18-461вих-20 та довідки від 08.09.2020 №18-462вих-20, тобто в сумі 50806,56 грн. в місяць, без обмеження граничного розміру з урахуванням раніше проведених виплат, не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 30.09.2020 № 959230811214 про відмову у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.09.2020 про перерахунок пенсії за вислугу років та прийняти рішення у відповідності до вимог чинного законодавства, з урахуванням правової оцінки, наданої судом.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 14.12.2020.
Суддя А.Б. Діска