Рішення № 9337777, 19.11.2009, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
19.11.2009
Номер справи
12/1654
Номер документу
9337777
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"19" листопада 2009 р.                                                   Справа № 12/2461

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Грачова В.М., при секретарі Кадусі Н.В., за участю старшого помічника прокурора Головні І.Я., представників сторін: позивача –Устименка П.І. за довіреністю, відповідача –Забари Р.М. за довіреністю, у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду в м. Черкаси, розглянувши справу за позовом Черкаського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Черкаській області до військової частини А-1588 про стягнення 13842 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов про стягнення з відповідача матеріальної шкоди, заподіяної державі незаконним знесенням 3 дерев, розташованих на території відповідача, у розмірі 13842 грн. та відшкодування судових витрат.

В судовому засіданні прокурор і представник позивача позовні вимоги з підстав, викладених в позовній заяві, підтримали і просили суд їх задовольнити.

Відповідач проти задоволення позову заперечував з підстав, викладених у письмовому відзиві на позов (а.с. 24-26), зокрема –відсутності події правопорушення і його наслідків у виді заподіяння державі спірної шкоди.

Заслухавши пояснення прокурора, представників сторін, дослідивши наявні в справі письмові докази та оцінивши їх у сукупності, суд позов задовольняє повністю з наступних підстав.

Із пояснень прокурора, представника позивача в суді, акта перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 08.04.2009 року вбачається, що громадським інспектором позивача зафіксовано факт знесення працівниками відповідача сироростучих дерев в кількості 3 штук, діаметрами пнів згідно перелікової відомості 52, 62 і 79 см, на земельній ділянці, що знаходиться в користуванні відповідача, без наявності дозвільних документів (а.с. 6, 18, 10, 22).

Постановою позивача від 22 травня 2009 року № 000530 працівник позивача Пономарчук А.О. визнаний винним у вчиненні правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 69 Лісового кодексу України, і на підставі ст. 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення, притягнутий до адміністративної відповідальності у виді штрафу (а.с. 7, 19).

Із письмових пояснень працівників (військовослужбовців) відповідача Пономарчка А.О. (а.с. 8, 20, 57) і Бабенка А.В. (9, 21, 58) і їх пояснень в судовому засіданні вбачається, що спірні дерева спиляні ними за наказом командира військової частини з метою підтримання на належному рівні вибухопожежобезпеки технічної території, на час їх зрізання дерева були зламані внаслідок стихійного лиха (ожеледиці), деревина від них використана на потреби військової частини.

Згідно розрахунку позивача, проведеному у відповідності з постановою КМУ від 23.07.2008 року № 665, розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільної рубки дерев на території відповідача в адмінмежах с. Розсішки Христинівського району, складає 13842 грн. (а.с. 11, 23)

В обґрунтування заперечень проти позову відповідач посилається на наступні докази.

Згідно з довідкою начальника Уманського районного відділу земельних ресурсів від 09.04.2001 року № 188, станом на 09.04.2001 року в адмінмежах Паланської сільської ради за військовою частиною А-1588 рахувалась земельна ділянка загальною площею 269,9 га, з яких 150,9 га –ліси, 119,0 га –забудовані землі (а.с. 59).

За повідомленням метеорологічної станції від 04.06.2009 року № 66, 18-20 грудня 2008 року в районі м. Умані, внаслідок дощу та мінусової температури повітря, спостерігалось утворення ожеледі та ожеледиці. Розмір ожеледі на проводах і деревах сягав 10 мм, ожеледь зберігалась до 23.12.2008 року (а.с. 44).

Згідно з актом від 29.12.2008 року, комісією відповідача було проведено огляд адміністративно-господарчої та технічної території відповідача після ожеледі та встановила наслідки у виді зламаних, повалених дерев і обламаного гілля (а.с. 27-37).

За наказами командира військової частини А-1588 №№ 98, 150, 156 в лютому і квітні 2009 року, на виконання вимог ст. 21 «Руководства для арсеналов, баз складов ракет и боеприпасов, ч. 1», проводились роботи з прибирання, підтримання чистоти та порядку на технічній території відповідача, зокрема прибирання і видалення вітролому (а.с. 41, 42, 43, 47).

Відповідно до актів №№ 1, 4, 5 в березні і квітні 2009 року відповідачем здійснено оприбуткування дров і деревини, вивезених з технічної території військової частини (а.с. 38, 39, 40).

Постановою Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 24.07.2009 року задоволено позов Пономарчука А.О. до Державної екологічної інспекції в Черкаській області, скасовано постанову позивача від 22 травня 2009 року № 000530 про притягнення до адміністративної відповідальності Пономарчука А.О. (а.с. 54-56).

Із пояснень представника позивача вбачається, що на вищеназвану постанову місцевого суду позивачем подана апеляційна скарга.

Згідно довідці № 161 про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, органом управління відповідача є Міністерство оборони, йому присвоєно ідентифікаційний код 07799070, його місцезнаходження –м. Умань (а.с. 49).

За змістом ст.ст. 1 ч. 3, 4 ч. 1, 6 ч. 1, 17, 19, 65, 67, 69 ч. 1, 105 Лісового кодексу України та відповідно до обставин справи, спірні дерева знаходились у складі лісового фонду України; є лісовим ресурсом; земельна ділянка під ними перебуває в постійному користуванні відповідача; відповідач, як постійний лісокористувач, зокрема, має право самостійно господарювати в лісі на цій земельній ділянці, виключне право на заготівлю деревини, право власності на заготовлену ним продукцію та доходи від її реалізації, зобов’язаний дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; використання лісових ресурсів може здійснюватися в порядку загального і спеціального використання; у порядку спеціального використання можуть здійснюватися такі види використання лісових ресурсів як заготівля деревини в порядку рубок головного користування, заготівля другорядних лісових матеріалів, побічні лісові користування, використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, потреб мисливського господарства, проведення науково-дослідних робіт; спеціальний дозвіл - лісорубний квиток або лісовий квиток видається на проведення спеціального використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці; порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону, зокрема, за незаконне вирубування та пошкодження дерев і чагарників.

Згідно зі ст.ст. 3, 8, 10, 40 Закону України «Про рослинний світ»: об’єктами рослинного світу є дикорослі та інші несільськогосподарського призначення судинні рослини, мохоподібні, водорості, лишайники, а також гриби на всіх стадіях розвитку та утворені ними природні угруповання; природні рослинні ресурси - це об’єкти рослинного світу, що використовуються або можуть бути використані населенням, для потреб виробництва та інших потреб; використання природних рослинних ресурсів здійснюється в порядку загального або спеціального використання; спеціальне використання природних рослинних ресурсів здійснюється за дозволом юридичними або фізичними особами для задоволення їх виробничих та наукових потреб, а також з метою отримання прибутку від реалізації цих ресурсів або продуктів їх переробки, визначено види спеціального використання природних рослинних ресурсів; передбачено, що порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України, визначено види порушень законодавства про рослинний світ, за вчинення яких настає відповідальність. Вищеназвані положення Закону узгоджуються з Лісовим кодексом.

Відповідно до ст. 68 ч. 4 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 року № 665, затверджено такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами, зокрема незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту.

Розрахунок розміру збитків, що підлягає відшкодуванню відповідачем, позивачем здійснено у відповідності до норм вищеназваного законодавства, судом перевірений і визнаний вірним.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1995 року № 559 (з наступними змінами) затверджено Правила рубок головного користування в лісах України. Відповідно до ст.ст. 1, 2 Правил рубок головного користування, вони поширюються на всі ліси, в яких згідно з Лісовим кодексом України дозволяється проведення цих рубок, крім гірських лісів Карпат, і є обов’язковими для виконання підприємствами, установами, організаціями та громадянами, яким надані землі лісового фонду в постійне та тимчасове користування; рубки головного користування (далі - рубки) - це вирубування стиглих деревостанів з метою заготівлі деревини.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1995 року № 555 (з наступними змінами) затверджено Санітарні правила в лісах України. Санітарними правилами передбачено санітарно-оздоровчі заходи, які проводяться лісокористувачами з метою збереження стійкості насаджень, запобігання розвиткові патологічних процесів у лісі, зменшення шкоди, що завдається шкідниками, хворобами, стихійними природними явищами та техногенними впливами. До санітарно-оздоровчих заходів належать: вибіркові санітарні рубки; суцільні санітарні рубки; ліквідація захаращеності; запобігання виникненню та поширенню осередків шкідників і хвороб лісу; захист заготовленої деревини від шкідників та хвороб.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 року № 724 затверджено Правила поліпшення якісного складу лісів. Ці Правила визначають основні вимоги до здійснення лісогосподарських заходів, спрямованих на підвищення стійкості та продуктивності деревостанів, збереження біорізноманіття лісів, їх оздоровлення і посилення захисних, санітарно-гігієнічних, оздоровчих та інших функцій шляхом проведення рубок формування і оздоровлення лісів. Під час проведення рубок формування і оздоровлення лісів застосовуються такі рубки: догляду, санітарні, лісовідновні, переформування, пов'язані з реконструкцією, ландшафтні. Для проведення рубок формування і оздоровлення лісів власником лісів або постійним лісокористувачем видається лісорубний квиток в установленому порядку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 року № 761 Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів затверджено «Порядок спеціального використання лісових ресурсів»та «Порядок видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів», якими визначено порядок і механізм спеціального використання лісових ресурсів та умови і механізм видачі лісорубного або лісового квитка як спеціального дозволу на використання лісових ресурсів.

Згідно п.п. 1.7., 1.8. Інструкції про механізм справляння збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду, затвердженої спільним наказом Державного комітету лісового господарства України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, ДПА України від 15.10.99 р. N 91/241/129/236/565, зареєстрованим у Мін'юсті України 15.11.99 р. за N 785/4078, спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду здійснюються на наданій земельній ділянці лісового фонду суб’єкту господарювання за спеціальним дозволом - лісорубним квитком (ордером) або лісовим квитком (далі - дозвіл); лісорубний квиток видається на рубки головного користування, рубки, пов’язані з веденням лісового господарства, інші рубки та заготівлю живиці, у ньому зазначаються обсяги (кількість) дозволеної для заготівлі деревини і живиці, її таксова вартість, строки заготівлі та вивезення; ордери видаються на дрібний (до 10 куб. метрів) відпуск деревини, право їх виписувати надається лісництвам у межах обсягів, зазначених у лісорубному квитку, яке надане на здійснення відповідних користувань; лісовий квиток видається на заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань, використання корисних властивостей лісу в культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілях; лісорубні квитки (ордери) на рубки головного користування та заготівлю живиці видають державні органи лісового господарства (далі - органи) на підставі встановлених лімітів (у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, а також рослин, занесених до Червоної книги України, - за погодженням з органами Мінекобезпеки України), лісорубні квитки (ордери) на рубки, пов’язані з веденням лісового господарства, та інші рубки видають лісогосподарські підприємства (далі - підприємства), видача лісового квитка здійснюється лісогосподарськими підприємствами за рішенням відповідних органів місцевого самоврядування (у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду - за погодженням з органами Мінекобезпеки України); заготівля деревини, живиці, другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань тощо без дозволу є порушенням природоохоронного законодавства, за що до порушників в установленому порядку застосовуються санкції згідно з чинним законодавством.

Відповідно до п. 18 Положення про державну екологічну інспекцію в Черкаській області (далі - Інспекція), затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 19.02.2007 року № 55, інспекція має право призначати в установленому порядку громадських інспекторів з охорони довкілля та видавати їм посвідчення відповідного зразка.

Відповідно до ст. 11, 1166 ч. 2 ЦК України, цивільні права та обов’язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов’язки; підставами виникнення цивільних прав та обов’язків, зокрема, є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; особа, яка завдала шкоду, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкода завдана не з її вини.

Судом, відповідно до ст. 22 ГПК України, було запропоновано сторонам подати докази в обґрунтування позову і заперечень проти нього, брати участь в засіданнях суду, вони своїми правами скористались на свій розсуд, подали всі наявні у них докази і на їх підставі судом прийнято рішення у справі.

Відповідно до ст.ст. 33 ч. 1, 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, обставини справи повинні підтверджуватись лише належними і допустимими доказами.

З огляду на вищенаведене слідує, що позивач заявив позов про відшкодування позадоговірної шкоди, спричиненої незаконним знесенням дерев. Юридичною підставою відповідальності відповідача в даному випадку має бути наявність складу правопорушення, а саме: протиправної поведінки, шкідливого результату такої поведінки (шкоди), причинного зв’язку між протиправною поведінкою і шкодою, вини особи, яка заподіяла шкоду

Враховуючи викладене, суд вважає, що в діях відповідача наявний склад вміненого йому правопорушення, його вина в заподіянні спірної шкоди встановлена і доказана, його заперечення проти позову не спростовують даного висновку, тому позов суд визнає обґрунтованим, доказаним і його задовольняє, заперечення проти позову –безпідставними і відхиляє.

На підставі статті 49 ГПК України, з відповідача в доход бюджету підлягають стягненню судові витрати, від сплати яких прокурор звільнений - державне мито в розмірі 138 грн. 42 коп. та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з військової частини А-1588, ідентифікаційний код 07799070, Черкаська область, м. Умань:

до спеціального фонду місцевого бюджету м. Умані –13842 грн. збитків, заподіяних незаконним знесенням зелених насаджень;

в доход державного бюджету України на рахунок 31117095700002, банк ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018, код бюджетної класифікації –22090200, символ звітності банку - 095, отримувач –УДК м. Черкаси, код 22809222 через ОДПІ в м. Умані –державне мито в сумі 138 грн. 42 коп.; на р/р 31210259700002 в ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018, ЄДРПОУ 22809222, УДК в м. Черкаси –236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Рішення може бути оскаржене до Київського міжобласного апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня прийняття.

Суддя В.М. Грачов