Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" листопада 2009 р. Справа № 13/2824
Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого –судді Скиби Г.М., при секретарі судового засідання Жицькій О.М., за участю представників сторін:
від позивача –Місан Ю.Л. –директор - за посадою,
Ткаченко О.М. –за довіреністю;
від відповідача –Стойко А.Ю. –за довіреністю;
у відкритому судовому засіданні розглянув справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Біотех», м. Черкаси
до відповідача: Черкаської міської ради
про визнання незаконним рішення та спонукання до вчинення дій.
Справа розглядається за наявними в ній доказами та матеріалами відповідно до вимог ст. 75 ГПК України.
Позивач звернувся до господарського суду з позовом, в якому просить:
- визнати незаконним та скасувати рішення Черкаської міської ради від 13.10.2009 №5-135 «Про відмову у наданні товариству з обмеженою відповідальністю «Біотех»земельної ділянки в оренду по вул. Автомобілістів, 11»;
- зобов'язати Черкаську міську раду на черговій сесії розглянути проект рішення «Про надання товариству з обмеженою відповідальністю «Біотех»земельної ділянки в оренду по вул. Автомобілістів, 11»і прийняти відповідне рішення.
В обґрунтування позовних вимог посилається на таке:
Рішенням Черкаської міської ради від 13.10.2009р. №5-135 «Про відмову товариству з обмеженою відповідальністю «Біотех»земельної ділянки в оренду по вул. Автомобілістів, 11»відмовлено позивачу у наданні земельної ділянки.
Представники позивача зазначають, що рішення ради суперечить вимогам чинного законодавства та підлягає скасуванню з наступних підстав:
рішенням Черкаської міської ради від 9.03.2006 №2-252 «Про погодження товариству з обмеженою відповідальністю «Біотех»місця розташування майданчика для зберігання автотранспорту товариства по вул. Автомобілістів, 11 та надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки», позивачу було погоджено місце розташування майданчику для зберігання транспорту по вул. Автомобілістів, 11 на земельній ділянці площею 2159 кв.м за рахунок земель Черкаської міської ради, не наданих у користування. Цим же рішенням позивачу було надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки 2159 кв.м.
Проект відведення земельної ділянки позивачем був виготовлений та в грудні 2006р.
переданий до Черкаської міської ради для розгляду на сесії.
Відповідачем приймається оспорювань рішення про відмову в наданні в оренду земельної ділянки позивачу.
В оскаржуваному рішенні відсутнє будь-яке обгрунтування відмови у наданні земельної ділянки в оренду. Зазначене є порушенням частини 11 статті 123 Земельного кодексу України,
оскільки рішення про відмову в наданні земельної ділянки в користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.
Позивач вважає, що підстави для відмови взагалі відсутні, оскільки позивачем дотримано всі вимоги чинного законодавства.
Проект відведення розроблений на підставі рішення Черкаської міської ради та отримано позитивні висновки: Черкаського міського управління земельних ресурсів від 29.09.2006р. №1734-25-01, управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Черкаської міської ради від 22.05.2006р. №2852/14, Державного управління екології та природних ресурсів в Черкаській області від 27.06.2007р. №219, Черкаської міської санітарно-епідеміологічної станції від 4.05.2006р. №259, служби охорони культурної спадщини від 5.05.2006р. №1681. На підставі зазначених документів Головним управлінням земельних ресурсів у Черкаській області надано позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації від 19.12.2006р.
Посилання Черкаської міської ради на статтю 123 Земельного кодексу України в частині необхідності передання в оренду земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, за результатами земельних торгів - не відповідає Конституції та законам України. Адже, враховуючи вимоги статті 58 Конституції України щодо відсутності зворотної дії в часі Законів, законодавцем в абзаці 3 пункту 1 розділу X Земельного кодексу України передбачено, що у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року, передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).
Позивач правомірно вважає, що надання йому в користування земельної ділянки має відбуватися без проведення аукціону.
Позивач вважає, що оспорюване рішення порушує його законні інтереси стосовно користування земельною ділянкою та не відповідає вимогам земельного законодавства України з наступних підстав.
Так, стаття 55 Конституції України, стаття 15 Цивільного Кодексу України гарантують кожній особі забезпечення права на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Приписи ст. 13 та 41 Конституції України визначають, що від імені Українського народу право власності здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією, і усі суб'єкти права власності рівні перед законом.
Відповідно до ч. 2, ч. 4 ст. 4 Закону України «Про оренду землі»орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом та районні, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації на земельні ділянки, що перебувають у державній власності в межах повноважень, визначених законом.
Стаття 116 Земельного кодексу України визначає, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Частина 1 ст. 124 Земельного кодексу України передбачає, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди.
Згідно ст. 16 Закону України "Про оренду землі" особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводиться у порядку, встановленому Земельним кодексом України, що безпідставно
Черкаською міською радою зроблено не було, наслідком чого стало порушення законних інтересів господарюючого суб’єкта.
Статті 12, 17 Земельного Кодексу України визначають повноваження сільських, селищних, міських рад та місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин, до яких, зокрема, належить розпорядження відповідно землями територіальних громад, землями державної власності.
Згідно п. 12 розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»питання надання земельної ділянки в оренду вирішується на пленарному засіданні ради —сесії.
Отже, аналіз наведених приписів законодавства дає підстави зробити висновок, що для укладення договору оренди земельної ділянки необхідно, по-перше, подати заяву (клопотання) відповідному органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання її в оренду, а по-друге, має бути рішення цього органу про надання земельної ділянки в оренду. При цьому, згідно ст.16 Закону України «Про оренду землі»розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Стаття 123 Земельного кодексу України, в редакції, що діяла на момент звернення позивача, передбачає порядок надання земельних ділянок, а, зокрема, частина 5 ст.123 названого кодексу визначає, що відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк.
Згідно ч.9 ст.123 ЗК України відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду може бути оскаржено в судовому порядку. Рішення про відмову у наданні земельної ділянки у користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.
Враховуючи те, що всі необхідні матеріали для передачі в оренду спірної земельної ділянки до Черкаської міської ради були подані ще в 2007 році, то дії відповідача з цього питання є протиправними. Відповідно до вимог п. 1 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України, статті 152 Земельного кодексу України порушені права позивача потребують захисту шляхом звернення до суду за захистом цивільних прав та інтересів.
Відповідач, незважаючи на наданий тривалий термін часу, відзив на позов не надав. Мотивів відмови у зверненні позивача не надано. Витребуваних доказів чи пропозицій по врегулюванню спору до суду не надходило. Відповідач недобросовісно скористався наданими йому процесуальними правами.
Представник відповідача в засіданні суду пояснив, що надати чи не надати в оренду земельну ділянку –це право власника землі (міської ради). міська рада не порушувала положень законодавств України про місцеве самоврядування та положень Земельного кодексу України. Але ніхто не може втручатися в діяльність ради. Відмову ради як колегіального органу в даному випадку вважає правомірною.
Інших доказів та документів сторонами суду не подано.
Суд, дослідивши подані позивачем докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, вважає вимоги такими, що підлягають до задоволення з мотивів:
Сторони перебувають в абсолютних, позадоговірних відносинах –на підставі Конституції України та земельного законодавства України.
Відповідач своїм рішенням №5-135 від 13.10.2009р. відмовив позивачу в наданні в оренду спірної земельної ділянки.
Суд знаходить очевидним, що не добуто доказів порушення позивачем порядку відведення земельної ділянки та отримання ділянки в довгострокову оренду, але мотиви відмови у наданні в оренду позивачу земельної ділянки в оспореному рішенні ради не наведені.
Суд дійшов висновку, що у відповідача немає законних підстав стверджувати, що позивачем порушено норми чинного земельного законодавства.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оспорене рішення №5-135 Черкаської міської ради суд вважає актом індивідуальної дії, що порушує права позивача. Суд також вважає, що спірне рішення є незаконним, оскільки воно не мотивоване по суті і прийняте із порушенням земельного законодавства, не наведено належних та обґрунтованих доказів та мотивів, які б підтверджували необхідність відмовити заявнику в наданні в оренду спірної земельної ділянки.
За таких обставин вимоги позивача стосовно визнання незаконним рішення Черкаської міської ради від 13.10.2009р. №5-135 в частині відмови позивачу у наданні в оренду земельної ділянки по вул. Автомобілістів, 11 - є обґрунтованими, а його порушене право підлягає захисту. Позов належить задовольнити.
Суд покладає також на Черкаську міську раду обов’язок на черговій сесії розглянути проект рішення «Про надання товариству з обмеженою відповідальністю «Біотех» земельної ділянки в оренду по вул. Автомобілістів, 11»з прийняттям відповідного рішення –як спосіб відновлення порушеного права позивача у відповідності до вимог ст. 16 ЦК України.
Відповідно вимог ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 49, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати недійсним (незаконним) та скасувати рішення Черкаської міської ради від 13 жовтня 2009 року №5-135 «Про відмову у наданні товариству з обмеженою відповідальністю «Біотех»земельної ділянки в оренду по вул. Автомобілістів, 11».
Зобов'язати Черкаську міську раду на черговій сесії розглянути проект рішення «Про надання товариству з обмеженою відповідальністю «Біотех»земельної ділянки в оренду по вул. Автомобілістів, 11»з прийняттям відповідного рішення.
Стягнути з Черкаської міської ради, код ЄДРПОУ 22809050, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 36
на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Біотех», код 21384246, м. Черкаси, вул. Смілянська, 164
85 грн. державного мита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття. Сторони у справі протягом цього строку мають право подати апеляційну скаргу до апеляційного суду на вказане рішення через Господарський суд Черкаської області.
Суддя Скиба Г.М.